Yağız atlar kişnedi, meşin kırbaç şakladı.2023 ZAM MASASI

Kodla Büyü
Nasıl bir ayarlama olacak gerçekten çok merak ediyorum. Burada kilit soru en düşük memur maaşı gerçekten 22 bin olacak mı?eğer olacaksa tüm memurları kapsayan adaletli nir ücretlendirme nasıl yapılacak. Yüzde olarak versen olmaz seyyanen versen olmaz hem yüzde hem seyyanen versen de devlete uymaz. Asgari ücreti bi görelim ona göre vaziyet alırız. Benim maaşım son 2 senedir asgari ücretin tam 2 katı. Muhtemelen bu gelenek devam edecektir

Şunu kabul ediyorum ki, Ülkemiz yakın zamanda asrın felaketi dediğimiz büyük çapta bir deprem afeti ile karşılaştı ve elbette bu afetin devlete aşırı derecede büyük bir maliyeti oldu. Bu koşullarda acımasızlık yapıp da büyük bir zam beklentisi içine girmeye haya ediyorum açıkçası.

Amaaaaa şöyle de bir durum var ki, böylesi bir felaketin öncesinde de maalesef bizi ihya edecek oranda bir zam artışı da yıllardır yapılmadı. Maalesef yıllardır 2,5lu 3,5lu zam oranlarına mecbur edildik. Ve bunu bize başarı diye yutturmaya çalıştılar.

Çok acıklı bir durum da şu ki, bu yapılan (harçlık gibi küçük) zamlara karşı da maalesef sendikalar hiç ses çıkarmadı. Bundan sonra da çıkaramayacakları aşikar.

O yüzdendir ki artık koşullar ne olursa olsun ben ciddi oranda bir zam artışı istiyorum. Verirler mi bilmem ama ben istiyorum. Allah'tan istiyorum. Bizim sesimizi yetkililere duyuracak ancak Allah'tır. Sebepler dairesinde üzerine düşeni yapması gereken sendikalar artık benim için uzun zaman önce öldüler. Onlardan hayır gelmeyeceğini çok iyi biliyorum.

Yukarıya bizlerle ilgili nasıl bilgiler gidiyor bilmiyorum ama bizim tabanımızda maalesef ekonomi çok iyi değil. Ev kiraları demişsin neredeyse maaş kadar. Ev, araba fiyatları dudak uçuklatıyor.

Bir aylık doğalgaz faturasını devlet ödedi diye enflasyon rakamı çok komik seviyede kalmış. Sırf enflasyonu düşük göstermek için yapılmış bir jest. Bundan sonra da 25 metreküp doğalgaz bedava diye hep rakamlar düşük çıkacak.

Nihayetinde halimize yine de şükür. Hâlâ ayaktayız. Daha iyisinin olması mümkün iken olmasa da, oldurmasalar da halimize şükürler olsun. Bazı hesaplar öbür tarafa kalsın. Bu tarafta çoğunluk halinden memnun olacak ki haklarımızı hakkıyla savunacak cesaretli, ferasetli, basiretli bir sendikaya hasretliğimiz devam ediyor. Vesselam...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur maaşlarına ilişkin adımı Temmuz ayında atacaklarını duyurdu.

Şunu kabul ediyorum ki, Ülkemiz yakın zamanda asrın felaketi dediğimiz büyük çapta bir deprem afeti ile karşılaştı ve elbette bu afetin devlete aşırı derecede büyük bir maliyeti oldu. Bu koşullarda acımasızlık yapıp da büyük bir zam beklentisi içine girmeye haya ediyorum açıkçası.

Amaaaaa şöyle de bir durum var ki, böylesi bir felaketin öncesinde de maalesef bizi ihya edecek oranda bir zam artışı da yıllardır yapılmadı. Maalesef yıllardır 2,5lu 3,5lu zam oranlarına mecbur edildik. Ve bunu bize başarı diye yutturmaya çalıştılar.

Çok acıklı bir durum da şu ki, bu yapılan (harçlık gibi küçük) zamlara karşı da maalesef sendikalar hiç ses çıkarmadı. Bundan sonra da çıkaramayacakları aşikar.

