Yeşile dönüp açılmayan dosyalar

Kodla Büyü

snotra

Aktif Üye
Meraba arkadaşlar,
Öğretmen bilgisayarında bazı klasörler ve bazı dosyalar yeşile döndü. Açmaya çalıştığımda "Belgeye erişilemiyor. Belge salt okunur veya şifrelenmiş olabilir" diyor- ama bu tarz bi işlem yapılmış değil. Devamında da "Erişim hatası" verip açılmıyor. Salt okunur olup olmadıklarını kontrol etmek oldu ilk işim.. Arkasından özelliklerinden tüm kullanıcılar için tüm izinlerin verilip verilmediğini kontrol ettim. Admin olarak bilgisayarı açtım. Güvenli modda denedim... yok. Dosyanın öznitelikleri ile ilgili değişikliklere de izin vermiyor özellikler> genel> Gelişmiş kısmından.. Dosyalar ne kopyalanıyor, ne taşınıyor. Ben bu dosyaları sonsuza kadar kaybetmedim dimi arkadaşlar :(

Hocam siz verilerinizi yanlışlıkla şirelemişsiniz büyük ihtimalle format attınız ve artık açılmadı.

Bildiğim kadrıyla yok ama sen genede araştır. İstersen cd'den çalışan bir lunix paketi (cd'de çalışan Pardus gibi) kullan böylece dosyalarına ulaşabilirsin.

formattan geri dönüş olabilir. bununla ilgili programlar var.Ama dütün dosayalrını kurtarma imkanız olayabilr. Bozulmuş oalabilirler

hocam felaket tellallığı gibi olmasın ama 2 sene önce de bir arkadaşın olmuştu. Çok uğraştı fakat maalesef....

ozkaan' Alıntı:
formattan geri dönüş olabilir. bununla ilgili programlar var.Ama dütün dosayalrını kurtarma imkanız olayabilr. Bozulmuş oalabilirler
Hocam siz silinen dosyalrı kurtarmadan bahsediyorsunuz bu ardaşımızın dosyaları windows altında şifrelenmiş.

Sağolun arkadaşlar okula gidince önce bi pardusla açıp bilgisayarı, deneyeyim. Olmadı programla uğraşırım. Google'dan aradım biraz ama, bu şekilde şifrelenip yeşillenen dosyaları kurtarmak için program adı bilen var mı? :)

Hocam çözerseniz çözüm yolunu bize açıklamayı unutmayın en azından öğrenmiş oluruz.

ben çok uğraşmıştım ama hiç bir sonuç alamamıştım.üstelik dosyalar benim kendi isteğim dışında şifrelenmişti.masaüstüne kaydettiğim dosyaların hepsi böyle şifreleniyormuş ve tabiki bundan benim haberim yok.ondan sonra bi çaktım formatı yedekteki dosyaları aç açabilrsen :D Desktop klasörü otomatik olarak şifreliymiş e haliyle içine atılan dosyalara şifreleniyormuş.ondan sora tedbirimi aldım tabi ama dosyalarda gitti malesef.bir sürü yol denedim ama bi rtülrü çıkış bulamadım.

Hocam bu dosya ve klasörler sertifikalanmış. Yani bu dosya ve klasörleri açabilmek için windowsa format atmadan önce bu sertifikaların yedeğini almalıydınız. Windowsa format attıktan sonra bu sertifikalar bilgisayarınızdan silinmiştir.

Sertifikalar olmayınca dosya ve klasörleri açmanız mümkün değil.

erişim haklaırndan kaynaklanıyor ilk kurduğunuz windowsun atatığı erişim haklarına sonradan kurduğunuz windows erişemiyor.cd den çalışan linuxlerle bir kaç deneme yaptım açılmıyor. ama chmod ayarları ile belki ulaşılabilir chmod 777 yaparak deneyin belki açılır

Hocam bu dosya ve klasörler sertifikalanmış. Yani bu dosya ve klasörleri açabilmek için windowsa format atmadan önce bu sertifikaların yedeğini almalıydınız. Windowsa format attıktan sonra bu sertifikalar bilgisayarınızdan silinmiştir.

