Vestele tabletinide al git

Kodla Büyü

bote2002

Seçkin Üye
Seçkin Üye
- Sizde katılıyormusunuz devletin bizim vergilerle öğrencilere dağıttığı bu tabletlere verilen paralara çok üzülüyorum... Nice yetimin hakkı var bu sokağa atılan parada...
Sebep...

okulum pilot okul ... geçen yıl genaral mobile tabletler dağıtıldı ... tabletlerin yazılımını firma adam gibi eğitim için gelişiremedi... bir sürü yazılım problemleri ile uğraştık ... dersin birinde tablet üzerinden ders işlemek bile istemiştim bir içerik açmalarını söyledim tabletin yarısı açtı diğer yarısı açmadı diğer problemleri çözdük derken açılan tabletler bu sefer hata verdi derken dersin sonu geldi.. firma işi kıvıramadı... problemleri aşamadı sürekli uzman gönderip tapletlerin yazılımını güncelledi. şuan eski tabletler atıl durumda

bu yıl tablet dağıttık belki meb biraz ders almıştır diye beklerken vestelin gönderdiği tabletler malzeme kalitesi bakımından piyasadaki 200 liralık tabletten daha aşağı..
Şu an 150 tabletten 20 si açma tuşu içine çöktü (bu tabletleri öğrencilerin kullanacağından haberleri yok herhalde) belki öğrebciler sorumsuzca davranıyor diye düşünüyordum ama aynı problem benim tabletimde de oldu. Diğer bir problem 10 a yakın tablette ise ekranın ortasında harita çıktı.. 150 tabletin 30 unu bir hafta geçmeden servise göndereceğim... öğrencilere tabletlerin ekranlarına dokunmadan kullanın tavsiyesinde bulundum... daha diğer yazılımsal problemleri yazmadım...

Şimdi inanın bu tabletlere verilen paralara üzülmekte haksızmıyım... bu tabletleri derste kullanabilen öğretmen varsa kalkıp gelip elini öpeceğim...
ankarada fatih projesi tanıtımında görevliler öğrenci tabletlerine tek tıkla ödev gönderdi döküman paylaştı öğrencinin tabletindeki ödevleri ekrana yansıtmıştı tabiii hayranlıkla izlemiştim ama dağın görünen yüzü öyle değil... şuan bizde kurulan sistemin bakanlıktaki sistemle yakından uzaktan alakası yok... bakanlık veya milli eğitim müdürlükleri bunları görmüyormu... benim anladığım bu süreçte bazı firmalara proje adı altında bu ülkenin kaynakları ....

bote2002' Alıntı:
- Sizde katılıyormusunuz devletin bizim vergilerle öğrencilere dağıttığı bu tabletlere verilen paralara çok üzülüyorum... Nice yetimin hakkı var bu sokağa atılan parada...
Sebep...

okulum pilot okul ... geçen yıl genaral mobile tabletler dağıtıldı ... tabletlerin yazılımını firma adam gibi eğitim için gelişiremedi... bir sürü yazılım problemleri ile uğraştık ... dersin birinde tablet üzerinden ders işlemek bile istemiştim bir içerik açmalarını söyledim tabletin yarısı açtı diğer yarısı açmadı diğer problemleri çözdük derken açılan tabletler bu sefer hata verdi derken dersin sonu geldi.. firma işi kıvıramadı... problemleri aşamadı sürekli uzman gönderip tapletlerin yazılımını güncelledi. şuan eski tabletler atıl durumda

bu yıl tablet dağıttık belki meb biraz ders almıştır diye beklerken vestelin gönderdiği tabletler malzeme kalitesi bakımından piyasadaki 200 liralık tabletten daha aşağı..
Şu an 150 tabletten 20 si açma tuşu içine çöktü (bu tabletleri öğrencilerin kullanacağından haberleri yok herhalde) belki öğrebciler sorumsuzca davranıyor diye düşünüyordum ama aynı problem benim tabletimde de oldu. Diğer bir problem 10 a yakın tablette ise ekranın ortasında harita çıktı.. 150 tabletin 30 unu bir hafta geçmeden servise göndereceğim... öğrencilere tabletlerin ekranlarına dokunmadan kullanın tavsiyesinde bulundum... daha diğer yazılımsal problemleri yazmadım...

