Tek kablo ile gelen interneti 2 pc ye vermek?

Kodla Büyü

hbasdereli

Süper Üye
Süper Üye
Komşularımızla kullandığımız modemden tek kablo ile gelen interneti masaüstü ve diz üstü iki bilgisayara nasıl dağıtırım hub veya switch şartmi?

benim bildiğim şart hocam ama daha tecrübeli arkadaşlar daha aydınlatıcı cevaplar verebilir

sizin evinize giren tek kablodan bahsediyorsanız..

-adsl çoklayıcı var telefon kablo çoklayıcısı gibi bir şey. 1 giriş 2 çıkışı var 10 lira gibi de ücreti
- 2. alterhnatifin zaten switch

eğer tek portlu modemi komşuna ve sana dağıtmaktan bahsediyorsanız

Modemde usb varsa komşunu usb ile bağla kendine kablo çek
2. alternatifin gene switch

Kolay gelsin.

tek kablo içindeki 8 tane teli 2 ye bölerek 1236 gibi bir diziliş var googledan aratırsanbulursun, sonuçta tek kablonun uçlarına 2 şer tane jack çakıp, tek kablodan 2 pc ye internet vereceksin..

yusufpb' Alıntı:
tek kablo içindeki 8 tane teli 2 ye bölerek 1236 gibi bir diziliş var googledan aratırsanbulursun, sonuçta tek kablonun uçlarına 2 şer tane jack çakıp, tek kablodan 2 pc ye internet vereceksin..

Bu durumda kabloyu ya uzun yapması gerek ya da masaüstü ile laptop u aynı yerlerde barındırması. İşin görüntü tarafı ve modem de yeni bir boş port durumu da var :)

hbasdereli' Alıntı:
Komşularımızla kullandığımız modemden tek kablo ile gelen interneti masaüstü ve diz üstü iki bilgisayara nasıl dağıtırım hub veya switch şartmi?

Arkadaşların dediği gibi bir kabloyu ikiye bölüp 4 - 4 şeklinde iki bağlantı oluşturulabilir ama tek bağlantıyı iki bağlantıya çıkaramazsınız, kablonun iki ucu içinde 4-4 ayrılırsa tek kablo ile iki bağlantı yapılır ama siz araya switch kullanmalısınız yada koçşunuzda boş port var ise oradaki kalboyu da ikiye bölmelisiniz

Arkadaşların yazdıklarına ilave, alternatif olarak;
Masaüstü bilgisayarınıza çift ethernet kartı takarak da yapabilirsiniz. Zaten onboard bir tane vardır, bir tane daha elinizde var ise ethernet kartı işinizi görürsünüz. Komşudan gelen kabloyu ethernet kartının birisine, dizüstü bilgisayara gidecek kabloyu ise diğer ethernet kartına takmanız ve masaüstü bilgisayarda ağ bağlantılarım bölümünde iki kartın simgesini seçip sağ tuş menüsünde bulunan "bağlantıları köprüle" komutunu uygulamanız işinizi görür.
Kablodaki 8 teli ayırıp bir kablodan iki bağlantı elde etmek ise orijinal bir uygulama imiş, bugün de bunu öğrendim :)

unknownrealmman' Alıntı:
Masaüstü bilgisayarınıza çift ethernet kartı takarak da yapabilirsiniz. Zaten onboard bir tane vardır, bir tane daha elinizde var ise ethernet kartı işinizi görürsünüz. Komşudan gelen kabloyu ethernet kartının birisine, dizüstü bilgisayara gidecek kabloyu ise diğer ethernet kartına takmanız ve masaüstü bilgisayarda ağ bağlantılarım bölümünde iki kartın simgesini seçip sağ tuş menüsünde bulunan "bağlantıları köprüle" komutunu uygulamanız işinizi görür.
Kablodaki 8 teli ayırıp bir kablodan iki bağlantı elde etmek ise orijinal bir uygulama imiş, bugün de bunu öğrendim :)

Hocam sizin mantığınızda da masaüstü bilgisayar sürekli açık durmak zorunda olacak.

