Visual studio 2010 da SQL server calisma

Kodla Büyü

can-inlife

Aktif Üye
Merhaba.

Visual studio 2010 aldım arkadaştan.
Sql çalışmak istedim.

Fakat netten ders baktigimda hemen hepsi SQL server management yok.

Visual studio kurulurken ful kurulum secmiştim.
İçinse SQL de geçti
Ama SQL server management yok"

Nasıl veritabanı tablo oluşturabilirim?

meslea bu ustanın anlatımının yapmak istedim : https://orhantoprak.wordpress.com/2012/11/18/microsoft-visual-studio-uzerinden-sql-server-kurulumu/
connect dabase kısmında hata verdi

dediği üzere oraya bir database adı yazdım hata verdi.

orada anlatılan seçeneği seçtiğinde senin halihazırda olan sql veritabanı dosyanı eklemeni sağlar. Sen yeni bir sql oluşturacaksan Microsoft SQL Server seçeneğini seçeceksin, Microsoft SQL Server Database File seçersen o zaman senin daha önceden bir veritabanın olması gerekli. Dediğim seçeneğin çalışması içinde sonraki adımda senden sunucunu seçmeni isteyecek, eğer bilgisayarında sql express gibi bir şey yüklü değilse zaten o zamanda sunucu seçemeyeceksin ve programına yine sql database ekleyememiş olacaksın. Yapacağın adımlar çok basit

1) sql express indir ve kur
2) gösterdiğin sitedeki ilk adımları uygula, ama dediğim gibi M.SQL Server Database File değil Microsoft SQL Server seçeneğini seçeceksin.

orada anlatılan seçeneği seçtiğinde senin halihazırda olan sql veritabanı dosyanı eklemeni sağlar. Sen yeni bir sql oluşturacaksan Microsoft SQL Server seçeneğini seçeceksin, Microsoft SQL Server Database File seçersen o zaman senin daha önceden bir veritabanın olması gerekli. Dediğim seçeneğin çalışması içinde sonraki adımda senden sunucunu seçmeni isteyecek, eğer bilgisayarında sql express gibi bir şey yüklü değilse zaten o zamanda sunucu seçemeyeceksin ve programına yine sql database ekleyememiş olacaksın. Yapacağın adımlar çok basit

1) sql express indir ve kur
2) gösterdiğin sitedeki ilk adımları uygula, ama dediğim gibi M.SQL Server Database File değil Microsoft SQL Server seçeneğini seçeceksin.

indiriyorum hocam.

indirirken şunu denedim hata verdi : ek3 ekran görüntüsü

Ekli dosyalar

• asama1.png
    asama1.png
    64.7 KB · Görüntüleme: 29
  • asama2.png
    asama2.png
    64.5 KB · Görüntüleme: 25
  • asama3-hata.png
    asama3-hata.png
    79.8 KB · Görüntüleme: 25
bazen güvenlik duvarından yapıyor bunu. Güvenlik duvarınız aktif ise ( windows veya özel ) onu pasif yapıp tekrar deneyin...

eğer soruna güvenlik duvarı çözüm olmaz ise aşağıdaki adımları denersiniz...

1. Windows servisleri açın
  2. MSSQLServer (Ya da hangi ismi verdiyseniz) servisini manuel olarak çalıştırmaya çalışın.
  3. Eğer yine hata alırsanız, servis ismini sağ tıklatıp,Özellikler i açın.
  4. Açılan pencerenin [Log On] sekmesini tıklayıp, sunucuda oturum açmaya ve SQL Server Servisini başlatmaya yetkisi olan bir kullanıcı adı ve parola ile güncelleyin ve kaydedin.
  5. Windows servislerden, SQL Server (MSSQLServer) ı tekrar başlatın.
(http://yazilimnotlari.com/makale-34...while-establishing-a-connection-to-sql-server)

hocam sql servisi bunlarsa, burdaki servislerde bir sorun var sanırım

şu aşamaları yaptım sayılır : https://social.technet.microsoft.co...express-management-studio-kurulumu-tr-tr.aspx
güvenlik duvarını kapattım.

protokollerde tcpıp disalble-> enable yaptırıyorlar.
burada da sanki bir fark var. 2 farklı protokol var arkadaşta.

benim makinaya 1-visual studio 2010 + sql server 2008 kurulu (SQLManagementStudio_x86_ENU)

Ekli dosyalar

• sql-server-conf-mangr-servisler.png
    sql-server-conf-mangr-servisler.png
    49.9 KB · Görüntüleme: 17
  • sql managerde - protokol farklılığı.png
    sql managerde - protokol farklılığı.png
    86.1 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Geri