Yerden ısıtmalı ev hakkında...

Kodla Büyü

"Ayşen"

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
322
Arkadaşlar biz evimize yerden ısıtma sistemini yaptırmayı düşünüyoruz evimiz 5-6. kat dublex şuan yerden ısıtmalı evde oturan arkadaşlar varsa yada bilgisi olan bizi aydınlatabilir mi yapım aşaması pahalı bi sistem mi sağlık açısından bi problem yaratır mı doğal gaz faturası ne kadar geliyor yada aklıma gelmeyen başka konularda yardımlarınızı bekliyoruz.. :roll:
 
hocam eğer tutulsaydı o zamanki modadan sonra şuan bir çok ev yerden ısıtmalı olmalıydı. Ancak romatizme dizlerde uyuşma vs sebeplerden dolayı milletin tercih etmediğini duydum. :-1:
 
Sağlıklı değil hocam.Havayı daha çok kurutuyor ve sıcak havanın yükselmesi mantığıyla yerdeki toz sürekli havada bir sirkülasyona neden oluyor.
 
Hocam disardan yalitim icerden ses ve yalitimli alci.siva.boya yaptirip laminant yer dosemesiyle is tamam.istediginiz oranda dogalgaz yakin sicak olur
 
Buzkırıcı' Alıntı:
Hocam disardan yalitim icerden ses ve yalitimli alci.siva.boya yaptirip laminant yer dosemesiyle is tamam.istediginiz oranda dogalgaz yakin sicak olur
yerden ısıtmayla mı anlamadım hocam ev zaten dıştan ısı yalıtımlı olcak çatı kat olduğu için ısınmada çekincelerimiz var nasıl daha iyi ısınırız hemde uyguna diye düşünürken yerden ısıtmada evlerin daha homojen ve iyi ısındığını duyduk hem petek önü kapandı derdi yok yaptırmak istiyoruz ama kullananların tecrübelerindende yararlanmak istiyoruz
 
içerden ısı ve ses yalıtımlı alçı,sıva ve boya çok iyi fikir hocam biz içerdende yalıtım yaptırsak mı diye düşünmüştük ama bu şekilde değil bu çok iyi fikir galiba
 
Bence muhteşem olur. nasıl olsa ısınan hava yükselir.bunu ilkokul çocuğu bile bilir.Ne demiş atalarımız;
Ayağını sıcak tut, başını serin.
Gönlünü ferah tut, düşünme derin .
Bir bildikleri var.Hastalık ve dert ayaktan gelir.Tabiki ayaklar sıcak olmalı.Yoksa doktorların adlarını ezberlemek gerek.
3. buzul çağı geliyormuş. 2020 yılında pik yapacakmış soğuklar.Yalıtımda önemli.Camlar artık üçlü kat sistem, aşağısı kurtarmıyor.Başarılar.
 
hocam benim arkadaşım kullanıyordu ama doğalgazlı değil merkezi kömürlü ve şikayeti çok toz kalkması olmuştu. yerden ısındığı için bütün tozu evin içinde uçuşturuyordu. günde 3 defa toz alıyorum evde diyordu..
 
missilver' Alıntı:
hocam benim arkadaşım kullanıyordu ama doğalgazlı değil merkezi kömürlü ve şikayeti çok toz kalkması olmuştu. yerden ısındığı için bütün tozu evin içinde uçuşturuyordu. günde 3 defa toz alıyorum evde diyordu..

bizimki bireysel doğalgazlı olcak merkezi olduğu için belki çok yandığından problem yaşadılar bireysel kullanan yok muu:)))
 
evde çocuk varsa alerjik hastalıklara yakalnma olasılığı artıyor. Yerden ısıtmalı sistemde evde halı kilim olduğu zaman toz gibi alerjık tanecikler daha çok havada uçuyor.
 