Kablodaki 8 tel üzerinden 2 kablo gibi kullanmak ilginç bir fikirmiş gerçekten ama arkadaşın sorununu çözmeyecek ki? Karşı da 2 ucu takacak yer yok sonuçta.

Kablodaki 2 teli elektrik iletmek için kullanan POE mantığını taklit edeni de çok gördüm. O da ilginç bir fikir. Evime aldığım Ubiquiti Picostation M2HP'de POE. Ağ kablosu üzerinden hem elektrik hem iletişim sağlanıyor.

25-30 TL'lik sağlam bir switch al bak keyfine hocam. Yorma kendini...

eya' Alıntı:
unknownrealmman' Alıntı:

Hocam sizin mantığınızda da masaüstü bilgisayar sürekli açık durmak zorunda olacak.

Kablodaki 8 tel üzerinden 2 kablo gibi kullanmak ilginç bir fikirmiş gerçekten ama arkadaşın sorununu çözmeyecek ki? Karşı da 2 ucu takacak yer yok sonuçta.

Kablodaki 2 teli elektrik iletmek için kullanan POE mantığını taklit edeni de çok gördüm. O da ilginç bir fikir. Evime aldığım Ubiquiti Picostation M2HP'de POE. Ağ kablosu üzerinden hem elektrik hem iletişim sağlanıyor.

25-30 TL'lik sağlam bir switch al bak keyfine hocam. Yorma kendini...

Hakkınız var hocam, masaüstü açık olmazsa dizüstü internete giremez dediğiiz gibi. Konuyu açan arkadaş karşıda 2 uç takacak yer olup olmadığını yazmamış sanırım, ya da ben atladım.

Power On Ethernet olayı pek çok alanda kullanılıyor. 220 Volt AC akımın adaptörle istenilen düşük voltajlı DC akıma dönüştürülmesinden sonra cihaza gönderilmesi diyebiliriz sanırım. Güvenlik kamerası veya wireless antenler örnek verilebilir.

POE benzeri mantıkla tek kabloyu çift bağlantı için kullanmak zekice :+1:

papakaa' Alıntı:
http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/3-disi-ethernet-soket-coklayici-y-by-kocaman-58663382
Hocam, bu ürünü deneme bile. Eğer deneyeceksen şunu bil: aynı anda sadece bir bilgisayar girer internete.... 3-4 yıl önce başıma geldi :) elektrik değil ki parelel bağlayalım. Sonuçta bu meretler ip alıyor ...

unknownrealmman' Alıntı:

bu yöntemi ben okulda hat değiştirmek için kullanıyorum. modemlerin yanına birer tane switch koydum. hatlardan biri meb diğeri özel. bir modemden 4 odada özel dağıtımı var. meb modemden bt ve diğer routerlardan dağıtım var. iki modemde 192.168.1.1olduğu için hiç sorun olmadan modemin birini devreden çıkarıyorum. 4 lü kablomu dağıtım için switche diğerini hangi modem den çıkış yapmak istersem oraya. dün dış hat yoktu. idare felç. değiştir kabloyu her yer internet. :wink:

hasan' Alıntı:
papakaa' Alıntı:
http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/3-disi-ethernet-soket-coklayici-y-by-kocaman-58663382
Hocam, bu ürünü deneme bile. Eğer deneyeceksen şunu bil: aynı anda sadece bir bilgisayar girer internete.... 3-4 yıl önce başıma geldi :) elektrik değil ki parelel bağlayalım. Sonuçta bu meretler ip alıyor ...

banada mantıklı gelmedi açıkçası. sonuçta internet her halukarda 4 kablodan çalışıyor. ve bir bağlantı için 1 ip veriyor. bu interneti 2 bilgisayara nasıl çokluyor.
kendi soruma cevap şu olabilir: bu aletten kablonun 2 ucunada takarsın. 2 şer den 4 ek kablo, modemindede 1 den fazla port varsa çatır çatır olur. yani 4 lü kablo olaynı bu alet yapmış olur.

Geri