Yeni Ekders Yönetmeliği Taslağı yayınlandı..

Kodla Büyü

risen

Site Gezgini
Milli Eğitim Bakanlığı Yeni Ekders Yönetmeliği Taslağı Paylaş
PostDateIcon Aralık 14th, 2010 | PostAuthorIcon Yazan: ozcan

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nın ekderslerle ilgili yapmakta olduğu çalışmayı tamamlayarak Maliye Bakanlığına sunduğu internet medyasına yansımıştır. Bu taslağın doğru olduğu varsayımından hareketle nelerin değişip değişmediği ya da taslakta nelerin olup olmadığı tarafımızdan incelenmiş ve analiz edilmiştir. Analizler daha önce bu köşede yayınladığımız ek ders önerilerimiz, Kararın eski hali ve değişen yeni hali karşılaştırılarak yapılacaktır.

Ekders Taslağında Değişen ve Eklenenler

Ekderslerle ilgili değişmesi beklenen, tartışmalı olan, değişen ya da değişmesi beklenirken değişmeyen konu başlıkları aşağıdaki şekilde analiz edilmiştir:

1) Derse Girmeyenler: Bizim önerilerimiz öğretmenin dışındaki tüm yönetici, müfettiş ve şefler için başka isim altında ek ödeme düzenlemesi yapılarak ek dersin yalnızca aktif derse giren öğretmenlere verilmesi gerektiği şeklinde idi. Karar’ın eski halinde ise İl ve İlçe Müdürlerine 25 saat, müfettişlere 20 saat , şef vb. diğerlerine ise haftada 15 saat idi. Yeni halinde ise merkez ve taşrada görev yapan yönetici, denetici ve şeflerin tamamına bir başka ifadeyle derse girmeyenlerin tamamına ayrım yapmaksızın 40 saat ekders öngörülmüştür. Adeta arslan payını oluşturan bu paylaşım sanki bu değişimin asıl sebebini de ortaya koyar gibi…

2) Okul Yöneticileri: Bizim önerimiz okul ve kurum farkı gözetilmeksizin aynı konumda görev yapan tüm yöneticilerin ekderslerinin eşitlenmesi şeklinde idi. Bu ise müdürlere 30, diğer tüm yardımcılara ise 28 saat şeklinde idi. Oysa Bakanlık tam aksini yaparak çeşit çeşit ekders sayısı öngörmüştür. Bu durum yöneticiler arasında huzursuzluk kaynağı oluşturacağı gibi atama ve yer değiştirmelerde de ayrı bir rekabeti körükleyecektir. Özellikle de rotasyonlarda ekdersi düşen müdürlerin dava açmasına ve maddi olarak hak kaybı olduğu için de bakanlığın bu davaları kaybetmesine neden olacaktır. Yöneticilerle ilgili yeni düzenleme aşağıdaki şekildedir:

a) Halk Eğitimler: Tam gün tam yıl eğitim yapılan Halk Eğitim Müdürlüklerinde “Tam gün tam yıl eğitimin fiilen yapıldığı süre ile sınırlı olmak kaydıyla” müdürlere 35, müdür başyardımcılarına 32, tam gün tam yıldan sorumlu müdür yardımcısına ise 28 saat ekders öngörülmüştür. Bu durumda diğer müdür yardımcıları yani tam günden sorumlu olmayan (eğer böyle birileri varsa çünkü hepsi nöbet tuttukları için hepsi aynı kapsamda olmalı) diğer okul müdür yardımcılarının aldığı kadar ek ders alacaklardır anlamı çıkmaktadır. (Eski halinde yalnızca müdürlere ve müdür başyardımcılarına 30 saat idi)

b) YİBO ve PİO: Bu okullarda eski halinde yalnızca müdür ve müdür başyardımcılarına haftada 30 saat, müdür yardımcılarına ise 22 saat idi. Yeni şeklinde ise müdür 35, müdür başyardımcısı 32, pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı 28, diğer müdür yardımcıları ise 23 saat ekders alacaklardır.

c) Sınavlı Liseler, Meslek Liseleri ve Okul Öncesi: Bu tür okullarda müdür 30, müdür başyardımcısı 26, müdür yardımcısı ise 23 saat ekders alacaktır. ( Eski halinde yalnızca müdür ve müdür başyardımcısı 25 saat idi.

