YEĞİTEK Daire Başkanının Açıklamaları

Kodla Büyü

netame

Süper Üye
Süper Üye
Bilişimle üretim pilot uygulaması çevrimiçi bilgilendirme seminerinde Daire Başkanı Asaf Murat KARAPINAR yer yer müjdeli açıklamalar yaptı, toplantıya katılan arkadaşlar da hatırladıkları notları paylaşabilirse iyi olur.

Seminerden aklımda kalan satır araları:

• Bakan bütün kademelerde bilişim teknolojileri dersi olmasını istiyor. Bu şu anda bir bakanlık projesi. Saha kabullenirse kimse bunu değiştiremez.

• Bilişimle Üretim pilot uygulaması henüz norma etki etmiyor. Genele yayılınca norma etki edecek.

• Bir fısıltıyla BT lablarının bazıları maalesef dağıtıldı. Okul müdürleri artık BT laboratuvarı kapatamayacak, BT labından bilgisayar çıkarılmayacak. BTS bir sınıftan daha önemli. Buna müsade edilmeyecek. BT labından çıkarılan bilgisayarlar Eylül ayına kadar geri taşınacak. Bununla ilgili okul müdürlerinin bilgilendirilmesi için illere yazı gönderilmiş.

• Fatih projesi kapsamında akıllı tahtaların kurulması gibi okullara BT sınıfları kurulacak.

• Projeye dahil edilen okullarda 5-6-7. sınıflarda 2 saat ders zorunlu olacak. e-Okulda Bilişimle Üretim dersi olarak geçiyor ama BTY dersi içeriği uygulanıyor.

• İlkokuldaki derse sınıf öğretmenleri girecek. Bu okullara BTR görevlendirmesi yapılabilecek.

• Liselerle ilgili henüz bir gelişme yok.

• Bu süreçte BTR ihtiyacı artacak bunu biliyoruz ilgili makamlara iletiyoruz.

• YEĞİTEK proje okulları için ilgili yönetmelik maddesi gereği 249 BT öğretmeni normu teklif etti ve hayata geçti. Böyle bir maddemiz var ve bu konuda büyük bir ihtiyaç var. Çalışmalar devam ediyor her sene tekrar teklif edilecek ama sayı belli değil.

Okul müdürlerinin bilgilendirilmesi için illere gönderilen yazı:

upload_2021-3-24_11-5-3.png

Son düzenleme:
İnşallah yazılanlar bütün Türkiye de gerçekleşir. Bugün aldığım en güzel haber oldu .

Problemlerin farkında olması ve çözüm üretmek için uğraşma çabasının olması umut verici. İnşallah tamamına erer. Liselerde de devam ettirilir. Branşımızın geleceği için iyi bir fırsat.

Bilişimle üretim pilot uygulaması çevrimiçi bilgilendirme seminerinde Daire Başkanı Asaf Murat KARAPINAR yer yer müjdeli açıklamalar yaptı, toplantıya katılan arkadaşlar da hatırladıkları notları paylaşabilirse iyi olur.

Seminerden aklımda kalan satır araları:

• Bir fısıltıyla BT lablarının bazıları maalesef dağıtıldı. Okul müdürleri artık BT laboratuvarı kapatamayacak, BT labından bilgisayar çıkarılmayacak. BTS bir sınıftan daha önemli. Buna müsade edilmeyecek. BT labından çıkarılan bilgisayarlar Eylül ayına kadar geri taşınacak. Bununla ilgili okul müdürlerinin bilgilendirilmesi için illere yazı gönderilmiş.
sene başında okul idaresi benim sınıfı dağıtacaktı.. Neymiş derslik yokmuş.. İzin vermedim. Benim BTR olmam, burada normumum olması BT sınıfına bağlı dedim.. Şimdi de Bilişimle Üretim Projesi pilot okulu olduk ki şu saatten sonra bir şey yapamazlar..

