Yatırım yaparken öğrendiklerim. Faydalı olması dileğiyle ...

Kodla Büyü

dogannx

Aktif Üye
Sizlere birazcık faydası olması dileğiyle yazıyorum. Yatırım yaparken öğrendiklerimi sizlere paylaşmak istiyorum. Bu forumda böyle bir konu sizin işinize yarar mı yoksa yanlış anlaşılır mıyım diye çok düşündüm. Finansal okuryazarlığı öğrenmediğiniz süre boyunca bu memur maaşları sürünmek zorundasınız. Bu forumda benden daha tecrübeli arkadaşlar var onlarda tecrübelerini yazarlarsa diğer arkadaşlara faydalı olur. Fonlarla yatırım yapmanızı öneririm. Neden fonlar çünkü fonlar işi bilenler tarafından sizin paranızı yönetmeye ve size para kazandırmaya çalışıyorlar. Yani işi ehline bırakmak lazım. Fonlarla nerdeyse alamayacağınız bir ürün yok gibi. Fonlar işini bir hafta gibi bir sürede öğrenebilirsiniz. Hisse senetleri işine gelirsek bu işi öğrenmek için uzun yıllar gerekli ve sürekli takip etmek lazım. Yani sözün özü biz çalışan arkadaşlar için çok uygun bir yatırım aracı değiller. Kripto para işine gelirsek çok riskli, sürekli takip gerektirir ve sizin huzurunuzu kaçırabilir. Emlak işine gelirsek piyasadaki paranın yüzde 85 emlak işinde. Ev alacaksanız şehrin gelişme aksında ve 1+1 veya 1+0 şeklinde küçük evleri satın alırsanız hem kira getirisi daha yüksek hem de fiyatı daha uygun olur. Eğer faiz hassasiyetiniz yoksa bunu kredi ile alırsanız müthiş oradan kâr edersiniz. Örnek olarak Bir milyon liraya bir ev için ortalama iki yüz bin lira peşinat verip geliriniz müsaitse geri kalan sekiz yüz bin lirayı kredi kullanırsanız. Her yıl ev sadece yüzde yirmi artarsa sizin yatırdığınız parayı her sene kazanç olarak size geri verir. Ev kiraları sizin faiz masraflarını karşılar. Hâsılı kelam kredili konut ile kaybetme imkânınız yok gibi. Arsa, tarla işine gelirsek şehrin gelişme aksında alırsanız kâr etme ihtimaliniz artar. Devlet hastaneleri, TOKİ gibi yerleşim yerlerine yakın yerlerden arsa ve tarla alırsanız ilerleyen zamanlarda servet kazanabilirsiniz. Yeni kurulacak Organize sanayi bölgelerini biliyorsanız oralara yakın yerlerde yer alırsanız çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Bunun için iyi bir araştırma yapıp birazda riske girmeniz gerekir. Şimdi diyebilirsiniz benim param yok o zaman yapacağınız şey birikim yapmanız lazım. En iyi birikim yapma aracı altın hem paranızı korur ve hem de zor şartlarda size hızlı nakde dönerek size fırsatlar sunar. Yapmanız gereken hiç fiyatına bakmadan güvendiğiniz ürün hangisi ise onu toplayarak elinizdeki parayı arttırmaya çalışın. Yapılan araştırmalara göre en iyi yatırım sürekli fiyata bakmadan güvendiğinizi ürünü satın almanız. Buda size bileşik getirinin gücünü kazandırır.

12 sene oldu.105 bine aldığım 3+1 165 m2 site içi ev 2 trilyon.Geçen sene kasımda 425 bine aldığım sıfır Egea 1.3 dizel şimdi 880 bine alıcısı hazır.

Malda kalan kârını arttırdı. Birde bunları kredi ile alsaydın. Muazzam kâr elde ederdin.

Maharet bir evi iki ev yapmak elindeki malın sayısını arttırmak. Bu zamanda paranın değerini de korumakta bir maharet.

Kasayi doldurmak için para bas.enflasyonu artır.

Son düzenleme:
Sene sonu yaklaşırken eldeki aracını satıp birazda kredi çekip sıfır araç alanlar var. Gerçekten arsa, tarla vb. yatırımdan daha mı avantajlı hep merak etmişimdir. Zira kafamda aracın kaskosu, vergisi, sigortası veya en ufak kazada değer kaybı canlanıyor. buna rağmen kısa vadede avantajlı olabilir mi? Deneyimli olanlar bilgi verirse sevinirim.

