Yeni Bilgisayar Laboratuvarı Kurmak - vcloudpoint S100

Kodla Büyü

hyrgul

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar
Sene sonu olduğundan okulumuza bir miktar para geldi ve bilgisayar laboratuvarı kurmak istedik.
20+1 sunucu-terminal yapısı mı yoksa 20+1 kasa mı alsak bilemedik. Biraz araştırdık karşımıza vcloudpoint S100 diye bir client makine çıktı. Çoğu arkadaş L300 terminal kullanıyor. Ama vcloudpoint S100 bundan çok daha kullanışlı, performanslı ve kolay gibi gözüküyor. i7 işlemcili bir kasa ile 30 bilgisayarda full hd video oynatıyor, solidworks gibi 3D çizim programlarını kullanıyorlar çok şaşırdım. Bizde de L300 cihazlar ve sunucu var 1366x768 çözünürlüğü bile alamıyoruz donuk donuk çalışan bir sistem.

Acaba bu vcloudpoint S100 hakkında bilgisi olan var mıdır? Kullanan var mıdır? Çalışma mantığı, güvenilirliği, performansı, sunucu ihtiyacı, vb. konularda yardımcı olabilir misiniz?

Buradan duyunca ben de inceledim çok şaşırtıcı gerçekten. Bu sistemi kullanan var mı acaba? Bizi de bilgilendirse.

ben olsam ayrı ayrı klasik bilgisayar alırdım
hatta dell optilex serisinden

6 senedir L300 kullanıyoruz. İşimizi görüyor. Bildiğim kadarı ile bu cihazda grafik kartı var daha performanslı olacağını düşünüyorum.

Fiyat olarak sanırım terminal pc biraz daha uyguna geliyo öylemi hocam. Doların hali malum bugün ortalama bi bilgisayarın maliyeti bile el yakıyo.

Biz i5 işlemcili dell optilex 3040 kasalar için fiyat aldık toplam fiyata göre vcloudpoint sistemi yaklaşık 10 bin lira daha uyguna geliyor göz ardı edilemeyecek bir fark. Vcloudpoint L300'göre daha ucuz. Sunucu özellikleri SUPER WORKSTATION, 2 İŞLEMCİ E5-2620V4, 64GB RAM DDR4, 1X480 GB SSD. Adamlar i7 işlemcili sunucuya vurgu yaparak test sonuçlarını yayınlıyorlar. Böyle bir sunucu ile çok daha iyi çalışacağını düşünüyoruz siz ne dersiniz?

Ben olsam bundan sonra toplu para geldi bt sınıfı yapalım diyen olursa sınıfı raspberry pi benzeri soc bilgisayarlar ile kurarım. Artan parayla da sınıfa 3d printer, arduino setleri vs aldırırdım.

Hocam ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa tabii ki alabilirsiniz. Yalnız bizim muhasebe, ofis ve grafik tasarım programlarını çalıştıracak 20+1 bilgisayarlı bir bilgisayar laboratuvarı ihtiyacımız var bu yüzden böyle bir sistem kurmak istedik. Bu vcloudpoint ve server sistemi ile ihtiyaçlarımızı karşılar mı tam bilemiyoruz?

Hocam bu fiyatlara lisanslar dahilmi acaba. Bi ara server için 300,terminaller içinde 150 dolar lisans ücreti ödendiğini duymuştum. Laboratuvar için genelde önerilmiyo yorumlara bakıldığında,300-400 bilgisayarlık sistemler için şiddetle öneriliyo,bakım onarım ve elektrik masraflarını minimuma indiriyo diyolar.

Lisanslar dahil değil sadece donanım fiyatıdır. zaten dell kasalarda da Windows lisansı yok (linux). adamlar bu sistem için Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows Server 2008, 2012, 2016(beta), Windows multipoint Server işletim sistemlerinden istediğinizi kullanabilirsiniz diyor. Benim bilgim pek yok. Dedikleri böyle. Bilen arkadaşlardan yardım almak için bu konuyu açtım.

