Uzaktan Eğitim ve Alan Değişikliği

Kodla Büyü
Arkadaşlar açıktan ve uzaktan eğitim fakültesinde bölüm bitirdiğimiz zaman alan değişikliği yapabiliyoruz diye biliyorum ama yine de şüpheye düştüm. Bölüm öğrencileri için artık formasyon kalktı ve öğretmen olamayacaklar. Bu durum bizi de etkiler mi? Ayrıca uzaktan eğitim olduğu diplomada birtiliyormuş. Alan değişikliğinde bunlar ilerde sorun olur mu? Uzaktan eğitim ile örgün eğitim tamamen aynı haklara mı sahip?
Uzaktan eğitimle alan değiştirebilen gördünüz mü? Gerçekten oluyor mu böyle bir şey:)
Tam tersine hocam, bölüm öğrencileri mezun olduktan sonra formasyonsuz öğretmen olabilecekler, ama bakanlık öğretmen atananlara formasyon verecek. Üniversitelerin formasyonu dağıtmasını önleyecek aklınca meb. Formasyon almadan yani eğitim derslerini görmeden formasyonlu birini geçen bir kişi de müsaadenizle öğretmen olsun değil mi?

açık öğretimden edebiyat öğretmenliği bitiren arkadaşım sınıf öğretmenliğinden edebiyata geçti 1 ay önce.

Tam tersine hocam, bölüm öğrencileri mezun olduktan sonra formasyonsuz öğretmen olabilecekler, ama bakanlık öğretmen atananlara formasyon verecek. Üniversitelerin formasyonu dağıtmasını önleyecek aklınca meb. Formasyon almadan yani eğitim derslerini görmeden formasyonlu birini geçen bir kişi de müsaadenizle öğretmen olsun değil mi?
Hocam formasyonsuz alım diye birşey yok. Formasyon kalktı yerine tezsiz yüksek lisans getirilecek. Yani kişi önce tezsiz yüksek lisans yapacak ve eğer atamaya teşkil bölüm mezunu ise, KPSS sınavına girip atanacak. Yani her önüne gelen KPSS'ye girip puan alıp atanıp, sonra formasyon almayacak.

Sayın hocalarım, ben de 10 yıllık okul öncesi öğretmeniyim ve bu haziran ayında YBS mezunu olarak Bilişim Teknolojilerine alan değişikliği yapmayı planlıyorum. Ancak bir kaç gündür forumda konuyla ilgili araştırma yapınca tereddütte kaldım. Bilişimle ilgili pek iç açıcı tablo çizmemişsiniz.

Ne vardı, biz öğrenciyken de her üniversitede çift ana dal uygulaması olsaydı. Hiç olmazsa mezun olunca iki bölümden birini seçme hakkımız olurdu.
Sayısal mezunu olup BÖTE bölümünde hem Bilgisayar hem de Matematik, Fizik, Biyoloji vb. derslerin eğitimini aldık.
Şimdi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin angarya görüldüğü okullarda bir dersin öğretmeni değil de teknik eleman muamelesi görmeyi istemezdik.
Tek tesellimiz, öğrencilerimizin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersini sevmesi...

Son düzenleme:
Hocam formasyonsuz alım diye birşey yok. Formasyon kalktı yerine tezsiz yüksek lisans getirilecek. Yani kişi önce tezsiz yüksek lisans yapacak ve eğer atamaya teşkil bölüm mezunu ise, KPSS sınavına girip atanacak. Yani her önüne gelen KPSS'ye girip puan alıp atanıp, sonra formasyon almayacak.
formasyon zaten tezsiz yüksek lisanstı hocam, şu olan şeyi söylüyorsunuz yani değiştirileni. Bakanlığın düşüncesi üniversiteler parayla formasyon dağıtmasın, atanmış öğretmene formasyonu ben vereyim şeklindeydi.
https://www.besyohaber.net/formasyon-kalkiyor-mu-kimler-formasyon-alabilecek/ burası benim dediğimi destekliyor, ama bakanlığın ne yapacağı belli olmaz, yine değiştirir.

Yanlış biliyorsak düzeltiriz ama şöyle bir haber var
https://www.hurriyet.com.tr/egitim/...lcuktan-aciklama-hak-kaybi-olmayacak-41565363

Sayın hocalarım, ben de 10 yıllık okul öncesi öğretmeniyim ve bu haziran ayında YBS mezunu olarak Bilişim Teknolojilerine alan değişikliği yapmayı planlıyorum. Ancak bir kaç gündür forumda konuyla ilgili araştırma yapınca tereddütte kaldım. Bilişimle ilgili pek iç açıcı tablo çizmemişsiniz.
Hocam bilişim öğretmenleri zaten sıkışmış ve mutsuz durumda. Iyi düşünün. Norm başta olmak üzere sıkıntıların çok olduğu bir branş bilişim.

Ziya bey hocam, yöneylem araştırması, karar destek sistemleri, karar modelleri en zor hangisi bunlardan?

Hocam devamsislik sorun oluyor mu? Aslinda bolum okumak hele uzaktan hic icime sinmiyor ama orgunde de devam sorunu var. 4 sene sadece sinavdan sinava giderek nasil bitirecegiz?
Hocam İstanbul üniversitesi Uzaktan eğitime bu yıl başladık. Sınavlar pandemi dolayısıyla uzaktan oldu ilk dönem ama bu dönem nasıl olur bilmem. Her il merkezinde sınav yapılabiliyor.

formasyon zaten tezsiz yüksek lisanstı hocam, şu olan şeyi söylüyorsunuz yani değiştirileni. Bakanlığın düşüncesi üniversiteler parayla formasyon dağıtmasın, atanmış öğretmene formasyonu ben vereyim şeklindeydi.
https://www.besyohaber.net/formasyon-kalkiyor-mu-kimler-formasyon-alabilecek/ burası benim dediğimi destekliyor, ama bakanlığın ne yapacağı belli olmaz, yine değiştirir.

Yanlış biliyorsak düzeltiriz ama şöyle bir haber var
https://www.hurriyet.com.tr/egitim/...lcuktan-aciklama-hak-kaybi-olmayacak-41565363
Hocam TTK ve E-KPSS sınav başvuru kılavuzunda açıklandı, Formasyon belgesi olmayan öğretmenlik sınavına giremeyecek. Formasyonun kalkması noktasında ise Bakan Bey'in söyledikleri ve TTK nin sitesindeki açıklamalara göre sadece kaynak bölümlerden TYL yapanlar öğretmenlik hakkını elde edecekler. Hak kaybı ise 2021 yılına kadar formasyon alanlar ya da 2020 yılında başlamış olupta halihazırda devam edenler için söylendi.

Geri