Şimdi inanın bu tabletlere verilen paralara üzülmekte haksızmıyım... bu tabletleri derste kullanabilen öğretmen varsa kalkıp gelip elini öpeceğim...
ankarada fatih projesi tanıtımında görevliler öğrenci tabletlerine tek tıkla ödev gönderdi döküman paylaştı öğrencinin tabletindeki ödevleri ekrana yansıtmıştı tabiii hayranlıkla izlemiştim ama dağın görünen yüzü öyle değil... şuan bizde kurulan sistemin bakanlıktaki sistemle yakından uzaktan alakası yok... bakanlık veya milli eğitim müdürlükleri bunları görmüyormu... benim anladığım bu süreçte bazı firmalara proje adı altında bu ülkenin kaynakları ....
Kesinlikle katılıyorum. Doğru söze ne denir hocam

İlk ortaya çıkışında bunların olacağı belliydi sanırım burada; "görünen köy kılavuz istemez" en uygun olan cümle olur. :sleep:

Fatih projesinde tablet olmamalıydı. Daha çok sorunlar çıkar. Hele vestel tablet ile başımız çok ağrıyacak.

hocam haklısınız.
verilen ürün kaliteli bile olsa farklı bir şekilde verilmeliydi yada tabletsiz yola devam edilmeli.

bence alt yapı çalışması yapılmadan ehliyetsiz kişilere araba vermek gibi birşey bu...
Alt yapı hazır olsa insanlar öğretmenler öğrenciler ayrıca okullarda bu iş için en ideal olan bilişimciler hazır olsa o zaman olurdu işte

Ben de aynen katılıyorum. Artı şunları ekliyorum. Hergün saatlerce kullanılan tabletlerin pilleri belirli bir süre sonra artık şarj tutmayacaktır. Bu durumda ders sırasında kiminin tableti kapanacak ve öğrenci doğal olarak sistem dışı kalacaktır. (tableti aktif kullanacağınız bir derste tabi). Yani uzun ömürlü bir yatırım değil. Çünkü 4 yıl boyunca öğrenci aynı cihazı kullanacak. Kiminin yazılımında sorun olacak, kiminin donanımında..Sorunlar kesinlikle bitmeyecek. Daha okuldaki 30-35 etkileşimli tahtada yığınla sorun çıkarken, yüzlerce tableti varın siz düşünün.. Bence şayet mantıklı düşünürlerse tableti bu sistemin dışına itebilirler, sadece öğretmenlere verilmesi daha uygun olur.

Vestel dünyanın en kalitesiz malzemesini işçiliğini ve mühendisliğini kullanır...Vestel in içinde olduğu hiç bir işe proje denemez baştan bunları söyledik ama dinleyen olmadı.Yolda bedava vestel elektronik eşya bulsanız almayın ama diğer markalara fiyatının iki katı vererek alın... Aşağıda elektronik eşyaların gurubu en iyisinden en kötüsüne doğru sınıflandırılmıştır.

1-Çok kaliteli elekronik eşyalar
2-Kaliteli elektronik eşyalar
3-Elektronik esyalar
4-Kalitesiz elekronik eşyalar
5-Taklit elektronik eşyalar
6-Çakma çin malı elektronik eşyalar
7-VESTEL

BT sınıfımiz 20+1 Vestel promega. Kurulduğu günden beri ekranların düğmesini kullanamıyoruz çünkü içine göçmüş durumda.
Ayrıca Fatih projesi olmasaydı "bazı" insanlar nasıl deve yüküyle para kazanacaktı?