O yüzdendir ki artık koşullar ne olursa olsun ben ciddi oranda bir zam artışı istiyorum. Verirler mi bilmem ama ben istiyorum. Allah'tan istiyorum. Bizim sesimizi yetkililere duyuracak ancak Allah'tır. Sebepler dairesinde üzerine düşeni yapması gereken sendikalar artık benim için uzun zaman önce öldüler. Onlardan hayır gelmeyeceğini çok iyi biliyorum.

Yukarıya bizlerle ilgili nasıl bilgiler gidiyor bilmiyorum ama bizim tabanımızda maalesef ekonomi çok iyi değil. Ev kiraları demişsin neredeyse maaş kadar. Ev, araba fiyatları dudak uçuklatıyor.

Bir aylık doğalgaz faturasını devlet ödedi diye enflasyon rakamı çok komik seviyede kalmış. Sırf enflasyonu düşük göstermek için yapılmış bir jest. Bundan sonra da 25 metreküp doğalgaz bedava diye hep rakamlar düşük çıkacak.

Nihayetinde halimize yine de şükür. Hâlâ ayaktayız. Daha iyisinin olması mümkün iken olmasa da, oldurmasalar da halimize şükürler olsun. Bazı hesaplar öbür tarafa kalsın. Bu tarafta çoğunluk halinden memnun olacak ki haklarımızı hakkıyla savunacak cesaretli, ferasetli, basiretli bir sendikaya hasretliğimiz devam ediyor. Vesselam...
Hocam öncelikle şunu kabul edelim ki bu ülkede asrın bir kaç felaketi için yetecek kadar deprem vergisi toplandı. Bağışlarımızla alınan kızılay çadırları satıldı. Millet devletin kurumu afad a güvenmek yerine başka kurumlara güvenerek yardımlar yaptı(ki bence haklılar).

Sendikalar diye bütünü ele almaya gerek yok Memur Sen ve ona bağlı Eğitim Bir Sen yaptı bu zamcıkları. O yüzden bağıra bağıra söylemek lazım bunların isimlerini ve herkesin malumu üzerine bu sendikaya üye olanların yüzde sekseni idareci olmak vs gibi amaçlarla veya tehditlerle üye oluyorlar.(Ki sendika yetkilileri bile söylüyor bunu)

Allah'a dua edelim elbet ne gelirse ondan gelir ama sen eşeğini sağlam kazığa bağlamazsan o eşek kayboldu diye hayıflanamazsın.

Ha şunu da söyleyim ben anadan babadan zenginim aç açıkta değilim. benim derdim herkes iyi bir hayat sürsün öğretmenlik mesleği ayaklar altına alınmasın. okulda benim çöpümü(aşağılamak için söylemiyorum) toplayan adam gelip bana az okuyaydın da işçi olaydın hocaaa keh keh keh demesin. Ama kime anlatacan neye anlatacan...

Böyle devam.

Hocam öncelikle şunu kabul edelim ki bu ülkede asrın bir kaç felaketi için yetecek kadar deprem vergisi toplandı. Bağışlarımızla alınan kızılay çadırları satıldı. Millet devletin kurumu afad a güvenmek yerine başka kurumlara güvenerek yardımlar yaptı(ki bence haklılar).

Sendikalar diye bütünü ele almaya gerek yok Memur Sen ve ona bağlı Eğitim Bir Sen yaptı bu zamcıkları. O yüzden bağıra bağıra söylemek lazım bunların isimlerini ve herkesin malumu üzerine bu sendikaya üye olanların yüzde sekseni idareci olmak vs gibi amaçlarla veya tehditlerle üye oluyorlar.(Ki sendika yetkilileri bile söylüyor bunu)

Allah'a dua edelim elbet ne gelirse ondan gelir ama sen eşeğini sağlam kazığa bağlamazsan o eşek kayboldu diye hayıflanamazsın.

Ha şunu da söyleyim ben anadan babadan zenginim aç açıkta değilim. benim derdim herkes iyi bir hayat sürsün öğretmenlik mesleği ayaklar altına alınmasın. okulda benim çöpümü(aşağılamak için söylemiyorum) toplayan adam gelip bana az okuyaydın da işçi olaydın hocaaa keh keh keh demesin. Ama kime anlatacan neye anlatacan...

Böyle devam.
Sayın hocam ben de zaten sendikalar diyerek o sendikayı kastediyorum. Bu zaten hepimizin malumu. Benim de dile getirmek istediğim tam olarak bu. Nasıl oluyor bilmiyorum ama çoğunluk nasıl hâlâ bu sendikaya üye oluyor anlam veremiyorum.

