Yazıcı ağda görünmüyor

Kodla Büyü

Eslivya

Süper Üye
Süper Üye
Merhabalar,
Hp laserjet 3052 yazıcı önceden ağdan görünüyordu ve çalışıyordu pek güzel. Şuanda görünmüyor. Normalde BT sınıfının yazıcısıydı ama şuan fotokopi makinemiz bozulduğu için öğretmenler odasına indirdim geçici süreliğine. Önceden görünen yazıcı şimdi ağda görünmüyor. Yazıcıya elle ip vermeyi denedim, yüklendi göründü hatta çevirim içi de göründü ama yazdırmıyor yine. Yazıcıyı fabrika ayarlarına döndürdüm yine görmüyor. Usb bağlantıda sorun yok, ağdan bağlayamıyorum. Var mıdır bi hal çaresi?

bt sınıfının ne güzel yazıcısı varmış öyle. O bilgisayarın yazıcı paylaşımı ile ilgili ayarlarından olabilir mi acaba?

Müdürün odasına gelen renkli yazıcıdan sonra BT sınıfımın da bir yazıcısı oldu :)

Bilgisayarla alakası olduğunu zannetmiyorum hocam. Önceden de yazıcının paylaşımı bilgisayar üzerinden değildi. Direk ethernet kablosu ile ağa bağlı.

Ağa bağladığınız kabloyu kontrol ettiniz mi?

Yazıcıyı tekrar ağ yazıcısı olarak tanıtmanız gerekebilir kullanmak istediğiniz bilgisayara

Farklı kablolarla da denedim hocam kabloda sorun yok. Yazıcı önceden ağdan yüklü olduğu tüm bilgisayarlarda çevirimdışı görünüyor. Modemden rezerve ettiğim ip adresini sildim, yeniden ağdan yazıcıyı yüklemek istedim ama yazıcı görünmüyor.

Eslivya' Alıntı:
Önceden de yazıcının paylaşımı bilgisayar üzerinden değildi. Direk ethernet kablosu ile ağa bağlı.
Yazıcıya ping atabiliyor musun? yazıcıyı eklerken ağ yazıcısı değil yerel yazıcıdan bağlantı noktasını standart tcp-ip yi seçerek yapıyoruz biliyorsundur. Bu aşamadan sonra sürücü yüklemesi veya seçimi yapıyoruz belki bu noktada bir eksiklik olabilir mi?

Hocam ping sonucu olumsuz. Yazıcı ağa bağlı değil demekki. Ya da ip adresi alamıyor.
serdemir' Alıntı:
yazıcıyı eklerken ağ yazıcısı değil yerel yazıcıdan bağlantı noktasını standart tcp-ip yi seçerek yapıyoruz biliyorsundur. Bu aşamadan sonra sürücü yüklemesi veya seçimi yapıyoruz belki bu noktada bir eksiklik olabilir mi?
Ağdan yüklemek için neden yerel yazıcıyı seçiyoruz ki? Ben şimdiye kadar hep ağ yazıcısı olarak yükledim. Sorunsuz bi şekilde bağlı yazıcılar listeleniyor ve yükleme işlemini yapıyordum. Ağdaki bi yazıcıyı bağlamak için neden başka bir bilgisayara ihtiyaç duyuluyor?

Eslivya' Alıntı:
Hocam ping sonucu olumsuz. Yazıcı ağa bağlı değil demekki. Ya da ip adresi alamıyor.
serdemir' Alıntı:
yazıcıyı eklerken ağ yazıcısı değil yerel yazıcıdan bağlantı noktasını standart tcp-ip yi seçerek yapıyoruz biliyorsundur. Bu aşamadan sonra sürücü yüklemesi veya seçimi yapıyoruz belki bu noktada bir eksiklik olabilir mi?
Ağdan yüklemek için neden yerel yazıcıyı seçiyoruz ki? Ben şimdiye kadar hep ağ yazıcısı olarak yükledim. Sorunsuz bi şekilde bağlı yazıcılar listeleniyor ve yükleme işlemini yapıyordum. Ağdaki bi yazıcıyı bağlamak için neden başka bir bilgisayara ihtiyaç duyuluyor?
Kablo ile doğrudan bağlı olduğunuzda yazıcı ağdaki tüm makinelere bağlıymış gibi çalışır. Ağ yazıcısı ekle derseniz sadece paylaştırılmış yazıcıları tanıtabilirsiniz. Yani ben böyle biliyorum..
Sizin yazıcı kablo ile ağa doğrudan bağlanıyorsa Yazıcı ekle--- Yerel Yazıcı --- Yeni bağlantı noktası= Standart Tcp-ip ---- Yazıcı ip adresi - Sürücü yükleme aşamalarını izleyerek tanıtacaksın. Bunları yaptıktan sonra yine istersen o bilgisayar üzerinden paylaşıma açıp ağda görünmesini sağlayabilirsin. Ama kablo ile doğrudan bağlıysa önce yukarıdaki adımları izleyerek tanıtacaksın.

Şimdiye kadar söylediğiniz yolla yapmadım. Ağa bağladığım yazıcıları direk ağ yazıcısı olarak yükledim. Hatta şuan sorun veren yazıcıyı da o şekilde yükleyip kullanmıştım. Şimdi neden bu yolu izlemem gerekiyor :?

