tavsiye: web sitesi olmayan okullara

Kodla Büyü

seyduna

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar size iyi bir tavsiye:
web siteniz hazır olmasa bile meb'in tahsis ettiği adresinizi google a kaydedin çünkü google da sitenin yer alması ve hit olması en az 4 ay sürebilir. Şimdiden önlem alın çektiğim sıkıntıları çekmeyin.
ör: "google da bile çıkmıyo siten böle site mi olur yaw"
:eek:

okul web sitesi

seyduna arkadaşıma katılıyorum. hazırladığım site aylardır googleda çıkmıyodu. daha yeni çıkmaya başladı şimdi de alt sıralarda. mebde yayınlamadan önce ücretsiz yayınlayan bir iki yerde yayınlamıştım şimdi üst sıralalarda onlar çıkıyo. yukarı nasıl çıkar bilgisi olan var mı?

google a kayıt ücretli sanırım bakmıştım. ama bazı programlarla kayıt edilebiliyor. bunun ücretsiz kolay yolu var mı,? nasıl kayıt edeceğiz?

arkadaşlar google a herhangibir ücretsiz kayıt yolu bulunmamakta. sürekli olarak google ın spider denen programları server ları tarıyo ve yeni eklenen domainleri kapsamına alıyor. en iisi beklemek ve sitenize ne kadar fazla tık alabilirseniz almak.

şu andaki en ii çözüm bu biraz sabır..... :)

Arkadaşlar yeni yaptığınız site en fazla bir hafta içinde google tarafından tanınır. Yeterki hatasız şekilde google/webmaster bölümün kaydının yapın.

Hayır herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur özellikle google için.
Sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması için bazı kriterler vardır.Siteyi bu kriterlere uydurma işlemine "SEO" yani "Search Engine Optimization"(arama motoru optimizasyonu) denir.SEOculuk da web tasarım,web programlama gibi bir iş koludur.Bunu profosyenel yapan kişiler var.Ama ufak çapta sitelerinizin seosunu kendiniz yapabilirsiniz.örneğin:

1)Backlıink faktörü:Sitenize diğer sitelerden verilen linklerdir.Dizinler,toplistler,ya da bir arkadaşınızın sitesinden olabilir.çapraz link değişimi yani karşılıklı link vermek çok meşhurdur ama ben pek önermiyorum.tek taraflı olması her zaman daha iyidir.google link değişimlerini sevmez ve engellemeye çalışıyor.Bu arada kısa sürede çok fazla backlink alırsanız sandboxa düşebilirsiniz.

2)sandbox nedir?:bu şimdilik sadece bir teori gibi dursa da gerçek olduğunu söyleyenler epey fazladır ki ben de bunlardanım.siteniz kısa sürede çok fazla backlink alırsa google bundan kıllanır ve sandboxa düşersiniz.Yani ne kadar ziyaret alsanız da PR değeriniz yüksek olsa da google da geride çıkarsınız.Şunu da ekleyeyim sandboxtan korkmayın doğal bişeydir.nasıl bir bebek yürümeye çalışırken düşüp kalkıyorsa...Biz de çok düştük :roll:

3)Özgün içerik:Sitenizin içeriği ne kadar orjinal olursa üstlere çıkma şansınız o kadar artar.Neden peki?çünkü Copy/paste içerikleri aldığınız siteler büyük iht sizden daha eskiler ve siden daha öndeler.Google aramasında sizden önde çıktıkları için siz pek görünmezsiniz.İçeriğinizi orjinal tutmaya çalışın.

4)w3c standartlarına uygunluk:Web sayfalarının kodlamalarında bazı standatlara gidilmiştir.Sitenizin http://validator.w3.org/ adresinden uygunluğunu ölçebilirsiniz.ordaki hatalar ne kadar az olursa o kadar iyidir.Google bunu da ciddiye alır.

5)Keywordler,meta taglar:sitenizin meta bölümüne özen gösterin.Sitenizin dili mutlaka belirtilmiş olsun.keywordleri deneme yanılma yoluyla en iyi olanı bulun.Sitenize google analytics ekleyip hangi keywordlerle giriş yapılmış bunlara bakın ve bu şekilde keywordlerinzi düzenleyin.Meta açıklamasını da Güzel ve düzenli şekilde yapın.Unutmayın ki ziyaretçi googleda vs. her zaman en profosyenel görünene tıklar.Meta açıklamanız "Buraya tıkla,MP3,Video,Forum bedava beleş kontör" gibi olursa kimsenin gireceğini sanmam.

6)uzantının html olması:.html uzantılı siteler her zaman 1 adım öndedir.Mümkünse siteniz html tabanlı olsun.eğer dinamik bir sistem kullanıyorsanız uzantısını html olarak göstermenin yolları mevcuttur.biraz araştırırsanız döküman bulabilirsiniz.(url optimization)

7)PR değeri:Ve en son olarak PR(page rank) değeridir.Bu googleın siteler verdiği bir nevi önem derecesinidr.0-10 arasında değişir.Pr değeri üstteki kriterlere göre yükselir.Belirli zamanlarda(bu zamanları biz bilmiyoruz) PRler güncellenir.yani linkler artınca sihirli değnek değmiş gibi Pr artmaz.PRsi yüksek olan sitelerden alınan backlinler daha etkili olacaktır.Örnek vermek gerekirse PR10 olan tek bir siteden tek bir backlinkin sizin sitenizin PRsini 8 yapacağı söylenmektedir.Googleda anasayfadan backlink almayı başardık mı yırttık :p .Bu arada Pr10 sitelerin listesi alttaki linkte var :lol:
http://www.searchenginegenie.com/pagerank-10-sites.htm

Geri