Düşük eğitimli insanların bizimle maaş konusunda alay edilmesini nasıl hazmedebiliyorlar mantığım almıyor inanın. Bize, bunca yıl boşa okumuşsunız diyerek kendileri için iyi ki okumamışız dedirttiler ya, pes doğrusu.

Resmen bizi küçük düşürdüler milletin gözünde. Yahu lehimize olan bir tek gelişme olmuyor. Sürekli düşme eğilimindeyiz.

Sayın hocam ben de zaten sendikalar diyerek o sendikayı kastediyorum. Bu zaten hepimizin malumu. Benim de dile getirmek istediğim tam olarak bu. Nasıl oluyor bilmiyorum ama çoğunluk nasıl hâlâ bu sendikaya üye oluyor anlam veremiyorum.

Düşük eğitimli insanların bizimle maaş konusunda alay edilmesini nasıl hazmedebiliyorlar mantığım almıyor inanın. Bize, bunca yıl boşa okumuşsunız diyerek kendileri için iyi ki okumamışız dedirttiler ya, Allah o sendikayı nasıl biliyorsa öyle yapsın.

Resmen bizi küçük düşürdüler milletin gözünde. Allah da onları küçük düşürsün inşaallah. Yahu lehimize olan bir tek gelişme olmuyor. Sürekli düşme eğilimindeyiz.
Küçük hesaplar ve günlük çıkarlar uğruna kendilerinin ve çocuklarının geleceğini düşünmüyorlar sebep bu.

Bu gün senede bir gün çık gir yapılacak şekilde kadrolu hale getirilen hizmetli kadrosundaki benden yaşça çok küçük olan bir arkadaşın 22bin aldığını öğrendim. Öğretmenlerin sendikası mı varmış? Yorumsuz...

Bugün sonradan kadroya geçen hizmetlilerimizin bordrosunu gördük.
Bütün memur, öğretmen ve idarecilerimiz şok oldu canı sıkıldı.
20.000Tl maaş alacaklar bu ay. Allah daha çok versin ama....
Biz üniversite okuduk. Hem de öyle böyle bir bölüm okumadık teknik eğitim fakültesinden mezun olduk.
Atanmak için çalıştık çabaladık.
Uzman oldum ayrıca teknik tazminatım var ama maaşım 20000 değil ne yazıkki...
Emeklilere yaptıkları gibi temmuzda 22000 ve altındaki memurların maaşını 22ye yükselttik diyeceklerdiye korkuyorum.
30-35 aralığına çıkmadıktan sonra çok bi anlamı olmayacak maaşlarımızın...

Emeklilere yaptıkları gibi temmuzda 22000 ve altındaki memurların maaşını 22ye yükselttik diyecekler diye korkuyorum.

Bence de hocam. Herşeyin fiyatı bizim zamların çok üzerinde afaki artacağı için 30.000'in altı bir rakam maalesef memurun geçimini çok zorlayacaktır. Allah herkesin yardımcısı olsun.

bugün okulda yaşanan hadise. öğretmene 13 bin yatmış. yandan kulak misafiri olan hizmetli "bana 21 yattı he he he" dedi. gerçek mi değil mi bilmiyorum. ama fazla aldığı kesin tabi. diyeceklerim bu kadar.

Bugün sonradan kadroya geçen hizmetlilerimizin bordrosunu gördük.
Bütün memur, öğretmen ve idarecilerimiz şok oldu canı sıkıldı.
20.000Tl maaş alacaklar bu ay. Allah daha çok versin ama....
Biz üniversite okuduk. Hem de öyle böyle bir bölüm okumadık teknik eğitim fakültesinden mezun olduk.
Atanmak için çalıştık çabaladık.
Uzman oldum ayrıca teknik tazminatım var ama maaşım 20000 değil ne yazıkki...
Emeklilere yaptıkları gibi temmuzda 22000 ve altındaki memurların maaşını 22ye yükselttik diyeceklerdiye korkuyorum.

Öyle olacak zaten. Şimdiden kendimizi hazırlayalım...

bugün okulda yaşanan hadise. öğretmene 13 bin yatmış. yandan kulak misafiri olan hizmetli "bana 21 yattı he he he" dedi. gerçek mi değil mi bilmiyorum. ama fazla aldığı kesin tabi. diyeceklerim bu kadar.
Doğrudur hocam,Bu gün okulda baktık.2 hizmetli aynı işi yapıyorlar biri 12 diğeri 22 alıyor.

Ülkede eğitime gerek yokmuş. Eğitimsiz insanların maaş değeri bu kadar fazla iken ne gerek var okumaya. Okumak artık enayilik gibi bir algı oluşmaya başladı güzel ülkemde. Yazık çok yazık.

Eğitimli insanların alay konusu edilmiş olması artık kimin marifeti ise kulakları çınlasın.

Bugun maaş yattı kartları vs ödeyince -120tl kaldi, şükür dedim önceki eksilerden daha az

şimdi maaş 22bin olursa artan fiyatlarla muhtemelen -1000olur son hesap
yani ilginc bir ülke
aldigin para arttıkça maas bazinda,

fiyatlar katlaniyor bu da odeme dengesinin arasindaki makasi açıyor

Memur maaşları her geçen gün o kadar eriyor ki, kıyaslamaya bakın.

Gerçekten de doğru. Kendi maaşım ile uzman öğretmen olarak yaklaşık 6.7 adet çeyrek altın alabiliyorum. İlk maaşımla (2004/2005 öğretim yılı) yaklaşık 25 çeyrek altın alıyordum. Kaldı ki o zaman uzman öğretmen de değildik. İnanmayan varsa kağıt fiyatlarıyla da kıyas yapılabilir. Kıyafet fiyatları ile de kıyaslayabilirsiniz, ayakkabı fiyatları ile de. Gıda fiyatları ile de vs vs vs.

Uzman olmayan arkadaşlar ise yaklaşık 5.2 adet çeyrek altın alabiliyorlar. Öğretmenin hali vahim.

NOT: Son aldığım ek ders ücreti ile 0.68 çeyrek altın alabiliyorum.

Yıllara göre asgari ücretin dolar karşılığı tablosu

2002 yılı: 126 dolar
2003 yılı: 135 dolar
2004 yılı: 218 dolar
2005 yılı: 257 dolar
2006 yılı: 281 dolar
2007 yılı: 295 dolar
2008 yılı: 429 dolar
2009 yılı: 344 dolar
2010 yılı: 404 dolar
2011 yılı: 427 dolar
2012 yılı: 386 dolar
2013 yılı: 451 dolar
2014 yılı: 414 dolar
2015 yılı: 426 dolar
2016 yılı: 441 dolar
2017 yılı: 397 dolar
2018 yılı: 422 dolar
2019 yılı: 378 dolar
2020 yılı: 390 dolar
2021 yılı: 383 dolar
2022 yılı: 316 dolar
2022 yılı: 329 dolar
2023 yılı: 455 dolar
2023 yılı: 482 dolar

2 aya değişir hocam merak etme doların kuru malum

Bir de öğretmen maaşını bu şekilde karşılaştırmak lazım.

Asgari ücretin artması sonucu maaş (ve/veya ek ders ücretine) yansıyacak gelir vergisi istisnası tutarı da artacak.

Ortadaki sütün eski miktara göre, sağdaki sütün ise yani miktara göre olan değerdir:

Ekli dosyalar

• IMG_3489.jpeg
    IMG_3489.jpeg
    109.3 KB · Görüntüleme: 64
Ocakta asgari ücret için %55 zam yapılırken memura %25 zam yapıldı (asgari ücret zammının yarısından bile az), sonra seçim öncesi olduğu için tepkiler karşısında %30 yaptılar ki bana göre kesinlikle çok yetersizdi.

Şimdi asgari ücrete %34 zam yapıldı. Bakalım memura ne kadar zam reva görülecek. Ama bir durum var ki seçim de yok artık.

Bu açıdan bakınca işler biraz can sıkıcı gibi. Ama inşaallah yanılıyorumdur.

En düşük memur maaşı 22.000 olsa da yeni asgari ücrete kıyaslayınca, yine de pek bir fark olmayacak sanki. Temel ihtiyaç fiyatları yine hızlı bir tırmanış halinde. Çay fiyatlarına yapılan %43 zamla başladı. Maalesef diğer ihtiyaçlarda da yansıması görülüyor. Marketler yeni fiyat etiketlerini hazırladılar. Zamların hemen arkasından asacaklar. (Market çalışanı tanıdıklarımdan öğrendim.)

Geri