Toplu Sınav Dağıtım Programı (Excel)

Kodla Büyü
malkocoglu' Alıntı:
sınava girecekleri ayır deyince visual basic penceresi açılıyor debug ve retry hatası alıyorum ne yapayım :)
Bu arada 4 teker hem bedeni hem ruhu korur, 2 teker ikisi için de riskli :)
Kurtlar vadisi pusu için de bu imza hiç gitmemiş ayrıca :p :mrgreen:

yukarıda yazdığım iki iletide farklı bir program için söylenmiştir, o programa gerek kalmadığı için kaldırdım, mevcut programla ilgisi yoktur.
hata alan arkadaşlar siteden tekrar indirip kullanabilir,

serdemir

Uyarı nedeni; Coğrafya dersi öğrencisi çok fazla olduğu için onların arasına öğrenci koyamadığından dolayı.
ya Coğrafya dersini böleceksiniz ya da başka dersleri de sınava ekleyeceksiniz,

iyi çalışmalar.

ss4809' Alıntı:
yukarıda yazdığım iki iletide farklı bir program için söylenmiştir, o programa gerek kalmadığı için kaldırdım, mevcut programla ilgisi yoktur.
hata alan arkadaşlar siteden tekrar indirip kullanabilir,

serdemir

Uyarı nedeni; Coğrafya dersi öğrencisi çok fazla olduğu için onların arasına öğrenci koyamadığından dolayı.
ya Coğrafya dersini böleceksiniz ya da başka dersleri de sınava ekleyeceksiniz,

iyi çalışmalar.
Anlamadım.
gerçi ben kendim hiç yapmadığım için önce bu ortak sınav mantığını anlamadım herhalde. Neyi nereye dağıtıyoruz birkere. Herkes sınavını kendi sınıfında oluyor zaten. sınıflar ve dersler karıştırılmıyor ki. neyse ya program bana karışık geldi. kullanım kılavuzu lazım. Yine de teşekkürler.
(1 saat sonra)
ilk defa yapabildim. ama ben olayı hala anlamış değilim, benim bildiğim ortak sınavda aynı sınıfdaki tüm öğrenciler yine kendi sınıflarında aynı sınavı oluyorlar. sizin program sanırım kalabalık okullar ve kopya çekmeyi önlemeye yönelik ayrıştırma yapıyor.
Benim düşündüğüm mantıkda zaten programa gerek yok sanırım. Tüm 9 ların aynı anda matematik sınavı olması durumunda yani...

Hocam v.4.03 çok iyi olmuş eline sağlık.
Mümkünse bir isteğim olacak Program salon listesine göre sınav kağıtlarını da otomatik basabilirse çok süper olacak :)

Eğer yardım pencerelerine adım 1, adım 2 gibi ön notlar yazsanız çok kolay olacaktı. elinize sağlık öncelikle... kullanım kılavuzu yazdıysanız lütfen bana iletir misiniz? ingilizceci@gmail.com mrelmas@gmail.com bu yazılım kusursuz. ancak iyi bi yönergeye ihtiyacı var
ss4809' Alıntı:
ÖNEMLİ UYARI: Lütfen programdan herhangi bir yerden satır veya sütün silmeyiniz. Program hatalı çalışacaktır, sadece beyaz alanlarda gerekli düzenlemeleri yapınız.
v4.03
* Sayılar2 düzeltildi, tekrar özür dilerim,
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
v4.01 - sorunludur, v4.03'ü kullanınız
* Sayilar2'deki derslerin üst üste toplanması hatası giderildi, ders sayılarını sıfırlamayı unutmuşum, özür dilerim.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
v4 - sorunludur, v4.02'yi kullanınız
+ Devamsız öğrencilerin listelerden çıkarılması,
+ Boş sınav takvimi oluşturulması, sınav takvimi sınıflara göre otomatik olarak oluşturulmaktadır, sadece tarihler ve hangi ders saatinde hangi sınavın yapılacağı listelerden seçilecek,
+ Sınav takviminden tarih ve sınav saatine göre sınavı yapılacak derslerin sınav programına aktarılması,
+ Sınıfları gruplara ayırıp (en fazla 4 grup olabilecek şekilde hazırlandı istenirse arttırılabilir) kendi içinde dağıtılmaları, sadece otomatik oluşturulan sınav takviminden çağrılan sınavlarda çalışmakta,
+ PDF dosyaların sınav tarih ve saatine göre kaydedilmesi,
v3
+Dağıtım sistemi yenilendi, artık daha homojen olarak dersleri dağıtabiliyor, önceki kullanılan sistem de kullanılabilir durumda,
+Rapor sayfası eklendi,
+Sayfalar tek tek yazdırılabiliyor,
+PDF dosyası olarak kaydetme seçeneği eklendi, bu özelliği kullanabilmek için Office'in PDF kaydetme özelliği olmalı, eğer yoksa ya mikrosoftun sitesinden veya ekli dosyayı kurmak gereklidir,
http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=7
*Programı aktif olarak kullanamıyorum, eğer çıkan sorunlar veya önerileriniz varsa vakit buldukça eklemeye çalışırım.
v2.01
* salon listelerindeki fazla sayfa yazdırma sorunu düzeltildi,
v2 - sorunludur, V2,01'i kullanınız
Programı 60 sınıf ve 45 sınıf mevcuduna göre düzenledim,
+Listeler ayrı belgelerde
+Salon yerleri belirtilebiliyor
+Yazıcıya tüm listeler otomatik olarak gönderilebiliyor (ek: öncelikle pdf yazıcılarla kullanınız)
+Salonlardaki ders sayıları listesi eklendi

