Uzman öğretmen/Başöğretmen Unvanı İçin Başvuruda Bulananlara İlişkin Kesin Başvuru Sonuçları Açıklandı

Kodla Büyü
Hukukta süreç kısa değildir. Yeni yıldan önce karar çıkmaz. İptal olsa bile geçmişte olan gibi alan uzmanlığını, parasını alır. Alamayanlar yaya kalır.

Bu saatten sonra sınav iptal olmasın, sınava çalışanlara haksızlık olur, örnek sorular gibi olursa öğretmenlerin en az yüzde 80 i geçer, fazla ses çıkarmaya gerek yok, yılan hikayesine dönerse bu iş eldekinden de oluruz.

Bu saatten sonra sınav iptal olmasın, sınava çalışanlara haksızlık olur, örnek sorular gibi olursa öğretmenlerin en az yüzde 80 i geçer, fazla ses çıkarmaya gerek yok, yılan hikayesine dönerse bu iş eldekinden de oluruz.
Maalesef bu görüşe katılmıyorum hocam. Mesele sınava çalışanlar değil, mesele adaletsizliği kaldırmak. Fen edebiyat fakülteli ve formasyonlu olanlar sınavsız uzman olacaksa eğer, kusura bakılmasın ama sınav, öğretmen olarak mezun olmuş ve KPSS'yi geçmiş bir öğretmen için de olMAmalı.

Asıl mesele sadece bu yıl için değil, gelecek yıllardaki meslektaşlarımız için de aynı olmalı. Bence basit düşünmemek lazım.

Üniversite sınavlarında eğitim fakültelerini kazanmak için verilen emekler, uzman öğretmenlik sınavı için verilen emeklerden daha az değil hocalarım.

SINAV KALKMALI.

Maalesef bu görüşe katılmıyorum hocam. Mesele sınava çalışanlar değil, mesele adaletsizliği kaldırmak. Fen edebiyat fakülteli ve formasyonlu olanlar sınavsız uzman olacaksa eğer, kusura bakılmasın ama sınav, öğretmen olarak mezun olmuş ve KPSS'yi geçmiş bir öğretmen için de olMAmalı.

Asıl mesele sadece bu yıl için değil, gelecek yıllardaki meslektaşlarımız için de aynı olmalı. Bence basit düşünmemek lazım.

Üniversite sınavlarında eğitim fakültelerini kazanmak için verilen emekler, uzman öğretmenlik sınavı için verilen emeklerden daha az değil hocalarım.

SINAV KALKMALI.
Hocam anayasa mahkemesi sınavın kalkmasını görüşmüyor, tamamen kariyer sisteminin iptali görüşülüyor.

Hocam anayasa mahkemesi sınavın kalkmasını görüşmüyor, tamamen kariyer sisteminin iptali görüşülüyor.
Kalkarsa eğer, bizim istediğimiz gibi yeniden, tekrar düzenlenir ve yeni haliyle geri gelir diye düşünüyorum hocam.

Ama bu hali ile pek de adaletli bulmuyorum ben acizane.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sosyal medyadaki Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı'nın ertelendiğine yönelik paylaşımların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

AA

Kalkarsa eğer, bizim istediğimiz gibi yeniden, tekrar düzenlenir ve yeni haliyle geri gelir diye düşünüyorum hocam.

Ama bu hali ile pek de adaletli bulmuyorum ben acizane.
Bu haliyle ben de karşıyım hocam hemfikiriz. Ama daha iyi bizim istediğimiz gibi de olacağını düşünmüyorum.

Daha önceki tecrübeler sonucunda, AYM kanunu iptal ederse bu iş uzun süre rafta bekler. Akılcı olan; mevcut kanunun öğretmenlerin ihtiyacını, isteklerini karşılayacak şekilde güncellenmesidir. Bunun için de sendikalar mecliste etkili olmalı.

