Yarıyıl ve Yaz Tatilinde Halk Eğitim Öğretmen Ekdersleri

Kodla Büyü

SogukSabah

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Yarıyıl ve Yaz tatilinde Halk Eğitim Öğretmen (Genel Bilgi) ekderslerini haftalık maksimumum 30 Saat mi yoksa 30+10=40 saat olarak mı alır? Ayrıca Yarıyıl ve yaz tatilinde 10 a 1 den 3 saat hazırlık planlama ödenir mi?

ğ) Hazırlık ve planlama görevi: Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumu
öğretmenlerinin ders dışı hazırlık, planlama veya sosyal hizmetler gibi ek ders görevi sayılan
etkinliklerini,

Hazırlık ve planlama görevi MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.

Yukarıdaki maddelere göre yazın ve yarı yılda girilen derslere hazırlık ve planlama ek ders ücreti ödenmesine bir engel yok, ödenmemesine dayanak var mı hocam?

poet' Alıntı:
İlk konuda farklı uygulamalar mevcuttur. Kimi halk eğitim tatillerde en fazla 30 saat ders verirken kimisi 40 saat olarak işlem yapar.

Hazırlık planlama hesaplanmaz

Forumda daha önce bu konu ile açılan 2 başlığa göz atmanızı öneririm:
bilgisayar-kurslari-ile-ilgili-hersey-f120/halk-egitim-ara-tatil-kac-saate-kadar-t77392.html
halk-egitim-ogretmenleri-f247/hem-de-yariyil-tatili-ve-yaz-tatili-kurslari-t137217.html

HAZIRLIK PLANLAMA NEDEN ÖDENMEZ? Herhang bir görüş yazısı yada mevzuatta yeri var mıdır?

Arkadaşlar ilgili metinde eğer şöyle yazsaydı...
b) Yarıyıl ve yaz tatillerinde;
1) Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ile 6 numaralı alt bendinde
sayılan eğitim faaliyetlerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar ek ders görevi verilebilir.

--------- a bendinin 3,4 ve 6 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslara ekders verilirdi bize verilmezdi.

Fakat 1 ve 2. madde ayrı ayrı 2 durumdan bahsediyor ve maddelerin sonunda virgül var. Birbiriyle ilişkileri yok. O zaman 2. maddeyi okumadan geçin bakalım ne anlaşılacak?
b) Yarıyıl ve yaz tatillerinde;
1) Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında

görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği
olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar,
ek ders görevi verilebilir.

SogukSabah' Alıntı:
poet' Alıntı:
İlk konuda farklı uygulamalar mevcuttur. Kimi halk eğitim tatillerde en fazla 30 saat ders verirken kimisi 40 saat olarak işlem yapar.

Hazırlık planlama hesaplanmaz

Forumda daha önce bu konu ile açılan 2 başlığa göz atmanızı öneririm:
bilgisayar-kurslari-ile-ilgili-hersey-f120/halk-egitim-ara-tatil-kac-saate-kadar-t77392.html
halk-egitim-ogretmenleri-f247/hem-de-yariyil-tatili-ve-yaz-tatili-kurslari-t137217.html

HAZIRLIK PLANLAMA NEDEN ÖDENMEZ? Herhang bir görüş yazısı yada mevzuatta yeri var mıdır?
Ek ders yönetmeliğinde http://mevzuat.meb.gov.tr/html/derssaat ... aat_0.html
Hazırlık ve planlama görevi

MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.

Madde 10 dakiler hariç diyor Madde 10'da şöyle

MADDE 10- (1) İlgili mevzuat hükümleri ile tespit edilen inceleme, araştırma, planlama, programlama, yönetim, denetim, eğitim ve öğretim gibi görevlerinden;

a) (Mülga :03/01/2012-2012/2664 B.K.K.) (4)

b) (Mülga :03/01/2012-2012/2664 B.K.K.)

c) Azınlık okullarında görevli olanlar dâhil her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarından;

1) Tam gün tam yıl eğitim yapılan okul ve kurum müdür ve müdür başyardımcılarının, bu eğitimin fiilen yapıldığı süre ile sınırlı olmak üzere, haftada 30 saati,

2) Yatılı ve pansiyonlu okulların müdür ve müdür başyardımcılarının haftada 30 saati,

3) Her türdeki anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, (Değişik :18/4/2008-2008/13567 B.K.K.) kız ve erkek teknik öğretim, ticaret ve turizm okul ve kurumları, özel eğitim okul ve kurumları ile okul öncesi eğitim kurumları müdür ve müdür başyardımcılarının haftada 25 saati,

4) Diğer örgün ve yaygın eğitim kurumları ile azınlık okullarının müdür ve müdür başyardımcılarının haftada 20 saati,

5) (Değişik : 17/1/2011-2011/1328 B.K.K.) Yatılı ve pansiyonlu okulların pansiyondan sorumlu müdür yardımcısının haftada 28 saati ve bu okulların diğer müdür yardımcılarının ise haftada 22 saati,

6) Her türdeki anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, (Değişik :18/4/2008-2008/13567 B.K.K.) kız ve erkek teknik öğretim, ticaret ve turizm okul ve kurumları, özel eğitim okul ve kurumları ile okul öncesi eğitim kurumları müdür yardımcılarının haftada 20 saati,

7) Diğer örgün ve yaygın eğitim kurumları ile azınlık okulları müdür yardımcılarının haftada 18 saati,

ç) Müdür yetkili öğretmenlerin yarıyıl ve yaz tatillerinde haftada 12 saati, ders yılı içerisinde ise haftada 3 saati,

d) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saati,

e) Rehberlik ve araştırma merkezleri ile özel eğitim okul ve kurumlarında gezerek özel eğitim görevi ve grup gözetimi ve eğitimi görevi verilen engelliler sınıf öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 15 saati,

f) Olgunlaşma enstitülerinin öğrenci bulunmayan “Araştırma”, “Tanıtım ve Pazarlama” ve “Tasarım” bölümlerinde görevli öğretmenlerin ders yılı süresince haftada 15 saati,

ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir.

(2) Bu madde kapsamında ek ders ücretinden yararlandırılanlardan durumları birden fazla özelliğe uyanlara yapılacak aynı nitelikteki ödemede, sadece miktarı fazla olan dikkate alınır.

Biz buna dahilmiyiz hariç miyiz bilmiyorum ama ben sorduğumda bu soruyu idareci yazın zaten tamamı ek ders sayılıyor bu yüzden planlama ödenmez dedi ama bana çok mantıklı gelmedi çünkü DYK kurslarına bile Planlama ve Hazırlık ödenir kararı verildi.

Yarıyıl ve yaz tatilinde öğretmenler

Geri