- ek: homojen dağıtım yapamıyor, bilgim var, biraz kontrolsüz rastgele dağıtımın dezavantajı. kontrollü bir rastgele dağıtım sistemi geliştirildi fakat bu sürümde yer almıyor.
* ek: sıralarınız çift kişilik ise mutlaka sınavı yapan öğretmenin listeleri tekrar kontrol edip gerekli öğrenci yeri değişikliklerini yapması gerekmektedir.
- Sınavları yapılacak derslerin öğrenci sayılarının dengeli olması gerekmektedir, sınav programı hazırlarken bu konu göz önünde bulundurulmalıdır. Ör: Coğrafya 9 sınavı 50 kişi, Tarih 10 sınavı 40 kişi olduğu zaman araya eklenecek Tarih 10 öğrencisi sayısı 49veya 51 olmalı ki birer arayla öğrencileri dağıtabilsin. Çok dersli sınavlarda pek problem olmuyor fakat 2 veya 3 dersli sınavlarda dikkat edilmeli.

Sınavlar belgesinde gerekli açıklamalar vardır, çalışmaya başlamadan önce tüm açıklama balonlarını silebilirsiniz.
v1
Ortak sınavlarda okulum için hazırladığım programdır, 35 kişilik 35 sınıfa kadar hazırdır. Eğer 35 sınıftan daha fazla sınıfınız varsa macrolarını tekrar düzenlemeniz gerekir. Gerekli açıklamaları belge içinde yapmaya ve mümkün olduğunca otomatikleştirmeye çalıştım, umarım kullanımı zor olmamıştır
Şu anda gözüken olumsuz yanı belgeyi kaydederken kaydetme işlemi uzun sürmektedir.
Geliştirmek için öneri yada görüşlerinizi beklerim.

ek: tarih bölümü çıkarılmış halini ekledim,
ek2: öğrenci dağıtımını homojen yapamamakta, yazın, olan sorunları ve gelen önerileri de katarak gidermeye çalışacağım.

Eğer her iletişim balonuna adım 1, adım 2 vs yazılsaydı muhteşem olacaktı. Yazılım çok faydalı ve başarılı. veya bir başka sekmede güzel bir kullanım kılavuzu yazılmalı idi.

bu yazılımı kullanan var mı, paylaşılan bütün dosyalar kullanılıyor mu anlamadım, benzer dosyalar bir kaç defa eklenmiş, son hali hangisi bunlardan?

en üstteki son versiyon (4.03), bazı özelliklere ihtiyaç duymayanlar için ayrı ayrı bıraktım,

Arkadaş da sormuş hocam, nasıl kullanıldığını anlatan bir döküman var mı? Veya kullanan arkadaşlardan kısaca anlatabilecek olan var mı? Excel'in içinde ki anlatımlar yararlı ama yeterli gelmedi benim için.

sadece listeyi e okuldan aldıktan sonra listeyi "eokul listesinden sınıf listesi oluştur" butonuna basılacağını zor buldum onun dışında açıklamalar yeterli. burayada bir açıklama eklerseniz iyi olur. Adım1 adım2 şeklinde açıklama olursa daha iyi olur.

emeğinize sağlık.

Hocam bu programı ortaokullarda da kullanma şansımız var mı? Kullanan arkadaşlardan da yorum alabilirim....

Hocam programınızı ilk defa indirdim. Bu hafta sınavlarda kullanmak istiyorum . e-okul listesini aldım sorun yok. fakat sınava girecekleri ayır dediğimde hata verdi

Run time error :13

Yadım ederseniz sevinirim.

programın çıkış yeri, okulumuzda sınavlar sırasında bazı olumsuzluklardan dolayı böyle bir şey düşündük ve uyguladık, hem öğrencilerin sınavları sınav olarak görmesini sağladı hem de güvenliği büyük ölçüde sağladı. Eğer işinize yarayıp kullanabiliyorsanız benim için bundan büyük mutluluk olamaz, faydamız dokunduysa.

