Uzman Öğretmenlik Başvurusu

Kodla Büyü
yazının devamını hatırlayamadım ama şimdi tezli eğitim alanında (ya dakendi alanında) yüksek lisans yapmış biri olarak 7 yılı doldurmayı bekliyo muyuz? yoksa yıl şartı da kalktı mı hemen başvurabiliyo muyuz :?:

asiboteli35' Alıntı:
yazının devamını hatırlayamadım ama şimdi tezli eğitim alanında (ya dakendi alanında) yüksek lisans yapmış biri olarak 7 yılı doldurmayı bekliyo muyuz? yoksa yıl şartı da kalktı mı hemen başvurabiliyo muyuz :?:
hocam kendi alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yl yapmışsan hiç bekleme okula dilekçeni ver red geldiğinde mahkemeye başvurunu yap. Ama kendi alanında değilse meb avukatları bunu gerekçe gösterirse mahkeme bu yüzden davanı reddedebilir. Ben bu yüzden alanı dışında tezli yapıp bu mahkemeyi kazanan birini arıyorum bulsam 1 dk beklemeden mahkemeye gideceğim.

hıcam ben haberi yeni gördüm aylıksız izindeyim alanımda tezli yüksek lisansım var dilekçeyi okula mı milli eğitime mi gönderiyoruz?

mobile' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:
uzmanlık ile ilgili mahkeme karar örnekleri aşağıda arkadaşlar:

http://mehmetyagciogluio.meb.k12.tr/uzmanlik.rar
teşekkürler kararlar için. bazı arkadaşlar kafamı bulandırdı dedilerki meb avukat tutmuş bu konu için davayı kaybederseniz 1500 tl avukatlık ücretini cebinizden ödemeniz gerekiyormuş diye. sizin öyle bir duyumunuz varmı

Sanmıyorum öyle birşey olduğunu hocam. duymadım öyle birşey.

aakcakaza' Alıntı:
mobile' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:

teşekkürler kararlar için. bazı arkadaşlar kafamı bulandırdı dedilerki meb avukat tutmuş bu konu için davayı kaybederseniz 1500 tl avukatlık ücretini cebinizden ödemeniz gerekiyormuş diye. sizin öyle bir duyumunuz varmı

hocam bildiğim kadarıyla meb e karşı açılan davayı kaybedince kendi adına olan masraflarıda ödetiyorlar. Tam miktar bilemiyorum bilgisi olan arkadaşlar yazarlar.

eşim avukatla görüştü. yarın evrakları halledip mahkemeye vereceğiz.
(alanımda tezli yüksek lisans yaptım-2008.)

sonuçları açıklanan varsa mobile hocamın dediği gibi buradan bizi bilgilendirsinler lütfen.

aakcakaza' Alıntı:
mobile' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:

..
meblağ doğru olmayabilir ama bu olay her tür davada var zaten. Davada 2 taraf vardır. DAVALI ve DAVACI. Davalı olarak siz davacıdan hakkınızı isteyip KAYBETTİĞİNİZDE, karşı tarafın avukatlık masraflarını ve dava masraflarını ödemek zorundasınız. davayı kazanırsanız sizin avukatlık ücretiniz ve mahkeme masrafları davalı taraftan tahsil edilir.

bende ocak ayında mahkemeye başvurmuştum ama hala sonuç yok. umarım olumlu sonuç alırız. mahkemesi sonuçlana var mı acaba?

Arkadaşlar az once avukatımız aradı, idare mahkemesi çok saçma bir nedenle ret cevabı vermiş, Avukat hanım muhakkak Danıştaya gidelim diyor, ama karar vermedim henuz.

aakcakaza' Alıntı:
Arkadaşlar az once avukatımız aradı, idare mahkemesi çok saçma bir nedenle ret cevabı vermiş, Avukat hanım muhakkak Danıştaya gidelim diyor, ama karar vermedim henuz.
hocam acaba bu saçma neden nedir, bizimle paylaşır mısın?

aakcakaza' Alıntı:

Benim dava da reddedildi. 600 tl meb'e borçluyum davayı kaybettiğim için. İtiraz etmek için de 200 küsür gerekiyormuş. Ben de kararsızım itiraz edip etmemek konusunda.

Bana gönderilen gerekçe:

talebimizi samsun 1. idare mahkemesi reddetti. anayasa mahkemesi kararının boşluk yarattığı ancak bu boşluğun kişilere uzmanlık sıfatının verilmesi için gerekçe olmadığını belirtti.

omd' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:

Benim dava da reddedildi. 600 tl meb'e borçluyum davayı kaybettiğim için. İtiraz etmek için de 200 küsür gerekiyormuş. Ben de kararsızım itiraz edip etmemek konusunda.

