yatırım yapmak mi? araç modelini yükseltmek mi?

Kodla Büyü

spider23

Süper Üye
Süper Üye
Herkese selamlar; yaş 43; 12 yıllık emektar honda civic araç sahibiyim; aracımdan yakıtı dışında memnunum; km. si henüz 86 Bin de; araç 7 yıldır bende; bakımlarını yetkili servite yaptırmaya özen gösterdim.

ama artık biraz sıkıldım; birde daha teknolojik-daha donanımlı-az yakan bir araç hevesim var.

Gel gelelim yaklaşık 600 -700 bin TL nakit para eklemem gerekecek.

Allah'a şükür kenarda yaklaşık 1 milyon tl birikimimiz var.

2 evlat var; onların geleceği için bu parayı araba almak yerine, yatırım için mi değerlendireyim ?

yoksa aracımın modelini ; kendi aracım da iyice yaşlanmadan yükselteyim mi?

Bİr türlü işin içinden çıkamadım.

Her türlü yatırım tavsiyesine de açığım bu arada.

hocam nacizane tavsiyem.bence 1 milyonu ikiye böl ve bir yarısını çocuklar için yatırım yap. arsa-borsa-fon nasıl istersen ve o paraya dokunma yokmuş gibi düşün. diğer yarısını da kendi keyfin için kendi hayatın için harca. sonuçda biz de bir kere geliyoruz dünyaya. Enflasyon ortamlarında düşük faizli kredi bulabiliyorsan da yapış kaçırma. geçen seçimden önce kredi kartına 12 taksitle motosiklet aldım mesela çok da ihtiyaç olmamasına rağmen. 3-5 ay sonra satıp kendime başka bir iş için sermaye oluşturdum hem de hatrı sayılır bir kar ile.

hocam arabanızda sıkıntı yoksa ve ailenizden size kalacak yüklü bir miras olmayacaksa yatırım yapın. bu düzen böyle giderse emeklilik yıllarımızda emekli maaşları çok düşük olacak ve önceden yatırımı olmayanlar ciddi sıkıntı yaşayacak. bu z kuşagı diye sürekli eleştirdiğimiz gençler yönetime geldikleri zaman biz 40-45 yasında emekli olanlara bakmak zorunda değiliz deseler (ki haklılar) emekli maaşları kuşa dönecek. inşallah böyle bişey olmaz emekliliğimizde rahat ederiz. ama akıyorken doldurmak lazım. gelecege yatırım yapmak lazım diye düşünüyorum nacizane.

Herkese selamlar; yaş 43; 12 yıllık emektar honda civic araç sahibiyim; aracımdan yakıtı dışında memnunum; km. si henüz 86 Bin de; araç 7 yıldır bende; bakımlarını yetkili servite yaptırmaya özen gösterdim.

ama artık biraz sıkıldım; birde daha teknolojik-daha donanımlı-az yakan bir araç hevesim var.

Gel gelelim yaklaşık 600 -700 bin TL nakit para eklemem gerekecek.

Allah'a şükür kenarda yaklaşık 1 milyon tl birikimimiz var.

2 evlat var; onların geleceği için bu parayı araba almak yerine, yatırım için mi değerlendireyim ?

yoksa aracımın modelini ; kendi aracım da iyice yaşlanmadan yükselteyim mi?

Bİr türlü işin içinden çıkamadım.

Her türlü yatırım tavsiyesine de açığım bu arada.
Honda bozulmaz, üzmez binmeye devam edin. Çocuklar için arsa ya da tek tapu tarla alın unutun. Zamanı gelince toprak size sıfır araba da aldırır çocukların geleceğine de faydası olur.