Bana göre tablet olayında acele ettiler. Önce okulların fiziki yapısnı iyileştirip, sonra akıllı tahtaları tüm okullara yerleştirip sistemi oturtmaları lazımdı. Ha bu işlemler yapılırken ilk oturan sistem olan yerlerde o zaman tablet pilto uygulaması yapılmalıydı. Biraz acele davrandılar. Ha aslında şu anda pilot uygulama ilerleyen zamanlarda bunlardan da vazgeçerler belki.

hatay da imam hatip lisesini anadolu kısmını bahane gösterip pilot okul yapmışlar... 1 hafta önce 1200 adet evet yanlış okumadınız "binikiyüz" adet tablet gelmiş. ( bu arada 9. sınıflarda 4 şube anadolu diğerleri imam hatip miş) . BTR olmak için ne müthiş bir okul değil mi???
Bu arada bu tabletleri kaç tl den aldı devlet bilen varmı? Şok marketten Codegen Ultimix 99 tableti ( http://www.gold.com.tr/U209754/Codegen- ... -Tablet-PC ) 400 tl ye aldım. Vestel kendi sitesinde ( http://www.vestel.com.tr/vestel-onyx-ta ... vp-10.aspx ) 600 TL. varın özellikleri siz karşılaştırın...

bir de klavyeli tableti görünce "heyo" diye bağıran öğretmenlerin hastasıyım....
sıyırdım galiba! :lol:

murtace' Alıntı:
hatay da imam hatip lisesini anadolu kısmını bahane gösterip pilot okul yapmışlar... 1 hafta önce 1200 adet evet yanlış okumadınız "binikiyüz" adet tablet gelmiş. ( bu arada 9. sınıflarda 4 şube anadolu diğerleri imam hatip miş) . BTR olmak için ne müthiş bir okul değil mi???
Bu arada bu tabletleri kaç tl den aldı devlet bilen varmı? Şok marketten Codegen Ultimix 99 tableti ( http://www.gold.com.tr/U209754/Codegen- ... -Tablet-PC ) 400 tl ye aldım. Vestel kendi sitesinde ( http://www.vestel.com.tr/vestel-onyx-ta ... vp-10.aspx ) 600 TL. varın özellikleri siz karşılaştırın...

Hesaplamıştım bir ara 380 liraya felan alındı vestel tabletler.

Ogrencilerin yeni mazereti. Tabletinin şarjı bitti. Tabletim bozuldu. Dersle ilgisi olmayan cocuklar surekli bir arıza çıkarır..
Fatih = maksat reklam olsun, oy gelsin. Göz boyamaca iste.

bana göre akıllı tahtalarda tırt.. destek gelmeyecek ve gereksiz pahalı... onun yerine projeksiyonda aynı işi görürdü...

Olaylara bilimsel olarak baymaya çalışmalıyız. Tabletleri değerlendirirken + ve - yönleriyle değerlendirmekte fayda var. Tek taraflı olursa karşınızdakini aldatmış olursunuz. Hele olaya siyasi olarak cevap verirseniz yanlı, taraflı ve objektif olmadığınız hemen belli olur.
Pilot okullarda hatalar eksiklikler görülür. Genel dağıtımda bu hataların tekrarlanmaması amaçlanır. Bunun için pilot okullar aslında şanssız okullardır. Çünkü denemeler o okullarda yapılır.

Projenin çalışması 2013 Eylül ayında tüm liselerde başladığında belli olacaktır. 2013 Eylül ayında dağıtılacak olan binlerce tabletin ihalesi daha yapılmadı. Şimdiye kadar 160 civarında pilot okula dağıtılan tabletler Eylülde 3360 okula dağıtılacak.

Tabletlerin hemen bozulması Vestelin yararına olan bir şey değil. Çünkü garantisi var değiştirecek, hemen yedeğini verecek. Eğer fiziki olarak eksik bir yönü varsa hemen düzeltecektir.