Bizzat ürünün Türkiye dağıtıcı firması yako teknolojiyi aradım. Doğrudan müşterilere satış yaparlarsa fiyatları biraz yüksek tutuyorlar. Onun yerine bayilerimizden alın tavsiyesinde bulundular. Sanırım satış sonrası destek işini bayilere vermek için. Kocaeli'deki bir bayinin verdiği fiyatlar aşağıdadır.

VCLOUDPOİNT S100 - 175$+KDV

SUPER WORKSTATION SUNUCU - 3200$+KDV
2 işlemci E5-2620V4
64GB Ram DDR4
1X480 GB SSD

Sunucu 13 bin tl nin üstünde. Her client için 700 desen 14 bin toplam 27 bin eder
Benim dediğim sistem 500 lira. 250 lira 18.5 inç ekran 200 de ssd olsa 120 gb hocamın defiği gibi, 1000 lira olsa ssd ile sistemin uçacağını varsaysan 20 bine üst düzey performans. Ayrıca daha az sistemsel sorun tek imajla tüm sisteme çözüm getirme gibi avantajlar var. Hadi öğretmen makinesi i7 olsun 21 bin
Yine de karar sizin

hyrgul' Alıntı:
Bizzat ürünün Türkiye dağıtıcı firması yako teknolojiyi aradım. Doğrudan müşterilere satış yaparlarsa fiyatları biraz yüksek tutuyorlar. Onun yerine bayilerimizden alın tavsiyesinde bulundular. Sanırım satış sonrası destek işini bayilere vermek için. Kocaeli'deki bir bayinin verdiği fiyatlar aşağıdadır.

2 işlemci E5-2620V4
64GB Ram DDR4
1X480 GB SSD

Bu fiyata monitör dahil mi bilmiyorum ama benim aklıma şöyle bir şey geldi: bir server ve 20 raspberry pi + 20 monitör ile bu işi kendiniz halletseniz çok daha uygun olur. Sizin için de güzel bir deneyim olur. Server'a ubuntu ltsp server kurarak raspberry pi'leri ağdan boot edip kullanabilirsiniz. Yani raspberry pi'leri thin client olarak kullanmış olacaksınız. Tüm işletim sistemleri ve kullanıcı dosyaları server üzerinde barındırılmış olacak. Raspberry pi A bile bu işi görür. Çünkü thin client'lerde ram, cpu ve depolama birimine gerek olmuyor(Yamuluyorsam düzeltin) Doğal olarak 20 raspberry pi A 2000 lira tutar. 20 adet raspberry pi a için kutu+adaptörü 500 lira tutar(Fazladan yazıyorum). Klavye ve fareler de 500 lira tutsun. 3000 liraya monitörsüz client'ler hallolmuş olur. 7000 liralık da bir server alsanız fazlasıyla işinizi görecektir. Toplamda 10 bin lira gibi bir fiyat tutar ki, bu da bir bt sınıfı için çok uygun bir fiyat. Yok monitör de alalım derseniz 5000 liraya 20 tane monitör alınır sanırım. Ki yine 15 bin liraya mal olmuş olur. Bu da bir bt sınıfı için çok uygun bir fiyat.

Vcloudpoint alırsanız hesap şu şekilde oluyor:
20 vcloudpoint(kdv dahil)=14496 lira (Doları 3,51'den hesaplıyorum.)
1 adet sunucu(kdv dahil)= 13253 lira.
Toplam=~27750 lira yapıyor.

Ubuntu ltsp kurulumunu ve raspberry pi'den thin client nasıl yapılır bir araştırın derim. Gerekirse daha iyi bir server alınabilir/toplanabilir.