d) İkili Eğitim Yapan Okul Yöneticileri: Bu okullardaki yöneticilerle ilgili eski halinde herhangi bir düzenleme bulunmazken ilk defa bu köşede dile getirilerek iş yoğunluğu nedeniyle bu yöneticilere fazladan 5 saat ekders ödenmesi gerektiği kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bu önerimizin kabul görmesi yöneticilerimiz adına bizi ayrıca memnun etmiş olup, sonuç itibari ile ikili eğitim yapan okullardaki müdürlere 30, müdür başyardımcılarına 26, müdür yardımcılarına ise 23 saat ekders verilecektir.

e) Diğer Okullar: Yukarıdaki okulların dışında kalan diğer okul okul yöneticileri için ise müdürlere 25, müdür başyardımcılarına 22, müdür yardımcılarına ise 20 saat ekders ödenecektir.

f) Müdür Yetkili Öğretmenler: Daha önce tatillerde 12 saat, ders dönemlerinde ise haftada 3 saat ekders almaktaydılar. Şimdi yeni halinde ise tatillerde 15, ders dönemlerinde ise 6 saat ekders alacaklardır.

3) Rehberlik ve Sosyal Etkinlik: Bizim önerimiz sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerine de bu ekdersin ödenmesi şeklinde idi. Aynen bu öneride olduğu şeklinde kabul görerek bundan böyle sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenleri de haftada 2 saat ekders alabileceklerdir.

4) Bilgi Teknolojisi sınıflarında görev yapmak üzere atanan öğretmenlere öğretim yılı süresince haftada 18 saat ekders ödenecektir. Bu uygulama yeni bir uygulama olup, benim anladığım kadarıyla ücretli öğretmenleri ya da bilgisayar dersine giren diğer öğretmenleri kapsamamakta, yalnızca özel olarak bir okula bilgisayar öğretmeni olarak kadrolu ya da 4/B’ li olarak atanan öğretmenleri kapsamaktadır.

5) Eğitim öğretim yılı başında 1 Eylülden derslerin başlamasına kadar, sene sonunda ise derslerin bitiminden 1 eylül tarihine kadar olan sürede yapılan seminer çalışmaları için daha önce iki haftayı geçmemek üzere sınırlama vardı. Bundan dolayı bazen iki haftadan fazla seminer olduğunda öğretmenler ekders alamamakta idiler. Şimdi bu yanlışlık düzelmiş ve her gün için 3 saat şeklinde düzenlenerek iki haftalık sınırlama kaldırılmıştır.

6) Bakanlık ya da İl ve İlçe Müdürlüklerinde çeşitli proje ve görevler için görevlendirme yapılan öğretmenler daha önce haftada 18 saat ekders almakta iken şimdi 27 saat ekders alacaklardır. Bu durum aslında bir şekilde yolunu bulup torpille uyduruk görevler için yolunu bulan öğretmenlerin sayısını artıracak ve torpil rekabetini de körükleyecek demektir.

7) Merkezi sınavlarda görev yapan öğretmenlere komisyon üyesi ya da gözcü ayrımı yapılmasızın daha önce 5 saat ekders ödenmekte iken, şimdi yeni şekliyle 6 saate çıkarılmıştır. Liselerdeki sınavlara gelince daha önce hepsine 5 saat ödenmekte iken şimdi komisyon üyelerine 6 saat, gözcülere ise 4 saat şeklinde değişmiştir. Bu düzenleme ise iyileştirme yapılacağı yerde dostlar alış verişte görsün kabilinden gereksiz bir düzenleme olmuştur.

Hafta sonu okulunda okuma yazma ve aile eğitimi yapılan okul yöneticilerinin sadece bir tanesine daha önce 2 saat ekders ödenmekte iken, şimdi yeni düzenleme ile haftada 6 saat ödenecektir. Ayrıca okulunda hizmetici eğitim yapılan müdüre ve görevli müdür yardımcısına her gün için 3 saat ekders ödenecektir.

Sonuç: Yeni Ekders Karar Taslağında yer alan değişiklikler bu şekilde olup, bizim önerilerimizden olan öğretmenlere nöbet için 2 saat ekders verilmesi, yöneticilerin egzersiz yasaklarının kaldırılması, rehber öğretmenlere ders yılı sınırlamasının kaldırılması vb. önerilerimiz ne yazık ki karşılık bulmamıştır

Bu yönetmeliğe göre
6) Bakanlık ya da İl ve İlçe Müdürlüklerinde çeşitli proje ve görevler için görevlendirme yapılan öğretmenler daha önce haftada 18 saat ekders almakta iken şimdi 27 saat ekders alacaklardır. Bu durum aslında bir şekilde yolunu bulup torpille uyduruk görevler için yolunu bulan öğretmenlerin sayısını artıracak ve torpil rekabetini de körükleyecek demektir.
maddesine göre Eğitici Bilgisayar Formatör Öğretmenleri içinde geçerlimi acaba?Ben öyle yorumladım gerçi.Sonuçta bizim durumda müdürlüklerde görevlendirme olarak geçiyor..

