Teknik Eğitim Çalıştayı

Kodla Büyü

blackrose

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Türk Eğitim-Sen, 01-03 Mart 2013 tarihinde “Türkiye’de Teknik Eğitimin Problemleri, Yapısal ve İşlevsel Değişim İhtiyaçları” konulu çalıştay düzenleyecektir.

Teknik eğitimin mercek altına yatırılacağı çalıştayda üç ayrı komisyon oluşturulacaktır. Teknik eğitimde öğretmen yetiştirme politikalarını ele alacak olan komisyon; mevcut durum, dünyada uygulanan sistemler, Türkiye’nin ihtiyacı olan sisteme ait öneriler ve ataması yapılmayan teknik öğretmenlerin istihdamına yönelik önerileri tartışacaktır.

İkinci komisyonumuz, mevzuattan kaynaklanan sorunlar ve çözüm önerilerini masaya yatıracaktır. Burada da; Mesleki Eğitim Kanunu, yönetmelikler (mesleki ve teknik eğitim, ek ders, norm kadro, yönetici atama vs.), genelgeler ve istihdam konusunda sektör temsilcilerinde farkındalık oluşturmaya yönelik öneriler gündeme gelecektir.

Üçüncü komisyonumuz ise zorunlu eğitimin teknik ortaöğretim kurumları ile mesleki eğitim merkezlerine etkisi, teknik eğitimde; ortaöğretim yükseköğretim ilişkisini inceleyecektir.

Şubelerimiz tarafından 8 Şubat tarihine kadar ilçe çalışmaları, 18 Şubat tarihine kadar il çalışmaları yapılacaktır. Yine 18 Şubat tarihine kadar çalıştaya katılacak olan il temsilcileri belirlenerek, komisyonlara dağılımı gerçekleştirilecektir.

Çalıştaya ilişkin görüş ve öneriler ise http://forum.teskocaeli.com/index.php forumuna yazarak görüşlerini çalıştaya gidecek arkadaşlara iletebilirler. (kayıt olmadan foruma yazılabilinmektedir.)

Unutulmamalıdır ki; TEKNİK EĞİTİMDE BAŞARIYI YAKALAYAMAYAN ÜLKELER, DÜNYA TEKNOLOJİ YARIŞINDA YAYA KALIR.

Bu duygu ve düşüncelerle, çalıştayımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, katılım sağlayacak tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.

Geri