Yapay Zeka - Dijital Sanatlar - Robotik Kodlama

Kodla Büyü

otherm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okulunda bu sene Yapay Zeka - Dijital Sanatlar - Robotik Kodlama derslerini açanlar oldu mu ? Açtıysanız dersler nasıl ? (Öğrenmekte ve anlatmaktazorluk çekiyormusunuz?) Sizler dersler hakkında kendinizi nasıl geliştirdiniz ? Öğrencilerin ilgisi sizlerin konu tecrübelerinizi öğrenebilirmiyiz ? Normlara yansıması falan nasıl oldu ? Ne dersiniz bütün okullarda bu dersleri açtırmamızın faydası olur mu ? Bizim okulda diğer öğretmenlere norm fazlası olmasın diye bu derslerden hiçbiri seçilmedi. Seneye ne olur bilmiyorum. Fikir vermesi açısından tecrübelerinizi burada paylaşırmısınız ?

Bizde Robotik Kodlama var 5. sınıflarda bu sene öğretmen olduğumu çok daha iyi anladım 5 ders scratch anlatıyorum, bir de malzememiz olsa da audacity anlatsak dadından yenmez

yapay zeka uygulamaları açtık . içerik ve ders güzel ancak öğrenci seviyesi düşük bir okulda olduğum için ve bt sınıfında yüzyıllık pcler ile ders işlediğim için yıldım bıktım. dersler kalksa neden kalktı demicem o kadar yoruldum. yüz tanıma ses tanıma anlatıyorum ne kamera var ne mikrofon var. meb hattı engelleri sebebiyle pictoblox a sınıfın yarısı kayıt olamadı. olanlara kredi problemi çıkardı pictoblox. kısacası bakanlık alt yapısını hazırlamadan malzeme desteği sunmadan koymasın robotikmiş, yapay zekaymış. hiç biri amacına ulaşmıyor.

tinkercad üzerinden robotik kodlama
robotik dersi seçtik.
seneye de seçtik

yapay zeka uygulamaları açtık . içerik ve ders güzel ancak öğrenci seviyesi düşük bir okulda olduğum için ve bt sınıfında yüzyıllık pcler ile ders işlediğim için yıldım bıktım. dersler kalksa neden kalktı demicem o kadar yoruldum. yüz tanıma ses tanıma anlatıyorum ne kamera var ne mikrofon var. meb hattı engelleri sebebiyle pictoblox a sınıfın yarısı kayıt olamadı. olanlara kredi problemi çıkardı pictoblox. kısacası bakanlık alt yapısını hazırlamadan malzeme desteği sunmadan koymasın robotikmiş, yapay zekaymış. hiç biri amacına ulaşmıyor.
hocam ders içeriğini nasıl belirliyorsun? düzenin nedir?

bilişimnotları.com sitesi çok yardımcı oluyor bana yapay zekada
Emeği geçen arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

hocam ders içeriğini nasıl belirliyorsun? düzenin nedir?
sene başında oturup kendim içerik ve plan oluşturdum çünkü dersin içeriği ve taslak çerçeve vs yoktu. .;Arşiv hazırladım kendime hafta hafta. ancak sonra dönem ortasında yıllık planı ve müfredatı yayınlandı. o günden beri bilişimnotları.net sitesinden takip ediyorum. Saolsun hazırlayan arkadaşların emeği çok

Arkadaşlar okulunda bu sene Yapay Zeka - Dijital Sanatlar - Robotik Kodlama derslerini açanlar oldu mu ? Açtıysanız dersler nasıl ? (Öğrenmekte ve anlatmaktazorluk çekiyormusunuz?) Sizler dersler hakkında kendinizi nasıl geliştirdiniz ? Öğrencilerin ilgisi sizlerin konu tecrübelerinizi öğrenebilirmiyiz ? Normlara yansıması falan nasıl oldu ? Ne dersiniz bütün okullarda bu dersleri açtırmamızın faydası olur mu ? Bizim okulda diğer öğretmenlere norm fazlası olmasın diye bu derslerden hiçbiri seçilmedi. Seneye ne olur bilmiyorum. Fikir vermesi açısından tecrübelerinizi burada paylaşırmısınız ?
5. sınıflar yabancı dil sınıfı olunca robotik kodlama dersine döndü bilişim dersi.
çocuklar daha bilgisayar adına facebook, inst.. vb bildiklerinde bilgisayar bildiğini sandığından planı hiç bozmadan devam ettim. dersin adı sadece robotik kodlama diye göründü.

7.Sınıuf dijital Sanatlar açıldı. Canva öğrettim birinci dönem. Kendi rahatsızlığımdan dolayı okula belli bir süre gelememiştim Ancak o kadar anlatabildim. Bu dönem tinkercad 3boyutlu tasarım yapıp baskı yapıyoruz. Öğrencilerin ilgisini çekiyor çokça

Seç. Dijital sanatlar ilk dönem Canva ile çalıştık. İkinci dönem portable photoshop kullanarak basit uygulamalar yaptık. Şimdide Tinkercad üzerinde 3D tasarım yapıyoruz.Tinkercad de sınıf oluşturarak her bilgisayara bir takma ad verdik. Öğrencilerin e-posta girmelerine gerek olmadı. Kullanımı rahat oldu bu şekilde.

Seç. Dijital sanatlar ilk dönem Canva ile çalıştık. İkinci dönem portable photoshop kullanarak basit uygulamalar yaptık. Şimdide Tinkercad üzerinde 3D tasarım yapıyoruz.Tinkercad de sınıf oluşturarak her bilgisayara bir takma ad verdik. Öğrencilerin e-posta girmelerine gerek olmadı. Kullanımı rahat oldu bu şekilde.
hocam canva için e posta girişi istiyor onu nasıl hallettiniz

hocam canva için e posta girişi istiyor onu nasıl hallettiniz
Canva da bir e-posta adresi aldık. Bütün çocuklar aynı e-postayla giriş yaptı. Canva da sınıf sınıf klasör oluşturduk. Öğrenciler kendi sınıf klasörlerine projelerini kaydetti. Ama onda da aynı e-posta olduğu için bir öğrenci aynı anda diğer öğrencinin projesi üzerinde çalışıp birbirlerinin çalışmalarını silebildiler. Bu dönem bir şekilde idare ettik. Seneye başka bir düzenleyici kullanabiliriz o yüzden...

hocam öğretmen hesabı var ben de yine de öğrencilerin oluşturduğum sınıfa giriş yapmaları için hepsinin mail adresi olması gerekmiyor mu
Sınıfa giriş yapması için mail olmalı.
Screenshot_1.png

Son düzenleme:
canvada mail girişi olduğundan ben de sorunu çözemedim. Öğrencilerin çoğunda sorun oluyor telefonlarına veya ebeveynlerine mesaj gidiyor. Giriş yapamıyorlar. Canvaya da mail attım bu konuda ama çözüm bulamadık. Canva Her yeni bilgisayarla giriş yaptıklarında maillerine kod gönderiyor.

canvada mail girişi olduğundan ben de sorunu çözemedim. Öğrencilerin çoğunda sorun oluyor telefonlarına veya ebeveynlerine mesaj gidiyor. Giriş yapamıyorlar. Canvaya da mail attım bu konuda ama çözüm bulamadık. Canva Her yeni bilgisayarla giriş yaptıklarında maillerine kod gönderiyor.
Kesinlikle ben de sırf bu yüzden tek mail adresiyle giriş yapmalarını istedim. Aynı zamanda kontrolü de daha kolay oluyor. Ama onda da başka sorunlar var.(birbirlerinin projelerini siliyorlar)Seneye daha kullanışlı bir düzenleyiciyle çalışmayı düşünüyorum o yüzden...

Ben şu şekilde yapmıştım hocam; vuhuv.com'dan öğrencilere mail açıp, o mail adresiyle girmelerini sağlamıştım.

Ben şu şekilde yapmıştım hocam; vuhuv.com'dan öğrencilere mail açıp, o mail adresiyle girmelerini sağlamıştım.
ben de bu şekilde gösterdim ama 2. hafta vuhuv dan kod istedi canva. mail adreslerini not almıştım ama şifrelerini hatırlayamadılar. ortak bir şifre verdilebilir belki. çok sıkıntı oldu devam etmedim canvaya.

Geri