Bir de söylediğiniz yolda yazıcı ip adresi gerekiyor. Yazıcının şuanki ip adresinin ne olduğunu nerden öğreniyorum. Modem arayüzünden baktığımda yazıcı bağlı görünmüyor. Yazıcı menüsünden elle mi bi ip adresi vermem gerekiyor? Daha önceden yüklenmiş aynı yazıcının ip adresini mi yazayım? Zaten önceki ip adresi yine yazıcıya ait olsaydı çevirimiçi görünmesi gerekmez miydi?

Çıkamadım işin içinden. Bi de anlamadığım şey bikaç hafta önce aynı yazıcı aynı bilgisayarlara ağ üzerinden bağlanmıştı. Şimdi sorun nedir :|

Yazıcıyı ağ üzerinden kullanırken sabit ip verip öyle kullanıyorum.

Yazıcının ip ayarlarını elle yapılandırmayı deneyin. Yapılandırırken ağ geçidi , ağ maskesi gibi değerlere dikkat edin. ip adresi olarak kullanacağınız adresin boş olduğundan emin olun.

Yazıcıyı fabrika ayarlarına aldığınız için bir özelliği kapanmış olabilir.

Fabrika ayarlarına almadan önce de elle yapılandırmayı denemiştim hocam. Dediğim gibi yazıcı çevirim içi göründü, belge gönderildi, ama hazıcıda kıpırdanma olmadı.

Valla hocam şimdiki okulumuzda Ricoh yazıcı var. Ben dediğim gibi tanıtıyorum. Daha önceki okulumda da benzer yazıcı vardı yine dediğim yolla tanıtıyordum. Siz yazıcıyı ağ kablosu dışında usb ile de bağlayıp mı ağda paylaşıyorsunuz yoksa?
İlk mesajınızda Yazıcıya elle ip verdim demişsin. Bunu yazıcının menüsünden mi yaptın? Yazıcı menüsü üzerinde rapor yazdırma olması lazım. Raporu yazdırıp yazıcı ip sini öğren bi bakalım neymiş. Varsayılan adresi sanki 192.168.0.251

Yok hocam yazıcıyı ethernet ile ağa bağlıyorum. Yazıcıya elle ip verme işlemini menüsü üzerinden yaptım. Raporda da verdiğim adres yazıyor. Alt ağ maskesi, varsaylan ağ geçidi onlarda da sorun yok.

DotCom' Alıntı:
Yazıcıyı ağ üzerinden kullanırken sabit ip verip öyle kullanıyorum.

Yazıcının ip ayarlarını elle yapılandırmayı deneyin. Yapılandırırken ağ geçidi , ağ maskesi gibi değerlere dikkat edin. ip adresi olarak kullanacağınız adresin boş olduğundan emin olun.

Yazıcıyı fabrika ayarlarına aldığınız için bir özelliği kapanmış olabilir.

Hocam BT sınıfı ve öğretmenler odası aynı modeme mi bağlı ?
Farklı modemler ise Dotcom hocamızın dediği gibi varsayılan ağ geçidi ve alt ağ maskesi değerlerine dikkat etmek gerekiyor.
Örneğin labın modemin varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 iken öğretmenler odasının bağlı olduğu modeminki 192.168.2.1 olabilir. Otomatik ip alan cihazlar her iki modemde de çalışır ama elle ip verilmiş bir cihaz varsayılan ağ geçidi farklı bir modeme takıldığında sorun çıkartıyor.

İncelemedi ise buradan kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c00495190.pdf

Hocam söylediğiniz şey aklıma gelmemişti açıkçası. Ama zaten öğretmenler odasından BT sınıfının ağı görünmüyor bile. Daha önce de aynı modemden sorunsuz bağlanmıştım. Önceki ayarları otomatik ip idi fakat şimdi otomatik dediğimde görünmüyor.

serdemir hocam söylediğiniz gibi boşta olan bi ip adresini yazıcı üzerinden elle yapılandırdım, yerel yazıcı yolunu izledim, yazıcıyı tanıttım, çevirim içi de göründü ama belge yazıcıya gönderilmiyor, hata veriyor.

Yazıcıda donanımsal bi sorun mu var acaba yaa :shock:

Farklı bir bilgisayara aynı ayarlarla kurmayı deneyebilirsiniz. Bazen donanım sağlam olsa bile işletim sistemi kaynaklı sorunlar olabiliyor.

Yazıcı ve bilgisayar aynı ağda olduğundan eminmiyiz şimdi? Öyleyse ve yazıcı ip sine ping atamıyorsan zaten bağlantı sorunun var demektir. Kablo, o bilgisayar veya yazıcının portunda sorun olabilir. Fahricanın dediği gibi başka bir bilgisayardan dene istersen. son çare yazıcıyı bir bilgisayar usb ile bağla ve paylaşıma aç.

Şimdi derse gireceğim artık yarın temiz bi günde temiz bi kafayla yeniden uğraşırım. Teşekkürler cevaplarınız için :)

---1 gün sonra---

Yarın oldu ama fotokopi makinesi düzelince, bi de bugün uğraşmaya vakit bulamayınca kaldı bu iş şimdilik :)

Geri