Tek sunuculu BT SINIFI....???

Kodla Büyü

beybolu

Üye
Merhaba..
Bilişim laboratuvarındaki bilgisayarlar çok eski. İnternete girerken bile yavaşlar. TEk sunucudan çalışan öğrencilerin kullandıkları ise sadece monitörden oluşan bir sistem olduğuna şahit olmuştum 3-4 yıl önce. Piyasada yaygınlaşması gerekirken pek yaygın değil gibi geldi. Bu tarz bir bilişim sınıfı oluşturmak istiyorum. Ama fikirlerinizi almak isterim. Kurmak mantıklı mı olur. Malum eba da devreye girdi. Köy okuluyuz evlerde pc pek yok. Okulun BT sini etkin kullandırmak istiyoruz bu anlamda. Bu sistemi kullanan duyan var mı.. Fikirlerinizi ve bilgilendirmelerinizi ve uyarılarınızı bekliyorum. Teşekkürler..

fiyatları iyi araştırın hocam, sunucu maliyetleri fazla olabiliyor o tarz sistemlerde.
astarı yüzünden pahalıya gelir.
eğer satın alacaksanız ucuz olsun diyorsanız , gitti gidiyor üzerinde 200-250 tl ye dell ve HP slim kasalar vardı.

hocam bilgi verir misiniz sistem hakkında. Yani sorunun daha az ve daha pratik olacağını düşünüyorum 20 kasalı BT sınıfına göre?

Ncomputing
Hocam bizde bununla labaratuar kurmayı istemiştik. çok araştırdık, makinaların fiyatlarıda biraz cazip geldi ama server çok kuvvetli olması gerek. servere çok para dökersiniz

fiyat ne kadar hocam. dediğinizi araştırdım. referansları gayet ciddi ve bir çoğu da okul. üniversiteler büyük şirketler... kullanımında bir dezavantaj görünmüyor. Fiyat konusunu öğrenirsek okul için ideal görüyorum. pc lerle uğraşmaktan olaya adapte olamıyor okullar..

Biz sınıfımızda ncomputing kullanıyoruz. 3 sunucu makinamız var. Her sunucuya 10 tane terminal bağladık. 30 tane bilgisayarımız oldu. Sunucuların özellikleri iyi olması gerekir. Bizde i7, 8gb ram, 2 tb harddisk var. Sorun yaşamıyoruz. Çizim programlarını dahi zorlanmadan çalıştırıyor.

Tek yaşadığım sorun netsupport programını kuramadım. Çok araştırdım, konuyla ilgili makaleler okudum. Netsupport'u destekliyor. Denilenleri yaptım, ama başarılı olamadım.

Genel anlamda tavsiye ederim.

sadullahbeysal' Alıntı:
Biz sınıfımızda ncomputing kullanıyoruz. 3 sunucu makinamız var. Her sunucuya 10 tane terminal bağladık. 30 tane bilgisayarımız oldu. Sunucuların özellikleri iyi olması gerekir. Bizde i7, 8gb ram, 2 tb harddisk var. Sorun yaşamıyoruz. Çizim programlarını dahi zorlanmadan çalıştırıyor.

Tek yaşadığım sorun netsupport programını kuramadım. Çok araştırdım, konuyla ilgili makaleler okudum. Netsupport'u destekliyor. Denilenleri yaptım, ama başarılı olamadım.

Genel anlamda tavsiye ederim.

Biraz da maliyet hakkında bilgi verseniz

acer50' Alıntı:
Biraz da maliyet hakkında bilgi verseniz

Az önce arkadaşın önermiş olduğu Ncomputing cihazlarıyla ilgili google a yazdım ve dojop isimli bir firma çıktı.
Telefonlarını arayıp bilgi almak istediğimi söyledim
birim fiyat olarak
200 dolar + KDV , okul olduğu içn kdv muafiyeti yapılırsa güzel olur.

25 tane alsak dedim 200 dolar X 25 = 5000 dolar , oda yaklaşık 14000 - 15000 arası fiyata denk gelir.

ek olarak bunlara terminal bağlamanız gerek, oradaki bayanın anlattığına göre cihaz başına 1 gb ram gibi düşünün 24 gb ramli bir makina yeter. hatta SSD vs olursa daha iyi olur dedi.

özellikleri güçlü bir makina toplamanız lazım ya da onun fiyatlarına da hepsiburada , n11 vb. sitelerin sunucu bölümlerine bakabilirsiniz.

yaklaşık 2 ay önce okuluma 15.500 tl ye 20 bilgisayar aldım. labta kullanıyoru gayet güzel. aynı paraya o sistemi kurarmıyım tabiki hayır.

15000 sadece sisteme verip birde üstüne sunucu için güçlü bir makine kuracaksam ve hiç bilmediğim bir işe girişeceksem onun yerine giriş-giriş üstü seviye amd işlemcili bir sistem toplarım daha iyi. hatta çevre okullardan araştırıp kullanılmayan eski kasaları, monitörleri toplar bunlara da para vermem. en azından biri bozulduğunda hepsi bozulmaz...

Hocam biz o sistemi yaklasik 3 ay once yaptik ve serverimiz 64gb ram 300x2 sas hdd 21 pc monitorler klavye servera guc kaynagi lisanslarda olmak uzere 40 bin tl ye cikti ama sistem rahat tek servera kuruyorsun hepsine kuruluyorrrr

Mesajlar için teşekkürler.. Aydınlatıcı oldu. Fiyatlar bayağı yüksek sayılır okul göz önünde bulundurulduğunda.

tek sunucuda 10 tane client üzerine çıkılmaması gerekir. Çünkü client sayısı arttıkça bilgisayar üzerindeki yük oldukça artıyor. Avantajı her makineye ayrı ayrı program kurmamak. Dezavantajı hız çünkü her çalışan program sunucuyu zorluyor. Bankalar için uygun olabilir. Maliye bu tip bir sistem kullanıyordu. Okulda öğrenci iken bu sistemin hızı bazen zevk vermeyebiliyordu. Keşke raspberry bir sistem olsa. Raspberry kendi başına bir bilgisayar fiyat değişken ama maksimum 120 lira ncomputing client tanesi 200 dolar yaklaşık.

Yani isteseler 200 dolara bizim işimizi görecek bir bilgisayar yapabilirler.

gelecek' Alıntı:
tek sunucuda 10 tane client üzerine çıkılmaması gerekir. Çünkü client sayısı arttıkça bilgisayar üzerindeki yük oldukça artıyor. Avantajı her makineye ayrı ayrı program kurmamak. Dezavantajı hız çünkü her çalışan program sunucuyu zorluyor. Bankalar için uygun olabilir. Maliye bu tip bir sistem kullanıyordu. Okulda öğrenci iken bu sistemin hızı bazen zevk vermeyebiliyordu. Keşke raspberry bir sistem olsa. Raspberry kendi başına bir bilgisayar fiyat değişken ama maksimum 120 lira ncomputing client tanesi 200 dolar yaklaşık.

Yani isteseler 200 dolara bizim işimizi görecek bir bilgisayar yapabilirler.

Sırf internet icin kullanilacaksa rasberry is gorebilir evet. Fakat uzerinden ders vermeye elverisli degil, mufredatdaki hicbir program bunda calismaz. kaldi ki baya baya yavas bir sistem, heleki agir web sayfalarina karsin.

Geri