Bu haliyle ben de karşıyım hocam hemfikiriz. Ama daha iyi bizim istediğimiz gibi de olacağını düşünmüyorum.

Daha önceki tecrübeler sonucunda, AYM kanunu iptal ederse bu iş uzun süre rafta bekler. Akılcı olan; mevcut kanunun öğretmenlerin ihtiyacını, isteklerini karşılayacak şekilde güncellenmesidir. Bunun için de sendikalar mecliste etkili olmalı.

Yanlış düşündüğümü söyleyebilirsiniz belki ama Fen edebiyatlılar kadar değerimizin olmaması benim kabul edeceğim bir şey değil. Bu haksızlığı sindiremiyorum.

KUSURA BAKILMASIN.

Eh, bekleyip görelim artık.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın Hocam, mücadele AYM'nin kanunu iptal etmesi yönünde "ya hep ya hiç"in "hiç" kısmını alırız. Mücadele kanunun iyileştirilmesi yönünde olmalı. AYM'nin iptal kararı bunu sağlayacak bir argüman değil, mevcut hakların da iptali demek. Bunu anlamamız lazım. Bu iş bu sene halledilmezse daha da yıllarca öyle kalır. Bu ayan beyan ortada. Öyle veya böyle elde edilen bir hakkın çeşitli sebeplerle iptal edilmesi hiç mantıklı değil.

Hocam sizlerin böyle düşünüyor olmanızı yadırgamıyorum bilâkis saygı duyuyorum. Çünkü böylesine bir pahalılıkta herkes gelirini üç kuruş da olsa artırmanın derdinde. Geçim kolay değil çünkü. Hele ki büyük şehirlerde durum gerçekten çok çok daha zor. Kimisi kirada, kimi çocuk okutuyor, kimi çocuk evlendirecek, kimi vs vs vs.

Hiç almamaktansa az da olsa bir şey alalım demenizi anlıyor ve saygı duyuyorum.

Ama biri bana şunu izah etsin, her dediğinize tamam diyeceğim:

Fen edebiyatlıların yüksek lisans yoluyla aldığı formasyon ile bizim eğitim fakültelerinde lisans eğitiminde aldığımız formasyonun farkı nedir? Bu formasyon denilen eğitim, yüksek lisans yoluyla alındığında daha mı iyi öğretmen olunuyor? İkisi de bizleri öğretmen yapmak için gerekli eğitim idi. Şimdi onların sınavsız doğrudan uzman olmasını bu çerçevede nasıl açıklıyorsunuz?

Sayın hocam formasyonu yl ile alan FEF'liler sınavsız alırken ben sınavsız alamıyorsam kanun iptal edilsin sınavla alabilecekler de almasın, kimse almasın demek mantıklı değil. Ayrıca ben hiç bir gönderimde "taviz verelim" anlamı çıkarılabilecek bir üslup kullanmadım, aksine kanunun eksikliklerini mücadele ile alalım, meclisi bunun için zorlayalım dedim. Sınavı kaldırmayı, şunu bunu kanunu iptal ettirerek değil kanunu düzelttirerek alalım dedim.

Ayrıca FEF'li olup da formasyonu yl ile alanların durumuna YÖK karar veriyor ve bu yl'dir diyor. Bu da kanun iptal edilerek değil kanunda düzenleme yapılarak düzeltilmeli. Nasıl ki hizmet puanı ile ilgili maddede bu durumda olanlar hariç bırakıldıysa bunda da bırakılması MEB tarafından yapılmalı.

Sayın hocam formasyonu yl ile alan FEF'liler sınavsız alırken ben sınavsız alamıyorsam kanun iptal edilsin sınavla alabilecekler de almasın, kimse almasın demek mantıklı değil. Ayrıca ben hiç bir gönderimde "taviz verelim" anlamı çıkarılabilecek bir üslup kullanmadım, aksine kanunun eksikliklerini mücadele ile alalım, meclisi bunun için zorlayalım dedim. Sınavı kaldırmayı, şunu bunu kanunu iptal ettirerek değil kanunu düzelttirerek alalım dedim.

