Teknik Servis mi? Ağ İşletmenliği mi?

Kodla Büyü

alpozturk2002

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar, okulumuzda web programcılığı dalı açık ve faaliyette. Tek şubemiz olacak(24-30 arası öğrenci sayısı olacak). Webin yanına bir dal daha açmayı düşünüyorum. Yani 1 sınıfımız olacak, 15 öğrenci Web dalına 15 öğrenci Teknik servis dalına veya Ağ İşletmenliği dalına almayı düşünüyorum. Teknik Servis dalı resmi olarak açık ama faaliyete geçirmemiştik ve öğrenci almamıştık. Seneye teknik servise öğrenci alarak faaliyete geçirmeyi veya ağ işletmenliği dalını açıp teknik servisi kapatmayı düşünüyorum. acil karar vermem gerekiyor . çünkü ödenek geldi ve ona göre malzeme alıcam. ticaret meslek lisesindeyim. siz olsanız ne yapardınız?
Şimdi seçenekleri size sunuyorum;
1-Teknik Servis Dalını açarsam; Gelen ödenek ile 12000 tl lik malzeme alabilirim. Daha önce temel elektronik dersi için biraz malzeme almıştım. 4 adet ayarlı güç kaynağı, lojik deney seti ve bikaç ufak tefek şey. Üzerine 12000 tl lik malzeme alıp Teknik Servis açsam diyorum. Ancak Elektronik Atölyesi ve Endüstriyel Kontrol Atölyesi için ful malzeme almak imkansız tabi bu parayla. Bir de ticaret lisesi olduğu için fiziki alt yapı pek yok. Her sene ödenek geliyor zamanla tamamlama şansım var gibi. Ancak Teknik Servisin avantajı staj yeri bulmak kolay olacak. 30 kişilik web programcılığı sınıfına işletme bulmak zor oluyor. bunun 15 i teknik servis olursa işletme bulmak kolay olacak. Teknik servis açmamın bir avantajı da şu anda bakanlıkta açık olması. Biliyorsunuz yeni bir dal açmak oldukça zorlaştı.
2-Ağ işletmenliği Dalı açarsam; resmi olarak açılması yeni öğretim sezonuna yetişmeyebilir. Tek korktuğum bu. Dal açmak için piyasa taraması yapıp müdüre sunulacak, o da il mesleki eğitim kuruluna sunacak, okula müfettiş gelip uygunluğuna bakacak ve sonra bakanlığa gönderilecek ve onaylanması beklenecek. Müdür yetişir dedi ama yine de çekiniyorum doğrusu. Şimdi malzemelerini alırım sonra bir de yetişmezse malzemeler öyle bekleyecek. Bu dalı açarsam avantajları epey çok. İşletme bulmak zor olmayacak, malzeme ve fiziki alt yapı bakımından teknik servis bizi zorlamayacak. bu dalda Türkiye genelinde çok eleman ihtiyacı var. Bu dalı bitiren rahatlıkla teknik servis işlerini de yapabilir. Ağ İşletmenliği dalı için gerekli olan malzemeleri bulmak zor olacak gibi. Bu da dez avantajı.
Şimdi sizce Tek şube--> Web ve Teknik Servis mi? yoksa yine tek şube--> Web ve Ağ İşletmenliği mi?

Bu iki dalın içeriğini tam bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla, teknik servis dalı ağ işletmenliği dalını kapsıyor.
Teknik servis dalını acın, ders konularına da network ağ konularını ağırlıklı olarak koyun.
Bunları meslek lisesi bilgisayar donanım mezunu olarak yazıyorum.
Meslek lisesi, piyasanın eleman açığını kapatır, donanım konusu ve ağ konusuna önem verin derim.
iyi geceler.

Elektronik Lab'ı yok ise Teknik Servis açmayın. Çünkü bu lab'ı kuruncaya kadar birçok zorluk çekersiniz.

Okulunuzda Ağ İşletmenliği veya Veritabanı programcılığı açın. Ben Ticaret Lisesindeyim, 40 dakikada bir tenefüs olunca, elektronik labı olmayınca, uygulamalar hiçbir zaman yetişmiyor. Bazı şeyler kağıt üzerinde kalıyor.

Bundan başka Teknik Servisde okutacağınız dersler;
Mikrodenetleyiciler, Endüstriyel Kontrol, Elektronik Uygulamaları, Bilgisayarla devre tasarımı, Ağ Temelleri dersleri ki, bunlarla ilgili olarak en az 2 elektronik labına ihtiyacınız olacaktır.

Size lazım olabilecek bir Lab ve malzeme listeleri aşağı yukarı dosya ekindeki gibi olacaktır ki o zaman derslerde haz alabileseniz, öğrencileriniz yeterli bilgi ve beceri seviyesine ulaşabilsin

Ekli dosyalar

• Malzeme listesi.rar
    13 KB · Görüntüleme: 144
Must@f' Alıntı:
Elektronik Lab'ı yok ise Teknik Servis açmayın. Çünkü bu lab'ı kuruncaya kadar birçok zorluk çekersiniz.

