Yegitek öğretmen alımı hakkında

Kodla Büyü

Cmos Error

Üye
Arkadaşlar merhabalar. Aralık ayindaki yegitek öğretmen alımına başvuru yapmıştım. Mail atılmış ilk aşama değerlendirme neticesinde ikinci aşama görüşmesine seçildiniz şu tarihe kadar sizi verdiğiniz telefondan arayip görüşme yapılacaktır diye.
Sırf bakanlık kadrosunda çalışma merakımı gidermek için başvuru yaptım. Acaba daha önce yegitege başvuran veya şuan orada çalışan var mı? Beni arayıp mülakat tarihî felan verip Ankara'ya mülakata mi çağıracaklar ? Bir de mülakat ne üzerine olacak eğer var ise?

Bende bu konuyu araştırıyorum. Şuan gene bir ilana çıkılmış size ne gibi bir mülakat yapıldı uzakta çalışmadan kasıt nasıl bir zaman dilimi nasıl işler veriliyor acaba?

Bir arkadaşım uzaktan görevlendirmeyle çalışıyordu, deneyim için güzel fakat kafam ağrımasın derseniz formatörlük daha ideal demişti. Aynı ekders ücreti veriliyormuş.

Bir arkadaşım uzaktan görevlendirmeyle çalışıyordu, deneyim için güzel fakat kafam ağrımasın derseniz formatörlük daha ideal demişti. Aynı ekders ücreti veriliyormuş.
Uzaktan ne yapıyordu hocam? Kitap yazarlığı mı dijital içerik geliştirme mi vs? Çalışma sistemi hakkında kısaca bilgi verebilir mi? İşleri nasıl öğreniyor, ne kadar sürede tamamlıyor gibi. Bir de 6 aylık sürelerle görevlendirme yapılıyormuş. Yaz tatilini de kapsıyor sanırım. Yazın çalışma durumu nasıl oluyor? İşler bitmezse tekrar görevlendirme uzatılıyor mu?

Benim bir arkadaşımda görev almıştı. Uzaktan eba ya içerik geliştiriyorlardı. Bildiğim kadarıyla belli bir konu için zaman veriyorlar ve o süre aralığında içeriği hazırlayıp gönderiyorsunuz incelemeden sonra değiştirilecek , düzeltilecek yerler varsa size geri gönderiyorlar içeriği sizde düzeltip tekrar gönderiyordunuz. Ek ders olarak 18 saat alıyordu yanlış hatırlamıyorsam. İyi tarafı evden istediğiniz zaman çalışıyor olabilmeniz. Yine bildiğim kadarıyla cihaz desteği vermiyorlar. Benim arkadaşımdan bildiğim bunlar hocalarım.

• Beğen
Tepkiler: omd
Arkadaşlar benim sorduğum içerik geliştirme değil uzaktan çalışma şeklinde de değil.Daire başkanlıklarina yapılacak görevlendirmeler içindi.

Benim bir arkadaşımda görev almıştı. Uzaktan eba ya içerik geliştiriyorlardı. Bildiğim kadarıyla belli bir konu için zaman veriyorlar ve o süre aralığında içeriği hazırlayıp gönderiyorsunuz incelemeden sonra değiştirilecek , düzeltilecek yerler varsa size geri gönderiyorlar içeriği sizde düzeltip tekrar gönderiyordunuz. Ek ders olarak 18 saat alıyordu yanlış hatırlamıyorsam. İyi tarafı evden istediğiniz zaman çalışıyor olabilmeniz. Yine bildiğim kadarıyla cihaz desteği vermiyorlar. Benim arkadaşımdan bildiğim bunlar hocalarım.
Hocam bir süredir buna benzer yorumlar arıyorduk teşekkürler. Peki arkadaşınız üst ast iletişimi yada içerik geliştirme dışında angarya işlerden bahsetmiş miydi?

Hocam bir süredir buna benzer yorumlar arıyorduk teşekkürler. Peki arkadaşınız üst ast iletişimi yada içerik geliştirme dışında angarya işlerden bahsetmiş miydi?
hocam angarya bir iş yoktu sadece içerik üzerine çalışıyorlardı. ast üst iletişimi hakkında herhangi bir durumdan bahsettiğini hatırrlamıyorum

• Beğen
Uzaktan ne yapıyordu hocam? Kitap yazarlığı mı dijital içerik geliştirme mi vs? Çalışma sistemi hakkında kısaca bilgi verebilir mi? İşleri nasıl öğreniyor, ne kadar sürede tamamlıyor gibi. Bir de 6 aylık sürelerle görevlendirme yapılıyormuş. Yaz tatilini de kapsıyor sanırım. Yazın çalışma durumu nasıl oluyor? İşler bitmezse tekrar görevlendirme uzatılıyor mu?
- Uzaktan dijital içerik geliştirme (öba)
- Çalışma saatleri görevlendirildiğiniz birime göre ya da idareciye göre değişiyor, il mem, ilçe mem ya da kendi okulunuza görevlendirme yapıyorlar.
- İşleri bildiğiniz varsayılıyor, girerken şartlar anlatılıyor.
- Yaz tatilinde ara verilebiliyor sonraki görevlendirme yılbaşına kadar oluyor. Görevlendirme gecikebiliyor.
- İş bitmezse, görevlendirme bitse bile işe devam ediliyor.
Ayrıca deneyim için tavsiye ederim dedi arkadaşım.

