Telefon Dolandırıcılığında Yeni yöntem

Kodla Büyü

faruk8542

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
ARKADAŞLAR 0212 949 0860 numaralı telefondan aradılar ve "kartınıza daha önce yapılmış bir sağlık sigortamın olduğunu ve bunun devam mı edelim iptal mi edelim " diye bana sordular. benim sigortammı varmış alala dedim ve iptal edin istemyorum dedim. güvenlik nedeniyle bir kaç yönledirme yaptıktan sonra. kartın ilk dört hanesini söylediler ki zaten bu herbankanın bellidir devamını sizin söylemenizi istiyorlar. sakın vermeyin. arkasındaki cvc nin başında bulunan numarayı okuyor sizin devam etmenizi istiyor. ve sonunda sms geliyormış bana daha gelmedi ben kartı iptal ettirdim. kart numarasınıda vermezdim ama ders çalışıyordum kapatayım gitsin düşüncesiyle verdim. sms gelecek biz size yarım saat için tekrar ulacağız dediler. ama aklımada geldi bu durum. hemen müşteri hizmetlerinden kapattırdım. 3d ödeme ile dolandırdıkları için gelen mesajı karşı tarafa verirseniz bankanın da yapacak birşeyi kalmıyor maalesef neyseki kartı kapattırdım. uyanık olun. başına daha önce gelenler yazmışlar.

https://eksisozluk.com/turkiye-genel-sa ... i--4248237

Beni de arada bir arıyorlar, numara bu mu bilmiyorum ama genelde küfür edip kapatıyorum... Dikkatli olmak lazım. Eniştemin babasını 10 bin tl dolandırdılar.

Nasıl bir ülkede yaşıyorsak Dolandıranların numarası var, yeri yurdu belli ama sosyal devlet ortada yok.

durun ben doktorum, yok ya doktor değilim de bu konuda iyi bilgim var.
genelde aradıkları numarayı aradığınız zaman böyle bir firma/şirket veya adı her neyse onun var olduğunu göreceksiniz.
dediğiniz gibi kredi kartı ilk 4 hanesini nereden bulduysalar artık, bunu söylüyorlar, isim soyisim konusunda zaten sıkıntı çekmezler.
tabi 1 yıllık hayat sigortanızı devam ettirmenizi istiyorlar, 360 tl civarı bir para, kredi kartı numarları vermeye başladınız iş bitti ise, artık yeni bir sigortanız oldu. tabi işiniz düşerse bulabilirmisiniz bilmiyorum, çünkü ortada sözleşme yok, başka birşey yok.
diyelim ki sizi düşürdüler ve kredi kartı numaranızı verdiniz, kartı kapattırmak iyi bir çözüm ancak bankayı arayıp talimat vermeniz de yeterli(faks çekip dilekçeyle bildirmeniz gerek). numarayı geri aradınız size söyledikleri şey, biz parayı çektik geri ödeme yapamıyoruz olacak(bu süre 5 sn bile olsa alacağınız cevap aynı). ancak bankalar genelde akşam saatlerinde hesaptan para çekerler daha çekim işlemi olmadı ama yandım, nasılsa sözleşme gelir, geri ararlar diye düşünürseniz gitti gitttiiii gittiiii.
bence; bu yasalar ile kurulmuş bir şirketin bu yasaları kullanarak yaptığı bir soygun başka birşey değil. arkadaşın başına geldi, bankayı aradık, şöyle bir firmadan para çekilmesini istemiyorum diye dilekçeli bir talimat verdi. hatta hesabımdan kuruş para çekilmesin benden onay alınsın da dedi, olaydan kurtulmuş oldu. zaten çekseler bile geri almanız yine de mümkün, ama ne zaman?

