Yakıt sarfiyatı değerlendirmesi?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
iyi günler arkadaşlar
2003 symbol clio II athenque 1.4 benzin+lpg aracım... bakım makımları yapılmış. lavotti tüp...45 lik...
bugünkü denemede 150km lik urfa-diyarbakır arası 100km hız ile (çok kısa süreliğine 90-110 arası olabiliyor. hız sabitleyicim yoktu) 13,68 lt lpg yaktı... (lpg 2,17 TL)

Diyarbakır şehiriçi soğukların olduğu bu son günlerde 300 (yeşil ışıklar)+70 km (kırmızı ışık)... = 370-390km gazdan benzine geçiş artık...
yaz ayında 360(yeşil ışıklar) +90 (kırmızı ışık) = 450km şehiriçi gazdan benzine geçiş artık...

yakıt sarfiyatı nasıl?

Motor küçük araba zaten hafif aşağı yukarı her araç aynı yakıyo lpg de dizel ile aynı ayar belki daha da az :++: :++:

uygun bence. Ama bu kırmızı yeşil ışık olayını nasıl ölçtün anlamadım.

passat 2.0 fsi aracım var. normalde ortalamam 7.8 - 8.2 lt arası. Ama şu soğuklarda soğuklarda 9.2 - 9.6 arası yakıyor. Aracın rölantisi düzene girene kadar hareket ettirmem. Kışın da bu 2 - 3 dakikayı bulabiliyor. Aracımda tüp var. Yani fsi'a tüp olmaz klişesini yıktım. Tek fark rölantiye düşünce 2 saniye ve enjektörler ısındığında tıkanıklığı önlemek için benzin püskürtüyor. Bu yüzden şehiriçi %31 tasarrufum var. Şehirler arasında deneyemedim henüz. Ama %35 civarı olur diyorlar. 38 lt lpg lpg + 10 lt benzin ile 530 km civarı gidiyordum. Şu an 430km falan gidiyor. İndirimlerden önce havalar sıcakken 28,5 kr, soğuduğunda ise 32,5 kuruş yaktı lpg + benzin dahil. Gaz pedalına yüklenirim, anlık dip gaz yaparım, süratlenmekten korkmam. Dikkat etmeye çalışırsam çok rahat ortalamam 100km'de 1 ltden fazla düşüyor. Gittiğim yol da sabah akşam 7 +7 = 14 km. Araba anca ısınıyor.

Değerleriniz güzel.

myesil' Alıntı:
uygun bence. Ama bu kırmızı yeşil ışık olayını nasıl ölçtün anlamadım.
4 yeşil 1 kırmızı varya
Her fullediğimde petrol ofisindeyken sıfırlıyorum km yi. Yeşil ışıklar bitip kırmızıya geçtiği anda o anki km yi aklımda tutuyorum tüp tamamen bitip tekleye tekleye benzine gecene kadar devam ediyorum. Petrol ofisinde yakıt oncesi toplam km ye bakıp yeşil ışıkları çıkarıyorum.
Böylece yeşil km de kırmızı km de belli oluyor.

adeministrator' Alıntı:
passat 2.0 fsi aracım var. normalde ortalamam 7.8 - 8.2 lt arası. Ama şu soğuklarda soğuklarda 9.2 - 9.6 arası yakıyor. Aracın rölantisi düzene girene kadar hareket ettirmem. Kışın da bu 2 - 3 dakikayı bulabiliyor. Aracımda tüp var. Yani fsi'a tüp olmaz klişesini yıktım. Tek fark rölantiye düşünce 2 saniye ve enjektörler ısındığında tıkanıklığı önlemek için benzin püskürtüyor. Bu yüzden şehiriçi %31 tasarrufum var. Şehirler arasında deneyemedim henüz. Ama %35 civarı olur diyorlar. 38 lt lpg lpg + 10 lt benzin ile 530 km civarı gidiyordum. Şu an 430km falan gidiyor. İndirimlerden önce havalar sıcakken 28,5 kr, soğuduğunda ise 32,5 kuruş yaktı lpg + benzin dahil. Gaz pedalına yüklenirim, anlık dip gaz yaparım, süratlenmekten korkmam. Dikkat etmeye çalışırsam çok rahat ortalamam 100km'de 1 ltden fazla düşüyor. Gittiğim yol da sabah akşam 7 +7 = 14 km. Araba anca ısınıyor.

