Web Kamera

Kodla Büyü

duayen

Aktif Üye
Arkadaşlar , okullarda msn kullanırken web kamera açılmıyor. acaba bunun bir çözümü var mı ? bilen varsa yardımcı olabilirse sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Hocam bildiğim MEB simplex hat kullanmakta..sadece görüntü değil seste de aynı sorun olacaktır.karşıdakinin sesini duyarsınız ama sizin sesiniz gitmez.bu portlarla ilgili bşey sanırım.

begül hocam ilgin için teşekkürler. ses gidiyor ve geliyor . seste bir sorun yok. ama kamera görnütüsü ne karşıda var ne de bende

ercan hocam teşekkür ederim. izin vermediğini biliyorum . ben de onun için sordum. meb in internet hattı bazı sitelere de girmemze izin vermiyor ama bunun çözümü bulunmuştu. belki bunun da bir çözümü vardır diye sordum. ilgin için teşekkürler

Çözümü yok hocam.ama en azından görüntünün gelmesi gerekirdi demekki bağlantı kurduğunuz kişide okulda :)

bence duayen farkında değil...bu iş portlarla ilgili...siz çıkan bilgi portuna firewall koyarsanız otomatikman full dublex hattı simplex olarak kullanırsınız.ses de görüntüde 80 portu duşında bir port kullanır, buda MEB serverlarından geçemez.Dolayısıyla sesin gönderilebileceğini zannetmiyorum, eğer olurda gönderilebiliyorsa , MEB ses ile ilgili portu açmış anlamına gelir ama bildiğim kadarıyla portlar kapalı.

ses olayı nasıl denemedim hiç gidiyormu diye ancak sesde veriler paketler halinde gidiyorsa ( araştırmak lazım) olabilir ve buda eşzamanlı olamadıgından problem çıkarmıyor olabilme ihtimali yüksek. ama sorunun temel kaynagını telekom bilgi işlem müdürüyle de görüşmüştüm bi seminerde oda aynı şeylerden kaynaklanabilecegini söylemişti.
birde meb kendi içerisinde dublex dışarıya çıkışta half dublex olabilir. yani okuldan okula problem olmazken okuldan dısarısıyla sorun olabilir. sorun meb in veri yolarını kullanım şekliyle alakalı oldugu kesin.

ama dediğim gibi okulda ses gidiyormu tam bilmiyorum olayı denemedim hiç.

ne paketi hacker...hediye paketimi :) yaf kardeş network de bütün bilgiler paket olarak gider zaten..olay port kontrolünde..

msn in kullandığı portlar aşağıdaki gibidir

Temel mesajlaşma/MSN Sunucularına bağlanmak için: TCP 80 ve TCP 1863

Dosya Transeferi: TCP 6891 ve TCP 6900

Webcam: TCP 9000 veya TCP 80

Ses transferi: TCP 5004 veya UDP 65535

Video Konferans (Sadece XP): UDP 5004 veya UDP 65535

Uzak yardım (Sadece XP): TCP 3389

Uygulama paylaşımı (Sadece XP): TCP 1503

Oyunların çalıştırılması: TCP 80

Bu portlar MEB de açık olduğu sürece sorun olmaz..hangileri kapalıysa , o özellikler çalışmaz

şuna skype demekki 80 nolu porttan gönderiyor deseniz daha açıklayıcı olacak.

Gerçekten öyle bir sorunla ben yeni karşılaştım. her iki tarfta web cam çalışınca birisi göremiyor.
veya kendileri çalışrırıyor görüntü karşı tarafa gitmiyor.
bunun Lİve sürümünde çalışacağını düşündüm. eski sürümde bir problem olabileceğini ama bu değilmiş herhalde live sürümünde de sorun cıktı.

Pen bi ara bu iş ile ugraşırken becerememiştim ama aynı günlerde biziim hizmetliyi görüntülü olarak il dışında bir akrabasını msn de görüyordu. o gün bu gün o olayın nasıl gercekleştigini anlamış degilim..!!!

bazı arkadaşlar ses olayının bir tesadüften ibaret olduğunu ya da konuştuğum kişinin de aynı okulda olabieceğini bu yüzden sesin gidip geldiğinden bahsetmiş. ama böyle bir şey yok konuştuğum kişi okul dışında ve başka bir okul da değil. ev bilgisayarından bağlanıyordu. anlayacağınız ses olayında bir sorun yok. ama görüntü olmuyor ve galiba olmayacakta. ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler. bakalım belki bir gün tesadüfen olur :D

duayen' Alıntı:
ercan hocam teşekkür ederim. izin vermediğini biliyorum . ben de onun için sordum. meb in internet hattı bazı sitelere de girmemze izin vermiyor ama bunun çözümü bulunmuştu. belki bunun da bir çözümü vardır diye sordum. ilgin için teşekkürler
girilmesi yasak olan sitelere nasıl giriyosunuz? ayrıca ben skype programında hem goruntu hem sesli sohbet yapabiliyorum ama msn de olmuyo

Geri