Yüksek Lisans ve Uzman Öğretmenlik

Kodla Büyü

guldenmy

Aktif Üye
Arkadaşlar 5 yıllık öğretmenim. şubat ayında eğitim programları ve öğretim programında yüksek lisansımı bitirdim. şu an uzman öğretmenlik için başvurabiliyor muyum? internette çok şey okudum kafam karıştı. bir bilgisi olan var mı?

tezli ise dilekçe ile milli eğitime başvuruyorsunuz. Olumsuz cevap yazıyorlar, dava açıyorsunuz ve alıyorsunuz. Tezsizlerdeki durum muallakta.

7 yıl süre şartı aranıyormu arkadaşlar dava açmak için bu konuda bilgisi olan varmı

faruk8542' Alıntı:
7 yıl süre şartı aranıyormu arkadaşlar dava açmak için bu konuda bilgisi olan varmı
şart yok, direkt okula dilekçe sonra 2 ay içinde red cevabı yada cevap gelmezse de direkt red gelmiş sayılıyor. Mahkeme açıyorsunuz.

Ben Geçen sene Kasım ayında açtım davayı. İlk etapta mahkeme anayasadaki açık nedeniyle ünvan verilemez diyerek reddetti davamı, emsal kararlar olmasına rağmen. Biz de itiraz ettik. Mayıs sonundan beri itiraz sonuçlanmadı. Bugünlerde sonuç belli olur diye düşünüyorum. Bakalım beklemedeyiz.

Dava sürecine girecekseniz kesinlikle sendikanızın avukatlarıyla görüşün. Sendikanız yoksa bir sendikaya girip öyle bu işe girin.

İlk etapta 150 civarı bir mahkeme dosya ücreti verdim. İlk etabı kaybedince MEB'e 600 civarı bi avukat ücreti ödedim. Sonra bir de itiraz için 200-250 civarı bir para ödedik.

Şimdiye kadar bin liradan fazla masrafım oldu. Emsal kararlara rağmen davayı kabul etmeyen mahkemedeki görevlilere söyleyecek birşey bulamıyorum.

SAĞOL hocam açıklamaların için. sendika var. bin lirada fazlaymış. uzman öğretmenlik ten aylık 100 tl gibi bir rakam geliyor heralde değilmi ? bide bekleme süreci var tabiki. emsal kararlara rağmen neden idare hakimi farklı kararlar veriyor sizce. devletçi düşündüğündenmi, mebin baskısımı, yoksa hakim yandaş medyamı?

arkadaşlar 12/09/2012 de okula yazdığım yazıya bugün red cevabı geldi ve bende sendika avukatına gittim. iyi birine benziyordu bana bazı açıklamalarda bulundu ama bana bazı durumlar mantıksız geldi şöyleki:

** ben dilekçeye yüksek lisanstan sonra maaşı hakettiğim tarihi yazmıştım. neden bu tarihi yazdın dedi dilekçenin verildiği tarihten itibaren yazılması gerektiğini ya değilse mebin avukat parasınıda ödeyeceğimi söyledi. ben gene dava dilekçesine dilekçe tarihi diye yazacağım dedi..şimdi:

** örneğin ben bir tazminat davası açsam ve 10 bin lira istesem. hakimde 3 binliraya hükmetse karşı tarafın avukat parasını benmi ödeyeceğim. sırf tarih yüzünden böyle bir durum bana mantıksız geldi. sonuçta ben isterim hakim vermez o ayrı bir durum. sizce?

* birde 150 tl para istedi dava açma ücreti olarak bu para miktar olarak normalmi yok 110 120 tl civarımı
*52,5 tl noterde vekalete ücret ödedim. kendi için ücreti sendikanın vereceğini söyledi..

kazanan arkadaşlar bu konuda yardımcı olaiblir mi acaba? teşekkür ederim.