Ayrıca FEF'li olup da formasyonu yl ile alanların durumuna YÖK karar veriyor ve bu yl'dir diyor. Bu da kanun iptal edilerek değil kanunda düzenleme yapılarak düzeltilmeli. Nasıl ki hizmet puanı ile ilgili maddede bu durumda olanlar hariç bırakıldıysa bunda da bırakılması MEB tarafından yapılmalı.
Eğer dediğinizin yapılması mümkün ise elbette ben de desteklerim hocam. Mantıklı olana her şeye varız tabi ki. Meclisi bunun için zorlayalım diyorsunuz ama siyasilerin bizim istediklerimizi yapacaklarına şahsen benim inancım yok. Bizim neleri istediklerimizi onlar bilmiyorlar mı? Onlara geri adım atmak zor geliyor hocam. Şahsen benim aldığım hissiyat bu. Değilse istedikleri bir şey olduğunda bir gecede her şeyi değiştirmesini biliyorlar. Bize gelince neden işi yokuşa sürüyorlar da süreci uzatıyorlar.

Bu sorun, işi bu kadar uzatmadan çok daha kolay çözülebilecekken neden bu kadar zorlaştırılıyor? Benim hazmedemediğim bu kıymetli hocam. Değilse elbette mantıklı olan çözümden yanayım.

Ama umarım siz haklısınızdır ve ben yanılıyorumdur.

Hocam sınav olur kazanan alır sonra iptal olur ise asıl rafa kalkar ki ilk sınavda öyle oldu. Bu sene alan aldı diyelim ve iptal edildi birdaha olacagının yada düzenleneceginin garantisi nedir? Şu an iptal asıl düzenlemenin yolunu açar ve geriden gelecekler için de umut dogar. Önümüzde ap açık duran bir 2006 sınavı var. yapıldı iptal oldu alan aldı gerisi kaldı. Ki ipta olacagına ben kesin gözü ile bakıyorum. Siz diyorsunuzki biz alalım olanla idare ederiz sonradan yılını doldurmamış yada kazanamyanlardan banane.

Ayrıca ben de şunu belirtmek isterim ki; asıl derdim sınavın kaldırılması. Kanun iptal edilmesi değil. Bu sınav, kanun değiştirilerek mi olur yoksa tamamen kaldırılıp yeniden kanun yapılarak mı olur orasını bilemem. Ama bildiğim bir şey var ki, adaletli bir sistem değil bu mevcut sınav.

Koşulsuz şartsız herkes bu sınava girecek deselerdi daha adil olurdu zannımca.

sırf biraz fazla para almak için bu saçma sapan haldeki kariyer sistemini savunmak zorunda kalacak hale getirilmenizi sorgulamak yerine savunmaya devam edin bakalım.
öğretmenlerin gelirlerinin düşük olduğu gayet açık. ama çözüm bu değil.

Son düzenleme:
Hocam sınav olur kazanan alır sonra iptal olur ise asıl rafa kalkar ki ilk sınavda öyle oldu. Bu sene alan aldı diyelim ve iptal edildi birdaha olacagının yada düzenleneceginin garantisi nedir? Şu an iptal asıl düzenlemenin yolunu açar ve geriden gelecekler için de umut dogar. Önümüzde ap açık duran bir 2006 sınavı var. yapıldı iptal oldu alan aldı gerisi kaldı. Ki ipta olacagına ben kesin gözü ile bakıyorum. Siz diyorsunuzki biz alalım olanla idare ederiz sonradan yılını doldurmamış yada kazanamyanlardan banane.

