Yüksek Lisans Öğrencisinin Hakları ???

Kodla Büyü

XanaDu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar yüksek lisans sürecinde kanunen ne gibi haklara sahip olabiliyoruz? Örneğin okuldan gün boşaltma konusunda ille de ricacı mı olmak gerekiyo?

XanaDu' Alıntı:
Arkadaşlar yüksek lisans sürecinde kanunen ne gibi haklara sahip olabiliyoruz? Örneğin okuldan gün boşaltma konusunda ille de ricacı mı olmak gerekiyo?
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/56.html
MADDE 41, 2.paragrafta diyor ki:
Kod:
Yüksek lisans öğrenimine devam edenlere, görevlerini aksatmamak kaydıyla haftada iki yarım gün izin verilebilir. Öğretmenlerin ders saatleri, bu öğrenimlerine devam edebilmelerine olanak verecek şekilde düzenlenir. Bu izin merkez teşkilatında görevli olanlara birim amiri, taşra teşkilatında görevli olanlara il/ilçe milli eğitim müdürü tarafından verilir. İzin verme yetkisi alt kademelere devredilebilir.
"görevlerini aksatmamak kaydıyla"
ibaresine dayanarak müdür izin vermeyebilir. tamamen duruma ve müdürle ilişkine bağlı bişey...

Hocamın da dediği gibi durum. Ancak müdürlerin bazıları bunun kendi insiyatifinde olduğunu pek bilmiyor. Hocam yönetmelikte böyle bir hakkımız var derseniz onlar da gününüzü boşaltır. Daha da bastırırsa müdür dersiniz "bana yazılı olarak görevimi nasıl aksattığıma dair bir açıklama verin ki hakkımı arayayım" Sanmıyorum ki çok sorun yaşayın. Zaten girecek dersimiz kalmadı. Formatör olunca da birgün gitmemiş olursunuz okula bu sayede.

Ders boşaltma konusunda formatör olduğum için çok sıkıntı olmaz umarım. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Hocam formatör öğretmenin de bu hakkı devam ediyor. Formatör arkadaşlardan da bir gününü boşaltan oldu. Ancak o günkü ek dersinizi kesiyorlar.

MADDE 10- Yüksek lisans öğrenimine devam eden personele verilen iki yarım gün iznin toplanarak yıllık izinlerinden düşülüp düşülmeyeceği ile bunların ek ders ücretlerinin ne şekilde ödeneceği hakkında.

Milli Eğitim Bakanlığı Personeli İzin Yönergesinin 41 inci maddesinde; yüksek lisans öğrenimine devam edenlere, görevlerini aksatmamaları kaydıyla haftada iki yarım gün izin verilebileceği belirlenmiş, ancak, bu izinlerin toplanarak yıllık izinden düşüleceğine ilişkin herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiştir.

Diğer taraftan, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esaslarda; Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki okul ve kurumlar ile diğer eğitim kurumlarında görevli öğretmen, yönetici ve usta öğreticiler ile merkez ve taşra teşkilatının diğer görevlilerinin aylık ve ücretle okutacakları veya okutmuş sayılacakları haftalık ders saatlerinin sayısı, ders görevi alacakların nitelikleri ve benzeri diğer hususlar belirlenmiş olup, anılan Esasların 10 uncu maddesinde; Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapanlardan kimlerin haftalık çalışmalarının ne kadarının ders niteliğinde yönetim görevi sayılacağı ve bu görevlerine karşılık ek ders ücreti ödeneceği belirtilmiştir.

Bu çerçevede, haftalık çalışmalarının belli bir bölümü ders niteliğinde yönetim görevi sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılanlardan mesai saatleri içinde yüksek lisans öğrenimlerini takip etmeleri açısından tanınan haftada iki yarım gün izinden yararlanan personele, bu kapsamdaki personelin ders ücreti ödemeye esas saatlerinin haftanın iş günlerine dağılımında belirli bir çalışma saatini tamamlamaları gibi bir şart bulunmadığından, ek ders ücretlerinin tamamının ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

aslında kesilmemesi lazım ama ???

rica ederim hocam kanun böyle ama uygulama nasıl olur bilmiyorum. hocam sizde okula verdiğiniz dilekçenin örneğini gönderebilirmisiniz.

ozkantas19' Alıntı:
rica ederim hocam kanun böyle ama uygulama nasıl olur bilmiyorum. hocam sizde okula verdiğiniz dilekçenin örneğini gönderebilirmisiniz.

Hocam dilekçe vermedim henüz ama okulun isteği olayı sadece resmiyete dökmek. Enstitüden ders programı getirmemi istediler şimdilik...

XanaDu' Alıntı:

İdare de uygun görürse (aslında yönetmelik gereği ama ihtiyacımız var dediler mi işin uzar) 2 yarım ya da 1 tam gün boşaltılabiliyor bildiğim kadarıyla ve bir değişklik olmadıysa.

