Trafik kazası yaşadım.

Kodla Büyü

mtprogrammer

Aktif Üye
Şehir içinde aracıma kasisten geçerken arkadan bir araç hızla çarptı. Arka tampon ve bagaj kapağı zarar gördü. Karşı taraf tutanak tutmayı reddetse de polis çağırdım, zor bir şekilde tutanak tuttum. Ancak karşı taraf o kadar aksi, yalancı ve inatçı ki, trafik sigortasına ait poliçe bilgilerini aldım ama poliçe örneğini alamadım.
Aracımın onarım işlemi için poliçe fotokopisi vb. gerekir mi?
Bilgisi olan hocalarım...

Şehir içinde aracıma kasisten geçerken arkadan bir araç hızla çarptı. Arka tampon ve bagaj kapağı zarar gördü. Karşı taraf tutanak tutmayı reddetse de polis çağırdım, zor bir şekilde tutanak tuttum. Ancak karşı taraf o kadar aksi, yalancı ve inatçı ki, trafik sigortasına ait poliçe bilgilerini aldım ama poliçe örneğini alamadım.
Geçmiş olsun bildiğim kadarıyla karşı tarafın ruhsat, sigorta ve ehliyeti, kaza tutanağı

playstore'de E-Devlet ve Tutanak uygulaması var herhangi bir yazılı işlem yapmadan, kaza resimlerini, ruhsat, sigorta v.b. resimleri yüklemek yeterli oluyor. Her ne şartla olursa olsun arkadan vuran hatalıdır. Hatta öndeki aracın orta direkten (önce olamk şartı ile) arkaya kadar herhangi bir yerden vursa bile arkadan vurmuş muamelesi yapılıyor.

playstore'de E-Devlet ve Tutanak uygulaması var herhangi bir yazılı işlem yapmadan, kaza resimlerini, ruhsat, sigorta v.b. resimleri yüklemek yeterli oluyor. Her ne şartla olursa olsun arkadan vuran hatalıdır. Hatta öndeki aracın orta direkten (önce olamk şartı ile) arkaya kadar herhangi bir yerden vursa bile arkadan vurmuş muamelesi yapılıyor.
hocam denemek amaçlı tutanak yaptım edevletten, belli bir yerden sonra karşı tarafın da edevletten tutanak yapmasını istedi benden ve onun tuttuğu tutanağın karekod bilgisini istedi.

evet hocam karşılıklı olarak ruhsat, poliçe ve ehliyet hepsinin fotokopisini almanız ve vermeniz gerekiyor.

Teşekkürler hocalarım.
Bana çarpan kişi 65 yaşında bir bayan. E devlet tutanağını yapabilecek birisi değildi.
Poliçe bilgilerine serviste ulaşılacağı söylendi.
Aslında bir husus daha var, karşı taraf duyusal motor yeteneği olmayan, algısı düşük bir insan. Arabayı daha 3 hafta önce almış. Sürüş yeteneği yok. Trafikte oldukça tehlikeli. Bana çarpmasaydı muhtemelen yayaların arasına girecekti. Bunun icin yapılabilecek bir şey var mı?

polis tutanağında görünmesi gerekir karşı tarafın poliçe bilgileri. 2 gün önce aracıma çarpıp kaçan bir araç ile ilgili polis tutanağı tutuldu karşı tarafın ruhsat ve poliçe bilgileri polis tutanağında var.

ne bu tutanak olayı ya. çok saçma. bu konu acilen düzeltilmesi gereken bir konu. kaza yapmışım. karşı taraf da afedersin malın teki diyelim. o hengamede tutanakla mi uğraşacağım? karşı tarafla mi uğraşacağım? polis niye var? her şeyi ben halledeceksem neden vergi veriyoruz?

ne bu tutanak olayı ya. çok saçma. bu konu acilen düzeltilmesi gereken bir konu. kaza yapmışım. karşı taraf da afedersin malın teki diyelim. o hengamede tutanakla mi uğraşacağım? karşı tarafla mi uğraşacağım? polis niye var? her şeyi ben halledeceksem neden vergi veriyoruz?
65 yaşında duyusal motor kabiliyeti olmayan laftan anlamayan, yolda yürümeyi bile beceremeyecek bir kadın çıktı karşıma. Tutanak tutmam diye diretti. Arkadan çarpan kendisiydi; üste çıkmak için "niye yolda gidiyorsun" diye suçlayan saçma sapan konuşmaları vardı. O kadar zor sabrettim ki anlatamam. Elimi kaldırsam ben suçlu olurdum. Pisliğin, karaktersizin, çirkefin tekiydi. Allah iyilerle karşılaştırsın...

