Trafik kazası sonrası, hastane!!

Kodla Büyü

EynelMefer

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bir arkadaşımdan gelen bu mailin hepimiz için önemli olduğu düşüncesindeyim. Umarım asla gerek olmaz. Sevgiler,

İNŞALLAH İHTİYAÇ OLMAZ

KIZIM ÖZGE ,OĞLUMA AİT CLİO MARKA ARAÇLA ,YANINDA DA BİR KIZ ARKADAŞI İLE, ANKARA ARMADA ÖNÜNDE BÜYÜK BİR KAZA GEÇİRDİ.

KAZA SONUCUNDA ARAÇ PERT OLDU. KIZLARIN EMNİYET KEMERLERİ BAĞLI OLDUĞU İÇİN BAŞ VE BEL AĞRILARI DIŞINDA HERHANGİ GÖRÜLÜR BİR RAHATSIZLIKLARI YOKTU. BUNA RAĞMEN BİZ ARACI BIRAKTIK VE KIZLARI SÜRATLE GAZİ HASTANESİNE GÖTÜRDÜK.

BİZDEN ÜCRET ÖDEMEMİZ İSTENDİ, TRAFİK KAZASI SONUCU BURADAYIZ BAKMAK ZORUNDASINIZ DİYE İTİRAZ ETTİK.BUNUN ÜZERİNE KIZLARIN NÜFUS CÜZDANLARINI TESLİM ETMEMİZ KAYDIYLA BAKILACAĞINI SÖYLEDİLER. NÜFUS CÜZDANLARINI TESLİM ETTİK. ÇOCUKLARIN: RONTGEN, TAHLİL VE MUAYENELERİ YAPILDI. ŞÜKÜR ÖNEMLİ BİR SORUN OLMADIĞI TESPİT EDİLDİ.

NÜFUS CÜZDANLARINI NE ZAMAN İADE EDECEKLERİ SORULUNCA ; EHLİYET, RUHSAT, SİGORTA POLİÇESİ FOTOKOPİSİ, POLİSİN KAZA TUTANAĞI, AMBULANS BELGESİ VB. BELGELERİ TAMAMLAYIP GETİRDİĞİMİZDE NÜFUS CÜZDANLARINI İADE EDEBİLECEKLERİ Nİ SÖYLEDİLER.

İKİ GÜN SONRA BELGELERİ TAMAMLAYIP HASTANEYE GÖTÜRDÜM.GÖREVLİ BELGELERİ İNCELEDİ VE KIZIMIN ARKADAŞI ZEYNEP İN NÜFUS CÜZDANINI BANA İADE ETTİ ,ANCAK KIZIM ÖZGE NİN NÜFUS CÜZDANINI İADE EDEBİLMESİ İÇİN BANA UZATTIĞI FATURAYI ÖDEMEM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

BEN KIZIMIN HALK BANKASINDA ÇALIŞTIĞI İÇİN SOSYAL GÜVENCESİNİN OLDUĞUNU, OLMASA BİLE KASKO VE ZORUNLU TRAFİK SİGORTALARIMIN TAMAM OLDUĞUNU, BİLDİĞİM KADARIYLA BU SAĞLIK GİDERİNİ ÖDEMEMEM GEREKTİĞİNİ ANLATMAMA RAĞMEN, ISRARLA ÖDEMEZ İSEM NÜFUS CÜZDANIMI ALAMAYACAĞIMI SÖYLEDİ.

HASTANEDEN SİGORTACI OLAN DEVRE ARKADAŞIMIZ FATİH AKKUL U ARADIM. KENDİSİNE DURUMU ANLATTIM. İLGİLİ MAİLİ BULUP BULAMAYACAĞINI SORDUM. FATİH MAİL HATIRLADIĞINI ,KISA SÜREDE BULUP BANA DÖNECEĞİNİ SÖYLEDİ. 10 DAKİKA SONRA FATİH BANA DÖNEREK KANUN MADDESİNE KADAR MAİL İ AKTARDI.

