Tanrı sana küsmedi

Kodla Büyü
Şiiir çok güzel. Allah tabiki unutmaz bizi. Ama Bizim onu unutmamamız şartı ile...

(Tanrı Allahın isimleri arasında yoktur. Tanrı kavramı Hristiyanların Teslis inancında kullanılan daha sonrada kültür göçü ile müslümanlara bulaşan bir kelime.. ben Tanrı yerine herzaman Allah yada Yaratıcı kelimesini tercih ederim. )

msalep' Alıntı:
Şiiir çok güzel. Allah tabiki unutmaz bizi. Ama Bizim onu unutmamamız şartı ile...

(Tanrı Allahın isimleri arasında yoktur. Tanrı kavramı Hristiyanların Teslis inancında kullanılan daha sonrada kültür göçü ile müslümanlara bulaşan bir kelime.. ben Tanrı yerine herzaman Allah yada Yaratıcı kelimesini tercih ederim. )
:+1: :+1:

senai demirci gerçektende dinlenesi ve okunası isimlerden biri
.............
Sen dile getirmesen de içini oyan sızıları,ruhunu kemiren pişmanlıkları açık bir söz gibi duyuyor.
Diyor ki,başkalarından sakladıgını bildigim gibi, kendinden sakladıklarını bile biliyorum.
.......
ne güzel yazmış burdada
herşeyi bilen ve gören biri mutlaka vardır...

teşekkürler paylaşım için :+1:

dua, dua, eller karıncalanmış;
yıldızlar avuçta, gök parçalanmış.
gözyaşı bir tarla, hep goncalanmış...
bir soluk, bir tütsü, bir uçan buğu;
iplik ki incecik örer boşluğu.

sır burada saklı sanırım
paylaşım için tşkler.....

msalep' Alıntı:

Tanrı kelimesi TÜRKÇE' dir.Ne alaka hiristiyanlardı telsis inancıydı. Kaynak göstermeni bekliyorum.

Tanrı : Kâinatta var olan her şeyi yaratan, koruyan, tek ve yüce varlık, Yaradan, Allah, Rab, İlah, Mevla, Halik, Hüda, Hu, Oğan.
(TDK )

bence tanrı kelimesini kasıtlı kullanmıştır.
aydın insanlar (!) öyle derler ya.
aslında aydın insanlara ( yine ünlem) söylenmiş bir kitaptır diyebiliriz.

Allah'ın 99 tane ismi 14 tane de sıfatı var ama ,kimi insanlar nedense belitilmeyen "tanrı" kelimesini kullanmaya kalkıyor ben kullandım oldu mantığına yaparsın ama

Diyeceğim ki adam aruz ve ya hece ölçüsü içiin, İlah kelimisini tanrı olarak kullandı ama öyle bir şey de yok.

Diyeceğim ki bu adam İslamiyet te söz söylemek için bilinmesi gerekli 8 ilmi ve bu 8 ilmi öğrenmek için gerekli 12 ilmi biliyor ,anlayacağım.Ama böyle olmadan kalkıpta kafana göre konuşamazsın.

Kimdir bu Senai Demirci?

milena' Alıntı:
msalep' Alıntı:

Tanrı kelimesi TÜRKÇE' dir.Ne alaka hiristiyanlardı telsis inancıydı. Kaynak göstermeni bekliyorum.

Tanrı : Kâinatta var olan her şeyi yaratan, koruyan, tek ve yüce varlık, Yaradan, Allah, Rab, İlah, Mevla, Halik, Hüda, Hu, Oğan.
(TDK )
Kelimelerin Türkçe,İngilizce;Fransızca kökenini araştırmıyoruz.

milena' Alıntı:
msalep' Alıntı:

(TDK )

Hocam Tanrı kelimesinin hangi dilde olduğu önemli değildir aslında. Şayet bizler Yüce Kitabımız Kuran'ı Kerimde geçen aynı Yaratıcıya inanıyorsak ALLAH demeliyiz. Çünkü O Allah kendisinin 99 tane ismi olduğunu ama Allah denmesi gerektiğini yada belirtiğiini diyeyim bir çok ayette ortaya koyuyor. Peygamberimizde Allah diyor. MESELA Şimdi sen diyosunki benim ismim milena ama ben diyorumki yok senin ismin milena değil ben sana illaki rıza,ahmet, fatma v.s diyecem. Yani başka bir isim kullanacam. Bu olmaz. Tabi ben bu örneği insanlar açısından verdim. Bize bile ters geliyor.İnsanlar bile kendi ismi neyse onunla hitap edilmeyi isterler. O yüzden şahsen benimde tercihim Allah'tır.
SAYGILAR SELAMLAR

Byvector ve M.kıyıcı hocalarım

Ben Tanrı kelimesinin sadece kökeni üzerinde durdum. Msalep hristiyanlıkla bağdaştırmış tanrı kelimesini. Bende bu konuda yanlış düşündüğünü söyledim.Ve tanrı kelimesinin İngilizce (çoğunluk olduğu için söylüyorum) ile hiç bir alakası yok demek istedim. Onlar God ya da Lord derler.
Kzaakistan da Astana da Tengri adında bir dergi var hala mesela. Tanrı kelimesi Türklere aittir.Hatta Tanrı Misafiri deyiminide kaldırıp atamayız.