hocam nacizane tavsiyem.bence 1 milyonu ikiye böl ve bir yarısını çocuklar için yatırım yap. arsa-borsa-fon nasıl istersen ve o paraya dokunma yokmuş gibi düşün. diğer yarısını da kendi keyfin için kendi hayatın için harca. sonuçda biz de bir kere geliyoruz dünyaya. Enflasyon ortamlarında düşük faizli kredi bulabiliyorsan da yapış kaçırma. geçen seçimden önce kredi kartına 12 taksitle motosiklet aldım mesela çok da ihtiyaç olmamasına rağmen. 3-5 ay sonra satıp kendime başka bir iş için sermaye oluşturdum hem de hatrı sayılır bir kar ile.
kredi bulsam daire alacağım ama kredi de yok; zaten krediyi sadece daire sahibi olmayanlara veriyorlar.
2 .daire 3. daire alacaklara yok yada çok cüzzi. bende seçim öncesi 1.99 dan ihtiyaç kredisi çekmiştim; aldım altın yaptım ;dediğiniz gibi bu ülkede ucuz kredi kesinlikle gözü kapalı dalınacak ilk konu.

Arsayı nereden alayım alabilirim bu konuda fikrim yok.

Honda bozulmaz, üzmez binmeye devam edin. Çocuklar için arsa ya da tek tapu tarla alın unutun. Zamanı gelince toprak size sıfır araba da aldırır çocukların geleceğine de faydası olur.
hocam nereden arsa-tarla alınır; alayım _?

fikri-deneyimi olanlar paylaşsa çok sevinirim.
hiç arsa-tarla almadım.

hiç arsa-tarla almadım.
Hocam bulunduğunuz yere yakın olsun ..Arsanın da işleri çıkıyor gidip gelmek gerekebilir uzakta olmasın.. bir de unutursan sahipsiz diye başkaları gelip kullanır..

hiç arsa-tarla almadım.
Bulunduğuz ile göre değişir hocam. antalya için konuşayım arsa alabilecek olsam, şehir dışında (20-30 km mesafede) yerlerden almaya çalışırım. değerlenen yerler çok oldu ve aşırı pahalı şu anda. yatırım için bence daire almayın derim (herkesin kendi fikri) kira getirisi oluyor ama stresi, kiracı çıktıktan sonraki masrafı, hele bir de sorunlu kiracıya denk gelirsen vay haline.

bulunduğunuz şehrin veya memleketiniz de şehir dışında bir yerlere bakabilirsiniz. çevirip ağaç falan dikerseniz elinizden geliyorsa hafta sonu eğlencesi olur... elinizden gelmiyorsa ekstra iş yükü de olabilir :)

hiç arsa-tarla almadım.
Hocam ben ankaradayım buyuksehirlerin ceperlerinden imarlı alirsan maceraya girmemiş olursun hem de nufus artisindan dolayi hizli degerlenir. Ankara deprem bolgesi göçü ve sanayileşme sebebiyle arsalar hizli degerleniyor. Insanlarda mustakil yaşam istegi artiyor. Yeni bağlanti yollariyla ulasim kolaylasiyor. Ornek ilan
https://www.sahibinden.com/ilan/eml...tek-tapu-satilik-imarli-arsa-1123717861/detay
Arkadaşim 130 bin tl iken almişti. 6km uzaklikta ankaranin 2.çevre yolu yapiliyor.(yenikent-temelli cevre yolu) 3km uzağa banliyö treni gelecek(2038 ulasim plani). Şehirler batiya büyür.
İzmir için örnek verirsem mordoğandan alırdim.

yatırım yapın ve aracınıza da daha en az 10 yıl rahat rahat binersiniz. Ben eşimi ikna etmeye çalışıyorum 2 araç var biri 2000 model 220bin kmde onu ben kullanıyorum motosiklet gibi hem şehir içi hem de şehir dışı işlerimi görüyorum eşimde ise 2022 model otomatik suv var haftada 2 kere işe gidip geliyor. Onu satalım ucuz bir küçük araç alalım kalanını yatırıma çevirelim diyorum ama bayanların gösteriş merakı malum.

