Yarıyıl tatilinde girlen derslerin tamamı ekders midir?

Kodla Büyü

rasim535

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar şubat döneminde kursum var daha doğrusu devam eden kursum var.
şubat tatilinde vereceğim kurs maaş karşılığı mıdır yoksa tamamı ekders mi?

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html

Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları

MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

a) Ders yılı içinde;

1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,

2) Tam gün tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda bu programlar için,

3) Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın çocuklarının, ortak dil ve kültür birliği bulunan soydaşlarımızın, toplumumuza ve eğitim sistemimize uyumlarını sağlamak amacıyla açılan kurslarda,

4) Okuma-yazma kurslarında,

5) İşsizlikle mücadele projesi çerçevesinde yapılan beceri kazandırma ile ilgili eğitim programlarında,

6) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında,

görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,

b) Yarıyıl ve yaz tatillerinde;

1) Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında,

2) (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ile 6 numaralı alt bendinde sayılan eğitim faaliyetlerinde,

görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar,

ek ders görevi verilebilir.

(2) Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir.

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Yarıyıl ve yaz tatilinde verdiğin tüm dersler ek ders olur.

Bende bu maddeyi gösterdim ama dedikleri şu oldu:
2) (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ile 6 numaralı alt bendinde sayılan eğitim faaliyetlerinde,

a3:uyum kursu
a4:eek:kuma-yazma
a6:yüzyüze

bu kurslardan biriyse evet tamamı ek derstir değilse maaş karşılığı dır. diyorlar

rasim535' Alıntı:

bu kurslardan biriyse evet tamamı ek derstir değilse maaş karşılığı dır. diyorlar
Peki bu ne işe yarıyo:??

egunay' Alıntı:
rasim535' Alıntı:

Peki o zaman Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında tamamı ekdersse 2.maddeye ne gerek var sonuçta onlarda bu kapsama girmiyor mu?

rasim535' Alıntı:
egunay' Alıntı:
rasim535' Alıntı:

Peki o zaman Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında tamamı ekdersse 2.maddeye ne gerek var sonuçta onlarda bu kapsama girmiyor mu?
Bende aynı şekilde sorayım: sadece 2) a3, a4, a6 ya ücret ödeyecekse 1) neden eklenmiş oraya?? İki maddeyi tek maddede birleştirirdi veya aralarına , "virgül" koymazdı.

Madem maaş karşılığı sayacaklar 20 saati şöyle yap:
- Öncelikle MEB Bilgi edinmeye sor.

1- Yarıyıl tatilinde kurs yapma, tatil sonrası devam et. Kurs yok sorun yok :D
2- Kurs yaparsan ve 20 saat maaş karşılığı nedeniyle ödenmezse, dilekçe ile ilgili maddeyi göstererek ödenmesini talep et. Ödemezlerse idari dava ile alırsın.

http://etogm.meb.gov.tr/mevzuat/genelge ... _ucret.pdf
genelgede sayfa 5 son pragraf
4- Kararın 8’inci maddesinin (2) numaralı fıkrasında; “Bu madde kapsamında belirtilen eğitim
faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen
ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir
.” denilmektedir.
Buna göre; Kararın 8’inci maddesi kapsamında yerine getirilen ders görevleri öncelikle aylık
karşılığı, aylık karşılığı ders görevlerini dolduranlar bakımından ise ek ders ücreti karşılığı
değerlendirilecektir. Ancak, bu kapsamda cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz
tatillerinde yerine getirilen ders görevleri, aylık karşılığı ders görevinin doldurulup
doldurulmadığına bakılmaksızın ek ders ücreti karşılığında verilecektir.

Sıkıntı şurada
Kararın 8’inci maddesi kapsamında yerine getirilen ders görevleri

bu madde sadece okuma yazma, uyum ve yüzyüze eğitimle ilgili diyorlar bu kurslar için tamam ama bunun dışındaki kurslarda sıkıntı var.
Şimdi gidiyorum bir görüşeyim olmazsa kurs yapmayacağım...

egunay' Alıntı:
rasim535' Alıntı:

Hemen altında teknik öğretmen ve laboratuar öğretmeni diyor. Bir bt öğretmeninin lab. öğretmeni olması için halk eğitimde olması gerekir.

Aynı maddede örgün eğitimde kapsama alınmış ancak teknik öğretmenler sadece meslek liselerinde bulunuyor. Dolayısı ile bu kapsama ilk ve düz ortaogretimler girmiyor.

Dolaylı yoldan bu madde ile şunu belirtiyorlar. Meslek liselerindeki teknik öğretmenler ile halk eğitimdeki lab. öğretmenleri 44 saate kadar alır.

2. madde de ise ekstradan acıkogretim ve yuzyuze öğretim belirtilmiş cunku bu derse girenlerin teknik ögretmen olma sartı yok.

1. madde, 2. madde ile ilişkili değil 1. madde ye 2. maddede ki durumlar eklenmiş. 1. madde metni devamı okunduğunda o kadarda geniş değil sadece örgün ve yaygın eğitimdeki teknik öğretmenleri dolayısı ile meslek liseleri ve halk eğitimdeki öğretmenleri kapsıyor.

1 temmuz ile 1 eylül arası halk eğitim öğretmenlerinin resmi tatil günleridir. herhangibir kursun bitişi ile kursun başlaması bu tarihlere gelirse haftalık kurs saati 30 saati geçmeyecek şekilde düzenlenir. ve 30 ssatin hepsi de ekderstir. 3 saatte derse hazırlık (10 saate 1 saat) eklenir. haftalık 30 saat ekderss verilmez ise dilekçe ile hem merkezine başvur. ve kursu iptal et. mecburen es es kabul edeceklerdir.

yönetmelikteki ince bir konu ve saçmalık..

maden tüm örgün yaygın eğitim kurumları diyorsun.. neden sonraki maddede birde ıvır zıvır kursları karıştırıyorsun..

Geri