Toyota corolla hibrit vs Hyundai elentra

Kodla Büyü

yumakli

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
356
Merhaba arkadaşlar. İki araç aradında kaldım. Kullananlarınız varsa tavsiyede bulunabilir mi?
 
Şehir içi ise hıbrıt corolla iyidir . Mtv ve batarya maliyetleri eksi tarafı .
1.6 benzın lpg elantra kötu tercih olmazdı .
 
Sıfır değilse hybrit mantıklı değil hocam. Batarya durumu muallak. Avrupa'da ikinci elde en çok değer kaybı elektrikli ve hybrit araçlarda oluyormuş. Sebebi tabiki batarya maliyeti
 
hybrid bataryayı kafaya takmayın yurtdışında taksi yapıyorlar bu araçları milyonlarca km kullanılıyor. zaten %40 %70 arasını kullanıyor kapasitesinin, telefonunuzu %40 %70 arası kullandığınızı düşünün bataryası bozulur mu? şehir içi çok kar ettirir hybrid, mtvyi de defalarca çıkarırsınız.
 
Merhabalar hocam,
Aktif olarak neredeyse 2 yıldır, 2022 model Toyota Corolla Hybrid (Dream paket) kullanıcısıyım. Benim araçtan beklentim performanstan çok yakıt odaklı olduğu için ben memnunum. Aracı size şöyle anlatayım.
* Aracın motoru 1.8 olabilir ama gerçek 1.8 motor performansını araçtan beklemeyin. Bu motor normal motorların aksine atmosferik atkinson çevirmeli bir motordur ve ekonomi odaklıdır. Turbo yoktur. Siz bu motorun gücünü 1.4motorun gücü gibi düşünseniz, daha iyi olur. Ama bu demek değildir ki çok güçsüz bir motordur. Elektrik motoru desteklediği için çıkamayacağı yokuş yoktur.
* Yokuşlarda motoru biraz bağırır. Bu sizi rahatsız edebilir. Yokuşlarda hızlanması pek iyi değildir.
* MTV'si 1.8 motoru olduğu için yüksektir ama bunu yakıttan fazlasıyla çıkartabilirsiniz. MTV 2024 yılı 0-3 yaş araç için yıllık 12413 TL
* Bakımları senede 1 ya da 15000 km birdir.
* Ses yalıtımı malesef çok iyi değildir. Ama çokta kötüde değildir.
* Bu aracın yakıt oranı yaşadığınız şehrin trafik durumuna göre değişir. Örneğin benzinli bir aracın 100 km de 10 lt yaktığı bir yerde, bu araç 4-4,5 lt civarı yakar. Benzinli bir aracın 8 lt yaktığı bir yerde de ortalama 4,5 - 5 lt yakar. Normal benzinli bir araca göre 100 km de 3 lt benzin tasarrufu yaptığını varsayarsak 10000 km de 300 lt benzin yapar. Bu da şu an ki benzin fiyatına göre yaklaşık 12000 TL yapar. MTV için 1.6 ya ödenecek MTV'yi çıkarttığımızda görüldüğü üzere aradaki farkı ödeyip kar yaptığı da görülmektedir.
* Uzun yolda normal benzinli araç gibi yakar. Yani 120 ile giderseniz ortalama 4.5 ile 5.5 arası yakar. Ama trafik olursa yakıt oranınızda düşer.
* Şehir içinde gittiğiniz yolun en az %75'ini elektrik motoru ile gidersiniz. Uzun yolda bu değer %20'lere kadar değişebilir.
* Araç hybrid olmayan corollara göre yerden biraz daha yüksektir. Önceden dizel corollam vardı. Onda arkaya 2 kişi bindiğinde kasislere altını çok sürtmüştüm. Kasislerden hep çapraz geçerdim. Ama bunda arabaya 5 kişi + 1 çocuk ve 3 valiz ile binmemize rağmen, hiçbir kasiste altını sürtmedim. Ayrıca arabada hiç zorlanmadı.
* Araçta 3 mod vardır. Eco, Normal ve Sport. Sport modda araba bambaşka bir moda giriyor ama yakıt çok artıyor. Ben uzun yollarda normal, şehiriçinde eco mod kullanıyorum.
* Araçta en alt pakette (dream) adaptif hız sabitleyici, uzun far asistanı, çarpışma önleyici gibi özelliklerde mevcuttur.
* Aracın içi 2019 önceki corollalara göre biraz dardır.
* Araçta alternatör, volan dişlisi, marş motoru, debriyaj, baskı balata, V kayışı gibi parçalar yoktur. Kliması elektriklidir. Trigeri zincirlidir. Bu da hybrid için bir avantajdır.
* Şanzımanı e-CVT dir. Normal CVT den de farklıdır. Bozulma olasılığı en düşük şanzımanlardan biridir. e-CVT yi internetten araştırarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Konforludur. Silkeleme yapmaz. Vites geçişlerini hissetmezsiniz.( Zaten e-CVT şanzımanda vites geçişi diye bir şey yoktur. Genelde vites geçişleri hissediliyor mu diye soruluyorda o yüzden bu şekilde cevap verdim)
* Balatası ve diski normal araçlardakinden yaklaşık 2 kat daha fazla gider. Genelde yumuşak duruş yaparsanız, rejenerasyonla durursunuz ve balatanızın ömrü artar. Ama sert kullanırsanız diğer araçlarda olduğu gibi balata çabuk biter.
* Muayene de egzoz muayenesi yoktur.
* Android car play ve android auto dream pakette var.
* Bataryayla şu kadar km gidiyorum demek yanlış olur. Zaten bu şekilde sadece elektrik modu ile uzun süre bu araç kullanılmamalıdır. Yoksa yakıttan kar edemezsiniz. Hybrid araç kullanma biçimi farklıdır. Aracı kullanırken yokuşlarda benzinli motorla gidilmeli, uygun ortamlar oluştuğunda süzülme yapılabilmeli, ters mod yöntemi ile gidilebilmelidir. Bunları aracı kullandıkça kavrayacaksınız.
* Gelelim batarya ömrüne:). Aracın bataryası normal aracın ömrü kadardır. Toyota 1997 yılından beri hybrid araçları üretiyor. O zaman üretilen araçların bile pillerinin daha yeni değiştiğini bir yerlerde okumuştum. Yabancı internet forumlarında hiçbir arıza olmadan 250000 mil yol yapan corolla hybrid araçları mevcut. Hatta Avrupada sanrım bu araçlar taksi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
* Aşağıya da sizlere bu araçla ilgili yardımcı olacak forum ve youtube kanalını bırakayım:
- Türkiye de hybrid konusunda en kapsamlı youtube kanalı diyebilirim, aradığınız tüm soruların cevaplarını hatta toyota yetkili servisinde bile bulamayacağınız bazı soruların cevaplarını bu kanalda bulabilirsiniz:
Bir de corolla hybridi kimler almalı kimler almamalı onunda linkini ekleyeyim. Arkadaşa daha çok yardımcı olur.
Toyota Corolla Hybrid Turkey Facebook Grubu : https://www.facebook.com/groups/toyotacorollahybridturkey/?ref=share&mibextid=I6gGtw (Bu gruptaki bir üye yaklaşık 100 km ile 3 lt yakıt civarında dolaşıyor. Ama o kullanırken hybrid assistant ile aracı kullanıyor. Yazın bir depoyla 1200 km civarı gittiğini söylüyordu. Ve araçla yaptığı yolculukların yakıt tüketim değerlerinin tümünü tutmuş. Yine bir başka birisi de 2020 model hybrid aracı ile 200000 km yapmış ve paylaşmış. Ortalaması da 100m de 4 litre imiş. Pil sağlığı da gayet iyi ve herhangi bir sorunu da yokmuş.)
Toyota Corolla Hybrid Owners Club - Yabancı Facebook grubu: https://www.facebook.com/groups/2170681163018258/?ref=share&mibextid=I6gGtw Mesela bu grupta 2021 corolla hybrid ile 320000 mile yapan kullanıcı var ve herhangi bir sorunla da karşılaşmamış.
* Bakımları zamanında yapılırsa uzun ömürlü bir araçtır.
* Hbrid bakımları 5. yıldan sonra her yıl bir miktar para verilerek 10 yıla kadar uzatılabiliyor. Bu seneki fiyatı 1950 TL.( Yalnız şu yıl dan tam emin değilim, 4. yıldan sonra da olabilir.)
* Şahsi fikrim bu aracın pillerden ve mtvden dolayı korkulduğu için kıymeti bilinmeyen bir araçtır. Bu yüzden ikinci elleri diğer araçlara göre biraz düşüktür. Halbuki birçok açıdan avantajlı bir araçtır. Sürmesi zevkli ve bilgisayar oyunu gibi her sürüşte daha düşük yakıt elde etmeye çalışıyorsunuz. Ama bu araçtan performans beklentiniz olursa, bu aracı almanızı tavsiye etmem.
* Bir de aracı alıp çok fazla kullanmayacak olan kişilere de bu aracı tavsiye etmem. MTV yüksek olduğu için zarar eder.
 