Sertifikalar olmayınca dosya ve klasörleri açmanız mümkün değil.

Aynı sorunu bende yaşadım windows yetkilisi yukarıdakilerin aynısını söyleyip sertifikanı yedeklemelisin dediydi. Ama Pardus çözüm olabiliyormuş öyle diyorlar.

Çok Gizli: Dosya Şifreleme Ve Erişim Hakları
Vergi iadeleri, fotoğraflar, kişisel dökümanlar... Bilgisayarınızdaki her dosyanın, her kullanıcı tarafından görülmemesini isteyebilirsiniz. Veri şifreleme sistemi EFS ve NTFS hakları ile, bilgisayardaki hangi dosyalara hangi kullanıcıların erişebileceğini belirleyebilirsiniz.

Encrypted File System (EFS)

Windows XP kullanıcıları, EFS ile, klasör ve dosyalarını başka kullanıcıların erişemeyeceği şekilde şifreleyebiliyorlar. Windows, ancak doğru kullanıcı ve şifre ile giriş yapıldığında dosyalara erişim sağlıyor. EFS'yi kullanabilmek için, sabit diskin dosya sisteminin NTFS olması gerekiyor. FAT dosya sistemli bir diskte EFS kullanılamıyor. Özel dosyalarınızı ve önemli dökümanlarınızı meraklı gözlerden korumak istediğinizde, dosya veya klasöre sağ tıklayıp, "Özellikler - Gelişmiş" yolunu takip edin ve "Veriyi korumak için içeriği şifrele" seçeneğini işaretleyin. "Tamam" tuşuna bastıktan sonra, şifrelenmiş dosyalarınızın isimleri yeşil renkte olacaktır. Bu dosyalara erişim hakkı yalnızca sizin kullanımınızda verilecektir. Diğer kullanıcılar dosyaları görebilecek, ancak açmak istediklerinde bir hata mesajı ile karşılaşacaklardır.

Dikkat: Dosyalarınız, EFS'yi etkinleştirdikten sonra mutlaka kaydetmeniz gereken bir şifre ile kilitlenirler. Zaman içerisinde Windows'u baştan yüklediğinizde, bu şifre olmadan - aynı kullanıcı adı ve şifre ile bir hesap da yaratsanız - dosyalarınıza erişemezsiniz. Şifreyi kaydetmek için Internet Explorer'ı açın ve "Araçlar - İnternet Seçenekleri - İçerik - Sertifikalar" yolunu izleyin. Burada "Sertifika tarafından hedeflenen amaçlar" bölümünde "Şifreleme Dosya Sistemi"nin göründüğü kullanıcı adını seçin ve "Ver" tuşuna basarak, "Sertifika Verme Sihirbazı"nı başlatın. "Evet, özel anahtarı ver" seçeneğini işaretleyip, parolanızı belirleyin. Şifreyi yedekleyeceğiniz dosya adını belirleyin ve oluşturduğunuz PFX uzantılı dosyayı, taşınabilir bir depolama aygıtına yükleyin. Windows XP'yi yeniden kurduğunuzda bu dosyayı açıp, parolayı girmeniz, EFS ile korunmuş dosyalara erişmenizi sağlayacaktır.

NTFS Hakları

NTFS formatlı disklerde erişim hakları ile, hangi kullanıcıların hangi klasörlere, hangi dosyalara erişebileceği, veya bunları değiştirme, silme, açma hakkına sahip olabileceğini belirlemeniz mümkün oluyor. NTFS haklarını tam olarak belirlemeniz için sizlere bir düzineden fazla seçenek sunuluyor. Bir Explorer penceresinde "Araçlar - Klasör Seçenekleri - Görünüm" yolunu izleyin ve "Basit dosya paylaşımını kullan" kutucuğunu boşaltın. Bu adımdan sonra, korumak istediğiniz klasör veya dosyaya sağ tıklayıp "Özellikler - Güvenlik" yolundan grup veya kullanıcı adlarını işaretleyerek, alt bölümden bunların sahip olacağı hakları kolayca belirleyebilirsiniz. Buradaki kullanıcılarla ilgili değişiklik yapmak istediğinizde, "Ekle" ve "Kaldır" butonlarını kullanmanız yeterlidir. "Ekle" butonuna tıkladığınızda "Gelişmiş - Şimdi Bul" yolu ile kullanıcı adlarını listeleyebilirsiniz. "Güvenlik" sekmesine geri döndüğünüzde alttaki "Gelişmiş" butonuna tıklayın ve listedeki kullanıcılardan birine çift tıklayın. Burada karşınıza gelecek ekranda çok detaylı bir izin listesi olacaktır. Kullanıcının elinden bir hakkı almak için "İzin Ver" kutucuğunu boşaltmanız yeterli olmayacaktır. "İzin Verme" kutucuğunu da ayrıca işaretlediğinizde, kullanıcının o işlem için artık izni olmayacaktır.

