Yenilenebilir Enerji

Kodla Büyü

cumhurtorun

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Tüm gelişmiş ülkeler, yenilenebilir, temiz enerjinin verimli üretimi ve kullanımı derdine düşmüşken, politikacılarımız hala benzetmelerle bir şeyler anlatmaya çalışıyor.
Nükleer santral konusunda, uçak düşecek diye binmeyecek miyiz deyip, teşbih yapmak hatalı olur.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23238978.asp

En fazla korktuğum konulardan birisi. Hem Sinop hemde Mersine kurulacakmış buralardaki bir felaket sonumuz olur.

Nedir yenilenebilir enerji? Nükleer her ülke için elzemdir. Gerekli incelemeler yapılarak girişilecek nükleer olayına destek veriyorum.

Merhaba Ersin hocam,

Sorma hocam evdeki tüpgaz bile daha tehlikeli !!! ama, yapılan açıklama bu derece basit olmamalı. Bunu sokaktaki vatandaş (aşağılamak, hor görmek için söylemiyorum, konu hakkında bilgisi yoktur) söylese bir yorum yapamazsın.

Şimdi eğri oturup, doğru konuşalım. Bilimde ileri seviyelerde değiliz ki, yok tedbirini aldık, güvenli ortam oluşturduktan sonra bir şey olmaz deyip işin içinden sıyrılalım. Toplumda bana bir şey olmaz havası hakim. İspanyollar, güneş kuleleri kuruyor. Onlarda yok mu enerji sıkıntısı veya nükleer santral yapacak güç. Zaten dünyanın tüm dengelerini alt üst etmişiz, hala nükleerle uğraşıyoruz. Bir hata sonucunda olabilecekler, yanı başımızda çernobilde. Uçak kazası ile kıyaslanamayacak derecede hasarlar verdi ve veriyor. Hayalet şehir Çernobile hala giriş yasak.

Ama biz ne dersek diyelim, başbakan söylemişse vardır bir bildiği" ve "başbakanın talimatı" olduğu sürece her şey yapılır. Bizde izleriz.

ikisinde kurulacağı yerleri gezmek nasip oldu ikiside doğal güzellik

Nükleer enerjinin tüm kararlarını bilim insanları vermelidir. Bu kararlar ideolojilerden kesinlikle uzak olmalıdır(Bunun bir hayal olduğunu biliyorum). Siyasiler bu konuda karar mercii değil, yönetici-uygulayıcı konumunda olmalıdır. Şu haliyle Nükleer Enerji gerekli gibi gözüküyor ama dediğim gibi Bir Bilim kurulu oluşturulmalı ve çıkacak rapor aynen uygulanmalı bence.

oyungezer' Alıntı:
Nükleer enerjinin tüm kararlarını bilim insanları vermelidir. Bu kararlar ideolojilerden kesinlikle uzak olmalıdır(Bunun bir hayal olduğunu biliyorum). Siyasiler bu konuda karar mercii değil, yönetici-uygulayıcı konumunda olmalıdır. Şu haliyle Nükleer Enerji gerekli gibi gözüküyor ama dediğim gibi Bir Bilim kurulu oluşturulmalı ve çıkacak rapor aynen uygulanmalı bence.
+1

Bu kadar ilerlemeden sonra(!) enerji açığımızın oluştuğu bir gerçek. Son zamanlarda elektrik tüketimde Cumhuriyet rekorları kırıyoruz( sanki Osmanlı'da elektrik vardı.) Elimizde akıllı telefonlar (cihaz başına 2-3 lira ya geliyormuş aylık tüketimleri) evimizde klimalar ( Artık iklimler de değiştiği için klimadan başkası kurtarmıyor) aldık başımızı gidiyoruz. Camilerde, okullarda sabahlara kadar yanan lambalar, aydınlatmalı köprüler, ahırını elektrikle ısıtan masum ama akil köylüler varken bizi nükleer de kesmez hocam. Biz bize zararız.

Geri