Yönetmelik Branş Değişikliğine İzin Veriyor

Kodla Büyü

firtuna61

Seçkin Üye
Seçkin Üye
4+4+4 eğitim sistemiyle norm fazlası olacak sınıf öğretmenleri içinMEB’in öğretmen atama yönetmeliği açık bir şekilde çözüm getirmiştir. Alanı daralan öğretmenler için yönetmelik branş değişikliğine izin vermektedir. Dersi Kaldırılan veya İstihdam Alanı Daralan Öğretmenler için branş değişikliği öngörülmesiyle alanı fizik, kimya, biyoloji, ziraat vs. olan sınıf öğretmenleri hizmetiçi eğitimle kendi branşlarına geçirilebilecek. Bu durumda norm fazlası olacak sınıf öğretmenleri için ilk çözüm yolu olan branş değişiliğinde yönetmelik hazır olduğu için hızlı bir çözüm olacaktır.
Yönetmelikte;
Hizmet İçi Eğitim Yoluyla Yetiştirilecek Öğretmenler
Madde 12 – Öğretmen ihtiyacı, ek çizelgede yer alanyükseköğretim programlarından mezun olanlarla karşılanamayan alanlara ait dersler ile yeni konulan ders veya meslek alanlarına ait derslerin hangi öğretmenlerce okutulacağı veya bu dersleri okutmak üzere hangi alan öğretmenlerinin hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirileceği,
İşletmelerle işbirliği içinde iç ve dış kaynaklı proje/protokoller kapsamında yeni açılan veya bilimsel ve teknolojik gelişmeler çerçevesinde yeni oluşturulan alan/dallarda öğretmenliğe kaynaklık eden yükseköğretim programının bulunmaması ya da yükseköğretim programı bulunduğu halde öğretmen ihtiyacının karşılanamaması durumunda hangi alan öğretmenlerinin yurt içi ve yurt dışı hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirileceği ilgili birimin teklifi üzerine Kurulca belirlenir.

Dersi ya da alanı kaldırılan öğretmenler, ek çizelgede mezuniyeti itibarıyla atanabileceği alana ya da öğretmenlerinaylık karŞılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine isteklerine bakılmaksızın alan değişikliği yoluyla atanırlar.

İstihdam alanı daralan öğretmenler, ek çizelgede mezuniyeti itibarıyla atanabileceği alana ya da öğretmenlerinaylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine istekleri de dikkate alınarak alan değişikliği yoluyla atanırlar.
Bunlardan mezuniyeti birden fazla alana kaynak teşkil edenlerin alan değişiklikleri görevli oldukları yerlerde mezuniyetlerine göre atanabilecekleri alanlardaki öğretmen ihtiyacı ve tercihleri de dikkate alınarak, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır.

başka branşta öğretmenlik yapmak istemiyorum. yapacaklarsa din kültürü öğretmeni yapsınlar, direk müdür - müdür yardımcısı oluruz.

Bizi ilgilendiren bir konu yok şimdilik zaten. Dersimizi kaldıracaklar ama bizim branşımız zaten Böte ve en fazla bilgisayar öğretmeni olabiliyoruz. Ek çizelge de bizim bölümün karşısına diğer dersleri koyarlarsa anca öyle olur burada yazılanlara göre.

Bazı arkadaşlarımız haklı olarak çok kızıyor buna ama yapacak birşey yok arkadaşlar. Bu saatten sonra derslerimizin geri gelmesi gibi birşeyin söz konusu olacağını sanmıyorum. Vallahi bıktım usandım şu formatörlük saçmalığından. Ders yok birşey yok, bildiğin okulun hademesiyiz. En uzak baktığımız teknoloji tasarıma geçirirlerse bile hemen geçerim, derse girip çıktıktan sonra evime gitmek istiyorum. Yazılı yapmak onu okumak istiyorum, öğrencilerin not için sene sonunda gelmesini istiyorum..

sınıf öğretmenlerinin gözü aydın mı diyelim yoksa Allah sabır versin mi bilemedim şimdi...Böte mezunlarına eğer ilköğretim de ders kaldırılırsa büyük ihtimal teknoloji tasarım öğretmeni yaparlar...yazın bir seminere alırlar tamam artık teknoloji tasarım öğretmenisiniz der geçerler... :cry:

amip33' Alıntı:
Bazı arkadaşlakarımız haklı olarak çok kızıyor buna ama yapacak birşey yok arkadaşlar. Bu saatten sonra derslerimizin geri gelmesi gibi birşeyin söz konusu olacağını sanmıyorum. Vallahi bıktım usandım şu formatörlük saçmalığından. Ders yok birşey yok, bildiğin okulun hademesiyiz. En uzak baktığımız teknoloji tasarıma geçirirlerse bile hemen geçerim, derse girip çıktıktan sonra evime gitmek istiyorum. Yazılı yapmak onu okumak istiyorum, öğrencilerin not için sene sonunda gelmesini istiyorum..
size canı gönülden katılıyorum. bıkmak ne kelime tiksindim artık. her sabah okula giderken beni gibi bir sürpriz bekliyor düşüncesi öldürecek beni artık. çoluk çocuk eş özel hayat hobi gibi kavramlar kalmadı artık hayatımızda. okula bir gidiyorumm aydına kuşadasına seminere gideceksin diyorlar ne zaman haftaya. oldu başka hiçbir derdim yok. bilişimciyim sadece................. bıktık ki ne bıktımmmmmmmmmmmmm. tek ümidim branş değişikliği biliyorum bazı arkadaşlar kızacaklar bana ama valla anlatamam artık içimdeki sıkıntıyı.

umus1979' Alıntı:
amip33' Alıntı:
Bazı arkadaşlakarımız haklı olarak çok kızıyor buna ama yapacak birşey yok arkadaşlar. Bu saatten sonra derslerimizin geri gelmesi gibi birşeyin söz konusu olacağını sanmıyorum. Vallahi bıktım usandım şu formatörlük saçmalığından. Ders yok birşey yok, bildiğin okulun hademesiyiz. En uzak baktığımız teknoloji tasarıma geçirirlerse bile hemen geçerim, derse girip çıktıktan sonra evime gitmek istiyorum. Yazılı yapmak onu okumak istiyorum, öğrencilerin not için sene sonunda gelmesini istiyorum..
size canı gönülden katılıyorum. bıkmak ne kelime tiksindim artık. her sabah okula giderken beni gibi bir sürpriz bekliyor düşüncesi öldürecek beni artık. çoluk çocuk eş özel hayat hobi gibi kavramlar kalmadı artık hayatımızda. okula bir gidiyorumm aydına kuşadasına seminere gideceksin diyorlar ne zaman haftaya. oldu başka hiçbir derdim yok. bilişimciyim sadece................. bıktık ki ne bıktımmmmmmmmmmmmm. tek ümidim branş değişikliği biliyorum bazı arkadaşlar kızacaklar bana ama valla anlatamam artık içimdeki sıkıntıyı.
:+1:

Konu sınıf öğretmenlerini ilgilendiriyor.
4+4+4 sistemiyle sınıf öğretmenlerinden bir bölümü norm fazlası duruma gelecek. Norm fazlası sınıf öğretmenlerinden mezuniyet branşı fizik, kimya, sosyal bilgiler, fen ve teknoloji...olanlar asli branşlarına geçilerek sorun çözümlenmek istemektedir. En azından benim edindiğim bilgi bu yöndedir.

Bende sınıf öğretmenlerinin norm fazlası olmaması için yeni sistemde 5. sınıf (ikinci dördün ilk senesi) müfredatı hakkında bilgi vermek amaçlı temmuz ayında bi seminer verilecek diye bi duyum aldım...

5.sınıfı kimin okutacağı belirsizliği var hocam. Bir taraftan Sınıf öğretmeni devam edecek deniyor, diğer taraftan okullar ayrılacağı için branşların alanına girer deniyor. Bence de branş öğretmenlerinin alanına girer. Konu hakkında bilgisi olanlar paylaşabilir mi?

Bakanımız, 5.sınıfların okulu değişse bile öğretmen gidecek diyor ama diğer taraftan sınıf öğretmenliği norm fazlası sorunu için çalışmalar var. Sınıf öğretmenliğine yönelik Norm fazlası çalışmaları varsa 5.sınıfları branş öğretmenleri okutacak demektir. Çelişkiler var bu konuda.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’le Kanal 24’te yapılan söyleşisi.

-Yaşar Taşkın Koç: Bir öğretmenimiz ısrarla telefon ettiği için soracağım, 5. sınıf öğretmenleri bu yıl yasa geçer ve uygulamaya geçerse ne olacaklarını soruyorlar.

-Dinçer: Hala 5. sınıfta öğrencileri olacak onların.

-Yaşar Taşkın Koç: Ortaokula geçmiş olmuyor mu bu yıl 4’ten…

-Dinçer: Ortaokula geçmiş olsa bile… Şimdi bakın, yaptığımız uygulamada ilköğretimin devamı şeklinde olacak, bir, müstakil ortaokullar olacak, iki ve nihayet lisenin öncesi olacak diye tanzim ettik.

