Word' de A-Z ye ya da Z-A ya otomatik sıralama

Kodla Büyü

linu_x

Aktif Üye
Arkadaşlar word de örnek olarak 10 tane cümle yazdık diyelm. Bunlar değişik harflerle başlıyor ve değişik sıralarda. Bunları A-Z ye veya Z-A ya otomatik sırlamanın yolu var mı ?
Teşekkürler.

ARkadaşlar araştırırken bir şeyler buldum. Belikim işimize yarar.
Adres bu:http://www.bilgisayaransiklopedisi.com/bilgisayar/872/word-kestirmeleri.html
SOYADINA GÖRE SIRALAMAK

Soru: Bir metin dosyam var. İçinde 1000 kadar isim ve soyadı bulunuyor. Bu bilgileri sıralamak istiyorum ancak isme değil soyadına göre. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Bunları Excel’e alsam bile sadece isme göre sıralama yapabiliyorum. Bu bilgileri ikiye bölüp soyadına göre sıralamak için ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Sorunuzun cevabı Excel değil Word kullanmak. Bu işlem en kolay Word’ün sıralama seçeneği kullanılarak yapılır. Önce Word kullanarak bu metin dosyasını açın. Daha sonra TABLO bölümünden SIRALA komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda SEÇENEKLER düğmesine basın. Burada ALAN AYIRICI seçeneğini aktif hale getirin ve yandaki metin alanına geçip BOŞLUK tuşuna basın. Hemn alttaki liste kutusundan sıralama dilini TÜRKÇE yapın. TAMAM düğmesine basın.

Bu düğmeye bastığınızda tekrar metin sıralama diyalog kutusuna geri dönmüş olmalısınız. Burada SIRALAMA ÖLÇÜTÜ bölümündeki liste kutusundan SÖZCÜK 2 seçeneğini aktif hale getirin. Yan taraftan da artan ve azalan seçeneklerini kullanarak satırları A’dan Z’ye mi yoksa Z’den A’ya mı sıralamak istediğinizi belirtin. İşte bu kadar. TAMAM düğmesine basın. Listeniz huzur içerisinde soyadına göre sıralanacaktır.

Benim tam olarak işimi görmüyor ama. Başka fikri olan ?

Hocam cümleri ne için kullanacaksınız bilmem ama başharflerine göre sıralama yapacağınıza göre manalı bir paragraf değil son aradığınız anladığım kadarı ile.

Eğer öyle ise o cümlelerin oluşturduğu paragrafı tablo menüsünden dönüştür diyerek metni tabloya dönüştürüp daha sonra sıralarsınız. Fakat bu sefer de paragraf örgüsü bozulacak cümleler altalta sıralanmış olacak.

Belki bir fikir verir.

Kolay gelsin.

Geri