Geçmiş olsun hocam. Kardeşim avukat ve sigorta tahkim işlerini yapıyor (araç değer kaybı vs) özelden yazarsanız iletişiminizi sağlarım yardımcı olur.

hocam geçen ay başıma geldi, 2 aracının birbiriyle çarpışması sonucunda bir araç park halindeki aracıma sol önden çarptı. Araç daha 1 senelik sigorta acentem bayiden( zorunlu tutuldu). Hiç ilgilenmediler herşeyi kendim sağa sola sora sora bekleye bekleye kafayı yiye yiye çıldırarak öğrendim, allah yardımcın olsun hocam. Bana da aynsı oldu, Araçlardan biri tutanak tutmaya yanaşmadı. Senin soruna gelecek olursak avukat ve ekper onaylı çözüm şu: şahıs tutanak tutmaya yanaşmıyor değil mi, git savcılığa durumu anlat şikayetçi ol, o şahısın oraya çağırılıp vereceği ifade kaza tutanağı yerine geçiyor

Çıkmıyor bende öyle bir alan. Sorgulama ve doğrulama var sadece.

Çıktı sonradan ama iki aşamalı doğrulama istiyormuş. Hallederim bir ara.
Hocam bunu kullanabilmeniz için karşı tarafın anlayışlı olması gerekiyor. Kadın bana şehir mezarlığında ıssızlığın ortasında çarptı. O çirkefliklerine nasıl sabretmişim hala şaşırıyorum.

hocam geçen ay başıma geldi, 2 aracının birbiriyle çarpışması sonucunda bir araç park halindeki aracıma sol önden çarptı. Araç daha 1 senelik sigorta acentem bayiden( zorunlu tutuldu). Hiç ilgilenmediler herşeyi kendim sağa sola sora sora bekleye bekleye kafayı yiye yiye çıldırarak öğrendim, allah yardımcın olsun hocam. Bana da aynsı oldu, Araçlardan biri tutanak tutmaya yanaşmadı. Senin soruna gelecek olursak avukat ve ekper onaylı çözüm şu: şahıs tutanak tutmaya yanaşmıyor değil mi, git savcılığa durumu anlat şikayetçi ol, o şahısın oraya çağırılıp vereceği ifade kaza tutanağı yerine geçiyor
İnsanlar nasıl katil olurlar derdim sürekli. O kadını görünce sabredemeyen insanları düşündüm, çok rahat katil olunur. Çok şükür o anı mesleğime ve karakterime uygun şekilde atlattım. Allah iyilerle karşılaştırsın hocam sizi de.

Hocam bunu kullanabilmeniz için karşı tarafın anlayışlı olması gerekiyor. Kadın bana şehir mezarlığında ıssızlığın ortasında çarptı. O çirkefliklerine nasıl sabretmişim hala şaşırıyorum.
Allah yardımcınız olsun. Ben bu gibi durumlar için araç içi kameranın zorunlu olması gerektiğini savunuyorum. İki aracıma da taktım. Bir tanesi sizde olduğu gibi çirkef bir kadının iftirasından kurtardı.

Yasalar kadınları biraz daha koruyor. Kadının beyanı geçerli sayılıyor bazı durumlarda. Onu kullanan çok ama birgün öyle bir öderler ki kendi de şaşar kalır.

Geçen dönemde arkadaşım eşinin aracına kadın vurmuş durmadan devam etmiş. Plakayı alıp polise bildirdiler. Kadın ben ileride ışıkta bekledim gelen olmadı demiş polis çağırınca.