Benim önerdiğim bu seçenekte olay sizin sistem kurma/yönetme bilginize bakıyor. Biraz araştırarak, ubuntu forumlarına sorarak bu işin halledilebileceğini düşünüyorum.

buzdagi83' Alıntı:
hyrgul' Alıntı:

2 işlemci E5-2620V4
64GB Ram DDR4
1X480 GB SSD

Bu fiyata monitör dahil mi bilmiyorum ama benim aklıma şöyle bir şey geldi: bir server ve 20 raspberry pi + 20 monitör ile bu işi kendiniz halletseniz çok daha uygun olur. Sizin için de güzel bir deneyim olur. Server'a ubuntu ltsp server kurarak raspberry pi'leri ağdan boot edip kullanabilirsiniz. Yani raspberry pi'leri thin client olarak kullanmış olacaksınız. Tüm işletim sistemleri ve kullanıcı dosyaları server üzerinde barındırılmış olacak. Raspberry pi A bile bu işi görür. Çünkü thin client'lerde ram, cpu ve depolama birimine gerek olmuyor(Yamuluyorsam düzeltin) Doğal olarak 20 raspberry pi A 2000 lira tutar. 20 adet raspberry pi a için kutu+adaptörü 500 lira tutar(Fazladan yazıyorum). Klavye ve fareler de 500 lira tutsun. 3000 liraya monitörsüz client'ler hallolmuş olur. 7000 liralık da bir server alsanız fazlasıyla işinizi görecektir. Toplamda 10 bin lira gibi bir fiyat tutar ki, bu da bir bt sınıfı için çok uygun bir fiyat. Yok monitör de alalım derseniz 5000 liraya 20 tane monitör alınır sanırım. Ki yine 15 bin liraya mal olmuş olur. Bu da bir bt sınıfı için çok uygun bir fiyat.

Ubuntu ltsp kurulumunu ve raspberry pi'den thin client nasıl yapılır bir araştırın derim. Gerekirse daha iyi bir server alınabilir/toplanabilir.

Benim önerdiğim bu seçenekte olay sizin sistem kurma/yönetme bilginize bakıyor. Biraz araştırarak, ubuntu forumlarına sorarak bu işin halledilebileceğini düşünüyorum.
150 tl civarına raspberry pi 3 model b alınsa her türlü kendi başına yeter bence hocam. Bt lab'da microsoft ürünlerine bağlı bir eğitim yoksa tek başına pi3 her işi görür. Gerek ofis gerek programlama vs. Hatta orange pi, banana pi gibi alternatif pi'ler de daha uyguna bile malolabilir gibi.

omd' Alıntı:
buzdagi83' Alıntı:
hyrgul' Alıntı:

2 işlemci E5-2620V4
64GB Ram DDR4
1X480 GB SSD

150 tl civarına raspberry pi 3 model b alınsa her türlü kendi başına yeter bence hocam. Bt lab'da microsoft ürünlerine bağlı bir eğitim yoksa tek başına pi3 her işi görür. Gerek ofis gerek programlama vs. Hatta orange pi, banana pi gibi alternatif pi'ler de daha uyguna bile malolabilir gibi.

Evet hocam haklısınız. Programlama ve ofis uygulamaları konusunda yeterli gelebilir. Ancak hem bir pc/thin client'e göre yavaş kalacaktır hem de tasarım uygulamalarında yetersiz kalacaktır. Mesela şöyle ( https://youtu.be/3x7GmIUI3S8?list=PL8gx ... Ahj9-Cc_ku ) bir gpu gücünü raspberry pi'nin kendisi sağlayamaz. Eğer hocamız programlama ve ofis uygulamaları ağırlıklı bir eğitim veriyorsa tabii ki sizin söylediğiniz daha uygun ve daha mantıklı bir çözüm.

buzdagi83' Alıntı:
Evet hocam haklısınız. Programlama ve ofis uygulamaları konusunda yeterli gelebilir. Ancak hem bir pc/thin client'e göre yavaş kalacaktır hem de tasarım uygulamalarında yetersiz kalacaktır. Mesela şöyle ( https://youtu.be/3x7GmIUI3S8?list=PL8gx ... Ahj9-Cc_ku ) bir gpu gücünü raspberry pi'nin kendisi sağlayamaz. Eğer hocamız programlama ve ofis uygulamaları ağırlıklı bir eğitim veriyorsa tabii ki sizin söylediğiniz daha uygun ve daha mantıklı bir çözüm.
oyun oynanması güzelmiş. Bir raspberry daha alıp ben de evde benzerini kurayı bakalım :) Kasayı balkona atarım. Doğal mükemmel soğutmalı kasa olur :D