Otobüsün şoförü ne kadar tecrübeliyse varış noktasına çok rahat bir yolculukla varır.
Yok eğer tecrübesiz ve acemi ise o yolculuk işkence gelir.

Aslında yazılacak çok şey var ama moral bozmaya gerek yok :)

Velhasılkelam Sistem oturduğunda ilk mesajda belirtildiği gibi çok iyi bir şekilde (Bakanlıktaki gibi) sistem işleyecektir. En azın ben buna inanıyorum.

Devletin bugüne kadar birçok işinde milyonlarca lirasını heba olmuştur ama bu kadar geniş çaplı ve bu kadar büyük bir meblağ ilk defa heba oluyordur muhtemelen.Göz göre göre devletimizin kaynaklarını boşa akıp gidiyor,bunlarla uğraşacaz diye,eğitimden de kopuyoruz iyice..İşin zihinsel işlem maliyeti de cabası..

adalim' Alıntı:
Tabletlerin hemen bozulması Vestelin yararına olan bir şey değil. Çünkü garantisi var değiştirecek, hemen yedeğini verecek. Eğer fiziki olarak eksik bir yönü varsa hemen düzeltecektir.

Hangi vestel hangi garanti hocam.Vestel'de garantinin nasıl işlediğini daha doğrusu nasıl işlemediğini herkes bilir.Hele ki konu okul olunca hiç ilgilenmiyorlar.Çünkü okulun elinde bir yaptırım gücü olmuyor.Adamlar garanti olayı oldu mu,dalga geçer gibi konuşuyolar sizle.Bir arkadaşımız bahsetmiş,tabletlerde ki düğmeler içine göçüyor diye,bu arızayı vestele bildirdiğiniz an,size kullanıcı hatası olduğunu söyleyecektir ve servis ücreti vs. talep edecektir okulunuzdan.Bu işin geleceği nokta bu malesef :(
Ayrıca burda bütün öğretmen arkadaşlarımın Okullarında tablet,akıllı tahta vs. istediğine eminim.Ancak proje o kadar kötü ilerliyor ki,hiç umut ışığı görünmüyor.

bote2002' Alıntı:
Sebep...

Hocam o tanıtım uygulamalı eğitim kongresindeki tanıtım mı? Ordaki tabletler TürkTelekomun... Arkadaş Sebitte çalışıyor, onların dağıttı tablette yukarıda dediklerinin hepsini yapabiliyor. Öğretmen öğrenci tabletlerini görüp kilitleyebiliyor hatta tahtadaki görüntüyü bile öğrencilere gönderebiliyor...

bırakın Vestel firmasının tablet iin garanti koşullarınıı göz önüne alacağını,adamlar etkileşimli tahtalar için bile uğramaz oldu okula,,,arıyoruz arıyoruz ama boşuna,,,her seferinde servis ücreti yazmaya meraklılar..

bi power fişi için bile muhtaş kaldık adamlara.umursamıyorlar
bi de işimiz tablette nasıl oalcak bakalım

pinaraytas' Alıntı:
bırakın Vestel firmasının tablet iin garanti koşullarınıı göz önüne alacağını,adamlar etkileşimli tahtalar için bile uğramaz oldu okula,,,arıyoruz arıyoruz ama boşuna,,,her seferinde servis ücreti yazmaya meraklılar..

bi power fişi için bile muhtaş kaldık adamlara.umursamıyorlar
bi de işimiz tablette nasıl oalcak bakalım

Aynen katılıyorum hocalarıma bu garanti konusunda. O garanti kapsamında değil bu değil, eee okulun da sürekli para ödeyecek hali olmadığından bir süre sonra hem etkileşimli tahtalar hem de öğrenci tabletleri atıl duruma gelecek. Aynen lablarda olduğu gibi. Labları ayakta tutan da bilinki okullar değil BT öğretmenleri çoğu zaman. Tabletlerde aynı şeyi ne yazık ki yapamayacağız.

Geri