Yeni dersler mi geliyor? Dersimiz kaldırılır mı?

Kodla Büyü
5.sınıflarda 1 yıl hazırlık olsun diye bazı illerde pilot uygulama olmuştu. 5. sınıflarda köklü değişiklik dediği bu olabilir. ben 5. sınıflarda yabancı dil ağırlıklı olacak şekilde içinde türkçe, beden, müzik, görsel sanatlar ve bilişim olan bir hazırlık yılı bekliyorum.

Bakanlıktan gerçekten sağlam bir duyum alana kadar var olan haberler üzerinden umutsuzluk devam edecek...

https://www.memurlar.net/haber/1082...zgurlesme-sureci-olarak-yapilandiriyoruz.html
Haberde bizim ders ile ilgili bir ipucu vermiş sanki şu bölümde;

"Haftalık ders çizelgeleri kapsamında ihdas edilen seçmeli derslere yönelik öğretim programları geliştirdiklerini anlatan Tekin, çağın ihtiyaçlarını ve gelişen teknolojiyi göz önünde bulundurarak hem ilköğretim hem de ortaöğretim seviyesinde seçmeli ders grubunu bir bütün olacak şekilde "insan, toplum ve bilim", "din, ahlak ve değer" ile "kültür, sanat ve spor" olmak üzere üç başlıkta güncellediklerini dile getirdi."

Haber 7 de
"Ayrıca görsel sanatlar, müzik, drama, performans sanatları, atölye çalışmaları, telafi, yetiştirme sınıfları ve öğrenciler için mentörlük hizmetleri gibi okul içi ve okul dışı eğitim etkinliklerinden oluşan entegre bir önleme, müdahale ve telafi modeli geliştirme çalışması içerisinde olduklarını kaydeden Tekin, ortaöğretim çağ nüfusunda okullaşmayan tüm gençlere tek tek ulaşarak şartlarına uygun okullaşma seçeneklerinden faydalanmalarını sağladıklarını aktardı."

Böyle bir haber var. Bugün tarihli bir haber. Bilişimden hiç bahsetmemis bakanimiz😞

Millî Eğitim Bakanlığındaki gelişmelerin hiçbirinin Bilişim Öğretmenlerinin desteği olmadan gerçekleşmeyeceğini fakat gönüllü destek isteyeceklerini, ortak bir duruş sergilemezsek maalesef misyonumuzu tamamlayacağımızı, bölümden yeni mezun arkadaşların daha da zor durumda kalacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:
yillardir bu camiadayim ilginc ilginc isler gördüm bizim derslerle ilgili
açıkçası artık yıldık yeni bakış açım, bizi atayan devlet dersimi kaldırır, 6lara mı koyar, kızaga mı ceker, vala artık kendileri bilir.
illaki bu konuda bir hamle yapacaklar o nedenle ben kara kara düsünmeyeceğim atama yapan devlet illaki bize derse de bir çözüm düşünmüştür.

yillardir bu camiadayim ilginc ilginc isler gördüm bizim derslerle ilgili
açıkçası artık yıldık yeni bakış açım, bizi atayan devlet dersimi kaldırır, 6lara mı koyar, kızaga mı ceker, vala artık kendileri bilir.
illaki bu konuda bir hamle yapacaklar o nedenle ben kara kara düsünmeyeceğim atama yapan devlet illaki bize derse de bir çözüm düşünmüştür.
Valla hocam ders saati sadece 6 larda olursa bide idareci bilisimci olursa🔋direk norm fazlasi olup yer begen diyorlar. Basima geldi. Cozum felan yok. Ne atama olur ne de bize yer kalir. Hersene bi yere norm fazlasi atanir dururuz. Okulumda mudur yard bilisimciydi. 5 . Siniflarida proje yapmislardi. Beni direk surduler

Valla hocam ders saati sadece 6 larda olursa bide idareci bilisimci olursa🔋direk norm fazlasi olup yer begen diyorlar. Basima geldi. Cozum felan yok. Ne atama olur ne de bize yer kalir. Hersene bi yere norm fazlasi atanir dururuz. Okulumda mudur yard bilisimciydi. 5 . Siniflarida proje yapmislardi. Beni direk surduler
hocam ders kalkarsa 6larda olursa yani normalar herkes icin ayni duruma gelir.
misal 5 6 larda ders olan okullarda 24 saat ders var norm varken
sizde diyelim 5lerde yok 6larda var 12 saat norm fazlasi olmasi durumu olusuyor ve sıkıntı yasıyor bu durumdaki bir cok arkadas gibi

ama ülke geneli herkesin sadece 6larda dersi olursa, tüm bilisimcilerin normu düsüp norm fazlasi olmasi gibi absürd bir durum olusur yani gidilecek norm olan okul neredeyse olmaz bu nedenle devlet bu absürd durumu tayin iste diyerek çözemez ve illaki bir yöntem gelistirir en azindan benim düsüncem bu yönde