Sene sonu yaklaşırken eldeki aracını satıp birazda kredi çekip sıfır araç alanlar var. Gerçekten arsa, tarla vb. yatırımdan daha mı avantajlı hep merak etmişimdir. Zira kafamda aracın kaskosu, vergisi, sigortası veya en ufak kazada değer kaybı canlanıyor. buna rağmen kısa vadede avantajlı olabilir mi? Deneyimli olanlar bilgi verirse sevinirim.
Maaşlara %50 zam geleceği söylenirken araç fiyatlarının sabit kalması düşünülemez. Kredi muslukları açılınca evlere, araçlara vb. yüksek zamlar gelecektir.

Hocam doğru düşünüyorsunuz. Araba bir yatırım aracı değildir. Size masraf çıkarır ve değeri düşer. Arzı arttığında fiyatı çok aşağılara indirilebilir. Arsa ve tarla ise arzı kıt ürünlerdir. Doğru yerden arsa ve tarla alırsanız size çok iyi paralar kazandırır. Peki ne zaman arsa, tarla yatırımı yapılır cevap her zaman. Peki en ballı zamanı ne zaman derseniz devalüasyon olduktan hemen sonraki bir kaç hafta. Dolar fiyatı birden arttığı zaman yiyecek, yakıt, araba fiyatları hemen artar arsa, tarla ve ev fiyatları arkadan gelir. Siz o arada elinizde artan dolar ve altınınızı arsa, tarla ve eve dönüştürürseniz devalüasyon oranında ucuza almış olursunuz. en kötü iki ay sonra onlarında fiyatı artar. En doğru zaman o zaman. Bir devalüasyon olması durumunda hemen mala geçeceğim ve ben dediğimi zamanında yaptım müthiş kârlar ettim. Umarım sorunuza cevap verebilmişimdir.

Elimde para olursa bahçe alacağım içine de domates salatalık elma ağacı zeytin ağacı vb ekeceğim doğal sebze meyve en değerli şey bence toprak paran oldukça da genişleteceksin

Kar değil zaten.O zaman ki maaşla rahat aldım.Simdi bu maaşla 2 trilyona ev, 1 trilyona araba almak çok çok zor

Alan kârda satan zararda. Şimdi yaşadığımız zaman malın değerli olduğunu zaman. İşin özü mal değerini korumuş bizde fakirleştik.

Bazı arkadaşlar ek işten bahsediyorlardı. En güzel ek iş paradan para kazanma yorulmadan gelirinizi arttırabilirsiniz. Bunun için finansal okuryazarlığı öğrenmenizi tavsiye ederim. Fonları öğrenerek bu işe başlayabilirsiniz.

Euronun artışı tüm ithal edilen ürünlerin fiyatını artıracaktır. Başta otomobiller olmak üzere en yerli otomobilin bile %40 a yakın parçası ithal.

benim az çok bildiğim "yatırım işinde iken sessizce ilerlemek, kimseye bir şey anlatmamak."
etkilemek ve etkilenmek yatırımın havasını bozuyor. piyasa denen şey bu zaten.
bu şekilde olunca sayılar ile uğraşanlar daha iyi ilerler. aldığın şey "mahallen" içerisinde değerli olmamalı.

benim az çok bildiğim "yatırım işinde iken sessizce ilerlemek, kimseye bir şey anlatmamak."
etkilemek ve etkilenmek yatırımın havasını bozuyor. piyasa denen şey bu zaten.
bu şekilde olunca sayılar ile uğraşanlar daha iyi ilerler. aldığın şey "mahallen" içerisinde değerli olmamalı.
Dediğinde haklısın. İnsan ustaladıkça daha az konuşuyor. Onuda süreç içerisinde öğreniyor. Zaten insanlara anlatsan bile umurlarında değil. Bir süre sonra bu yolun tek başına yürünmesi gerektiğini anlıyorsun.

bende de var egea hangi km kaç model hocam o fiyatlara 1.6 alınıyor.

Valla en güzel kar borsada bir ayda portföy nerdeyse 3 e katladı. 500 tane hisse var yarısı çöp. Ama 2 yıl 3 yıl çıkması beklenen hisseler var onlara yapışın gitsin bakın #tarkm hissesini buraya bırakıyorum. Çok güzel kazanç oldu. Temel analiz bilinecek teknik analiz bilinecek. Ağırlık ortalama, RSI, Macd, fibo, destek direnç bu kadar...