Sonuçta Rab kelimesi de Farsçadır. Ama kullanılır. Kimsede Rab hristiyanlıktan gelmedir demez.

Bende Allah diyorum tabiiki. Ama en önemlisi gönülde Allah aşkını taşımaktır.Ve o aşkla
konuşmaktır.

güzel bir şiir.. neden tanrı kelimesine takıldınız ki? tanrı kelimesi islamiyetten önce Şimdiki allah kelimesinin yerine kullanılıyordu ve gene tekti sanırım.. allahın 99 ismi arasında yoktur belki ama ifade ettiği anlam herkes tarafından da bilinir.

Dil Kalp te olanı söyler yani .Dil ayrı kalp ayrı konuşmaz.Kalbinizde eşinizi
seviyorsanız bu sözlerinize de yansır.Ona hitap edişiniz bile içten olur.
Diliniz kötü bir şey söylemek istese bile kalbiniz söyletmez.
Şu ayrıntıya bir dikkat edin, bir annenizin sizi çağırışını dinleyin,bir de başkalarının
sizi seslenişine bakın, benim nedemek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

GOD kelimesi Türkçeye çevrildiğinde Tanrı olarak çevrilmektedir.Evet Hırıstiyanlıkta teslis inancına göre (Haşa)İsa ALeyhisselamın Tanrının oğlu olduğuna inanırlar*.Türkçeye çevirdiklerinde Tanrı derken bunu kastederler.
Tevhid inancına inananan bir müslüman Allahtan başka tanrı olmadığına,ve Muhammed (a.s) onun kulu ve resulü olduğuna inanır.*.Allah'ı isimleri ile anmadıkları zaman Rab,Tanrı,ilah gibi kelimeleri kullanırlar.Lakin Hırıstiyanlar Tanrı kelimesini kullandıkları için, genelde Tanrı kelimesi kullanılmaz,kullanabilirsin ama karşındaki tereddüde düşerBu dünya asırlardan beri var ve insanlar asırlardır yaşıyorlar.Ve bazı şeyleri bilmek için çok şey gerekmiyor.

Türk olarak bilmemiz gerekir ki deyimlerdeki kelimeler değiştirilemez.Çünkü anlam bozulur.Tanrı kelimesi Türkçe yaratıcı anlamına geldiği için sorun olmaz.Zaten Türkler Deyimlerde kelimelerin kendi anlamalarıyla değilde deyim öbeği olarak bir
anlam ifade eder.Yani Deyimlerden kelimeler atılamaz.**

Örnek :'Salla Başı, Al Maaşı'.Burada "Salla başı" nı yalnız olarak alırsak çok saçma bir ifade olur.Deyimin anlamından uzaklaşır.

Etekleri Tutuşmak:Telaş,kaygı içinde olmak,
etek:Bel altına giyilen bayan giysisi
Tutuşmak:Yanmaya başlamak,alevlenmek.

kaynak:
* Dİya-ül-Kulub,Harputlu İshak Efendi,(1891 .Kabri fatih Camii haziresindedir.)
**(TDK)

Merak ediyorum.Birisi Peygambere hakaret eden şiir yazsa .O zamanda Millet a şiir çok güzel mi diyecek.
Bakalım okula shortla gideyim.Maksat eğitim öğretim değilmi .Niye Kıyafetlere takıyorlar.Biri anlatabilir mi bana.

zynpz, arkadaş benim mesajımdan önce yazmış.Sen bana şunu söyle bakalım.

İş tanrı kelimesini merak ediyorum neyle savunuyorsunuz bu görüşünüzü.Ben nedenini yazdım birde siz yazın.Duygu düşünce yazmayın.

Forumdaki Bir üye , konuyu açan arkadaş gelecek fikirlere de açık olmalı demiş.Ben de kendi fikirlerimi söyledim ve de isbat ettim. size.

Ortamı germe felan yok bana bir kaynak gösterebilseydiniz.Tamam arkadaşım yanlış biliyormuşum derdim.

rab kelimeside geçmez 99 isimde ama nerdeyse heryerde kullanılır ve kimse de itiraz etmez neden ki????????

Geri