BEN TEKRAR GÖREVLİYE GİDEREK 2918 SAYILI KANUN GEREĞİ BENİM BU SAĞLIK GİDERİNİ ÖDEMEMEM GEREKTİĞİNİ ,ERTESİ GÜNÜ KANUNUN İLGİLİ MADDESİNİN FOTOKOPİSİYLE GELECEĞİMİ, BU SAĞLIK GİDERİNİ ÖDEMEMEM GEREKTİĞİ HALDE ISRARLA ALMAK İSTERLERSE KENDİLERİNİ MAHKEMEYE VERECEĞİMİ SÖYLEYİNCE ,GÖREVLİ SİNİRLİ BİR ŞEKİLDE YERİNDEN KALKARAK BİR DOLABI AÇTI VE' KANUN İŞTE BURADA' DİYEREK 2918 SAYILI KARAYOLLARI KANUNUNU ÇIKARDI VE OKUMAYA BAŞLADI. İKİ DAKİKA SONRA YÜZÜ KIZARDI VE BANA DÖNEREK BEYEFENDİ SİZ HAKLIYMIŞSINIZ DEDİ.

BEN BUGÜNE KADAR KİMBİLİR KAÇ KİŞİDEN ÖDEMEMESİ GEREKTİĞİ HALDE BU PARAYI ALDINIZ. GÖREVİ SİZMİ BİLECEKSİNİZ? YOKSA VATANDAŞ BİLİP SİZE HATIRLATACAKMI? SORMAYAN SORGULAMAYAN ARAŞTIRMAYAN BİR TOPLUM OLMAMIZADAN İSTİFADE İLE BU ŞEKİLDE DAVRANIYORSUNUZ VE GÖREVİNİZİ BİLMİYORSUNUZ VE YAPMIYORSUNUZ DİYEREK , NÜFUS KAĞIDINI İSTEDİM.

GÖREVLİ BENİ ORADAKİ BİR KOLTUĞA DAVET ETTİ .BENİM HAKLI OLDUĞUMU ANCAK NÜFUS CÜZDANINI YAKLAŞIK 10 GÜN SONRA VERMEK İSTEDİĞİNİ VE BENDEN ANLAYIŞ BEKLEDİĞİNİ SÖYLEDİ. NEDEN? DİYE SORDUĞUMDA BU UYGULAMAYI BUGÜNE KADAR HİÇ YAPMADIKLARINI ,KARAYOLLAR DÖNER SERMAYE İŞLETMESİNDEN HİÇ SAĞLIK GİDERİ TAHSİL ETMEDİKLERİNİ. ŞAYET TAHSİLAT YAPAMAZLARSA PARANIN KENDİ MAAŞINDAN KESİLECEĞİNİ, UYGULAMAYI YAPARAK PARAYI TAHSİL EDEBİLİRLERSE BENİM NÜFUS CÜZDANIMI VERECEĞİNİ AKSİ HALDE BENDEN KANUNİ YOLLARLA HAKKIMI ARAMAM GEREKTİĞİNİ ANLATTI.

ANLAYIŞ GÖSTERDİM 10 GÜN SONRA HASTANEYE GİDEREK NÜFUS CÜZDANINI ALDIM. BENİM SORGULAMAM VE HAKKIMI ARAMAM SONUCUNDA GAZİ HASTANESİ BU UYGULAMAYI BAŞLATMIŞ OLDU.

SEVGİ VE SAYGILARIMLA.

UMARIM İHTİYACIMIZ OLMAZ...

2918 nolu yasa

YASAYI BİLMEKTE YARAR VARDIR. KİMSENİN BAŞINA GELMESİN AMA,
DİYELİM Kİ TRAFİK KAZASI GEÇİRDİNİZ. YARALI VAR, HASTANEYE GİTTİNİZ.
'YAPILACAK MÜDAHALE VE TEDAVİ ÜCRETLERİNİ ÖDEYECEĞİNİZE DAİR ŞU
BELGEYİ İMZALAYIN' TEKLİFİ İLE KARŞILAŞIRSINIZ. ...

ANCAK SİZ DE 'BU BELGEYİ İMZALAMAZSAM, BANA MÜDAHALE VE TEDAVİ
ETMEYECEĞİNİZE DAİR BİR BELGEYİ İMZALAYIP GETİRİN.'...

DEDİĞİNİZ ANDA,

HASTANENİN BÜTÜN İMKANLARI SİZİN İÇİN SEFERBER OLACAKTIR.
2918 SAYILI TRAFİK KANUNUNU MUTLAKA OKUYUN.

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ, KAZAZEDELERİN HAKLARIYLA İLGİLİ BİR RAPOR
HAZIRLADI.
TRAFİK KAZASI SONUCU YARALANAN VE HASTANEYE KALDIRILARAK TEDAVİ
ALTINA ALINAN KAZAZEDELERİN,

KANUNA GÖRE TEDAVİ İÇİN ÜCRET ÖDEMEMESİ GEREKTİĞİ BELİRTİLDİ.