Bu izin okul idaresinin insiyatifinde mi emin değilim.

Yüksek lisans izni ile ilgili bilgi almak için ilçe milli eğitim müdürlüğüne gittiğimde ilgili memur evraklar (öğrenci belgesi, ders programı vs.) yanınızdaysa izin çıkartalım hocam demişti bana. Yani okul müdürü sorun çıkarsa bile ilçe milli eğitim yardımcı olabilir belki... belki diyorum çünkü Milli eğitimde çalışıyoruz... :D

Ben de yüksek lisans öğrencisiyim. Geçen sene derslere gidiyordum. Şehir dışı olduğu için 1 gün izin alıyordum. Zaten yüksek lisans yapan bir öğretmenin 1 gün izin alma hakkı var tabi dersleri aksatmamak şartıyla. Okula bir dilekçe yazdım okulda milli eğitime üst yazıyla bildirdi. Hiçbir sorun çıkmadı hocam. Siz de idarecilerinizle konuşup izin dilekçesi verebilirsiniz. Umarım bir sorun çıkmaz..

üniversiteden atılma yok(?) harcı yatırmasak atıyorum 5 sene sonra devam edebiliyor muyuz son değişiklikte?

bogrt' Alıntı:
XanaDu' Alıntı:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/56.html
MADDE 41, 2.paragrafta diyor ki:
Kod:
Yüksek lisans öğrenimine devam edenlere, görevlerini aksatmamak kaydıyla haftada iki yarım gün izin verilebilir. Öğretmenlerin ders saatleri, bu öğrenimlerine devam edebilmelerine olanak verecek şekilde düzenlenir. Bu izin merkez teşkilatında görevli olanlara birim amiri, taşra teşkilatında görevli olanlara il/ilçe milli eğitim müdürü tarafından verilir. İzin verme yetkisi alt kademelere devredilebilir.
"görevlerini aksatmamak kaydıyla"
ibaresine dayanarak müdür izin vermeyebilir. tamamen duruma ve müdürle ilişkine bağlı bişey...
dersleri aksatmamak kaydıyla derken müdüre kalmış bir durum kesinlikle değil. istersek 21 saatten fazla derse girmekle yükümlü değiliz. yani 21 saat dersin var müdürün mecbur 2 yarım gününü boşaltacak. 21den fazla dersin varsa girmek istemiyorum dersin bitti.

kısaca müdürün insiyafinie bağlı... verilebilir diyor.. inatlaşırsak vermek zorunda değil.........

ben geçen sene bitirdim yl'yi. ilk yılında müdür iki yarım gün verdi tabi birçok dersten devamsız yüzünden kaldım. Sonraki sene dönem başında programa dikkat edip 1 günümü boşalttı. tabi ben formatör değildim. 21 saat dersim vardı.

Ama ocak ayında yönetmelikte değişiklik yapıldı. Yani Daha önce “Yüksek lisans öğrenimine devam edenlere, görevlerini aksatmamak kaydıyla haftada iki yarım gün izin verilebilir.” olan hüküm kaldırılmıştır. yapılan düzenleme şu şekilde "Memurlardan Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsüne devam edenlere, eğitimleri süresince aylıklı izin verilir. Lisansüstü öğrenimine devam edenlere ise, görevlerini aksatmamak şartıyla, izin verilmesi hususunda gerekli kolaylık sağlanır. Öğretmenlerin ders programları, lisansüstü öğrenimlerine devam edebilmelerine imkân verecek şekilde düzenlenir."

mnn' Alıntı:
kısaca müdürün insiyafinie bağlı... verilebilir diyor.. inatlaşırsak vermek zorunda değil.........
evet artık bu şekilde değişti, yetki müdürde...
bir boşluk var mı?
adam yl sadece bir gününü boşaltmak için kazanıyor, harç yok masraf yok başvuru yapıyor kazanıyor ama ne üniversiteye derse gidiyor ne de okuluna işe gidiyor o gün, atılmada yok sonuçta, bir belge istemesi gerekmiyormu müdürün devamsız değildir diye, yada bu boşluğu suistimal etmek bir hak mıdır? yani müdür evet izin veriyor yl gitmesi için bir gününüde boşaltıyor ama adam tercihi doğrultusunda kullanıyor bu hakkı ve üniv e gitmiyor, buna hakkı varmı?

arkadaşlar yüksek lisansa başladım ve haftanın 1 günü gidiyorum. okulum bir dilekçe yazmamı istedi işi resmiyete dökmek adına. elinde dilekçe örneği olan varsa paylaşabilir mi? Ben kendimce bir dilekçe hazırladım ama örnek varsa görmek isterim. teşekkürler

Geri