Yeni yönetmelik çıkmadan başvurunuzu yaptınız yaptınız sonrasında birşey değişmecek. Bizde tezsizde yaptık adı tezsiz jüriye çıktık benim tezim 106 sayfaydı. Jürüde terledik tezmizi dik dik ettiler soru üstüne soru bazı arkadaşlar uzattı ama adı tezsiz kaldı sonrasında uzmanlık hayal.

faruk8542' Alıntı:
arkadaşlar 12/09/2012 de okula yazdığım yazıya bugün red cevabı geldi ve bende sendika avukatına gittim. iyi birine benziyordu bana bazı açıklamalarda bulundu ama bana bazı durumlar mantıksız geldi şöyleki:

** ben dilekçeye yüksek lisanstan sonra maaşı hakettiğim tarihi yazmıştım. neden bu tarihi yazdın dedi dilekçenin verildiği tarihten itibaren yazılması gerektiğini ya değilse mebin avukat parasınıda ödeyeceğimi söyledi. ben gene dava dilekçesine dilekçe tarihi diye yazacağım dedi..şimdi:

** örneğin ben bir tazminat davası açsam ve 10 bin lira istesem. hakimde 3 binliraya hükmetse karşı tarafın avukat parasını benmi ödeyeceğim. sırf tarih yüzünden böyle bir durum bana mantıksız geldi. sonuçta ben isterim hakim vermez o ayrı bir durum. sizce?

* birde 150 tl para istedi dava açma ücreti olarak bu para miktar olarak normalmi yok 110 120 tl civarımı
*52,5 tl noterde vekalete ücret ödedim. kendi için ücreti sendikanın vereceğini söyledi..

kazanan arkadaşlar bu konuda yardımcı olaiblir mi acaba? teşekkür ederim.
Bu sene artmış olabilir tam hatırlamıyorum, 150 civarı vermiştim yuvarlak ben de. Hayırlısı olsun ben ilk etabı kaybettim, itiraz ettik. Mayıs sonundan beri daha bişi yok ortada :)

Sorgulattım benim dosya ne alemdeymiş diye. Danıştayda heyet dolabında duruyormuş :D

omd' Alıntı:
faruk8542' Alıntı:
şart yok, direkt okula dilekçe sonra 2 ay içinde red cevabı yada cevap gelmezse de direkt red gelmiş sayılıyor. Mahkeme açıyorsunuz.

Ben Geçen sene Kasım ayında açtım davayı. İlk etapta mahkeme anayasadaki açık nedeniyle ünvan verilemez diyerek reddetti davamı, emsal kararlar olmasına rağmen. Biz de itiraz ettik. Mayıs sonundan beri itiraz sonuçlanmadı. Bugünlerde sonuç belli olur diye düşünüyorum. Bakalım beklemedeyiz.

Dava sürecine girecekseniz kesinlikle sendikanızın avukatlarıyla görüşün. Sendikanız yoksa bir sendikaya girip öyle bu işe girin.

İlk etapta 150 civarı bir mahkeme dosya ücreti verdim. İlk etabı kaybedince MEB'e 600 civarı bi avukat ücreti ödedim. Sonra bir de itiraz için 200-250 civarı bir para ödedik.

Şimdiye kadar bin liradan fazla masrafım oldu. Emsal kararlara rağmen davayı kabul etmeyen mahkemedeki görevlilere söyleyecek birşey bulamıyorum.

bende aynı durumdayım, ömer hocam sonuçlanırsa haber ver!

Bende 2006 BÖTE tezli y.lisans mezunuyum. Başvurdum uzman öğretmenlik için ağustos gibi red cevabı geldi birde karşı tarafın masraflarını ödedim. Şimdi danıştayda benim dosyada. Emsaller varken nedendiir bu red cevapları anlayamıyorum....Danıştaydan cevap gelen arkadaşlar bizleri de bilgilendirirse iyi olur...

bu konuda idare mahkemesinin red edip, danıstayın onayladıgı davalar mevcut, bence avukatınızla bu davaları da paylasın. belki faydası olur.

cevabınız geldi mi merak ettim bana da red cevabı geldi sendikam yok yarın bir sendika avukatıyla görüşemeye gideceğim hayırlısı artık kazanamasam da denedim olmadı dicem en azından...

Hocam bu hakka 2009 öncesinde y l ını bitirenler yararlanıyorlar diye biliyorum ben de. Çünkü 2009 sonrası mezun olupta uzman ög olan bi dava emsali Su ana kadar yok

Vaktiyle Hazirlayici egitimde demislerdi
Dava acacaksan dilekceni verdikten sonra 60 gun dolmadan ac. 61. Gun dava hakkin kayboluyor.
Cogu kisi bunu bilmedigi icin dilekce veriyor mem de verilen dilekceyi bekletiyor 60.gunun son saatlerinde red cevabi veriyor.
Onun icin 60 gun dolmadan red vermisler gibi dava da ac diyorlardi

2010 da alanımda tezli yl bitirdim. 2 hafta önce dava sonucu geldi. sonuç olumlu kazandım..şu anda sertifikanın gelmesini bekliyorum.

faruk8542' Alıntı:
2010 da alanımda tezli yl bitirdim. 2 hafta önce dava sonucu geldi. sonuç olumlu kazandım..şu anda sertifikanın gelmesini bekliyorum.

hayırlı olsun uzman öğretmen hocam :) bi bizim danıştayda belli olsaydı iyi olacaktı :)

cyln' Alıntı:
Vaktiyle Hazirlayici egitimde demislerdi
Dava acacaksan dilekceni verdikten sonra 60 gun dolmadan ac. 61. Gun dava hakkin kayboluyor.
Cogu kisi bunu bilmedigi icin dilekce veriyor mem de verilen dilekceyi bekletiyor 60.gunun son saatlerinde red cevabi veriyor.
Onun icin 60 gun dolmadan red vermisler gibi dava da ac diyorlardi

Dava açabilmek için MEM'den gelecek red cevabına ihtiyaç var çünkü dava bu red cevabına karşı açılıyor. Eğer 60 gün içinde cevap gelmezse de reddedilmiş sayıldığı için o tarihten sonra 60 gün içerisinde idari dava açmak gerekiyor. Unutmadan: Davayı kazandıktan sonra; Uzman Öğretmenlik başlangıç tarihi okula verilen dilekçenin tarihi oluyor.

vay halimize, biz mi geç kaldık? dava açmakta. Alan aldı şimdi bütün davalar kaybediliyor. Olan oldu 660 tl gitti ama Allah biliyor hakkımı helal etmiyorum. Bunun neresi adalet.

burda hakimlere kızmayacaksınız bunu bu hale getiren akp ye kızacaksınız. o kadar çok mağduriyet varki, bu mağduriyeti yapanlarında adalet ve kalkınmadan bahsetmesi çok komik duruyor.

ben 2007 lisans mezunuyum... görevde 7.yılıma girdim.
detaylar hakkında bilgim olmadıgından soruyom
1- yüksek lisansın illa yönetim alanında mı olması gerekiyor. kendi alanımızda yani bilgisayar alanıyla ilgili olunca olmaz mı? veya işletme iktisat gibi alanlar olmaz mı?
2- 2009 tarihi öncesi denilen şey... lisans mezuniyet tarihi mi yuksek lisans mezuniyet tarihi mi?
3- farzedelim ki bugünkü yasal ortam neyse önümüzdeki 10 yıl değişmeden sürdü ve ben bugün başlayıp yüksek lisansı 2-3 yıl içinde bitirdim.
okula yüksek lisans diploması-sertifikası ve dilekçe vermek kafi mi?

cyln' Alıntı:
ben 2007 lisans mezunuyum... görevde 7.yılıma girdim.
detaylar hakkında bilgim olmadıgından soruyom
1- yüksek lisansın illa yönetim alanında mı olması gerekiyor. kendi alanımızda yani bilgisayar alanıyla ilgili olunca olmaz mı? veya işletme iktisat gibi alanlar olmaz mı?
2- 2009 tarihi öncesi denilen şey... lisans mezuniyet tarihi mi yuksek lisans mezuniyet tarihi mi?
3- farzedelim ki bugünkü yasal ortam neyse önümüzdeki 10 yıl değişmeden sürdü ve ben bugün başlayıp yüksek lisansı 2-3 yıl içinde bitirdim.
okula yüksek lisans diploması-sertifikası ve dilekçe vermek kafi mi?

1-atama branşınız neyse ona göre yüksek lisan yapmanız şart
2- yıl şartı yok
3- mahkeme kararı ile alınan bir hak kazanda var kaybedende var kazanıpta sonradan kaybedende var. bu iş biraz karışık

Geri