Değerleriniz güzel.
Ben arabayı çalıştırdığım gibi emniyet kemerini filan takana kadar ancak çalışır vaziyette kalıyor. Yani 5-10saniye. Sonra hareket ediyorum valla.
Yolda giderken yaklaşık 1-1,5 km sonra tüpe geçiyor. Gecer gecmez zaten kaloriferi full açıp devam ediyorum.
Yanlış mı yapıyorum?

gamer99' Alıntı:
bir de Hyundai Accent sarfiyat raporu olsa :idea:
Hocam 2004 1.6 admire aracım var. Zavoli tüp var. Yaz sonunda Fethiye'ye gittim, 4 yetişkin 1 çocuk bagaj ağzına kadar dolu (klima açık ama benzinden gittiğinden bahsetmiyorum) 100 km ortalama hız ile 17 krş yaktı. Belki o kadar dolu olmasa 15-16 krş yakacaktır. Şehir içi çok daha fazla değişkene bağlı 25-35 krş arası diyebilirim ancak (lpg 2.60 iken). Kışın 3-5 Krş artabilir. (Fabrika verileri benzinde ş.içi 11, ş.dışı 6 lt)

cyln' Alıntı:
iyi günler arkadaşlar
2003 symbol clio II athenque 1.4 benzin+lpg aracım... bakım makımları yapılmış. lavotti tüp...45 lik...
bugünkü denemede 150km lik urfa-diyarbakır arası 100km hız ile (çok kısa süreliğine 90-110 arası olabiliyor. hız sabitleyicim yoktu) 13,68 lt lpg yaktı... (lpg 2,17 TL)

Diyarbakır şehiriçi soğukların olduğu bu son günlerde 300 (yeşil ışıklar)+70 km (kırmızı ışık)... = 370-390km gazdan benzine geçiş artık...
yaz ayında 360(yeşil ışıklar) +90 (kırmızı ışık) = 450km şehiriçi gazdan benzine geçiş artık...

yakıt sarfiyatı nasıl?
13.68 lt yaktigini nerden hesapladiniz yol bilgisayari degildir heralde?

cyln' Alıntı:
iyi günler arkadaşlar

yakıt sarfiyatı nasıl?
2003 clıo sedan kullanan biri olarak
eğer 13,68 lt gaz 150 km götürmüşse çok yakmış uzun yolda hemde ekonomi sınıfında (ekonomik hızda)ama şu var diyarbakır urfa arası 180 km dir.bu şekilde hesaplarsan 180/13,68=1 litre gaz ile 13,15 km yol almış olursun ki clio için iyi sayılır.
kullandığım araçlar ve lpg de yakıt sarfiyatım
clio 2003 sedan uzun yol ekonomi sınıfı 1 lt gaz ile 12,5-13 km yol
fiesta 2004 uzun yol ekonomi sınıfı 1 lt gaz ile 15,5 -16 km yol hemde aynı model de aynı marka 2 arabam oldu ikiside aynı.
astra sedan 2005 uzun yol ekonomi sınıfı 1 lt gaz ile 13-14,5 km yol

değerleri aralıkta göstermemdeki neden bayilerden aldığın gazlarda ufak tefek kalite farkı olması
saygılar

2010 Model Skoda Fabia 1.2 HTP aracım var. 45 LT tüplü BRC gaz sistemi var.
Bir depo benzinle (gaza geçişler hariç benzinle kullanmadım) 42LT benzinle 6500 km yol gittim. Genelde 90 - 110 km arası hızda gidiyorum.
40 Lt Gazla 450-500 km arası yol yapabiliyorum.

ben haftasonu istanbula gittim geldim otobandan 100-110 km sabit hızla. Düzceden depoyu fulledim. istanbulda 8,8 lt gaz aldım geldim düzcede tekrar fulledim 34,3 lt gaz aldım. toplamda 43 lt gaz yapıyor. 500 km yol yapmışım. hesaplarıma göre 8.6 lt gaz yakmış oluyorum ki bence müthiş bir değer yakalamışım.
Araç 2005 model Astra G 1.6 comfort brc marka tüp takılı
ama anladımki düşük km ile gitmek bana göre değil dönüşte bildiğin dalmışım ve düzce çıkışını kaçırdım kaynaşlı çıkışından çıktım. :!: :!: :!:

2010 symbol 1.5 dci var bende. şehirler arası ortalama 110-120 km klima açık 1 lt ile 23,5 km yol yapıyorum.
şehir içide agresif kullanıma ve trafiğe göre değişiyor 18-20 km arası yol yapıyorum 1 lt ile.

2011 Ford focus TDCI 1.6 110 Bg

şehir dışı 4.8 lt, şehir içi 5.6 lt

yol bilgisayarının hesapladığı ortalama yakıt tüketimleri

Bi şey eklemek istiyorum benzin 5 tl dayanmış mozot 4.5 tl bizde araba çok yakıyor diyoruz.

benzin 2tl olsa araç 9 lt aksa 180 kuruş bak stres yok.Arabalar daha ne yapsın.