Ben de geride 2006-2007'de yaşanmış süreç var diyorum. Kanun iptal edilirse yine aynısı olacak onlarca yıl bu iş rafa kalkacak diyorum. Kanunun iptali bu sonucu doğuracak diyorum. İptal çözüm değil diyorum. Çözüm AYM'nin iptal kararında değil diyorum. İptal düzenlemenin yolunu önceden açmadı şimdi de açmaz diyorum. Düzenleme kanun iptal edilmeden, sendikaların meclise baskısıyla, çeşitli ve etkili eylemlerle kanun varken yapılmalı diyorum. Kanunun yürütmesi durdurulmamalı, kanun varken sizin, bizim başka birinin istekleri alınmalı diyorum.
KANUNUN İPTALİ KESİNLİKLE ÇÖZÜM DEĞİL, diyorum.
Bundan sonra da bu konu hakkında başka bir şey demiyorum.

Ben de geride 2006-2007'de yaşanmış süreç var diyorum. Kanun iptal edilirse yine aynısı olacak onlarca yıl bu iş rafa kalkacak diyorum. Kanunun iptali bu sonucu doğuracak diyorum. İptal çözüm değil diyorum. Çözüm AYM'nin iptal kararında değil diyorum. İptal düzenlemenin yolunu önceden açmadı şimdi de açmaz diyorum. Düzenleme kanun iptal edilmeden, sendikaların meclise baskısıyla, çeşitli ve etkili eylemlerle kanun varken yapılmalı diyorum. Kanunun yürütmesi durdurulmamalı, kanun varken sizin, bizim başka birinin istekleri alınmalı diyorum.
KANUNUN İPTALİ KESİNLİKLE ÇÖZÜM DEĞİL, diyorum.
Bundan sonrada başka bu konu hakkında bir şey demiyorum.
Sendikaların meclise baskı yapabileceğine inanıyor musunuz hocam gerçekten? Çeşitli ve etkili eylem şimdiye kadar yapılmadı da sınava 10 gün kala neden ve nasıl yapılsın? Şimdiye kadar neden yapılmadı peki? İzin çıkmadığı için mi?

Yukarıda da yazdım. Danışıklı dövüş demiştim. Sayın hocam onlar istemeden biz ne yapsak yalan.

Bazı arkadaşlar 2006 daki ilk uzmanlık macerasını bilmiyorlar tabii ki. O zaman kanun kısmen iptal edildi ve meclise yeniden düzenleme için 6 ay süre verdi anayasa mahkemesi. Meclis bırakın 6 ayı 16 yılda o düzenlemeleri yapmadı.
Ben kariyer sistemini savunmuyorum. Yanlış buluyorum. Herkese maaşında ek artış yapılsın istiyorum. Ama şunu da çok iyi anlıyorum ki savunur duruma düşen arkadaşlarımızda bizler de maaşlarına yapılacak bu zamlara muhtaç durumdayız. Allah yardımcımız olsun

Milli Eğitim Bakanlığı 'Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı' hakkındaki kamuoyunu yanıltıcı iddialar nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

DHA

19 kasım sınav, 12 aralık sonuçların açıklanması. Sonuçlar açıklandıktan sonra karar çıkması, kazananların hakkını engeller mi, ne yapılır o durumda

Öncelik para olduğu sürece daha çoook böyle süreçler yaşarız. BTR protestosu konusunda da defalarca söylediğim gibi benim böyle durumlarda birlik olmaya olan inancımı yitireli çook oluyor. Hayırlısı...

IMG-20221112-WA0000.jpg

Bu yazı paylaşılmış gruplarda.

Pedagojik formasyon eğitiminin YÖK tarafından yüksek lisans olarak belirlendiğini ve bu yetkinin MEB'de olmadığı belirtilmiş. İyi de ÖMK ve Kariyer sınavı kriterlerini MEB belirliyor. Madem MEB belirliyor, pedagojik formasyonlu FEF'lilerin de kariyer sınavına girecek olmaları yerine neden muaf tutulmalarına karar verdiler. Eğitim fakülteleri mezunları da bu formasyon eğitimini aldıkları için aynı kategoride sayabilirlerdi FEF'lileri.