NTFS hakları, bir dosya veya klasörün sahibini belirleme imkanını da sunar. Dosyanın sahibi, ya dosyayı oluşturan kullanıcı ya da bilgisayar yöneticisidir. Dikkat: İşletim sistemi, bir kullanıcı tarafından CD'den çalıştırıldığında (boot), NTFS hakları işlevini yitirecektir. Bunu engellemek için EFS şifreleme sistemini kullanmanız gerekir. Windows XP Home sürümünde dosya özellikleri menüsünde "Güvenlik" bölümüne, yalnızca güvenli modda erişilebiliyor.

Kaynak
http://www.chip.com.tr/konu/XP-nin-Gizl ... 695_3.html

hasari hocam sanırım 700 yıl sitesinde türk bayrağı eksik
Sanırım M.E.B kurallarında
1.1.5 Site başlık grafik kompozisyonu Atatürk fotoğrafı, MEB logosu, Türk Bayrağı, eğitim ile ilgili resimlerden oluşmalıdır. Türk bayrağı aslına uygun renk ve görünümde olmalıdır.
Maddesi var hocam sonra başına iş açmasınlar hocam kolay gelsin...:)

anticode78' Alıntı:
hasari hocam sanırım 700 yıl sitesinde türk bayrağı eksik
Sanırım M.E.B kurallarında
1.1.5 Site başlık grafik kompozisyonu Atatürk fotoğrafı, MEB logosu, Türk Bayrağı, eğitim ile ilgili resimlerden oluşmalıdır. Türk bayrağı aslına uygun renk ve görünümde olmalıdır.
Maddesi var hocam sonra başına iş açmasınlar hocam kolay gelsin...:)
Hocam uyarınız için teşekkürler okadar emek verdik sırf türk bayrağını kullanmadığız için bizi asıyorlarmı kesilyorlarmı bilmem. Ama bizi çok sınırlandırmış oluyorlar mavi tonlar filan bir sürü şey tabi bütünlük için gerekli birşey ama yaratıcılıklarımızada sınır çizmiş oluyorlar. Bakalım güzel bir türk bayrağı bulursam eklerim yoksada böyle yeterlidir. Hem yukarda yazmıştım yaa mavi ton olacak diye baya bir site dolaştım bir çoğunda açayip açayip renkler mavi nerde kalıyor onlara birşey olmuyorsa bana ve sitemede(daha doğrusu okulumun) birşey olmaz. Hocam yaaa dikkatindende birşey kaçmıyorhaa anticode78 uyarın için tekrar tşk...

Şuan bende ugraşıyorumda haklısınız bizi çok sınırlıyorlar her tasarımı değiştirmek zorunda kalıyoruz. Yukardan aşağıdan ugrasıp duruyoruz hocam bizde şuanda,bir tane tasarım öğretmeni aldım yanıma :)

anticode78' Alıntı:
Şuan bende ugraşıyorumda haklısınız bizi çok sınırlıyorlar her tasarımı değiştirmek zorunda kalıyoruz. Yukardan aşağıdan ugrasıp duruyoruz hocam bizde şuanda,bir tane tasarım öğretmeni aldım yanıma :)
Hocam herkesin elinin altında bir tasarım öğretmeni olmuyor :D :D :D

NOT:Şanslısınız

Geri