Bahsi geçen i5 sistemlerin güç kaynağından tutun, anakart, kasa ve diğer bileşenlerin kalitesi önemli. İlk çıkan i5 serisi ise 6500 serisi tabiki farklı. İki yıl sonra elimizde kalacaksa bir kıymeti olmaz. raspberry pi ise bizim ofis, muhasebe ve adobe programlarımızı çalıştırabilecek seviyede mi bilmiyorum. Ama bunun daha çok linux sistemleri çalıştırdığını biliyorum. Bir de sunucu terminal yapısında thin ve zero client diye iki bağlantı şekli var. thin client kendi başına bir bilgisayar ve kendi üzerindeki işletim sistemi ile sunucuya bağlanıp uygulamaları kendi gücü kadar çalıştırıyor. ki rasperry pi thin client oluyor bu durumda. zero client ise böyle değil. Dumb yani aptal terminal olarak doğrudan sunucuya bağlanıp uygulamaları çalıştırıyor. Dolayısıyla thin clientta istek ve cevap çeşitli katmanlardan diyelimli 10 katmandan geçip geliyorsa zero client 3 katmanda bu işe daha hızlı ve kolay yapıyor. bahsi geçen vcloudpoint s100, dynamic desktop protocol DDP diye değişik bir sıkıştırılmış görüntü aktarımı yapıyormuş. client tarafında ise kendi görüntü işlemcisi ile bunu çözüp gösterdiği için akıcı full hd görüntüleri bu sayede gösterebiliyormuş. Burada yük sunucuya ve ağ alt yapısının gücüne kalıyor. Hatta AMD 8 çekirdekli 16GB RAM li bir makina 15 pc'ye yetiyormuş. Bunun yerine çift işlemcili, 32GB RAM li SSD li bir sunucu hayli hayli gigabit switch ile birlikte sorunsuz çalışır diye düşünüyorum. En güzeli DEMO kurulum istemek yada kurulmuş bir okulda gidip görmek.

hyrgul' Alıntı:
Bahsi geçen i5 sistemlerin güç kaynağından tutun, anakart, kasa ve diğer bileşenlerin kalitesi önemli. İlk çıkan i5 serisi ise 6500 serisi tabiki farklı. İki yıl sonra elimizde kalacaksa bir kıymeti olmaz. raspberry pi ise bizim ofis, muhasebe ve adobe programlarımızı çalıştırabilecek seviyede mi bilmiyorum. Ama bunun daha çok linux sistemleri çalıştırdığını biliyorum. Bir de sunucu terminal yapısında thin ve zero client diye iki bağlantı şekli var. thin client kendi başına bir bilgisayar ve kendi üzerindeki işletim sistemi ile sunucuya bağlanıp uygulamaları kendi gücü kadar çalıştırıyor. ki rasperry pi thin client oluyor bu durumda. zero client ise böyle değil. Dumb yani aptal terminal olarak doğrudan sunucuya bağlanıp uygulamaları çalıştırıyor. Dolayısıyla thin clientta istek ve cevap çeşitli katmanlardan diyelimli 10 katmandan geçip geliyorsa zero client 3 katmanda bu işe daha hızlı ve kolay yapıyor. bahsi geçen vcloudpoint s100, dynamic desktop protocol DDP diye değişik bir sıkıştırılmış görüntü aktarımı yapıyormuş. client tarafında ise kendi görüntü işlemcisi ile bunu çözüp gösterdiği için akıcı full hd görüntüleri bu sayede gösterebiliyormuş. Burada yük sunucuya ve ağ alt yapısının gücüne kalıyor. Hatta AMD 8 çekirdekli 16GB RAM li bir makina 15 pc'ye yetiyormuş. Bunun yerine çift işlemcili, 32GB RAM li SSD li bir sunucu hayli hayli gigabit switch ile birlikte sorunsuz çalışır diye düşünüyorum. En güzeli DEMO kurulum istemek yada kurulmuş bir okulda gidip görmek.

Hocam sizin dediğiniz fat client veya rich client olarak bilinen istemci türü. (bkz: https://eksisozluk.com/entry/20709288 )

Benim dediğim thin client ile vcloudpoint'in zero client olarak sunduğu istemciler birebir aynı gibi geldi. Raspberry pi üzerinde, işletim sistemi dahil, herhangi bir yazılım tutulmuyor. Ki muhtemelen vcloudpoint'te raspberry pi veya banana pi gibi bir micro pc/geliştirme kartı kullanıyor. Tabii ki onlar kurumsal firma olduğundan hem ürün fiyatından kâr ediyorlar hem de işçilik ücreti alıyorlar. Bu yüzden aynısını siz yaptığınızda işçilik ücreti vermemiş olacaksınız ve belki siz de raspberry pi'yi toplu alım yaptığınız için gayet uygun fiyata yapacaksınız. Ama işin aslı, benim ilgimi çeken fiyatından çok elde edeceğiniz deneyim. Şu an benim okulumda da bt sınıfı yok. Ama böyle bir kaynak bulsam, kesinlikle bu seçeneği yapardım. Varsın kurulumu birkaç ay sürsün. Araştıra araştıra, okuya okuya, deneye deneye bt sınıfını kurardım. Böyle bir fırsat bir bt öğretmeninin eline meslek hayatı boyunca bir defa ya gelir ya gelmez. Ben olsam değerlendirirdim. Saygılarımla.

Bir şeyleri öğrenmek tabiki güzel ama okul sizden kullanılabilir sürdürülebilir sağlam sistemler ister. O yüzden işlenecek derslere uygun donanımların seçilmesi, bakımı, ömrü, maliyeti, vb. hususlar önemli. Hatta bunu yaparken biz okuldan gittiğimizde geride bıraktığımız sistemi sorunsuz, kolay kullanmaya devam edebilecekler mi diye bile düşündük. O yüzden bu sunucu terminal sistemini araştırdım ve kullanılabilir gibi geldi bana ancak okula 21 tane hazır dell i5 işlemcili kasa alındı. Bazı şeyler elimizde değil. Tavsiyem bu tür işlemlerin önceden bir demosunu yapıp kullanılabilir olup olmadığı test edilir ondan sonra okul idaresi ikna olur ve alınır. Aksi halde sonucunu bilmeden böyle sistemler kurmanın okul, öğrenci ve devlet açısından bakıldığında bize sorumluluğu ağır. rasberry pi thin client performansı ile alakalı bir video buldum ve paylaşıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=xHgBcBxI3O0

Arkadaşlar Raspberry pi yi geçin. kasılmaktan hiçbir işlem yapamazssınız. basit bir mysql veritabanı sunucu olarak bile tek kullanıcıya hizmet veremiyor.
elimde raspberry pi3 olmasına rağmen mariadb den verim alamadım. mecburen sql lite kullandım. en kötü core2 işlemci bile kat ve kat daha hızlı. benden daha güzel bir tavsiye. hani bazı arkadaşlar bankalardan kasa istiyorlardı ya. işte o kasaları piyasada toptan satan yerler var. onlardan kasa başına 250 tl gibi bir ücrete mal edebiliyoruz ( daha geçen gün 8 tane kasa + 19 inc monitör set başına 350 tl ye gördüm.)
işlemci pentium g2020
ram 4 gb ddr3
hdd de sanırım 80 gb gibi birşeydi
monitör ise viewsonic 19 inc led

bu kasalarla her türlü işlemi yapabilirsiniz.

Geri