Ekli dosyalar

• Screenshot_20231117-220009_nfoTrade Pro.jpg
    Screenshot_20231117-220009_nfoTrade Pro.jpg
    87.2 KB · Görüntüleme: 210
Son düzenleme:
Hocam zaten zengin olmak istiyorsanız ya arsadan ya borsadan. Hisse senetlerinin riski daha fazla siz bildiğiniz için size kolay geliyor. Bunun daha kolayı yatırım fonları öğrenmesi daha kolay riski daha az. Bende size bir fonun getirisini paylaşayım. Muazzam kârlar edilebiliniyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20231117_231501.jpg
    IMG_20231117_231501.jpg
    78.5 KB · Görüntüleme: 256
hocam ben kendi yaptığım işlemi paylaştım ve bu sadece 1 aylık bir sürede, ama sen en tepedeki fonardan birini atmışsın. bende büyüyen şirketler fonu almıştım ak bankın, evet uzun vade sürekli alacağım diyorsan fiyata hiç bakmadan çok mantıklı ama sabır işi. bunu emeklilik yatırımı olarak düşünmeli insanlar hemen kazanç beklememeli. Benim demek istediğim kesinlikle yüzde yarıştırmak değil sadece boş vaktimiz olduğunda güzel hisseler geldiğinde değerlendirilmesi ama bu piyasalar risklidir herkesin bunu bilmesi lazım

• Beğen
Tepkiler: omd
Haklısınız hocam. Ben kripto para piyasasına girdim. Çok oynak benim huzurumu kaçırıyor. Ben borsa ve kripto para işine girmeyi düşünmüyorum. Borsaya girerim onuda fonlar üzerinde işlemlerimi yaparım. Yatırım yapacak kişiler kendilerini tanıması gerekir ona göre piyasaya girmeleri gerekir. Ben sabırlı bir yatırımcıyım ben beklerim uzun vadede alırım alırım kesinlikle kazanırım. Kısa vade riskli yatırımlar bana uygun değil. Ben daha çok altın ve toprak yatırımı yapmayı seviyorum. Ben grafikleri inceleyerek ürün alıp satmak bana uygun değil. Bu iş bana zor geliyor. Anladığım kadarıyla siz işi çözmüşsünüz. Size hayırlı kazançlar dilerim.

Haklısınız hocam. Ben kripto para piyasasına girdim. Çok oynak benim huzurumu kaçırıyor. Ben borsa ve kripto para işine girmeyi düşünmüyorum. Borsaya girerim onuda fonlar üzerinde işlemlerimi yaparım. Yatırım yapacak kişiler kendilerini tanıması gerekir ona göre piyasaya girmeleri gerekir. Ben sabırlı bir yatırımcıyım ben beklerim uzun vadede alırım alırım kesinlikle kazanırım. Kısa vade riskli yatırımlar bana uygun değil. Ben daha çok altın ve toprak yatırımı yapmayı seviyorum. Ben grafikleri inceleyerek ürün alıp satmak bana uygun değil. Bu iş bana zor geliyor. Anladığım kadarıyla siz işi çözmüşsünüz. Size hayırlı kazançlar dilerim.
Yatırım da söz konusu dediğin gibidir hocam kazanıyorsan bozma stratejiyi devam et. Benim çözdüğüm de bişey yok sadece bazen ilham geliyor alıyoruz o kadar ilham da kendiliğinden gelmez takip etmek gerekiyor yine dediğin gibi çok takip bazen sonuç ne olursa olsun insanı geriyor. O yüzden stressiz kazanç en iyisi tabiki. Bitcoin demişken ara ralli bitmek üzere 40 binlerden döner 2 3 ay yine milleti sıkıntıya sokar ama o düşüşü yakalarsanız Solana alın zümrüdü anka kuşu küllerinden doğuyor sağlıcakla

Yabancı şirketlerden hisse al sat yaptım.Sonra bir videoya denk geldim.Genel vergi beyanı yapılıyormuş.Bende habersiz aynı ay içinde al-sat çok yaptım.vergi hesabı yaptım 5 dolar kazandığım amazon hissesini alış satışı birbirinden çıkardım kazancım 300tl çıktı.Halbuki 5*30=150 tl ediyor kur farkından dolayı 300tl kar etmişim gibi oluyor.Tüfe hemen yansımadığı için doğal olarak vergi fazla verecem.Bir de bunun işlem ücreti var.TL çok oynaklık olduğu için yabancı hisseleri bekletmek en matıklısı olay üfe den kaynaklı.Al sat çok yaptım.Bizim yerimize devlete vergi veren herangi bir uygulama var mı?vergi hesaplaması da uğraştırıcı.

Geri