Dersimizin adı BİLİŞİM. Teknolojileri ve Yazılım kısmı gereksiz. Çünkü zaten Bilişim, teknoloji ve yazılımı kapsıyor. Robotik ve yapay zeka ayrı birer uzmanlık alanıdır. Bilişim dersinde bunlara ve bunlarla ilgili yenliklere kısaca değinilebilir. Eğer bizim dersimizle ilgili bir yenilik gelecekse oda egzersiz açabilmek olmalı. İşte bu egzersizlerde temel bilgi teknolojileri, robotik, yazılım, yapay zeka ve donanım konularında derinlemesine detaylara girebiliriz.

Screenshot_20231130-113752_Chrome.jpg
https://mufredat.meb.gov.tr/Programlar.aspx sayfasından 5-6. Sınıf Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi müfredatı kaldırılmış.
What does it mean?

Dijital vatandaşlık
Bilgisayar ağları
Teknolojinin kullanıldığı alanlar
Telif hakları
E-devlet

Gibi bir çok konu müfredattan çıkartılır inşaallah. O kadar çok sıkıcı ve gereksiz konu var ki, ders işlerken ben sıkılıyorum.

5. sınıf öğrencisine bilgisayar ağları anlatmak çok saçma geliyor bana.

İkinci dönem konuları da çok abartılı. Problem çözme, algoritma, akış şeması gibi konuları çocuklar biraz daha büyüyünce anlatmak lazım sanki.

Dijital vatandaşlık
Bilgisayar ağları
Teknolojinin kullanıldığı alanlar
Telif hakları
E-devlet

Gibi bir çok konu müfredattan çıkartılır inşaallah. O kadar çok sıkıcı ve gereksiz konu var ki, ders işlerken ben sıkılıyorum.

5. sınıf öğrencisine bilgisayar ağları anlatmak çok saçma geliyor bana.

İkinci dönem konuları da çok abartılı. Problem çözme, algoritma, akış şeması gibi konuları çocuklar biraz daha büyüyünce anlatmak lazım sanki.
Özellikle ağ bağlantısı vs. Lise düzeyinde anlatılmalı. 3. Ünite yarısı kaldırılmalı

Millî Eğitim Bakanlığının oluşturduğu müfredat komisyonunda görüşlerine başvurulan Prof. Dr. Levent Eraslan “Bu defa değişim köklü olacak. Yeni bir program geliştirme modeli kurgulandı. Bunu başarırsak Türkiye eğitimde çağ atlar” dedi.

Levent hoca bilişim öğretmenleriyle yakın çalışmalar yapıyor, söylediklerini olumlu buldum branşımız açısından.

Millî Eğitim Bakanlığının oluşturduğu müfredat komisyonunda görüşlerine başvurulan Prof. Dr. Levent Eraslan “Bu defa değişim köklü olacak. Yeni bir program geliştirme modeli kurgulandı. Bunu başarırsak Türkiye eğitimde çağ atlar” dedi.

"Dört dil becerisi (dinleme, konuşma, okuma, yazma) okul öncesi dönemden itibaren lise kademesi dahil eğitimde bütüncül olarak öncelenmiştir."

"Çalıştayda 200 e yakın akademisyen 260 öğretmen görev aldı. Bakanlık merkez yapısı hariç. Program geliştirme kurulları bilimsel süreç izlenerek oluşturulmuş. Her ders komisyonunda alan uzmanı, alan öğretmeni, ölçme değerlendirme uzmanı ve psikolojik danışman alan uzmanı yer aldı."

"Dört dil becerisi (dinleme, konuşma, okuma, yazma) okul öncesi dönemden itibaren lise kademesi dahil eğitimde bütüncül olarak öncelenmiştir."

"Çalıştayda 200 e yakın akademisyen 260 öğretmen görev aldı. Bakanlık merkez yapısı hariç. Program geliştirme kurulları bilimsel süreç izlenerek oluşturulmuş. Her ders komisyonunda alan uzmanı, alan öğretmeni, ölçme değerlendirme uzmanı ve psikolojik danışman alan uzmanı yer aldı."
Böyle teorik bir çalışmadan pratikte eğitime somut katkı sağlayacak bir sonuç bekleyen var mı gerçekten. Okullardaki somut sorunlara çözüm getirmeyen hiç bir çalışma olumlu bir sonuç vermeyecektir.

Arkadaşlar müfredat tekrar konulmuş ama aynısı. Yoksa bana mı öyle geldi?

Geri