+ları: kışın terlik giymene gerek yok, iyi sıcak oluyo zemine uzan ve yat, küçük çocuk varsa üşüttü soğuk aldı derdin olmaz
her odada aynı banyo dahil yerler sıcak oluyor.
-leri: havayı kurutuyor her odaya su koyman lazım, en önemli sıkıntı borularda sızma kırılma olursa zeminin sökülmesi kalebodur, parke ... nevarsa artık aynısından bulup koyman lazım, extra iş çıkıyor.
 
Dedemlerin eski evi alttan ısıtmalıydı, gayet memnundular, biz de gayet memnunduk. Gittikçe evin ısısına şaşardık. En üst katın bir altındaydı daireleri ama hamam gibi olurdu, kışın pencere açtığımız olurdu. Hiçbir şikayetlerini duymadım. Tozun alttan ısıtma ile ilgili olduğunu zannetmiyorum, zira tozun kalkması için tek yol alltan ısıtma değil.

Ayrıca havayı nasıl kurutacak alttan ısıtma onu anlayamadım. Petek önlerindeki siyah is olayı, önünün kapanma derdi yok. Ancak arıza durumunda yer tamamen kalkıyormuş sanırım.

Ben şahsi olarak alttan ısıtmayı tercih ederdim.

Petekler genelde evi ısıttığı kadar, bir de takıldığı duvarı, yani evin dışını ısıtıyor.
 
profesyonel kişilerce yapılırsa problem yaşanmaz diye düşünüyorum bende
 
arkadaşlar birde mobil sistem varmış gene petek ama borular yerden dolaşıyo karar veremedik yok mu kulllanan yada tavsiye ettiğiniz bi sistem
 
hocam koridorlara mutfak ve banyoda yerden ısıtma yapın. diğer odalara normal petek ve yerleri doğal ahşap yaptırın. ahşap ısı iletme özelliği azdır. kışın soğukta dışarıda bir ağaç parçası demir parcasından daha az soğuktur çünkü ısı iletimi azdır. petekler doğrudan dış cepheye doğru yaptırmayın. peteklere ısı ölçer ısıya göre açılıp kapanan vanalardan takın kendini 1 senede öderler.. mutlaka ama mutlaka camlarınızı ısıcamın özellikli camlarından alın. klasik ısıcam demiyorum. 3 katı daha pahalı ısıyı tam anlamıyla yalıtan çok özellikli camları kullanın mutlaka. camcılara bahsederseniz anlarlar normalde 22 tl metrekare bahsettiğim camlar 50-60 tl metrekare. çatı yalıtımına fazladan yalıtım yaptırın 5-10 seneden fazla oturacaksanız. her ne yaparsanız yapın dubleks dairelerin dış cephe metre karaleri arakat dairelkerden çok çok fazla olduğu için ev asla ucuza ısınmayacaktır. alt katınızda oturan kişinin evini ısıtmasıylada doğrudan ilişkilidir bu. dublek bir yerdense ara kat kuzey güney cephe farketmez arakat merkezi sistem bir evde oturmak.. en üst katın bir alt katı büyük balkonlu önüü açık manzaralı parkı bahçesi güvenliği otoparkı olan. tapusu olan bir evi herkese tavsiye ederim..

sonuçta plastik parkelerin altına yerden ısıtmanın astım yaptığı söyleniyor illa yapacaksanız mutlaka doğal ahşap parke yaptırın. ileride bir bozukluk olursa tüm parke kaldırılır. mobil sistemlerde bu böyle ama petekte taksanız benzer sonuçlar olabilir.yerden ısıtma kanallarını daha geniş bir boru içerisinden geçirsinler. bozulma olduğunda hortumu çekip çıkarıp yenisini takabiliyorlar diye duydum.
 
Mevsim geçişlerinde çıplak ayakla yerlere basamazsınız çünkü ayaklarınız donar. Çocuğunuz varsa bu çok büyük bir sorun.
 
Geri
Üst