Son düzenleme:
çok güzel açıklamışsınız hepsinin altına imzamı atarım ben de 2021 model kullanıyorum. aracın balatası geç bitiyor, motoru yolun yarısında çalışmıyor 20bin km giden aracın motoru 10bin giden araba kadar eskiyor, bakımları 15binde bir. bunlar hep avantaj.

araç pek bilinmiyor mtv çok deniyor bataryadan korkuluyor o nedenle 1.6 benzinliden bile ucuza satıldığı oluyor. 1.6 motor kutsal motor zaten :) satın alırken bu bir avantaj tabi ikinci elden ucuz ucuz alırsınız. sıfır alırsanız ikinci elde zarar edersiniz.

uzun süreli karma tüketim verisi tutuyor musun hocam? Ben 2023 yılı 22bin km kullandım 4.4lt/100km yaptım.
 
Malesef tutmuyorum hocam. ama benimki sizin ki kadar iyi değil sanırım:). Sizin değer çok iyi. 100 km de 5.0 civarı olması lazım. Genelde kısa mesafe kullanıyorum. Ondan sanırım. Şehir içinde 12-13 km kullandığımda o zaman çoğunlukla 3.8 -4.2 aralığını görüyorum. Dediğiniz gibi çok bilinmediği için satın alanlar için şu an avantaj. Hatta şu aralar biraz ikinci eli canlandı gibi. :)
 
Son düzenleme:
kesinlikle hybrid corolla dan yana tercihim . ben hatta CH-R leri çok beğeniyorum baya niyetlendim ama 2 çocukla sığışmak çok zor.
bence lpg li elentradan da piyasası daha iyidir.
ayrıca batarya için toyota 10 yıl garanti veriyor diye biliyorum.
garanti koşulları en iyi otomobil firması da TOYOTA dır.
bence o fiyatlara gerçekten orta sınıf için rakipsiz.
 
Geri
Üst