Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Saha Anketi (Süresi doldu.)

Kodla Büyü

zech

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar elimizden geldiğince sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi bu ankete yazalım. İnşallah sorunlarımız ve önerilerimiz dikkate alınır.
*Anket İl BT Rehber Öğretmenleri WhatsApp grubunda BT İl Koordinatörü tarafından paylaşıldı. DYS üzerinden gönderilmiş.
"Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Görev/Sorumluluk Alanlarına İlişkin Saha Anketi"
"Bu anket, Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün görev/sorumluluk alanında yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Bu ankette ilk olarak sizlerin illerinizde yaşadığınız sorunları detayları ile aktarmanızı ve ardından ilgili sorunlara varsa çözüm önerilerinizi sunmanızı beklemekteyiz.
Anketi 27 Şubat 2024 tarihinde 17.00'ye kadar cevaplamanızı rica ederiz."

Son düzenleme:
Arkadaşlar sorunlarımızın çözülmesi için bence önemli bir gelişme.

Ne kadar çok kişi sorunlarımızı dile getirirse çözüme kavuşmamız daha kolay olacağı kanaatindeyim.

1-BTR için görevlendirmelerde ülke genelinde birlik olmalı. (Eğitim-öğretim başlamadan görevlendirme işlemleri sonuçlandırılmış olmalı)
2-BTR görevlendirmleri 6 aylık yerine yıllık yapılmalıdır.
3-Okullardaki BT laboratuavarları yenilenmeli (hala 2gb bilgisayar kullanılıyor)
4-Bilişim teknolojileri ve yazılım dersleri tüm kadameler zorunlu yapılmalı
5-DYK 'ya bilişim dersleri eklenmeli. (Kimsenin emeği ucuz değil!)
6- Mesleki ortaokullar (bilişim ortaokulları) açılmalı.

Bu önerileri yazdım.

Ben de farklı uygulamalara son vermek için net bir yönetmelik olmalı veya okullara btr normu açılmalı, isteyen bt öğretmenleri bu norma alınmalı, aylık karşılığı ders zorunluluğu olmamalı + Öğrencilerin BT derslerinde bilgisayar kullanabilmeleri için yeni BT sınıfları kurulmalı ve eski olanlar yenilenmeli dedim.

1708622749980.png

Ben yazdım Hocalarım. Çok zamanımızı alacak bir şey değil, hepimiz yazarsak belki dikkatlerini çekeriz :)

Bt il koordinatörü hocamın söylediğine göre yeğitek yeni yönetmelik hazırlayacakmış. Onun için bu ankette sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi belirtmekte geleceğimiz açısından fayda görüyorum.

Personel görevlendirmelerin 6 ayda bir yapılması, başarılı çalışan personellere ödül verilmesi için gerekli çalışmaların yapılması, personellerin gelişmesi için seminer ve kurların arttırılması

BTR kurslarının farklı branşlara kapatılması. BTR görevlendirilmesinin yapılması durumunda her okul için 1 BTR öğretmeni görevlendirilmesi ve bu öğretmenlerin Bilişim Teknolojileri Öğretmeleri'nden seçilmesi.

Görevlendirmeler 6 ayı geçemiyor, bu sadece btr ile ilgili değil görevlendirme müdür ya da mdr yrd için de böyle

BTR kurslarının farklı branşlara kapatılması. BTR görevlendirilmesinin yapılması durumunda her okul için 1 BTR öğretmeni görevlendirilmesi ve bu öğretmenlerin Bilişim Teknolojileri Öğretmeleri'nden seçilmesi.
btr kursu diye bir kurs olmamalı btr olmak isteyen gitsin böte tefböte vs okusun. biz lisansta ki ilk mezunlardan sayılırız o zamanlardaki meşakkati zorluğu bilen bilir. sertifikayla btr olan belki istisnalar vardır ama kimi gördüysem sırf ek ders için oluyorum vs. zaten görevimiz rehberlik vs haklılarda en güzel rehberliği onlar yapıyor ki bize laf düşürmüyor bazı idareler... istisnalar hariç tabi...
bilişim - bilgisayar alanında anlıyor diye kimse btr olmamalı bu alan öğretmenlerine terbiyesizlik edilmemeli, tıptan az buçuk anlıyoruz diye gidip doktorculuk eczacılık yapabilir miyiz öyle düşünün yada matematik sorusu çözebilirim deyip matematik derslerini veriyorlar mı, resim çizebiliyorum deyip resim derslerini notaları biliyorum deyip müzik derslerini veriyorlar mı?
Bizim alan dehşet derecede laçkalaştırılmış malesef hemde idarecilerin eliyle, ve de bunun ceremesini bu alanın mezunları çekiyor ne ilginçtir dışarıdan kağıtla sertifikayla hamili kart yakinimdirlerle gelen olanların umrunda bile değil sorunlar öyle de olması gerekiyor çünkü işlerine geliyor bu alanda gerilim , kaos biterse emin olun onlara ekmek çıkmaz birazda onlar bilinçli olarak sizlerin adına konuşup karar verip üstleri yönlendiriyorlar bozma ve düzensizlik ve karalama yönünde....(çok az sayıdaki namuslu şerefli işi bildiği için btr olan veya olmak isteyenler hariç, onlarda aslında olmasalar bıraksalar bu laçkalar kendi hallerinde kalsınlar birazda onların da sırtından geçiniliyor kimisi var bilgisayar öğretmenlerinden çok daha iyi anlıyor olmasında kim olsun diye başlayan cümlelerin sebebi oluyorlar kendi branşlarında derslerine girseler ekders lazımsa halk eğitimde okulda kurs açsalar veya özelde ek kurs vs verseler buradan gelecek ek dersin kralını kazanırlar ama malesef çoğu bu yolları bilmiyor.)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri