Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Yandaş Medya Öğretmeni savunuyor!

Konu, 'Her Telden' kısmında i.d. tarafından paylaşıldı.


 1. i.d.

  i.d. Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  22 Aralık 2011
  Mesajlar:
  435
  Beğeni:
  0
  Forumda sürekli olarak yandaş olarak lanse edilen zaman medya grubu başbakanın sözlerinden sonra öğretmenleri savunan tek medya olmuştur. Bu da sürekli yandaş lafları atanlara ders olur mu bilemiyorum.
  http://www.samanyoluhaber.com/yazar/tah ... ur/764565/


  *******************************************************************************
  Memurla hükümet arasında süren zam pazarlıkları, Başbakan’ın öğretmenler hakkındaki açıklamalarıyla farklı bir mecraya sürüklenmiş bulunuyor. Başbakan’ın, öğretmenlerle diğer memurları çalışma saati ve aldıkları maaş yönünden kıyaslayan malum açıklaması, bu mesleğin “zihinlerdeki algısının nasıl olduğu” konusunda da çok önemli ipuçları veriyor.

  Buna göre, zihinlerdeki öğretmenlik algısı bir memurdan farksız. Memurun çalıştığı saat sayısıyla öğretmenin girdiği ders sayısı eş değer. Kıyas bu şekilde yapılınca da öğretmenin grev yapması veya memurdan daha fazla maaş alması, memura haksızlık olarak görülmekte.

  Peki bu kıyas doğru mu? Öğretmen, bir memur mu veya öğretmenlik memurluk mu? Bir de niye öğretmenler doktorluk veya mühendislik gibi mesleklerle değil de hemen memurlarla kıyaslanır?

  Her şeyden önce; öğretmenin muhatabı, cansız bir varlık değil; canlı varlıkların en mükemmeli olan insan. İnsanın da, hayatının en hareketli ve karakterinin henüz tam olarak oturmadığı dönemini yaşayan çocuklar. Çok farklı fıtrat ve mizaçtaki onlarca çocukla aynı anda muhatap olan bir öğretmen, yerine göre bir derste bile bir gün çalışmış gibi yorulabilir. İlkokul 1. Sınıfa giden kızımın okulunun koridorlarında 10 dakikalık bir zaman geçirdiğimde bile, öğretmenine “Allah kolaylık versin” şeklinde dua etmekten kendimi alamam.

  Öğretmenliğin bu zor yönü sebebiyle olsa gerek, öğretmenler tarih boyunca ve kültürümüzde hep en saygın kişi olagelmiş. Çünkü onlara sadece çocukların değil, onlar vesilesiyle toplumun da mürebbi ve mürebbiyeleri olarak bakılmış. Bir milletin geleceğini inşa eden kutsi varlıklar olarak da el üstünde tutulmuşlar.

  Günümüz modern zamanlarında değer yargılarının aşınmasıyla birlikte, maalesef bu kutsal meslek de yıprandı. Bu mesleğin mümessilleri hep sıkıntılarla, özellikle de ekonomik problemlerle, anılır oldu. Bazı talihsiz eller, bir zamanlar baş üstünde taşınan öğretmenlerin canına kast edebilecek kadar, pervasızlaştı.

  Burada akla, “bu değersizleşmede öğretmenin hiç mi suçu yok” sorusu, gelebilir. Her meslek grubunda olduğu gibi bu meslekte de işinin hakkını vermeyen, öğretmenlikle bağdaşmayan hal ve tavırlar içerisinde bulunan kişi ve kişiler olabilir. Ancak bu, sadece öğretmenlere münhasır olmayıp bütün meslek grupları için söz konusudur. Bir de “kötü misal, misal olarak verilemez” düsturunca, bu tarz tutum ve davranışlar içerisinde bulunan öğretmenler mevzunun dışındadır.

  Mesleğin, yukarıda bahsi geçen fıtri zorlukları bir yana, memurla çalışma saatleri yönüyle yapılan kıyas da realitelerden çok uzak. Çünkü çalışma saati kavramı sadece 15 saat derse girmekten ibaret değildir. Velilerle görüşme, sınavlar için yapılan hazırlıklar, ders hazırlığı, sınav kâğıtlarının hazırlanması ve toplanması, öğrencilere danışmanlık, okulla ilgili genel görevler ve personel toplantısı gibi meşguliyetler de çalışma saati içerisindedir. Bütün bunlar hesaba katıldığında, öğretmenliğin yoğunluğu normal bir memurdan daha az değildir.

  AVRUPA’DAKİ DURUM

  OECD’nin 2009 yılı içerisinde hazırladığı rapora göre, Türkiye’deki öğretmenler diğer Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına göre daha fazla çalışıyor. Buna göre, OECD üyesi ülkelerden seçilen 11 ülke arasında yıllık toplam en yüksek çalışma saatlerine sahip ülkeler arasında Türkiye ve Macaristan bulunuyor.

  Zorunlu çalışma saati ortalamasının 1652 olduğu OECD üye ülkeler arasında Türkiye'de bu saat 1832'ye çıkıyor. Çalışma saatleri İskoçya'da 1365, İspanya'da 1425 ve Portekiz'de ise 1432.

  Rapora göre, Almanya ve Hollanda’da öğretmenler 35 bin ile 70 bin arasında değişen ücretler alıyor.

  Türkiye’de ilköğretim veya liseye yeni başlamış bir öğretmen yılda toplan 14 bin 63 dolar, en üst derecede öğretmen 17 bin 515 dolar alırken, bu ücretler OECD ortalamasında 28 bin dolar ile 54 bin dolar arasında değişiyor.

  Raporda öğretmenlerin göreve başladıkları tarihten görevde en üst kademeye ulaştıkları tarihe kadar maaşlarında yaşanan artış oranlarına da yer veriliyor.

  Buna göre, ilköğretimde bir öğretmenin göreve başlayıp meslekte en üst kademeye ulaştığında başlangıçtaki maaşına göre artış Almanya'da yüzde 33, İrlanda'da yüzde 88, Portekiz'de yüzde 157, OECD ortalamasında yüzde 71 iken, Türkiye'de ise bu oran yüzde 25. (bkz,http://www.haber7.com/haber/20091123/Ogretmen-maasi-ABdekilerin-yarisi-kadar.php)

  SONUÇ

  Öğretmenin değeri, ideal manada, değerler üstüdür. Bir hadis-i şerifte, “şehitlerin kanıyla, âlimlerin mürekkebinin tartıldığı ancak âlimlerin mürekkebinin daha ağır geldiği” buyurulur. Kimin alim olup olmadığı tartışılır ancak alimliğe en yakın adayın öğretmenler olduğu su götürmez.

  Aslında şu anda yaşanan tartışmalar da, sadece günümüze mahsus değil. Son üç asırdır rayından çıkıp aşınan değer yargılarımızın bir türlü yansıması.

  Her şeyin yerli yerine oturduğu gün, öğretmenlik de layık olduğu değere kavuşacaktır. Ancak bu konuda da en büyük görevi yine öğretmenler üstlenecektir.


  Alinti: Taha Unal Zaman
   
 2. xsentius

  xsentius Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Mart 2012
  Mesajlar:
  294
  Beğeni:
  1
  Bu durumda bile öğretmen haksız diyebilen gazete tv varsa zaten bırakın kendi pisliklerinde boğulsunlar. Zaman yazarının yazısı güzel olmuş ama yandaş tabirine cuk oturan bir gazete bunu değiştirmezki! Bu arada öğretmeni tek savunan medya demek başta Abbas Güçlü olmak üzere birçok yazara haksızlıktan öte gitmez.
   
 3. sözbende

  sözbende Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2010
  Mesajlar:
  554
  Beğeni:
  3
  Zamanı bilemem ama yazar güzel yazmış.Tesekkür ederiz
   
 4. obsearchver

  obsearchver Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Nisan 2012
  Mesajlar:
  441
  Beğeni:
  0
 5. coderfree

  coderfree Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  459
  Beğeni:
  66
  Yazarı tebrik ediyorum. Zaten işin maddiyatını geçtim, insanların kafasındaki öğretmen profilinin düzelmesi lazım.
   
 6. obsearchver

  obsearchver Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Nisan 2012
  Mesajlar:
  441
  Beğeni:
  0
  Her gazetede her fikirden yazar bulunabilir, Taha Akyol yıllarca Milliyet'te yazdı. Bir tek yazarın eleştirilmemesi mümkün görünmeyen bir sözü eleştirmesi hooop yandaşlıktan kurtarmaz bir gazeteyi.

  Benzin zammı sonrasında benzindeki %75 ÖTV'yi unutup hala yok dağıtım şirketleri vs. gibi bahaneleri ilk sayfasından veren bir gazetenin iç sayfasında bir yazar uzun bir yazı yazmış çok da tın dı sanki.
   
 7. enestar

  enestar Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.034
  Beğeni:
  28
  Sağolsunlar
   
 8. fat_ser

  fat_ser Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  132
  Beğeni:
  2
  Lütfetmişler....
   
 9. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  4.257
  Beğeni:
  265
  az kaldı amerikadakiler gelecek onun kibar hazırlıkları bunlar ilerde arabı zencisi japonu yerimize 100dolara da çalışırlar
   
 10. Lainn

  Lainn Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  235
  Beğeni:
  0
  onların yandaş olduğu gerçeğini değiştirmez.. çıkar yakında kokusu..
   
 11. 19siyaHBeyaz03

  19siyaHBeyaz03 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2011
  Mesajlar:
  713
  Beğeni:
  0
  yazı güzel öğretmenliğin değerini anlatmış... ama öğretmenliği değersizleştiren hükümete bakan yada başbakana herhangi bir eleştri göremedim.......... klasik hükümet mantığı herkese mavi boncuk.......

  bence yandaşlığından bir şay kaybetmemişşşşşşşşşşşşşş
   
 12. nht268

  nht268 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Nisan 2007
  Mesajlar:
  480
  Beğeni:
  3
  her gömlek çıkaranın zihniyetinin değişmeyeceği gibi bir yazıda bunların yandaşlığı değişmez.
  Ayrıca temel amacı eğitimi özelleştirmek olan hükümetin adım adım çalışıp atanamayan öğretmen sayısını yükselterek çalışan öğretmene sürekli yerine adam çok mesajı vererek ezmeye çalışmasını, itibarsızlaştırmak için şimdiye kadar söylediklerini destekleyen bu medya benim gözümde yandaştan öte biyerdedir.
   
 13. cesur yürek2

  cesur yürek2 Site Gezgini

  Kayıt:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  38
  Beğeni:
  0
  olayın iç yüzü farklı cemaat artık kendisini akp den ayırmaya başladı bile kendi sendikasını kurdu. cemaatler kim iktidar ise ona yakın olur cemaat akp nin geleceğini iyi görmediği için kendisini yavaş yavaş sıyırmaya başladı bile. cemaat hiç bir zaman oatabüs durağında beklemez hangi otobüs hareket halindeyse o otobüsün içine bineler.
   
 14. dobra1979

  dobra1979 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.050
  Beğeni:
  0
  yandaş mandaş diyebilirsiniz ama güzel bir yazı. Beni destekleyeni bende desteklerim.
   
 15. seferzafer

  seferzafer Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Şubat 2007
  Mesajlar:
  935
  Beğeni:
  0
 16. zotri

  zotri Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2008
  Mesajlar:
  149
  Beğeni:
  0
  Burada akla, “bu değersizleşmede öğretmenin hiç mi suçu yok” sorusu, gelebilir. Her meslek grubunda olduğu gibi bu meslekte de işinin hakkını vermeyen, öğretmenlikle bağdaşmayan hal ve tavırlar içerisinde bulunan kişi ve kişiler olabilir. Ancak bu, sadece öğretmenlere münhasır olmayıp bütün meslek grupları için söz konusudur. Bir de “kötü misal, misal olarak verilemez” düsturunca, bu tarz tutum ve davranışlar içerisinde bulunan öğretmenler mevzunun dışındadır.


  burada cemaate atip tutan tufeyliler bu paragrafta anlatilmis... Ogretmenlik ve murebbiyelikle alakasi olmayan isi gucu birilerine kulp takmak olan tufeyliler...
   
 17. SoftGe

  SoftGe Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.211
  Beğeni:
  6
  yandaş veya değil benim için önemli değil ben yazıya baktım. yazan güzel yazmış mı? yazmış.
  yazanın eline sağlık demek düşer bence...

  kaldı ki AKP ye oy verenler daha çok Başbakanın şahsına oy vermişlerdir. Hata yapan birçok bakanı bile başbakana şikayet edilme yoluna gidilirken bu sefer tepkiler direk başbakanın şahsınadır.
  eh keser döner sap döner demişler...
   
 18. netame

  netame Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.793
  Beğeni:
  125
  iyi yazmış :+1:
   
 19. gökalp

  gökalp Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  506
  Beğeni:
  1
  Anlayana sivri sinek saz ... Anlamayana davul zurna az ...

  NoT:Lafım öğretmenler hakkında ileri geri konuşanlara ...
   
 20. MUTEF

  MUTEF Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Şubat 2010
  Mesajlar:
  126
  Beğeni:
  0
  Zaman okumam ama kendilerine teşekkür ediyorum duyarlılıklarından dolayı..
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal