Yüksek lisans proje konu önerileri.

Kodla Büyü

CHEVALIER

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar Sakarya üniv. E-bilişim teknolojileri alanında yüksek lisans yapıyorum ve bu son dönemim proje konusunda sizlere danışmak istedim.
Genelde web programlama ile uğraşıyorum.Ama hoca projeyi ağ konusunda da diretebilir.Bu nedenle proje önerilerinize ihityacım var...Ağ ile webi projede birleştirebilirsem süper olur..Saygılar..

Hocam hayırlı olsun, konularınızı bilemiyorum
*ağ üzerinde çalışan e-öğrenme uygulaması
*ağ üzerinde dosya-dökümantasyon,erp uygulaması
*ağ üzerinde yemek-hizmet-sipariş uygulaması
şimdilik bunlar geliyor aklıma . çalışmalarınızda başarılar

Teşekküerler..Erdcan hocam..
*ağ üzerinde çalışan e-öğrenme uygulaması derken biraz açıklama yapar mısınız ?

küçük çapta bir arama motoru :D
kodladığın bot siteyi tamamen gezinecek, içeriği okuyup anahtar sözcükleri çıkartacak, özgün olup olmadığını anlayacak, sitelerdeki harici linklerin sitelerine geçip aynı işlemleri yapabilecek.
arama motorun, aramalara en uygun içeriği gösterecek, arama benzerlerini anında gösterebilecek (aranan sözcükler yanlış yazılmış olsa bile),, pagerank değeri gibi seviyelendirme yapacak...
resimler videolarda arama seçenekleri olacak. sitedeki pdf ve word'un içeriğini okuyabilecek, ve aramalarda bu dosyaları çıkarabilecek.
hangi dili kullanıyorsun? programlamaya hakimsen ufak çapta bir arama motoru yapabilirsin...

Arama motoruda güzel bir fikir,artık hocaya sunacağım bir kaç konum olmaya başladı : ) Bu arada C# kullanıyorum.

e-öğrenme, yemek siparişi gibi uygulamalar yapmanı çok önermem, yüksek lisans hocan kabul edebilir ama kendini geliştirmen açısından veritabanı uygulamalarından öteye gidemezsin. onları yapacağına; e-ticaret, hotmail tarzı email servisi ya da facebook tarzı sosyal network uygulamalarından birini yapsan dahi çok daha üst düzey olur... ama sen benim ilk dediğimi yap gözüne kestirebiliyorsan :)

e-öğrenme derken:
*etkileşimli konu anlatımı,testler çözümleri,sınavlar, öğrencinin girdiği sınavlara göre başarı durumu, raporlar
*sınıflar oluşturup öğrencileri istediği konularda tekrar eğitim alması
*eğitimler video ppt flash ile desteklenebilir.
bunlar olabilir diye düşünüyorum

erdcan' Alıntı:
e-öğrenme derken:
*etkileşimli konu anlatımı,testler çözümleri,sınavlar, öğrencinin girdiği sınavlara göre başarı durumu, raporlar
hocam ben de söylediklerin gibi düşünmüştüm zaten, bu tip projelerin veritabanı uygulamalarından öteye gideceğini düşünmüyorum.

erdcan' Alıntı:
e-öğrenme derken:

Güzel bir düşünce..Aynı zamanda okulumuzdada kullanabiliriz..

e öğrenme diye bahsettiğiniz proje ile aynı şeyleri yapıp durursunuz. veritabanına bağlan sorgunu yap karşılaştırmanı yap sonucu explorer a bas yada hazırladıgın formdaki verileri veritabanına aktar hepsi bu. kısaca kısır döngü ve çok zaman alacak ancak aldıgı zaman kadar birşeyi sana kazandırmayacaktır bence.

internet üzerinden evdeki pc ve pc nin paralel portuna bağlı hazırlayacağın bir elektronik devre aracılığı ile evdeki sıcaklığı kontrol etmek gerekirse kombiyi açıp kapatmak ve sıcaklık ayarını yapabilmek, akvaryumdaki balıklara yem verebilmek, çiçekleri sulayabilmek, eve geldiğinde yemeğin hazır olması için fırını yada ocağı çalıştırıp kapatabilmek, hırsızları yanıltmak için elektrik lambalarını açıp kapatabilmek, kameradan evi izleyebilmek vs. vs.. gibi işlerden bir veya birkaçını yapabilmek için kısaca network üzerinden port kotrollü bir uygulama daha merak uyandırıcı olabilir.

http://www.adobe.com/products/elearningsuite/
biraz inceleyebilirsiniz arkadaşlar.arkadaş konu önermemizi istemiş, e-learning konusu zannettiğiniz kadar "dar","kısır","merak uyandırmayacak" bi konu değil kanaatimce. Ayrıca kendini geliştirmek isteyen herkes için önü çok açık ve bir o kadar uğraş isteyen bir uzmanlık alanı diye düşünüyorum. Çalışmalarınızda başarılar.

Hacker' Alıntı:
e öğrenme diye bahsettiğiniz proje ile aynı şeyleri yapıp durursunuz. veritabanına bağlan sorgunu yap karşılaştırmanı yap sonucu explorer a bas yada hazırladıgın formdaki verileri veritabanına aktar hepsi bu. kısaca kısır döngü ve çok zaman alacak ancak aldıgı zaman kadar birşeyi sana kazandırmayacaktır bence.

internet üzerinden evdeki pc ve pc nin paralel portuna bağlı hazırlayacağın bir elektronik devre aracılığı ile evdeki sıcaklığı kontrol etmek gerekirse kombiyi açıp kapatmak ve sıcaklık ayarını yapabilmek, akvaryumdaki balıklara yem verebilmek, çiçekleri sulayabilmek, eve geldiğinde yemeğin hazır olması için fırını yada ocağı çalıştırıp kapatabilmek, hırsızları yanıltmak için elektrik lambalarını açıp kapatabilmek, kameradan evi izleyebilmek vs. vs.. gibi işlerden bir veya birkaçını yapabilmek için kısaca network üzerinden port kotrollü bir uygulama daha merak uyandırıcı olabilir.

Evet bu konuda hep aklımda olan projerlerden hatta bahçe sulama sistemi bile yapmayı düşündüm bi ara, kamera ile bahçeyi izlicek net üzerinde istedigim zaman sulama işlemini gerçekleştirebileceğim bir uygulama yapmayı düşündüm ama bakalım hala proje arayışım devam ediyor...

Merhaba Arkadaşlar,
Bende fbe de bilgisayar mühendisliğinde y.lisans yapıyorum bende daha tam bir konu belirlemiş değilim. Aslında kontrol ve yapay zeka (yapay sinir ağlare veya bulanık mantık) üzerine çalışmayı düşünüyorum, aklınıza gelen fikir ve projeleri paylaşırsanız çok sevinirim.
(bu arada hocam kusura bakma yeni bir başlık açmadım,senin başlık altında yazdım belki önerilecek projelerden yeni fikirler oluşturabiliriz diye)

tomarz' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,
Bende fbe de bilgisayar mühendisliğinde y.lisans yapıyorum bende daha tam bir konu belirlemiş değilim. Aslında kontrol ve yapay zeka (yapay sinir ağlare veya bulanık mantık) üzerine çalışmayı düşünüyorum, aklınıza gelen fikir ve projeleri paylaşırsanız çok sevinirim.
(bu arada hocam kusura bakma yeni bir başlık açmadım,senin başlık altında yazdım belki önerilecek projelerden yeni fikirler oluşturabiliriz diye)

Ne demek hocam..umarım ikimiz içinde faydalı bir paylaşım ortamı olur...

hocam bir soruda ben ekleyim kusura bakmaz iseniz; benimde tezimde c# ile bulanık mantık kullanmam gerekiyor ancak matlabda biliyorum fakat c# ta hiç bilgim yok elinde bu konu ile ilgili döküman yada kaynak kodu olan varmı acaba?

Geri