Arkadaşlar esasında 100-200 km gibi uzunluklarda bu değerlendirmeleri yapmak biraz yanlış. En az 500-600 km olması lazım çünkü gittiğiniz petrol istasyonunun pompa basıncı farklı olabilir, sıvının genleşmesi girer işin içine vs vs... Ama bende 2005 honda civic vtec var ortalama 100 km uzunyol (90-100 hız ) 7 lt lpg, Şehiriçi 8-8,5 lt. Arabamı seviyorum... :++:

bana bu arabaların hep kötüsü denk geliyor arkadaş yukarıda bahsedilen arabaların bir çoğunu kullanma fırsatım oldu bakıyorum da bende ortalama 2 lt civarı fazla yaktılar hep çokta sakin kullanırım halbuki insan gerçekten hayret ediyor şimdiki aracımda forumlarda bakıyorum millet bedavaya biniyor bizimki oralı değil nasıl bir şans

delphe01' Alıntı:
cyln' Alıntı:
iyi günler arkadaşlar

yakıt sarfiyatı nasıl?
2003 clıo sedan kullanan biri olarak
eğer 13,68 lt gaz 150 km götürmüşse çok yakmış uzun yolda hemde ekonomi sınıfında (ekonomik hızda)ama şu var diyarbakır urfa arası 180 km dir.bu şekilde hesaplarsan 180/13,68=1 litre gaz ile 13,15 km yol almış olursun ki clio için iyi sayılır.
kullandığım araçlar ve lpg de yakıt sarfiyatım
clio 2003 sedan uzun yol ekonomi sınıfı 1 lt gaz ile 12,5-13 km yol
fiesta 2004 uzun yol ekonomi sınıfı 1 lt gaz ile 15,5 -16 km yol hemde aynı model de aynı marka 2 arabam oldu ikiside aynı.
astra sedan 2005 uzun yol ekonomi sınıfı 1 lt gaz ile 13-14,5 km yol

değerleri aralıkta göstermemdeki neden bayilerden aldığın gazlarda ufak tefek kalite farkı olması
saygılar
Urfada POAŞ petrol ofisine gittim fulle dedim. Fulledi (lpg 2,57) ve dbakira 20km kalınca uyduruk bi petrol ofisi vardı. Ona da fulle dedim. (Lpg 2,17) fulleyince 13,68 lt lpg yükledim dedi.
Yalnız şöyle bi dipnot var:
Ben aynı petrol ofisine gidiyorum ve hep te fulle diyorum. 38-40lt arası lpg yuklenmiş oluyor. Kimi 38,5 kimi 38,9 kimi 39,5 kimi 40 lt dolduruyor. Nasıl oluyor anlamıyorum. Hep te lpg tamamen bitip benzine gecince alıyrum. Bunun için urfadaki elemanla dbakırdaki elemanın fulleme olayı aynı mı bilmiyorum.

Bu arada EKONOMİK SINIF LPG nasıl oluyor? Benim bildiğim petrol ofislerinde bi tane lpg olur.

Gecen hafta tekrar gittim aynı yolu:::
158 km... Burdan poaşta fulledim.
95-100 arasında gittim. İnmedim de aşmadım da...
158.km de gecen seferki aynı petrol ofisine gidip yine fulle dedim.
6.92 litre tutmuş.

cyln' Alıntı:
Gecen hafta tekrar gittim aynı yolu:::
158 km... Burdan poaşta fulledim.
95-100 arasında gittim. İnmedim de aşmadım da...
158.km de gecen seferki aynı petrol ofisine gidip yine fulle dedim.
6.92 litre tutmuş.

Yani 158 km yolu 7 lt gaz ilemi gittiniz hocam?

He walla... Eleman 15 dedi. Dedim 15 litre mi tüh sözde sabit hızla geldim. Yok abi dedi 15 lira...

ekonomik hız 90-100 yani motora göre 2500-3000 arası devirdir.158 km 7 lt gaz mümkünatı yok.şamandırada felan sıkıntı çıkmıştır vs

inanılmaz! ben arabamı yakmayı düşünüyorum o zaman hiç nasip olmadı öyle 7 litreyle 150 km gitmek falan

Herhangi bir sıkıntı çıksa kendini belli etmez mi?
Şehiriçi yakıt olayı yine aynı km. Herdaim fulluyorum. 10 gün filan sürer.. Yaklasık 400-430 km de artık lpgden benzine gecer sehiriçi.
Değişmedi hiç.
İnşallah sorun yoktur. Ama olsaydı kendini belli ederdi şimdiye dek değil mi?

Geri