• Beğen
- Çalışma saatleri görevlendirildiğiniz birime göre ya da idareciye göre değişiyor, il mem, ilçe mem ya da kendi okulunuza görevlendirme yapıyorlar.
- Yaz tatilinde ara verilebiliyor sonraki görevlendirme yılbaşına kadar oluyor. Görevlendirme gecikebiliyor.
Çok teşekkürler.

Bu şekilde görevlendirilen kişiler diğer görevleri (DYK, Belletmenlik, Halk Eğitimde kurs vb.) yapabiliyor mu acaba? 18 saat ek ders dışında başka bir kazanç olmuyor mu yoksa?
Ayrıca mesleki gelişim için faydalı olduğunu düşüyor musunuz yoksa angarya boyutu daha mı ağır basar?

• Beğen
Merhaba arkadaşlar. Uzaktan çalışmak istemek güzel, bir şeyler üretmekte, ülken için emek vermekte güzel ama onların bilmediği en önemli nokta şu. Kendi okuluna görevlendirme yaparız diyorlar ama okul müdürleri okuluna hizmet etmeyecek birine düşman olurlar. 6 ay deniyor ama süreci bilmiyoruz bir sonraki dönem yapmazlarsa görevlendirme, okuluna nasıl dönceksin onu düşünmüyorlar ? Hadi döndün diyelim seçmeli dersler seçilmemiş olabilir norm fazlası olabilirsin hatta seni yine başka bir okula postalayabilir okul müdürü. Ben de dahil olmak istedim ancak bu süreçler çok sıkıntılı. Kendi ilinde okulsuz kalabilirsin. Hele ki bilişimde boş okul neredeyse kalmadı. Yani bilişim öğretmeninin akıbeti çok da sorgulanmıyor her zamanki gibi.

Yani özetle bu görevlendirme yapılacak bir iş değil çok net. Adil bir içerik sınavı yaparlar kimler iyi bir şeyler ortaya çıkarırlarsa onlar ile bir ekip kurulur. Ve o ekip sürekli eğitimlerle içerik üretmeye ve kendini o alanda ilerletmeye devam eder. Pantolona yama yapmıyoruz ki ! bu iş profesyonel bir iş. Hele hele eğitim içeriği diyoruz ki en ufak bir renk tonu, görsellerdeki ufacık mimik animasyonları dahi çok önemli. Bu işler geçici olarak yapmak az önce dediğim gibi pantolona yama yapmak gibi birşey. Yani anlık durumu kurtarma, birilerine bir kaç içerik gösterip bakın yaptık demek için yapılmaz !

Biz profesyonelleşmeden yaptıklarımızın çok iyi ve anlamlı olmasını bekleyemeyiz...

Ben de görüştüm. Benzer gerekçeleri düşünerek kabul etmedim. Ayrıca hem ilçeye yada okula veriyorlar hem de kurs bile açamazsınız görevlendirmede diyorlar. E okula gidip ben başka bir işe karışmam desen müdürle papazsın :D İşlere yardım etsen bu sefer nöbet, kurs vs derken alabileceğin ekdersi bırakmış oluyorsun. İle-ilçeye görevlendirmeyi kabul etsen bu sefer de vali-kaymakam'dan aşağıya tüm amirler sana yapacak bir iş uydurur nasıl olsa. Kimi kime şikayet edeceksin amir iş verdikten sonra :) Bu şartlarla kabul edecek varsa umarım iyi şartlarda çalışıp güzel eserler üretme imkanı bulur.

Merhaba arkadaşlar. Uzaktan çalışmak istemek güzel, bir şeyler üretmekte, ülken için emek vermekte güzel ama onların bilmediği en önemli nokta şu. Kendi okuluna görevlendirme yaparız diyorlar ama okul müdürleri okuluna hizmet etmeyecek birine düşman olurlar. 6 ay deniyor ama süreci bilmiyoruz bir sonraki dönem yapmazlarsa görevlendirme, okuluna nasıl dönceksin onu düşünmüyorlar ? Hadi döndün diyelim seçmeli dersler seçilmemiş olabilir norm fazlası olabilirsin hatta seni yine başka bir okula postalayabilir okul müdürü. Ben de dahil olmak istedim ancak bu süreçler çok sıkıntılı. Kendi ilinde okulsuz kalabilirsin. Hele ki bilişimde boş okul neredeyse kalmadı. Yani bilişim öğretmeninin akıbeti çok da sorgulanmıyor her zamanki gibi.

Yani özetle bu görevlendirme yapılacak bir iş değil çok net. Adil bir içerik sınavı yaparlar kimler iyi bir şeyler ortaya çıkarırlarsa onlar ile bir ekip kurulur. Ve o ekip sürekli eğitimlerle içerik üretmeye ve kendini o alanda ilerletmeye devam eder. Pantolona yama yapmıyoruz ki ! bu iş profesyonel bir iş. Hele hele eğitim içeriği diyoruz ki en ufak bir renk tonu, görsellerdeki ufacık mimik animasyonları dahi çok önemli. Bu işler geçici olarak yapmak az önce dediğim gibi pantolona yama yapmak gibi birşey. Yani anlık durumu kurtarma, birilerine bir kaç içerik gösterip bakın yaptık demek için yapılmaz !

Biz profesyonelleşmeden yaptıklarımızın çok iyi ve anlamlı olmasını bekleyemeyiz...
Hocam yanlış bilmiyorsam 6 aylık geçici görevlendirme olduğu için kadronuz yine okulda kalıyor. Yani görevlendirme bittiğinde tekrar okula dönebiliyorsunuz şeklinde yorumladım ben.

Bence de @omd hocamın dediği gibi okulda kalıp da müdürün verdiği işleri yapmamak sorun olur. Açıkçası ben çok hevesliydim ama bu uzaktan görevlendirmenin en cezbedici tarafı da zaman konusunda esnek olabilmek, yine 9-5 okula veya memlere gideceksek çok da anlamlı değil.

Beni de aradilar 8-5 mesai ilce meb ya da okulda gorevlendirme yapiyorlar. İlk sozleri evde calisma yok oldu ben sormadan benden once cok kisi bunlari soylemis sanirim :)

Bizim işler düzelmez.Hocamin dersi az imiş.Btr kursu alıp bizim okulda ek ders aldı sonra norm fazlası oldu, bizim okuldan 200m ileriye gitti yine btr oldu.Bizi yapmıyorlar çünkü ihtiyaç yokmuş gerek yokmuş.
Yani ilçenin, okulun, bakanlığın işleri için İsviçre cakisi gibi biri lazım.O zaman bu kişi okula gitmemeli, evden tam gün çalışacak ise çift ek ders yazılmalı hem de akşam ücretinden.
Halen okullar uzay ve yapay zeka konusunda geç kaldı ileride çok yazık olacak.

Son düzenleme:
Beni de aradılar hocam direk il mem yada okulunuzda 8-5 çalışacaksınız birde takip yapılıyor sürekli okulda olmanız gerek dediler. Kendi okulumdaki tüm işleri birde sizin işleri yapacağım ve 5 e kadar okulda kalacağım mı dedim. Yapacak birşey yok hocam bizde burda iş olursa yapıyoruz dediler. Kurs açamazmışız, nöbet yok vs. İçerik geliştirmeye gönüllüyüm ama bu şartlarda olmaz hocam. Maddi anlamda söylemiyorum çok da önemli değil ama değerli görülmüyor hissine kapıldım ve kabul etmedim.

Birde Ankara da bir arkadaşımla görüştüm baya bir iş yükü varmış. Gece bile telefonun çalıyor şurası eksik tamamlayıp sabaha bize gönderin deniyormuş. Yani ordakilerin bile kendi işlerini bize göndermeyecekleri ne malum ? Ne kadar iş yapacağımız yada tanımı belli değil. Ayda kaç içerik geliştireceğiz mesela ? Tanımsız görülen her iş güvensizlik yaratıyor.

Bu işin genel çözümü, dersimizi bir kültür dersi olarak görüp diğer hiçbir şeye karışmadan, teknisyencilik, mebbiscilik, formatörlük vs. oynamamak.

Dersi ciddiye alıp matematik gibi anlatacaksın. Diyeceksiniz ki zaten kalma yok, olsun. İyi denilen öğrenci bile belge kaçıracak belki bir iki puanla, matematik hocasının nasıl peşinden koşuluyorsa bizim de peşimizden koşsunlar.

Artık ek dersin de bir esamaesi kalmadı. Çıplak maaşa çalışın ne olacak?

Sürekli ortacı eleman gibi joker olarak kullanılmak bu branşın kaderi olmaya devam mı edecek?

Bu tarz işlere de bir zahmet özel sektörden hizmet alsınlar... Süreklilik arz ediyorsa da memur atasınlar.

Hocam görevlendireceğiz yazıyı göndereceklerini söylediler
Acaba iptali mümkün mü bilginiz var mı?
Yada nasıl iptal edebiliriz?

aramadan görevlendirme yapmazlar bence.burdan okuduğum kadarı ile herkesi aramışlar beni de aradılar soruyorlar isteyip istemediğini. istemiyorum dediysen yapmazlar

Geri