beni de aradılar kredi kartı numaramı istediler, istemiyorum dedim, ama böyle şöyle olacak, bir sene bedava kullandınız şimdi az bir ücretle devam edeceksiniz gibi hikayeler anlatıyorlar. bende madem böyle birşey vardı benim niye haberim yok, sözleşmeyi gönderdiniz mi? neleri kapsıyor bunlardan haberim olmadan nasıl güveneyim size dedim. sonra tekrar geyik muhabbeti devam etti, ben açık arıyorum o ikna etmeye çalıştığını zannediyor. sonra o kart numarası 5 yıl önce kullandığım bir karta ait olmalı kapatmıştım, isterseniz vereyim dedim, teşekkür etti kapattı. bir daha ararsa kafadan sallayacağım bakalım ne olacak, nasılsa imkansız bir eşleşme olur.
bir de geçen gün başıma gelen birşey daha var, deli etti beni, konuş konuş kapatmaya bile fırsat vermedi, bir ara "konuşmalarımız kalite standardı gereği kaydediliyor değil mi?" diye sordum, evet cevabından sonra, beni bir daha ararsanız gelmiş ve geçmiş günleri kapsayan "kafiyeli" kelimeleri sıralamaya başlayınca kapattı :mrgreen:

akrep026' Alıntı:
Beni de arada bir arıyorlar, numara bu mu bilmiyorum ama genelde küfür edip kapatıyorum... Dikkatli olmak lazım. Eniştemin babasını 10 bin tl dolandırdılar.

hocam tam benim kafamda birisiniz, bende bağırıp çağırıyorum bazende küfrediyorum, bir daha da aramıyorlar bir ara ev telefonuna bile dadanmışlardı :)

beni arayalı 6 ay oluyor bunlar. adresimi tcmi ad soyad ne varsa sayıp aynı hikayeyle para istediler. ben daha önce böyle bişey yaptırdığımı hatırlamadığımı, ellerinde sözleşme örneği vesaire olup olmadığını sordum. sesli onayınız var dediler. dinletin dedim. mail adresinize gönderiyoruz dediler. 6 aydır bekliyorum..

arkadaşlar böyle durumlar hakkında belli bir yaşın üzerindeki tanıdıklarımızı biliçlendirmek lazım.Bizler teknolojiye yakın olduğumuz için kolay kanmıyoruz ama ailemizi, akrabalarımızı, tanıdıklarımızı hala aynı yöntemlerle kandırıyorlar.

EVET bu bilgilendirmeyi size yaptıktan sonra tekrar aradılar aynı numaradan. kart numarasını vermiş bulundum ama hemen müş. hzimelterlinden kapattırmıştım. yarım saat değil 3 saat sonra bu sefer sms için aradılar. biraz dinledim, diyorki sigorta şirketi adınıza 3000 çekmiş bunu iptal edeceğiz gelen sms i bize söyleyin halbuki kendileri 3000 çekecekler pislikler.. panik halinde size iş yaptırmaya çalışıyorlar. hakaret edip kapattım numarayıda 155 e bildirdim. kardeşimide aramışlar benzer kişiler ortak alışveriş yaptığımız sitelerden şüpheleniyorum araştıracağım.

Sayın hocalarım, bu kişilere karşı çok dikkatli olmalı. Maalesef milletimizin %99'u müslüman; ancak, nereye baksanız dolandırıcı, vurguncu, gaspçı, kapkaççı... İnsan kime güveneceğini bilemiyor artık. Ben, internetten alışveriş yaparken, sanal kredi kartı kullanmanızı tavsiye ederim. Alışveriş yapacağınız zaman, alışveriş tutarı kadar limit belirleyip; alışveriş bittikten sonra, limiti sıfırlamak en güzeli. Böylece sanalkartın tüm numaralarını ve güvenlik numarasını öğrenseler bile, hiçbir şekilde maddi zarara uğramazsınız.

Bizim bir öğretmen arkadaş şikayet etmeye gitti. Savcının cevabı hocam ortada gerçekleşmiş bir fiil yok!! Şaka gibi...

beni arayanları dinliyorum sonra dimağ zorlayan sorular ve ardından ver odunu fırçayı Allah ne verdiyse

xtasy' Alıntı:
beni arayalı 6 ay oluyor bunlar. adresimi tcmi ad soyad ne varsa sayıp aynı hikayeyle para istediler. ben daha önce böyle bişey yaptırdığımı hatırlamadığımı, ellerinde sözleşme örneği vesaire olup olmadığını sordum. sesli onayınız var dediler. dinletin dedim. mail adresinize gönderiyoruz dediler. 6 aydır bekliyorum..

komedi valla bunlar insanları aptal mı sanıyorlar :)

Geri