Yapay Zeka'ya Giriş

Kodla Büyü

nese1982

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaşlar. bu konuya giriş yapmak istiyorum. ama nereden başlamam gerektiğine dair hiç bilgim yok. en güzel ve rahat ilerleyebileceğim yol nedir? tavsiye edebileceğiniz dersler var mıdır?

Tam olarak amacınız nereye varmak? Tavsiyeler bu soruya vereceğiniz cevaba göre değişecektir.

Merhaba arkadaşlar. bu konuya giriş yapmak istiyorum. ama nereden başlamam gerektiğine dair hiç bilgim yok. en güzel ve rahat ilerleyebileceğim yol nedir? tavsiye edebileceğiniz dersler var mıdır?
hocam mebbiste uzaktan eğitimler var, 3 kur üzerinden, sırasıyla başlayarak fikir edinebilirsiniz. şimdi yoksa bile 2022 yılı hizmet içi eğitimleri yüklendiğinde o zaman görürsünüz.

Tam olarak amacınız nereye varmak? Tavsiyeler bu soruya vereceğiniz cevaba göre değişecektir.[/QU
başlangıç seviyesinde bilgi sahibi olmak istiyorum. çok büyük projeler yapmak değil maksadım. mantıgını kavramak istiyorum. nasıl çalışıyor hangi diller kullanıyor gibi. basit bir proje yapabilir olmak yeterli suan benim için

Object detection ve model eğitme ile ilgili eğitim önerisinde bulunabilecek var mı?
OpenCV ile ilgili Udemy'de pek çok ders görmüştüm hocam. Model eğitme eğer bildiğimiz makine öğrenmesindeki eğitme (Bir geometrik cismin onlarca farklı varyasyonunu makineye gösterme gibisinden....) olayı ise -ki AI Kavramları hala benim de kafam da tam oturmuş değil- onunla ilgili de eminim ciddi udemy kursları mevcuttur.

OpenCV ile ilgili Udemy'de pek çok ders görmüştüm hocam. Model eğitme eğer bildiğimiz makine öğrenmesindeki eğitme (Bir geometrik cismin onlarca farklı varyasyonunu makineye gösterme gibisinden....) olayı ise -ki AI Kavramları hala benim de kafam da tam oturmuş değil- onunla ilgili de eminim ciddi udemy kursları mevcuttur.
Teşekkürler hocam. Udemy' de çok kurs var dediğiniz gibi. Birisini seçerim.

hocam en güzel öğrenme yöntemi işin teoriğinden başlamak. Çünkü model eğitiminden önce işin teorisini bilmeniz gerekli. Çözümlemesini yapacağınız problem için tanımlayıcı methodları mı yoksa tahmin edici methodları mı kullanmanız gerekir bilmelisiniz. Yani tavsiyem veri madenciliğinde (herhangi bir programlama dilini kastetmiyorum )kullanılan yöntemleri akabinde makine öğrenmesini çalışmalısınız. Yani nerede kümeleme yapacaksınız, nerede sınıflandırma veya regresyon analizi kullanacaksınız vb. bilmelisiniz. Sonrasında zaten python kütüphaneleri (pandas vb) ile veriyi işleyebilir, scikit-learn vb. kütüphaneler ile de modellerinizi eğitip makine öğrenmesini gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunların haricinde piyasada bulunan Dr. Gökhan Silahtaroğlu'nun Veri madenciliği, Dr. Selçuk alp'in makine öğrenmesinde sınıflandırma yöntemleri, Prof. Dr. Nuran Bayram Arlı'nın Denetimli Makine öğrenmesi kitapları işe yarar. Bunların haricinde yukarıda öğretmen arkadaşlarımızın dediği gibi EBA'da vardı şimdi var mı pek bilmiyorum ama Yapay Zeka Eğitimi 1-2-3 kur çok kaliteli eğitimler. Ancak ısrarla söyleyebilirim ki işin teoriğini almanız çok önemli. Her ne kadar günümüzde basılı kaynaklar etkiliğini yitirse de Üniversitelerin derslerde kullandıkları kaynaklardan yararlanın. Benim şansım geçen sene yüksek lisans sırasında aldığım 1. dönem Veri Madenciliği ve 2. dönem Makine Öğrenmesi dersleri iyiydi.

Hocam öncelikle algoritmaları tam olarak anlamanız gerekiyor. Öncelikle bu konuya yoğunlaşın. Daha sonra veriler üzerinde işlemler yapmalısınız. Bunu da pandas kütüphanesi ile yapabilirsiniz. matplotlib ile verileri grafiğe dökebilirsiniz. En son kısım model eğitme ve prediction kısmı. Python ile yapabilirsiniz. Ben açıkçası algoritmalar ve çalışma mantıklarını çözmekte sıkıntı çekiyorum. Matematiksel ve istatiksel bilgiler yer alıyor. Bu kısmı çok iyi anlamanız gerekiyor yoksa ezbere kod yazarsınız.

Algoritmalar var şurda ama kullanılan parametreleri ve mantığını oturtun ömcelikle:

Geri