Formatör görevlendirmeleri yapılıyor. 4-b liler kapsam dışı yine. Bende bu şekilde yorumluyorum ama malesef özellikle sözleşmeliler formatör olamaz yazıyor yazılarda. Bu kadar koordinasyondan uzak kurum görmedim!

öğretmnler açısından değişen hiç birşey yok bu yöneticelr için yapılmıştır. bu taslağa Türk Eğitim-sen itiraz etmiş duırumda öğretmnlerin ek dersilerininde iyilerşitirlmesi isteniyor

bu taslağa gerçekçi ve realist herkesin itiraz etmesi gerekiyor böyle saçma taslak olur mu? öğretmene faydası olmayan iyileştirmenin milli eğitim bakanlığın da işi ne? 40 saat ekders alacak kesimi görünce amaç belli oluyor zaten..

1. maddede geçen şefler alan şefleri ve dal şeflerini kapsıyormu acaba. Çünkü meslek liseleri için net bir ifade geçmemiş

vlk4n' Alıntı:
1. maddede geçen şefler alan şefleri ve dal şeflerini kapsıyormu acaba. Çünkü meslek liseleri için net bir ifade geçmemiş
Hayır.Maddede öğretmen dışında diye bir ibare var.Şef diye kastettikleri İl İlçe Müdürlüklerinde çalışan şefler.

risen' Alıntı:
vlk4n' Alıntı:
Hayır.Maddede öğretmen dışında diye bir ibare var.Şef diye kastettikleri İl İlçe Müdürlüklerinde çalışan şefler.
bu şef bir öğretmen maaşı kadar ek ders alcak

Bu bilgileri nerden edindiniz risen? Bizim isteklerimizi iletebileceğimiz bir platform var mı?

BT sınıfları için görevlendirilen derken sanırım BT okul formatörlerini kastediyorlar bu şekilde bir düzenleme kesinlikle kabul edilemz saçmalık.

Burda yanlış anlaşılmada olabilir, formatörlük atamayla olmaz onayla olur burda ise atamadan bahsediyor

Arkadaşlar, Bilişim teknolojileri öğretmeniyim.okullarınıza yazı geldımı bilmiyorum formatör öğretmenlik görevlendırme başvuruları başladı. formatör öğretmenler hangi ek ders grubunda? 4. madde atama diyor 6. madde görevlendirme kafam karıştı

tr_tuba' Alıntı:
Arkadaşlar, Bilişim teknolojileri öğretmeniyim.okullarınıza yazı geldımı bilmiyorum formatör öğretmenlik görevlendırme başvuruları başladı. formatör öğretmenler hangi ek ders grubunda? 4. madde atama diyor 6. madde görevlendirme kafam karıştı

Bu daha hazrlanmış bir taslak.Maliyeye sunulup kabul edilmesi lazım.Ama kabul edilmesi halinde benim anladığım kadarıyla Bt formatörleri 4. madde kapsamında değerlendirilecek.Eğitici Bilgisayar Formatörler ise 6. madde kapsamında.

öğretmenler hariç herkese bol kepçe ek ders. geçmez bu taslak.

şu işe bak sadece türk eğitim sen mi buna karşı çıkıyor yandaş medya tabiri sanırım yandaş sendikalarada bulaştı.
şöyle adam gibi bir sendika yok ki üye olarım saçmalık bu hükümetin bu öğretmenlere yaptığı eziyetler bardağı taşırdı artık
öğretmenlerden oy almamalarının cezasını çekiyoruz sanırım

Böyle Taslak mı olur ya... Dalga mı geçiyorlar... Milli Eğitimde ki şef ne yapar ya biri bana söylesin, bugüne kadar gördüğüm tüm şefler 40 saat ek ders almayı hak edicek bir çalışma yaptığnı şahsen görmedim.
Bence eğitim okul bittiğinde de devam etmeli. en az akşam 5'e kadar öğrenciler ve öğretmenler okulda tutulmalı, egzersiz zorunlu olmalı, her öğrenci ve öğretmen bir faaliyette yer almalı. bu spor olur, resim olur, müzik olur, matematik,fen,sosyal proje çalışma grupları olur ya aklına ne gelirse, ama öğrenciyi zil çalınca hemen evine göndermiceksin, okul bir yaşam alanı olmalı, sadece ezber bir eğitim veren değil, deneyimlerin yaşanıldığı bir yer olmalı. bu konuyla ilgili hayal gücünü istediğin kadar zorlayabilirsin...Bunun karşılığında 40 saat ekders vereceksin öğretmenlere. ne kesersek öğretmenlerin parasından keseriz hesabıyla bu iş yürümez, sınıf kapısı kapanınca öğretmenle öğrenci başbaşa kalıyor, yeter artık, başta olan birkaç kişiyi beslemekle bu işler olmaz, öğretmenden verim alamassın...
mesala ben akşam 5'e kadar okuldayım, bu durum benim zoruma gitmiyor, bilgisayara ilgili çocuklarla sunu hazırlıyoruz, ödev araştırıyoruz, müzik dinliyoruz vb vb. vakit geçiyor. çocuk dışarda cafelerde aylak aylak gezeceğine biz eğitime devam ediyoruz ama bir oyun gibi, çaktırmadan...
Tut okulda öğretmenini al karşılığını ver paranı... öğrenci de kazansın, öğretmen de...

