Web sitesi yayını için ADSL port yönlendirme

Kodla Büyü

Hacker

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
696
ADSL modemlerde static dünyada eşi benzeri olmayan adsl ip numaranızı localdeki kendi sunucu olarak belirlediginiz bir bilgisayara verdiginiz sabit ip ye yönlendirmek için her farklı modemde bu iş farklı menüler altında olmakla birlikte temel mantık aynıdır.

ben airties RT-102 modemde görünen uygulamanın resimlerini inceleyiniz.
ADSL static ip numaramı localdeki 192.168.2.101 ip numaralı bilgisayarımıza yönlendirmek istiyorsam dikkat!!!veyagibi iki farklı şekilde yönlendirme yapılabilir.

burada 80 numaralı portu kullandım çünkü web yayınları İİS veya apache server kuruluysa yine oda 80 numaralı portu kullanır.

Diğerbir marka olan zyxeller bu iş için biraz daha fazla kısım ayırmış ve direk erişim için arındırılmış DMZ portu kullanmıştır. modemin içerisindeki DMZ den veya yine ondada NAT bölümünden port yönlendirme seçeneğinden benzer şekilde TCP ve UDP yönlendirildiğinde olay bitiyor.
localdeki bilgisayarınızın güvenlik duvarı yapılandırmalarına da dikkat ediniz. FTP sunucusu ve WEB sunucusu hizmetlerine verilen izinlerin dogrulugunu kontrol ediniz.

not : yönlendirme yaptıktan sonra sunucu makinenizdeki web sitesine erişim için localden erişmek için localdeki kullandıgınız ipnizi dısardan internet üzerinden erişmek için static ip numaranızı kullanmalısınız. localden adsl static ip nizle baglanmaya calisirsanız muhtemelen modemin ayar giriş sayfası yada pembe renkli hata mesajlı bir sayfa görürsünüz.

kolay gelsin.
 
hocam ellerinize sağlık. tamda iileride yapmak için planladığım şeyleri anlatmışsınız. TEŞEKKÜRLER
 
ALİ HOCAMIN VERDİĞİ BİLGİLERE EK OLARAK
INGILIZCE ARAYUZU ONAL MODEMLERDE
SANAL SUNUCU = VIRTUAL SERVER
PORT YONLENDIRME MENUSU= PORT FORWARDING
EKLENEBILIR TESEKKURLER
 
Re:

menderesk' Alıntı:
peki hocam zyxel modemlerde nat bölümünde sanal sunucu bölümü yok.nasıl olacak?
Fark etmez hocam. NAT bölümünde siz dış 80 portunu içerdeki local ip de host yapmak istediğiniz pc nin ip sine yönlendireceksiniz. Hocam ilgili bölümlerin resmini atarsanız yardımcı olabilirim. Yıllarca oynadığım oyundan dolayı modemlerde port yönlendirmede bayağı uğraşmışlığım var özellikle eski tiplerdekilerde. Bu arada bazı modemlerde bu işlemler biraz daha sıkıntılıdır. modem web arayüzüne erişimi kaybedip modeminizi fabrika ayarlarına çekmek zorunda kalabilirsiniz dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
 
Geri
Üst