Son düzenleme:
Teşekkürler hocalarım.
Bana çarpan kişi 65 yaşında bir bayan. E devlet tutanağını yapabilecek birisi değildi.
Poliçe bilgilerine serviste ulaşılacağı söylendi.
Aslında bir husus daha var, karşı taraf duyusal motor yeteneği olmayan, algısı düşük bir insan. Arabayı daha 3 hafta önce almış. Sürüş yeteneği yok. Trafikte oldukça tehlikeli. Bana çarpmasaydı muhtemelen yayaların arasına girecekti. Bunun icin yapılabilecek bir şey var mı?
Nasıl ehliyet vermişler ki bu kadına trafikte trafik canavarları dolanıyor

Apartmandan komşum 5 sene evvel kaza yaptı. Adam duraksamadan yola direk çıkmış kavşakta. Komşu onun sağından gelirken adam yola durmadan çıkıyor. Yandan girmiş arabayla. Polis vs geliyor. Adam sağ gözüm hiç görmüyor bende geldiğini görmedim çıktım yola demiş. Adamın gerçekten sağ gözü hiç görmüyor ve bu adam nasıl araç kullanır demiş polise. Polis ehliyeti var yapacak bir şey yok demiş. Demek ki ehliyeti alınca gözlerini kaybetse bile kişi araç kullanmaya yetkili oluyor kanunen.

Adam hatasını kabul etti masrafları vs ödedi ama kanunlar çok ilginç.

İşin ilginci benim 40 yıldır ehliyetim var diyor ancak arkadan çarpanın %100 suçlu olduğunu bilmiyor. Ehliyeti yıllar önce karambolden almış. Arabada oğlum vardı, çarpmanın etkisiyle çok korktu, ağlamaya başladı. Çocukla ilgilenince "bir şey yok ya" deyip durdu. Bu kadar karaktersiz bir yaratık...

Benim arabaya da durmak için çarpmışlardı öylece kırmızı ışıkta bekliyordum fren bozulmuş durmak için bana çarptılar

Hocalarım bir şey daha sormak istedim. Servisin yoğunluğundan dolayı onarım başlamadı henüz. Arabada yetkili serviste tampon onarılıp boyanacak. Bagaj kapağında sadece plakanın takılı olduğu bölge boyanacak dendi. Değişen yok. Ancak şöyle bir durum var; bizim millet kaportada boyayı duydu mu ürperiyor. Bagaj kapağındaki kısmı göçük düzeltmecilere sordum, 5 ile 7 bin civarı fiyat verdiler. Açıkçası bagaj kapağını boyatırsam arabam boyalı olacak. Aksi durumda namussuzun biri çarptı diye cepten harcama yapacağım ki, tek maaşla çoluk çocuğumun rızkını vermek... Aracımın değer kaybı için elbette başvuracağım. Sadece tampon boyanırsa değer kaybı olarak ne alırım? Bu arada araçsız kalınan süreler için icraya da vermeyi düşünüyorum.

Hocalarım bir şey daha sormak istedim. Servisin yoğunluğundan dolayı onarım başlamadı henüz. Arabada yetkili serviste tampon onarılıp boyanacak. Bagaj kapağında sadece plakanın takılı olduğu bölge boyanacak dendi. Değişen yok. Ancak şöyle bir durum var; bizim millet kaportada boyayı duydu mu ürperiyor. Bagaj kapağındaki kısmı göçük düzeltmecilere sordum, 5 ile 7 bin civarı fiyat verdiler. Açıkçası bagaj kapağını boyatırsam arabam boyalı olacak. Aksi durumda namussuzun biri çarptı diye cepten harcama yapacağım ki, tek maaşla çoluk çocuğumun rızkını vermek... Aracımın değer kaybı için elbette başvuracağım. Sadece tampon boyanırsa değer kaybı olarak ne alırım? Bu arada araçsız kalınan süreler için icraya da vermeyi düşünüyorum.
yaptırdığınız tüm işlemlerin faturası olsun onların hepsini alırsınız mahkemeyle değer düşüm de ayrıca alırsınız.

Tam olarak anlayamadım hocam. Şimdi yetkili serviste tampon onarılacak. Bagaj kapağını yaptırdığım yerden fatura alacağım, aldığım faturayı sigorta şirketine mi vereceğim? Yoksa avukat yoluyla mı alacağım?

Geri