Vestel promega format sorunu

Kodla Büyü

ares24

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar görevlendirildiğim okulda bozuk kasalara format atamıyorum yardım istiyorum
- Güvenlik kartını çıkardım.
- Hdd yi başka kasaya takıp biçimlendirdim.
-Farklı xp cd leri kullandım.
-Usb den boot özelliği yok gibi gözüküyor.
- Bios phoneix bios (forumda anlatılanlar hep farklı bioslar o nedenle açıklamalar işime yaramadı)
- Xp kurulumuna başlıyor sürücüleri kurarken nt kuruluyor diyor tam bu aşamada
kapanıyor açılıyor ve siyah ekranda imleç kalıyor

..................Bu konuda yardım ve öneri bekliyorum .....................

hocam vestel promegaya format için hdd sürücü sü olması lazım
kurulum sırasında açılışta hdd sürücü ( ya f2 yada f6 tuşu olması lazım) yüklenmesi gerek

perfect xp cd leri ya da sata driver entegreli sistem cd leri işini görür hocam.2008 yılında banada az kafa yedirtmemişti o promegalar.ayrıca forumda aratırsan hdd nin sata driverını yüklemişlerdi buraya

alıntı
Arkadaşlar forumda ssoylucicek arkadaşımızın anlatmış olduğu aşağıdaki adres var :
Burada

konu açılmış fakat ufak bir noktadan dolayı hala problem yaşayanlar var.
Adım adım aşağıdakileri uyguladığınız taktirde Güvenlik kartı ile ilgili bir sorun yaşamayacaksınız artık:

1-) Öncelikle Format atmak istediğiniz yada Image'dan geri kurmak istediğiniz kasanın içindeki Güvenlik kartını söküyorsunuz (Silikondan dolayı biraz uğraşmanız gerekebilir.)
Sökmeniz garanti açısından bir sorun teşkil etmiyor, bekdata bana öyle söyledi (okullarda pek önem vermiyorlarmış bu tür ufak tefek tamir yada kasa arkasındaki garanti etiketinin sökülmüş olmasınz)

2-) Açılışta F2 yada DEL tuşu ile BIOS'a giriyoruz.

3-) Advanced menüsünde Drive Configuration seçeneğine girin. Buradan ATA/IDE Mode "Legacy" olarak seçin ve ESC ile çıkın

Boot menüsüne gelin. Boot Menu Type seçeneğini Normal olarak değiştirin.(Zaten öyleyse sorun yok)
Son olarak Boot Device Priority seçeneğindeki sıralamayı ilk sıraya CD/DVD-ROM gelecek şekilde ayarlayın ve ESC tuşuna basın.

Ana menüdeyken F10 tuşuna basın ve çıkacak pencerede değişiklikleri onaylamanız için "D" tuşuna (Q klavye ise "Y" basarak değişiklikleri onaylayın. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.

4-) Bilgisayar açılırken öğrenci imaj DVD'sini DVD sürücüye yerleştirin ve yönergeler doğrultusunda Image'dan kurun.Kurma işi bitince yeniden başlatın ve sabırla açılmasını beklşeyin(İlk açılış biraz uzun sürebilir)
Açıldıktan sonra yeniden başlat derse tekrar başlatın.

5-) Şimdi geldi en önemli bölüme.Güvenlik kartını geri kurmaya:

Bilgisayar kapalıyken Güvenlik kartını herhangi bir PCI yuvasına takın.
Bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS'a girin.

6-) Boot menüsünden Boot to Network seçeneğini Enabled yapın. (burası önceki konuda atlanan bir noktaydı)

7-) Boot Menu Type seçeneğini daha önce Normal olarak değiştirmiştik. Şimdi de geri Advanced olarak değiştirin.

8 -) Boot Device Priority menüsünde birinci sıraya PCI Legacy Device seçin.
Esc ile ana menüye çıkın ve önceki gibi F10 ile değişiklikleri onaylayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

9-) Ekrana Ağdan boot eymeye çalışacağı için yazılar gelecek ESC'ye basın ve Güvenlik Kartı kurulum ekranı geldiğinde CTRL+Home tuşuna basarak Güvenlik Kartı programının ayar menüsüne girin.
Şifresi : 12345678
Buradan koruması gereken sürücülerin olduğu pencereyi bularak hiçbirini seçin.(İlk etapta hiçbir sürücüyü korumasın) Kaydederek çıkın.

10) bilgisayar açıldığında Güvenlik Kartının driverını kurun (Image CD'sinde var, aşağıyada ekledim)
ve bilgisayarı yeniden başlatın

11-) Açılışta Güvenlik Kartı ayar menüsüne girin (CTRL+Home ile)
Az önceki koruması gereken sürücülerin olduğu pencereyi bularak sadece C'yi işaretleyin. ve kaydederek çıkın.

12-) Son olarak BIOS'a girip
Boot menüsünden Boot to Network seçeneğini Disabled yapın
F10 ile kaydedip çıkıyoruz.

artık açılışta hiçbirşeye basmazsanız bilgisayarınız korumalı olarak açılır.
Güvenlik kartı ekranında CTRL+G (Q klavyede CTRL+W) tuşlarına basıp şifre ile (Default olarak 12345678) açarsanız 1 seferlik korumayı iptal etmiş olarak bilgisayarınızı açmış olursunuz.

Burada anlatılan bios değil benimki o nedenle istenilen menü ve ayarlar yok ama yarın yeni bir satalı xp yazdırıp deniyeceğim

Bios da Normal ve Advance secenekleri(menüleri taratıp bulsbilirsin suan hatırlayamıyorum) var onu değiştirince oluyor.

Geri