Vestel Promega

Kodla Büyü

ay51

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okulumuuzda bulunan vestel promegalar üzerinde Win XP yüklüydü, dedik ki XP'den kurtulalım. Mevcut RAM'leri 2 GB yaptık, Win 7 starter, sonrada Win 7 home Basic kurduk. Ancak stabil çalışmıyor, gereğinden çok geç açılmakta, uygulamalar zor zar açılmaktadır. Üzerinde de office 2007, rar, pdf, strach ve netsupport school programlar var. Basit derecedeki sinir küpü, ateş ve su gibi oyunlarda donmalar olmaktadır. Sizler hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz, sistemin hızlandırmak için neler yapıyorsunuz.

aynen, bende sistemi yükseltim. işletim sistemi olarak Vista + Office 2010 sorunsuz , (win 7 ise kaldırmıyor) :)

İşlemcinizin modeli nedir?
2 GB RAM windows 7 için yeterlidir, ancak bilgisayarlarınız işlemcileri yetersiz geliyor olmalı.
Bizde de 2008'de gönderilmiş Vester Promega'lar var. 2 GB DDR 2 800 Mhz Ramleri var ve Intelin çift çekirdek core 2 duo işlemcileri var. Windows 7 Pro yüklüler ve gayette iş görüyorlar. Hatta Adobe ürünlerini dahi kullanıyoruz.
İşlemciniz çift çekirdekse ve RAM'iniz 2 GB ise bence probleminizin kaynağı donanımsal değil de yazılımsal olabilir. İlk akla gelen virüs problemi.

Aslında işlemci çok da kötü değilmiş. Dual Core'lardan önceki son işlemcilermiş.
Benim tavsiyem sıkıntısız olduğunu düşündüğünüz bir bilgisayar temiz bir format atıp, windows 7 pro yükleyin. Gerekli programları da kurun (mümkünse netop kurmayın). Performansı artırıcı ayarları yapın, Bilgisayar/sağ tık/özellikler/gelişmiş özelliklerden en iyi performans seçeneği ile gereksiz makyajı kapatın. Arkaplanda çalışan programları ve gereksiz hizmetleri kapatın, nette bunlarla ilgili bilgiler var. Deepfreeze tarzı bir program da kurun ki virüs bulaşmasına engel olun. Bir süre kullanıp, gözlemleyin.

Windows 7 nin lite iso ları var. Gereksiz ve bilgisayarı kasan her şey çıkarılmış. Donanımı yüksek olmayan PC lerde Performans için ayarlanmış. Onları bir deneyin bence.

arkadaşlar windows 7 lite kendim oluşturdum yine de yemiyor. belirli bi noktadan sonra kasmalar başlıyor.

program olarak fazla bişey yok. office 2010+7-zip+foxit reader+chrome+dyned+quicktime

promegalarda en çok kasan birim dahili ekran kartları.
mağlesef harici ekran kartı takacak slot yok.
benim önerim tüm görsel öğeleri devre dışı bırakıp klasik windows teması kullanmanız.
en azından aero devre dışı kalmış olur.

Hocam win7 en büyük sorunu update olayı güncelleme açıkken çok ağırlaşır güncellemeleri kapatın hızlandığını görürsünüz birde ayarlardan mutlaka eniyi performansı seçin yoksa kasar.

Ben win 10 lite kurdum olursa diye oldu eskisinden de iyi çalışıyor şimdi. Win 7 de çok kasıyordu 2 değil 4 gb ram olsa gene işe yaramaz.

hasari' Alıntı:
Hocam win7 en büyük sorunu update olayı güncelleme açıkken çok ağırlaşır güncellemeleri kapatın hızlandığını görürsünüz birde ayarlardan mutlaka eniyi performansı seçin yoksa kasar.

hocam güncellemeler kapalı. sıfır kurulum + office 2010+7-zip+foxit reader + chrome

mert_aylan' Alıntı:
Ben win 10 lite kurdum olursa diye oldu eskisinden de iyi çalışıyor şimdi. Win 7 de çok kasıyordu 2 değil 4 gb ram olsa gene işe yaramaz.

kullandığınız windows 10 lite için link verebilirmisiniz?
kullandığınız programları da yazarsanız memnun olurum. netsupport var mı?

aynen hocam bende de win 7 war okul pclerınde ama kasıyor tüm performans ozellıklerını actım gorsellıkler devre dısı ama dedıgın gıbı wın10 lıte ıyı ıse lınk alabılırmıyız

Geri