Öğretmenlik vasfı kazandıktan sonra yapılan yüksek lisans eğitimleri sınavda muaf etmeli öğretmenleri. FEF'li arkadaşlar formasyon almadan önce öğretmen vasfına sahip değillerdi ki.

Bence bu açıklamaların hiçbiri inandırıcı da değil, ikna edici de değil.

Aklımda sorular sorular sorular.

19 kasım sınav, 12 aralık sonuçların açıklanması. Sonuçlar açıklandıktan sonra karar çıkması, kazananların hakkını engeller mi, ne yapılır o durumda
iptal olursa yanlış bişeyler varmış ki iptal olmuş. bu durumda kazananlar mahkemeye versin meb i tazminat istesin, bizi boşuna uğraştırdın diye

iptal olursa yanlış bişeyler varmış ki iptal olmuş. bu durumda kazananlar mahkemeye versin meb i tazminat istesin, bizi boşuna uğraştırdın diye
iyide bakanlık zaten talepleri karşılamak için sınav yapıyor, çok iyi biliyorum yıllardır sınav yapılsın diye sendikalara baskı yaptı öğretmenler, 2006 da yapıldı yine yapılsın diye.İptal olursa bunun sorumlusu iptali isteyenler, bakanlık değil. zaten bakanlığın açıklaması doğru, bu sınav zorunlu değil isteyen girmeyebilir dedi.

iyide bakanlık zaten talepleri karşılamak için sınav yapıyor, çok iyi biliyorum yıllardır sınav yapılsın diye sendikalara baskı yaptı öğretmenler, 2006 da yapıldı yine yapılsın diye.İptal olursa bunun sorumlusu iptali isteyenler, bakanlık değil. zaten bakanlığın açıklaması doğru, bu sınav zorunlu değil isteyen girmeyebilir dedi.
sendikalar kariyerin sınava bağlı olmaması gerektiğini söylüyor. yıllardır kariyer sınavı olsun değil kariyer sistemi işletilsin deniyor. zamanında da sınavla verilmesi yanlışmış.

sendikalar kariyerin sınava bağlı olmaması gerektiğini söylüyor. yıllardır kariyer sınavı olsun değil kariyer sistemi işletilsin deniyor. zamanında da sınavla verilmesi yanlışmış.
sendikaların ne dediğinin önemi yok, onlar üyeler ne isterse onu söylemek zorunda. üyelerin çoğunluğu dünyanın en mantıksız talebinide istese bunu dile getirmek zorundalar. zaten onların yanar döner tavırlarıda bu süreci bu hale getirdi.sınav sonuçları açıklansın, başarı yüzdesi iyi gelirse sınav iptal olsun diyen sendikalar(hepsi) sessizleşecek görün de bakın

Son düzenleme:
"Uzman öğretmenlik sınavı ne zaman yapıldı 2006?

*Başvurular 12-30 Eylül 2005 tarihlerinde alınmış, sınavın 27 Kasım 2005 tarihinde gerçekleştirilmesi planlansa da 30 Nisan 2006'da yapılmış olup sınav ücreti 30,00 YTL'dir. *Tezli Yüksek Lisans(Eğitim Bilimleri Alanında) yapanlar sınavdan muaf tutularak uzman öğretmen unvanı verilmiştir."

İlk sınav daha adilmiş sanırım. Bir web sitesinden aldım. Ben 2005'te yapıldı biliyordum. Şimdi her yüksek lisans (tezli, tezsiz, alakasız alanlarda) uzmanlık için yeterli sayılıyor. Düşünün formasyonlu Fen edebiyatlılar bile bizden uzman. Bunu nasıl kabul ediyorlar, anlam veremiyorum.

Üniversite sınavlarındaki eğitim fakültelerine girmek için alınan taban puanlarla fen edebiyat fakültelerine yerleşmek için alınan taban puanları kıyaslamak lazım. Kim daha çalışkan, daha uzman.

Geri