KAZA SONUCU YARALANAN VE

HERHANGİ BİR HASTANEDE TEDAVİ GÖREN KAZAZEDELERDEN,

BU TEDAVİLERİNE KARŞILIK HASTANE TARAFINDAN ÜCRET TALEP EDİLEMEYECEĞİNİN
BELİRTİLDİĞİ RAPORDA,

2918 SAYILI TRAFİK KANUNU'NA GÖRE :

''HERHANGİ BİR TRAFİK KAZASI SONUCU YARALANAN KİŞİ, EN KISA SÜREDE
HASTANEYE YETİŞTİRİLMEK VE GEREKEN TEDAVİNİN YAPILMASI''
HÜKÜMLERİNİ İÇERİYOR.

YÖNETMELİĞE GÖRE,

'' HASTANE ACİL SERVİSİ, KENDİSİNE GELEN KAZAZEDENİN'
MADDİ DURUMU, SOSYAL GÜVENCESİNİN OLUP OLMADIĞINA VE HASTANIN
ÖZELLİĞİNE BAKMADAN, GEREKEN TEDAVİYİ VE MÜDAHALEYİ HERHANGİ BİR
ÜCRET TALEP ETMEDEN YAPMAK ZORUNDA.

BU TEDAVİ SONUCU OLUŞAN MASRAFIN İSE SAĞLIK BAKANLIĞI, KARAYOLLARI
TRAFİK DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ TARAFINDAN KARŞILANACAGININ
BELİRTİLDİĞİ RAPORA GÖRE;

VATANDAŞLARIN HAKLARINI BİLMEDİĞİ İÇİN SORUNLAR YAŞANDIĞINI VE
HASTANELERİN BU KANUNDAN BİHABERMİŞ GİBİ GÖZÜKÜP, VATANDAŞTAN PARA
TALEP ETMELERİNİN SUÇ OLDUĞU BELİRTİLDİ.

LÜTFEN TANIDIĞINIZ HERKESE İLETİNİZ.

KAZASIZ GÜNLER DİLEGİYLE..._

Teşekkürler gerçekten faydalı bir bilgi oldu. Allah bizleri kaza ve belalardan korusun.

Kanunun 2. bölümünde Sağlık hizmet bedellerinin ödenmesi başlığı altında

Madde 98 – (Değişik: 13/2/2011-6111/59 md.)
Trafik kazaları sebebiyle üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmî ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının
sundukları sağlık hizmet bedelleri, kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumu
tarafından karşılanır.

Trafik kazalarına sağlık teminatı sağlayan zorunlu sigortalarda; sigorta şirketlerince yazılan primlerin ve Güvence
Hesabınca tahsil edilen katkı paylarının % 15’ini aşmamak üzere
, münhasıran bu teminatın karşılığı olarak Hazine
Müsteşarlığınca sigortacılık ilkeleri çerçevesinde maktu veya nispi olarak belirlenen tutarın tamamı sigorta şirketleri ve
3/6/2007 tarihli ve 5684 sayılı Sigortacılık Kanununun 14 üncü maddesinde düzenlenen durumlar için Güvence Hesabı
tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna aktarılır. Söz konusu tutar, ilgili sigorta şirketleri için sigortacılık ilkelerine göre ayrı
ayrı belirlenebilir. Aktarım ile sigorta şirketlerinin ve Güvence Hesabının bu teminat kapsamındaki yükümlülükleri sona erer.
Hazine Müsteşarlığının bağlı bulunduğu Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu söz konusu tutarı % 50’sine kadar
artırmaya veya azaltmaya yetkilidir.
Bu madde çerçevesinde sigorta şirketleri ve Güvence Hesabı tarafından ödenecek meblağın süresinde ödenmemesi
halinde 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinin ikinci fıkrası uygulanır.
Sigorta şirketleri ve Güvence Hesabından Sosyal Güvenlik Kurumuna aktarılacak meblağın belirlenmesi ve ödenmesi
ile sağlık hizmetleri için teminat sağlanan sigortaların tespiti ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar
Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunun görüşü alınarak Hazine Müsteşarlığınca belirlenir. Trafik kazası sebebiyle
Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurumlarınca gerçekleştirilen tedavi giderleri bakımından, Sosyal Güvenlik Kurumu
tarafından Sağlık Bakanlığına yapılacak ödemeye ilişkin usul ve esaslar Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı
tarafından ayrıca belirlenir.

Ekli dosyalar

• 2918sayili_karayollari_trafik_kanunu.rar
    927.2 KB · Görüntüleme: 18
Geri