Windows 10 Küçük Klavye Soruna Çözüm

Kodla Büyü

haykoki

Üye
Merhaba hocalarım, yapılan işlem oldukça kısa, yaptığımız işlem ise mevcut klavyenin ekran oranını değiştirme.

Tahtaya EBAAdmin yöneticisi ile oturum açın

Başlat çubuğuna regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisine geliyoruz.

Buradan sırayla

HKEY_LOCAL_MACHINE->SOFTWARE->Microsoft->Windows->CurrentVersion->Explorer adımlarını sırasıyla izleyerek son kısımda Scaling adında yeni bir anahtar klasör oluşturuyoruz. Anahtar klasörümüzün içerisine de MonitorSize isimli bir dize değeri oluşturup, dize değerini de 17-20 arasında bir değer olarak tanımlıyoruz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra tahtamızı yeniden başlatıyoruz. Klavyenizi kontrol edebilirsiniz.

Eğer hiçbir değişiklik olmadı ise mutlaka anahtar klasör oluşturmada veya dize de bir hata yapmışsınız demektir.

Değişiklik var ama klavye halen yeterli büyüklükte gelmediyse size MonitorSize içine girdiğimiz 17 değerini yükseltebilirsiniz.

İşlem bu kadar hepinize iyi dersler…
Screenshot_2.png

Son düzenleme:
tahtayı admin hesabı ile açarak işlemleri yapın diğer türlü olmuyor ben de atlamıştım ilk seferde

@Yusufbtr44 Onu belirtmeyi atlamışım sanırım ben direk Ebaadmin girişi yaparak yamıştım işlemler. Yönetici şifresi olmayan tahtalarda nasıl bir yol izlenmeli fikrim yok maalesef. regediti yönetici şifresi olarak çalıştır diyip denediniz mi

Son düzenleme:
https://www.hafizoglu.net/windows-10-1709-kucuk-dokunmatik-klavye-cozumu/

çözüm burada direk indirin ve kurun

hocam sizikini denedim sanırım bizden kaynaklı yapamaım teşekkürler yine de
Bu çözümde yanlış hatırlamıyorsam windows güncelleme alınca klavye eski haline dönüyordu. En azından ben öyle hatırlıyorum. Benim önerdiğim yöntemde güncellemeden etkilenmiyor sistem.

.reg dosyası oluşturma hakkında fikrim yok fakat boş bir vaktimde oluşturmaya çalışırım.

Ekteki reg dosyası ilk mesajda anlatılan yere ilgili alt klasörü açıp değeri oluşturur. MonitorSize değerini 20 olarak girdim. Farklı değer girmek isteyen dosyayı sağ tıklayıp düzenle diyerek 20 değerini değiştirebilir.
Yöntem işe yarar mı bilmiyorum, test etmedim. İlk mesajdaki işlemleri yapmak işe yarıyorsa bu sadece o işlemin tek tıklama hali...

Ekli dosyalar

• Klavye-Büyütme.zip
    390 bayt · Görüntüleme: 29
Geri