• İlkokuldaki derse sınıf öğretmenleri girecek. Bu okullara BTR görevlendirmesi yapılabilecek.

BTR'ye her branştan öğretmen başvurabiliyor. Yani bu cümle bilişime norm vermeyeceğiz, norm fazlası TekTas, Müzik, Resim vb. branşlara 100 saat kurs verip onları görevlendiririz, zaten sınıfçılara da eğitim veriyoruz demek mi oluyor?

Beni en çok şaşırtan, kasa tam takırken, başkanın bu kadar okula 3d yazıcı, robot-maker kitleri gibi donanımları filamentine kadar nasıl tedarik edeceği. Hadi bir defaya mahsus edileceğine inandım diyelim, bu donanımların yıllar boyu nasıl güncel tutulacağını hiç anlamadım.
Her yörenin gözde okulları vardır. Sözüm "o" meclisten dışarı. Sayın başkan iki öğrenciye bir bilgisayarınız varsa bunları göndereceğiz diyor ısrarla.
Robot kitini geçtim, bilgisayar lab. geçtim, tuvalet lavabosunu, duvar boyasını yenilemek için veliden gelecek bağışa bakıyoruz.

BTR'ye her branştan öğretmen başvurabiliyor. Yani bu cümle bilişime norm vermeyeceğiz, norm fazlası TekTas, Müzik, Resim vb. branşlara 100 saat kurs verip onları görevlendiririz, zaten sınıfçılara da eğitim veriyoruz demek mi oluyor?
Hocam "gönül isterdi ki ilkokulda da BT öğretmenleri derse girsin ama norm yok" benzeri bir cümle kullandı. Mevcut durum itibariyle sınıf öğretmenleri bu işin altından kalkamayabilir destek lazım gibi anladım ben, norm işin içine girince sıradan cevaplar devreye giriyor, iletiyoruz, yetkimizde olmadığı için vb.

Başka branstan gelen arkadaş ben BTR olamayayim diye her türlü arkadan kulis yaptı kapılarımi kapatmaya müdürle ayarladigim işleri kendi duyduğu ve yorumladığı şekilde üst makamlara ilettip ayağımı kaydirmaya çalıştı... Öyle ki en son beni şikayete kadar gitti ki o da elinde patladi.. isteği ise benim çalıştığım okulda BTR olmaktı... Nelerle uğraşıyoruz iste

Başka branstan gelen arkadaş ben BTR olamayayim diye her türlü arkadan kulis yaptı kapılarımi kapatmaya müdürle ayarladigim işleri kendi duyduğu ve yorumladığı şekilde üst makamlara ilettip ayağımı kaydirmaya çalıştı... Öyle ki en son beni şikayete kadar gitti ki o da elinde patladi.. isteği ise benim çalıştığım okulda BTR olmaktı... Nelerle uğraşıyoruz iste
ah hocam o başka branşlardan neler çektim ben de. bıraktım onun olsun. yıldım. artık psikolojim önemli dedim. ne diyelim yaptık bir hata seçtik bölümü çekiyoruz.

BTR çözüm değil ayrı bir problem zaten.
Benim için müjde "lk okullarda zorunlu BT dersi olacak ve BT öğretmeni normu oluşturulup bu derse BT öğretmeni girecek." demesi olurdu. Bu da yazdığınız maddeler içinde yok maalesef.

Hocam "gönül isterdi ki ilkokulda da BT öğretmenleri derse girsin ama norm yok" benzeri bir cümle kullandı. Mevcut durum itibariyle sınıf öğretmenleri bu işin altından kalkamayabilir destek lazım gibi anladım ben, norm işin içine girince sıradan cevaplar devreye giriyor, iletiyoruz, yetkimizde olmadığı için vb.