Şimdi diyelim ki, aynı mahallede iki tane ilköğretim okulu varsa, biz fiziki olarak da ayırmak istiyoruz, çünkü çocukları da yaş olarak da, pedagojik olarak bir arada tutmaya çalışıyoruz, yani ilkokuldaki çocuklar ayrı bir binada, ortaokuldaki çocuklar ayrı bir binada olsunlar diye.

Öyle olunca diyelim ki A ilköğretim okulundaki 5. sınıf hocası ortaokul olarak diğer binayı seçmişsek, ayırmışsak o binada 5. sınıf öğretmeni olarak devam edecek.

-Yaşar Taşkın Koç: Norm kadroda hiçbir değişiklik olmayacak.

-Dinçer: Yok, yok, olmayacak. Yani dediğim gibi her şeyi değiştirmiyoruz biz.

bunda sevinecek hiç bir durum göremiyorum :verymad: b .
bizimle ilgili olmamasını gönülden diliyorum . bu nasıl bir disiplinsizliktir anlayabilmiş değilim . Sen al öğretmenini bir yerlerde çalıştır yok sonra seni başka alana taşıyorum diye uydurmalar çıkar . O kadar insan hayatını ona göre kurmuştu şimdi ne oldu ? sorarım :verymad:

Sınıf öğretmenlerine Allah Kolaylık Versin ama bizim işimiz daha zor.Onları düşünen, sorularını cevaplayan, gelecekte bunlar ne olur diye sorgulayan topluluk var.Ya Biz ?

haruneser' Alıntı:
Sınıf öğretmenlerine Allah Kolaylık Versin ama bizim işimiz daha zor.Onları düşünen, sorularını cevaplayan, gelecekte bunlar ne olur diye sorgulayan topluluk var.Ya Biz ?

empati52' Alıntı:
Bakanımız, 5.sınıfların okulu değişse bile öğretmen gidecek diyor ama diğer taraftan sınıf öğretmenliği norm fazlası sorunu için çalışmalar var. Sınıf öğretmenliğine yönelik Norm fazlası çalışmaları varsa 5.sınıfları branş öğretmenleri okutacak demektir. Çelişkiler var bu konuda.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’le Kanal 24’te yapılan söyleşisi.

-Yaşar Taşkın Koç: Bir öğretmenimiz ısrarla telefon ettiği için soracağım, 5. sınıf öğretmenleri bu yıl yasa geçer ve uygulamaya geçerse ne olacaklarını soruyorlar.

-Dinçer: Hala 5. sınıfta öğrencileri olacak onların.

-Yaşar Taşkın Koç: Ortaokula geçmiş olmuyor mu bu yıl 4’ten…

-Dinçer: Ortaokula geçmiş olsa bile… Şimdi bakın, yaptığımız uygulamada ilköğretimin devamı şeklinde olacak, bir, müstakil ortaokullar olacak, iki ve nihayet lisenin öncesi olacak diye tanzim ettik.

Şimdi diyelim ki, aynı mahallede iki tane ilköğretim okulu varsa, biz fiziki olarak da ayırmak istiyoruz, çünkü çocukları da yaş olarak da, pedagojik olarak bir arada tutmaya çalışıyoruz, yani ilkokuldaki çocuklar ayrı bir binada, ortaokuldaki çocuklar ayrı bir binada olsunlar diye.

Öyle olunca diyelim ki A ilköğretim okulundaki 5. sınıf hocası ortaokul olarak diğer binayı seçmişsek, ayırmışsak o binada 5. sınıf öğretmeni olarak devam edecek.

-Yaşar Taşkın Koç: Norm kadroda hiçbir değişiklik olmayacak.

-Dinçer: Yok, yok, olmayacak. Yani dediğim gibi her şeyi değiştirmiyoruz biz.

Sen ömerin dediklerine bakma yarın çıkar başka birşey der. Öbür gün de "Bakın şimdi biz...." diye başlayan tam tersi bişey söyler. Ne de olsa muz cumhuriyeti

amip33' Alıntı:
Bazı arkadaşlarımız haklı olarak çok kızıyor buna ama yapacak birşey yok arkadaşlar. Bu saatten sonra derslerimizin geri gelmesi gibi birşeyin söz konusu olacağını sanmıyorum. Vallahi bıktım usandım şu formatörlük saçmalığından. Ders yok birşey yok, bildiğin okulun hademesiyiz. En uzak baktığımız teknoloji tasarıma geçirirlerse bile hemen geçerim, derse girip çıktıktan sonra evime gitmek istiyorum. Yazılı yapmak onu okumak istiyorum, öğrencilerin not için sene sonunda gelmesini istiyorum..

sınıf öğretemeniyim fırsat verilirse hemen değiştiririm

Geri