Bana gönderilen gerekçe:

talebimizi samsun 1. idare mahkemesi reddetti. anayasa mahkemesi kararının boşluk yarattığı ancak bu boşluğun kişilere uzmanlık sıfatının verilmesi için gerekçe olmadığını belirtti.
peki hocam diğer mahkemelerde verilen kararlar emsal gösterildiği halde mi, mahkeme bu kararı veriyor. Bir yerdekinin ak dediğine başka yerdeki kara diyor. Hocam danıştayın sizin durumunuzla örtüşen vermiş olduğu bir karar varsa hiç çekinmeden danıştaya gidin, onlara kendi kararlarını emsal gösterirseniz, dün öyle bugün böyle diyecek halleri yok ya, kesin kazanırsınız.

omd' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:

Bana gönderilen gerekçe:

ben henuz kararın orneğini almadım ama sanırım eşitlik ilkesini aykırıymıs falan felan. Danıstaya gidip onu da kaybedersek ne olur acaba? Çok mu patlar? :mrgreen: Yoksa battı balık yan mı gider?

Ben itiraz etmeyi düşünüyorum ama askerlik dönüşü malum batık haldeyim. Üç kuruş para kalmadı birikmiş :D Borç harç girip itiraz edicem artık. İnatçılığım tuttu. Bir sürü kişinin açıp kazandığı dava var. Bize gelince mi ofsayt hakim bey diyesim gelmiyor değil :D

okanformula' Alıntı:
Mahkeme uzun sürüomuş öle mi?
Ben Ocak gibi başvurmuştum galiba, mayısta sonuçlanmış tahmini 7-8 ayda karar varıyorlar. Ondan sonra da itiraz olursa temyiz süreci var. Süreler aşağı yukarı herkeste aynıdır sanırım.

öncelikle artık meb e açacağınız davları iyi düşünün kaybettiğiniz zaman 600 tl civarında avukat parası ödersiniz. teli yüksek lisanlarda uzmanlık için kaybetme gibi bir durumunuz yok. önce okula dilekçe ardından gelen ret kararı ile mahkemeye gidiyorsunuz tabi süreç 6-7 ay sürüyor ama o süreninde parasını alıyorsunuz.

cesur yürek2' Alıntı:
öncelikle artık meb e açacağınız davları iyi düşünün kaybettiğiniz zaman 600 tl civarında avukat parası ödersiniz. teli yüksek lisanlarda uzmanlık için kaybetme gibi bir durumunuz yok. önce okula dilekçe ardından gelen ret kararı ile mahkemeye gidiyorsunuz tabi süreç 6-7 ay sürüyor ama o süreninde parasını alıyorsunuz.

Ben idare mahkemesinde tezli yüksek lisans mezunu olmama rağmen kaybettim. Şimdi temyize başvuracağım. Memurlar.net 'te temyizi kazanmış birinin örnek kararını paylaşmışlar. Sendika avukatıyla bunu da konuşacağım. Emsal karar da varken artık bundan sonra da kaybedersem birşey demiyorum yani.

http://www.memurlar.net/haber/215758/

omd' Alıntı:
cesur yürek2' Alıntı:

Ben idare mahkemesinde tezli yüksek lisans mezunu olmama rağmen kaybettim. Şimdi temyize başvuracağım. Memurlar.net 'te temyizi kazanmış birinin örnek kararını paylaşmışlar. Sendika avukatıyla bunu da konuşacağım. Emsal karar da varken artık bundan sonra da kaybedersem birşey demiyorum yani.

gerekçeli karar olarak ne yazmışlar.

omd' Alıntı:
cesur yürek2' Alıntı:

benimki de aynı durum, eğitim yönetimi tezli yüksek lisans olmasına rağmen idare mahkemesi ret etti.

şunu anlayabilmiş değilim, birinin ak dediğine diğeri nasıl kara diyebiliyor, hayret edilecek bir durum.

cesur yürek2' Alıntı:
gerekçeli kararda ne yazıyor. ayrıca temyize gitmeniz gerekir bunun içinde 60 günlük süreyi geçirmeyin

geçen ay hükümet bu hakimlerin kulaklarını çekti bundan sonra yolluk ve uzmanlık davları sıkıntı olacak. ancak aynı şartlarda iki öğretmenin biri uzaman diğeri değilse bu nasıl adalet anlayışı olacak. madem verdin bu hakkı herkese ver

aynen. birine veriyorsun öbürüne bu hakkı vermiyorsun. emsal de var üstelik. ne biçim iş bu?
bu adaletsizlik değil mi?

ben daha davayı açmamıştım. evraklar hazır, avukatla görüşmek gerek :verymad:

Arkadaşlar 2006 yılından sonra yapılmış bir yüksek lisans a dair temyizde onanmış bir danıştay örneği var mı?

Geri