Kullanımı "foolproof" değil malesef, gerekli açıklamaları yapmaya çalıştım. Biraz kurcalayınca zor kullanımlı olmadığı görülecektir düşüncesindeyim, yine de kullanımındaki zorlukları en iyi kullanıcılar bilir, püf noktalarını yazabilecek varsa ilk sayfaya ekleyebilirim. İyi çalışmalar.

Hocam Öncelikle elinize emeğinize sağlık program çok güzel ancak listeleme konusunda biraz sıkıntılı.Dağıtım 1'de sıkıntı yok ancak dağıtım 2'de öğrenci dağılımını yaptığımızda listeleme sırasında 2 sınıfı hiç listelemiyor ve bir sınıfın 4 te 3ünü listelemiyor.

Bazı öğrencilerin (çeşitli nedenlerden dolayı) sınav salonunu ve sırasını sabitleme özelliği ekleyebilir misiniz?

thekanarya' Alıntı:
Hocam Öncelikle elinize emeğinize sağlık program çok güzel ancak listeleme konusunda biraz sıkıntılı.Dağıtım 1'de sıkıntı yok ancak dağıtım 2'de öğrenci dağılımını yaptığımızda listeleme sırasında 2 sınıfı hiç listelemiyor ve bir sınıfın 4 te 3ünü listelemiyor.
merhaba, kullandığınız dosyaları gönderebilirmisiniz?

ekledim Hocam. Hocam birde salon yoklama listelerine öğretmenlere uyarı anlamında bazı notlar eklemek istiyorum bunu nerden yapabilirim acaba, kodları inceledim biraz ancak bulamadım. Yardım edebilirseniz şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• TopluSinavDagitim.rar
    528.7 KB · Görüntüleme: 160
thekanarya' Alıntı:
ekledim Hocam. Hocam birde salon yoklama listelerine öğretmenlere uyarı anlamında bazı notlar eklemek istiyorum bunu nerden yapabilirim acaba, kodları inceledim biraz ancak bulamadım. Yardım edebilirseniz şimdiden teşekkürler

eklemek istediğiniz uyarılara örnek verebilirmisiniz?

Sorun kullanıcı kaynaklı, I sütununda salonların aktif/pasif durumları otomatik olarak yapılması gerekmekteydi, fakat bu alana müdahale edildiği için sorun oluşturmaktadır. Bu sütundaki formülleri düzeltmeniz gerekmekte, sadece beyaz alanlarda değişiklik yapınız. Diğer yerler programla bağımlıdır.
İyi çalışmalar.

Teşekkürler hocam halletim. Hocam biz yazılıları optik kağıt ile test usulü yapıyoruz ancak bazı öğretmenler optik kağıtlarla birlikte yazılı kağıtlarının da toplanmasını istiyor. Sınav salon yoklama listelerine öğrencilerden hangi dersten optik form, hangi dersten hem optik hem yazılı kağıdı toplanacağı ile ilgili bilgi notu eklemek istiyoruz.

merhaba, acil olarak şu çözümü verebilirim, Derslerin yanına yazsanız da olur heralde, örnek, derslere "Matematik Optik" veya "Matematik OpikYazılı" veya "Mat OPT", "Mat OptYaz" gibi, bu eklentiler öğretmenlere ve öğrencilere de söylenebilir,

Sayın Hocam Çok güzel olmuş program. Öğretmenleri ders programına göre dağıtmak mümkün olur mu? gözetmen olarak görevli kısmına. Birde sınıf yerleşim planı mümkünse iyi olur. ellerinize beyninize sağlık.

erbaskaya' Alıntı:
Sayın Hocam Çok güzel olmuş program. Öğretmenleri ders programına göre dağıtmak mümkün olur mu? gözetmen olarak görevli kısmına. Birde sınıf yerleşim planı mümkünse iyi olur. ellerinize beyninize sağlık.
merhaba,
sınıflarda dersi olan öğretmen sınavları yaptığı için öğretmenlere özel bir işlem yapmadık,
sınıf yerleşim planını şu şekilde uyguladık, öğretmen masasının önündeki öğrenci masası 1 olacak şekilde sırasıyla öğrencileri yerleştirdik.

Öncelikle çok teşekkür ederim, okulumuzda ilk sınavlar için kullandık.
Okulumuzda 2 tane özürlü öğrencimiz var. Sınav yerlerini kendi sınıflarında ayarlamak için 10-15 kez dağıtım yapmak zorunda kaldık. Bunun için bir çözüm yolu bulabilir miyiz acaba?
Tekrardan teşekkür ederim. İyi çalışmalar herkese.

Geri