Vestel Promega bios sorunu

Kodla Büyü

Öğretmen27

Aktif Üye
Arkadaşlar hayırlı akşamlar. Bir vestel promega bilgisayar var. Bilgisayar açılırken kılavye ışığı yanıyor delete veya f2 bastığımda biosa giremiyorum. Bilgisayar normal açıldığında kılavye çalışıyor ve ışığı yanıyor. Ayrıca usb'den format atmaya kalktığımda usb'den başlıyor fakat kılavye aktif olmuyor. CD'den format atmaya çalıştığımda CD'den önyükleme ile açılıyor CD'den başlatmak için bir tuşa basın diyor ama kılavye aktif olmadığı için bastığımda sonuç alamıyorum. Anlayamadığım ben bilgisayarda boot önceliğini CD veya USB'ye vermedim. Zaten biosa da giremiyorum. Güvenlik kartı çıkardım zaten. Yazılımı felan da yok bilgisayarda. Anlayamadım arkadaşlar yardım olun. Ha bi de bios pilini çıkardım taktım sonuç değişmedi.

Arkadaşlar bir arkadaş yazmış jumper yer değiştirirsen biosa girersin diye. Jumper yer değiştirdim otomatik olarak bios açıldı fakat kılavye yine aktif değil. Kılavyeyi laptopta denedim açılışta ve sonrasında çalışıyor sorun yok. Bu bilgisayar ne biçim anlamadım gitti. Okullara mebin gönderdi bilgisayar galiba. Eskilerden kalma. Tecrübesi olan yok mu acaba?

Sayın hocam sorun güç kaynağı olabilir. Benzer bir durum ile karşılaşmıştım usb ler çalışmıyordu sebep güç kaynağıydı. Belki de sorun aynıdır.

botett' Alıntı:
Sayın hocam sorun güç kaynağı olabilir. Benzer bir durum ile karşılaşmıştım usb ler çalışmıyordu sebep güç kaynağıydı. Belki de sorun aynıdır.
Hocam ben elektrik elektronik tamiratıyla da uğraşıyorum. Bir bilgisayar öğretmeni arkadaşla da görüştüm aynen sizin gibi güç kaynağında sorun olabilir dedi. Ben de şu anda güç kaynağını söktüm devresini inceledim. Çıkış kondansitörlerden bir tanesinin şişmiş olduğunu gördüm. Kabloların içinde gözükmüyor yanılmıyorsam 3300 uf 25 V olabilir. Çıkıştaki kond. değiştireyim tekrar dönerim.

Arkadaşlar evdeki ps2 kılavye arızalıymış okuldan yenisini getirdim sorun çözüldü. Ayrıca usb kılavye ile biosa girebilmek için biosta usb keyboard veya usb leagcy seçeneklerinin olması bunların enable olması gerekiyormuş. Maalesef anakartım desteklemiyor ve bu seçenekler yok.
Ayrıca güç kaynağındaki 3300 uf 25V kond. değiştirdim. Hayırlı günler...

Geri