yatırım yapın ve aracınıza da daha en az 10 yıl rahat rahat binersiniz. Ben eşimi ikna etmeye çalışıyorum 2 araç var biri 2000 model 220bin kmde onu ben kullanıyorum motosiklet gibi hem şehir içi hem de şehir dışı işlerimi görüyorum eşimde ise 2022 model otomatik suv var haftada 2 kere işe gidip geliyor. Onu satalım ucuz bir küçük araç alalım kalanını yatırıma çevirelim diyorum ama bayanların gösteriş merakı malum.
hocam benimkinin hiç öyle merakı yok; ona kalsa çürüyene kadar biner :)

Altın borsa euro fon vs portfoy yapabılırsınız. Dükkan veya 1 artı 1 alıp kiraya verilebilir . Arsa için bilen biri olmalı çevrenizde varsa neden olmasın .
Araba yatırım aracı oldu birkaç yıldır ama artık değil reel olarak değer kaybediyor satılmıyor eskisi gibi piyasa yok .

Hocam ben ankaradayım buyuksehirlerin ceperlerinden imarlı alirsan maceraya girmemiş olursun hem de nufus artisindan dolayi hizli degerlenir. Ankara deprem bolgesi göçü ve sanayileşme sebebiyle arsalar hizli degerleniyor. Insanlarda mustakil yaşam istegi artiyor. Yeni bağlanti yollariyla ulasim kolaylasiyor. Ornek ilan
https://www.sahibinden.com/ilan/eml...tek-tapu-satilik-imarli-arsa-1123717861/detay
Arkadaşim 130 bin tl iken almişti. 6km uzaklikta ankaranin 2.çevre yolu yapiliyor.(yenikent-temelli cevre yolu) 3km uzağa banliyö treni gelecek(2038 ulasim plani). Şehirler batiya büyür.
İzmir için örnek verirsem mordoğandan alırdim.
Arkadaşınız ne zaman almisti ? Bu ilandaki fiyat izmirin bildiğim bölgelerine göre çok uygun

Yatırım yapın, mümkünse müstakil tapu tarla alın, 10 sene sonra 20 tane sıfır araba parası kalır.

Arkadaşınız ne zaman almisti ? Bu ilandaki fiyat izmirin bildiğim bölgelerine göre çok uygun
2 yil önce. Burayı izmirin denize yakın ilçe fiyatlariyla karşilastirmayin. Daha yuksek parasi olanlar zaten gölbaşi taraflarindan alir arsayi göl manzarali.

Çocuklara istersen dünyanın malını bırak.Allah onların rızkını senden ayrı belirlemiştir o belirlenen dışında senin bir katkın olmayacak.Kazandığında belki onların sayesindedir.Herkesin rızkı bellidir.Nakitte kalma tl çok değerli olsaydı kalman uygun olurdu.Ucuza bir malı kapma durumun olur dogruya dogru.Fakat enflasyonun yüksek oldugu dönemlerde mal da kalmalısın.Taş toprak vs değerli.Her şey yalan ölüm gerçek diyen de taş biriktiriyor.İnsan tabiatı dogaldır.:D

elinizdeki nakit para arabaya yatirilmaz. tabii ki yatirim yapin. ama borcunuz yoksa arabayi da adim adim yukseltin. mesela sifir bos bapket bir araba ile baslayin sonrasinda bir sene sonra satin baska modele gecin. sifir araclarda 0 faizli kredi imkani var. mesela ford 300 bin 0 faiz veriyor. 1 yil odemeli.

Elimde şuan 1 milyon param olsa direk yatırım yaparım. Bir kısmıyla borsadan sağlamlarından hisse alırım, bir kısmıyla altın fonu alırım. Bir kısmıyla da fon alırım. Parayı yavrulatırım. Devir yatırım devri.. Gün günden kötü geliyor.

• Beğen
Tepkiler: omd
1 milyona ben olsam yarısını altın alırım diğer yarısı hisse alırdım herhalde

Bu soruyu herkes kendi hayat standardı hayata bakışı ihtiyaçlarına göre cevap verir. Boşverin siz milleti gönlünüzden geceni yapın

Geri