Bu projeyi sonuna kadar destekliyorum, ülkemiz adına oldukça önemli ama yukarıda aynı önem verilir mi bilemiyorum. Tüm kademlerde bilişimcilerin görev alması gerektiği ve bunun çok daha faydalı olacağı herkesin malumu. Bunun için gerekli yasal alt yapı mevcut aslında (Norm Kadro Yönetmeliği Madde 23). İstenirse bir günde halledilebilir (ilkokul İngilizce Normu gibi) ama biz bu BTR olayında o kadar pasif kaldık ki dersimize bile başka branşlar BTR adı altında girerse (ki bu projede öyle planlanıyor gibi) şaşırmam.

Bakanlık başka branşlara bu hakkı verirken bizim haklarımız elimizden alınabilir....ama bana dokunmayan yılan diyoruz...
ah hocam o başka branşlardan neler çektim ben de. bıraktım onun olsun. yıldım. artık psikolojim önemli dedim. ne diyelim yaptık bir hata seçtik bölümü çekiyoruz.
Pes etmeyin hocam pes etmek vazgecistir... Olgunluk ve sakinlikle yönetmeye çalışın süreci... Sabır ve sakinlikle hakkınız olanı alın...kabul etmek istemiyorum bu haksızlıkları ama hep söylediğim gibi maalesef yalniziz

Son düzenleme:
Seminere bende katıldım. Israrla bilişimle üretim projesiyle ilgili sorular sorun demelerine de ayrıca irite oldum. Neden arkadaş? Projeyi sırtlayacak olan btr öğretmenleridir diyorsun,ozaman ben sana neden btr çalışma şartlarıyla ilgili soru soramıyorum?neden btr normuyla ilgili soru soramıyorum? Kitap var mı dediler yok dedi,dijital içerikler çok yeterliymiş. Kitap bana göre sadece içerikten ibaret bir kaynak değildir,derse önem verildiğini de gösterir.Sadece bt sınıfı olan üstelikte bilgisayarları iyi durumda olan okullarda başlanacakmış. Böyle kaç tane okul var bildiğiniz sorabilirmiyim. Güya bunlardan da 5300 tane mi ne bulmuşlar nerden buldularsa. Kısacası istediklerini alıp yine bir kenara atacaklar kimse kusura bakmasın.

Seminere bende katıldım. Israrla bilişimle üretim projesiyle ilgili sorular sorun demelerine de ayrıca irite oldum. Neden arkadaş? Projeyi sırtlayacak olan btr öğretmenleridir diyorsun,ozaman ben sana neden btr çalışma şartlarıyla ilgili soru soramıyorum?neden btr normuyla ilgili soru soramıyorum? Kitap var mı dediler yok dedi,dijital içerikler çok yeterliymiş. Kitap bana göre sadece içerikten ibaret bir kaynak değildir,derse önem verildiğini de gösterir.Sadece bt sınıfı olan üstelikte bilgisayarları iyi durumda olan okullarda başlanacakmış. Böyle kaç tane okul var bildiğiniz sorabilirmiyim. Güya bunlardan da 5300 tane mi ne bulmuşlar nerden buldularsa. Kısacası istediklerini alıp yine bir kenara atacaklar kimse kusura bakmasın.
madem dijital içerik yeterli her ay 5,6,7,8.sinif fasikülleri dosuyorlar bize de zahmet olacak bir kitap bassinlar müzik dersinin kitabı var be

Benim binbir emekle kurduğum Bilgisayar Labını sırf tekli eğitime geçecez ayaklarıyla normal sınıfa çevir, bilgisayarlarımı dağıt sonra da hata yaptık de. Toplantıya katıldım sonunu bekleyemeden ayrıldım.
aynısını ben askerdeyken yaptılar cebimden bir sürü para harcadım emek ettim şimdi ne yaparlarsa yapsınlar bakalım tayin oldum çoktan ama köy okulu idi yazık oldu çocuklara

hocam çok haklısınız bu demektir ki gittikçe meslekte iş sahasında ustalaşıyorsunuz.

Geri