Okulunuzda Ağ İşletmenliği veya Veritabanı programcılığı açın. Ben Ticaret Lisesindeyim, 40 dakikada bir tenefüs olunca, elektronik labı olmayınca, uygulamalar hiçbir zaman yetişmiyor. Bazı şeyler kağıt üzerinde kalıyor.

Bundan başka Teknik Servisde okutacağınız dersler;
Mikrodenetleyiciler, Endüstriyel Kontrol, Elektronik Uygulamaları, Bilgisayarla devre tasarımı, Ağ Temelleri dersleri ki, bunlarla ilgili olarak en az 2 elektronik labına ihtiyacınız olacaktır.

Size lazım olabilecek bir Lab ve malzeme listeleri aşağı yukarı dosya ekindeki gibi olacaktır ki o zaman derslerde haz alabileseniz, öğrencileriniz yeterli bilgi ve beceri seviyesine ulaşabilsin
Teşekkürler bilgiler için. Endüstri Mesleklerde Teknik Servis açmak sorun olmaz. Altyapı problemi olmaz. Ticaret lisesi için bu zor. Atölye için de alan yok gibi. Bir atölyemiz olacak mekan olarak. Malzeme ihtiyacını karşılayabiliriz. Örneğin 15 osilaskop yerine 2 osilaskop, 15 deney seti yerine 2 adet alarak hepsini aynı atölyede bulundurarak dersi götürebiliriz. Ara eleman yetiştirmek görevimiz olduğuna göre Teknik Servis dalı buna çok uygun. Ağ İşletmenliği de uygun. Programcılık dalında ara eleman nasıl olur hala bilmiyorum:)

Hocam elektrik-elektronik teknolojisi bölümü olmayan bir okulda teknik servis dalını açmak malzeme ve atölye açısından sıkıntılı. Özellikle elektronik uygulamaları dersi için atölye ve çok malzeme ihtiyacınız olacak.
Atölye şartlarınız uygun olmazsa malzemeleriniz öğrenci sayısı kadar olmazsa uygulamada bunlar sıkıntı oluyor.

Web +Teknik servis yerine
Web+Ağ işletmenliği de olabilir
Web+Veri tabanı prog. da olabilir

Şahsen küçük yerlerdeki ticaret liseleri için en uygun dalların web programcılığı ve veri tabanı prog. olduğunu düşünüyorum.
Ha okul çok büyük ve zengin bir okul olur, teknik servis dalı da aslında uygun olabilir.
Ağ İşletmenliği'ni mevcut şartlarda lüks ve lüzumsuz olarak görüyorum...

Kurtkaya' Alıntı:
Şahsen küçük yerlerdeki ticaret liseleri için en uygun dalların web programcılığı ve veri tabanı prog. olduğunu düşünüyorum.
Ha okul çok büyük ve zengin bir okul olur, teknik servis dalı da aslında uygun olabilir.
Ağ İşletmenliği'ni mevcut şartlarda lüks ve lüzumsuz olarak görüyorum...
Büyükşehirdeyiz. Ancak web programcılığında yeterli işletme bulmak zor olabiliyor. Teknik servis bulmak daha kolay. Ağ İşletmenliğini okuyanlar da teknik servis şirketlerine rahatlıkla gidebilirler.

Arkadaşlar bir konuda yardıma ihtiyacım var. Ticaret meslek lisesindeyim.Okulumuzda da teknik servis dalı var.Geçen yıl bakanlık teftişi geçirdik.Müfettişler raporlarında teknik servis dalı yerine web programcılığı dalı açmamızı belirtmişler.(Malzeme ve elektronik lab. olmamasından dolayı). Şimdi gelecek yıl teknik servis dalı yerine web programı açmayı düşünüyoruz. Ne gibi işlemler yapabiliriz.

the_korsan' Alıntı:
Hocam elektrik-elektronik teknolojisi bölümü olmayan bir okulda teknik servis dalını açmak malzeme ve atölye açısından sıkıntılı. Özellikle elektronik uygulamaları dersi için atölye ve çok malzeme ihtiyacınız olacak.
Atölye şartlarınız uygun olmazsa malzemeleriniz öğrenci sayısı kadar olmazsa uygulamada bunlar sıkıntı oluyor.

Web +Teknik servis yerine
Web+Ağ işletmenliği de olabilir
Web+Veri tabanı prog. da olabilir
Kesinlikle katılıyorum

İki dalında müfredatlarını incelereniz hangisinin okulunuza ve öncelikle size uygun olduğunu anlarsınız.

Okula uygunluk olarak web programcılığı.Müfettişlerde bunu belirttiler zaten. Ama şimdi teknik servis dalı varken onu kapatıp web programcılığı açmak için ne gibi işlemler yapılacak bu konu hakkında yardıma ihtiyacım var açıkcası.(bi dal kapanıp diğeri açılcak).

Geri