şimdi bu adı geçen ekders saatleri şu an maaşımıza yansıyan ve ocak ta da 80tl artacak olan ek ödeme alamayan memurlar için. ben eğitici formatörüm ekdersim 18'den 27 ye çıkarsa ek ödeneğim kesilecek. verdikleri 9 saat ekders ayda 36 saat çarp 7 ile 252tl aldığımız ek ödeme 300 tlyi geçecek. yani ekdersi artırmıyor azaltıyorlar. Böyle iyileştirme yaptıktan sonra Öğretmenler de iyileştirme yapılmadığına şükretsinler.

yaseminy8' Alıntı:
Böyle Taslak mı olur ya... Dalga mı geçiyorlar... Milli Eğitimde ki şef ne yapar ya biri bana söylesin, bugüne kadar gördüğüm tüm şefler 40 saat ek ders almayı hak edicek bir çalışma yaptığnı şahsen görmedim.
Bence eğitim okul bittiğinde de devam etmeli. en az akşam 5'e kadar öğrenciler ve öğretmenler okulda tutulmalı, egzersiz zorunlu olmalı, her öğrenci ve öğretmen bir faaliyette yer almalı. bu spor olur, resim olur, müzik olur, matematik,fen,sosyal proje çalışma grupları olur ya aklına ne gelirse, ama öğrenciyi zil çalınca hemen evine göndermiceksin, okul bir yaşam alanı olmalı, sadece ezber bir eğitim veren değil, deneyimlerin yaşanıldığı bir yer olmalı. bu konuyla ilgili hayal gücünü istediğin kadar zorlayabilirsin...Bunun karşılığında 40 saat ekders vereceksin öğretmenlere. ne kesersek öğretmenlerin parasından keseriz hesabıyla bu iş yürümez, sınıf kapısı kapanınca öğretmenle öğrenci başbaşa kalıyor, yeter artık, başta olan birkaç kişiyi beslemekle bu işler olmaz, öğretmenden verim alamassın...
mesala ben akşam 5'e kadar okuldayım, bu durum benim zoruma gitmiyor, bilgisayara ilgili çocuklarla sunu hazırlıyoruz, ödev araştırıyoruz, müzik dinliyoruz vb vb. vakit geçiyor. çocuk dışarda cafelerde aylak aylak gezeceğine biz eğitime devam ediyoruz ama bir oyun gibi, çaktırmadan...
Tut okulda öğretmenini al karşılığını ver paranı... öğrenci de kazansın, öğretmen de...

:+1:

burjuva' Alıntı:
şimdi bu adı geçen ekders saatleri şu an maaşımıza yansıyan ve ocak ta da 80tl artacak olan ek ödeme alamayan memurlar için. ben eğitici formatörüm ekdersim 18'den 27 ye çıkarsa ek ödeneğim kesilecek. verdikleri 9 saat ekders ayda 36 saat çarp 7 ile 252tl aldığımız ek ödeme 300 tlyi geçecek. yani ekdersi artırmıyor azaltıyorlar. Böyle iyileştirme yaptıktan sonra Öğretmenler de iyileştirme yapılmadığına şükretsinler.

Hocam 80 TL maaşına hertürlü yansır senin. Ek ödeme ayrı ekders ayrı.

burjuva' Alıntı:

hatırlıyorsanız şube müdürlerine ve milli eğitim müdürlerine vermedikleri o tazminattan sonra oralığı ayağa kaldırmıştı şube müdürleri ve diğer iribaşlar... şimdi onlar o tazminatı aynı bizim gibi aldılar üstüne şimdi birde bunu alacaklar çünkü bu düzenleme onlar için geliyor hatta bizzat onlar tarafından düzenlendi!!

Geri