Tacizle suçlanan öğretmen intihar etti!

Kodla Büyü

s_kajmeran

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Sivas'ta görev yaptığı ilköğretim okulunda şikayet üzerine hakkında soruşturma başlatılarak açığa alınmasını hazmedemeyip intihara kalkışan Şahin İ, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Kentte 5 yıldır Reşit Akif Paşa İlköğretim Okulu’nda Fen Bilimleri ve Teknoloji öğretmeni olarak görev yapan Şahin İ. hakkında, okulun 8’inci sınıfında eğitim gören 14 yaşındaki iki öğrencisine sevgi içerikli telefon mesajları gönderdiği ve duygusal birliktelik yaşadığı iddiası ile öğrenciler tarafından şikayet edildi.

Bunun üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından müfettiş görevlendirildi. 19 Nisan’da başlatılan soruşturma kapsamında 20 Nisan’da Şahin İ.’nin açığa alınması kararlaştırıldı.

Müfettişler okulda çok sayıda öğretmen ve öğrencinin ifadesine başvurdu. Olaydan haberdar olan aileler de duruma tepki gösterdi. Kendisi gibi öğretmen olan H.İ. ile evli olan, 7 ve 2 yaşında iki çocuğu bulunan Şahin İ.’nin eşinin üçüncü çocuğuna hamile olduğu belirlendi. Mesajlardan öğretmen eşinin de olay ortaya çıkmadan önce bilgisinin olduğu öne sürüldü.

BUNALIMA GİRDİ
Okulda başlatılan soruşturma kapsamında açığa alınması nedeni ile bunalıma giren Şahin İ. bir kaç kez intihara kalkıştı. İlk olarak evine ve ailesine bir mektup bırakıp helallik isteyerek otomobili ile evinden ayrılan Şahin İ., kent merkezi yakınlarındaki Kızılırmak’a atlayarak intihara kalkıştı.

Yüzme bilmeyen Şahin İ., çevredekiler tarafından kurtarıldı. Ancak, herhangi bir tedavi programı uygulanmayan ve girdiği bunalımdan kurtulamayan Şahin İ., iddia konusu olan öğrencilerin ailelerini ve çevresindeki bir çok kişiyi arayarak suçsuz olduğunu belirterek, helallik istedi.

DOĞALGAZ BORUSUNA ASTI
Ancak ailelerin tehditleri ile karşılaştı. İntihar girişimleri nedeni ile ailesinin yakın gözetimde tuttuğu Şahin İ., 1 Mayıs’ta öğlen saatlerinde yakınlarının bir anlık dalgınlığından yararlanarak Yenişehir Mahallesi’ndeki apartman dairesinde kendisini atkı ile mutfaktaki doğalgaz borusuna astı.

Yakınlarının fark etmesiyle boğulmak üzereyken kurtarılan Şahin İ. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürülerek yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Ancak 8 gün süren yaşam mücadelesinin ardından yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak bu sabah yaşamını yitirdi.

GÖREVE İADE EDİLDİĞİNİ ÖĞRENEMEDİ
Bu sırada Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişleri, ilk incelemede yöneltilen iddialar ile ilgili kuvvetli delillere rastlaması nedeni ile öğretmenin suçlu olduğuna dair kanat oluşturdu. Ancak inceleme sürecinde öğretmenin intihar girişimi haberi, soruşturmanın seyrini değiştirdi.

Şikayetçi olan kız çocuklarının aileleri, şikayetlerinden vazgeçti. Daha önce atılı iddiaların doğruluğunu kabul eden Milli Eğitim Müdürlüğü ise öğretmeni yeniden göreve iade etme kararı aldı.

Ancak bu karar kendisine iletilemeden öğretmen Ş.İ. yaşamını yitirdi. Yaşanan süreçte Milli Eğitim Müdürlüğü’nün konuyu savcılığa bildirmediği belirlendi. Öğretmenin yaşamını yitirmesi üzerine Cumhuriyet Savcılığı hem olayla ilgili, hem de Milli Eğitim Müdürlüğü görevlileri ile ilgili soruşturma başlattı.

Bugün Numune Hastanesi morguna getirilerek otopsi işlemi yapılan Şahin İ., Tuğut Camisi’nde kılınan cenaze namazı sonrası Yukarı Tekke Mezarlığı’nda toprağa verildi.

İKİ ÖĞRENCİ AŞIKTI
Öğretmen Şahin İ.’nin mesajlar göndererek arkadaşlık yaptığı iddia edilen ve isimleri açıklanmayan iki öğrencinin de öğretmenlerine aşık olduğu iddia edildi.

İki öğrencinin arasında da bu nedenle bir çekişme yaşandığı ileri sürüldü. Olayın ortaya çıkmasından sonra öğrencilere de izin verildi.
Mynet

Sadece oradaki yorumlardan bir tanesi:
Bir öğretmen olarak meslektaşımın bunu yapmayacağı kanaatin taşıyorum.çocuklar içinde bulundukları yaş itibariyle öğrtmene aşık olabiliyor ve bunun sorumlusu öğretmen mi? Hocama ALLAHTAN rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. bu sistem böyle devam ederse onurlu dah bir çok öğretmen bu durma düşer... öğretmen düşmaları sevinin işte fırsat

Allah rahmet etsin :(

Allah rahmet eylesin..çok kötü bir durum :cry:

benimde en çok korktuğum durumlardan biri..bu yüzden ben öğrencilerimle okul dışında görüşmem ve kesinlikle facebookta eklemem..

çok dikkatli olmak lazım :?

herşey beklenir insanlardan. öğretmenden de öğrenciden de.. Allah rahmet eylesin inş.

İftiraya Maruz Kalmamak İçin Yapılması gerekenler:

1. Internet üzerinde, sosyal medya ile (facebook, twitter vs) öğrencileri kesinlikle eklememek.

2. E-posta vs. gibi yöntemlerle de eklememek.

3. Aynı ortamda yalnız kalmamak. Mesela bir tavsiyeniz ya da uyarınız ya da fırçanız olacaksa muhakkak yanında en az 1 tane daha kız arkadaşının bulunmasını sağlamak. Ben bir defasında bir kız öğrenciyi kılık- kıyafetinden dolayı uyaracaktım. Bu tür uyarıları karşılıklı ağız dalaşına girmemek ve daha etkili olmasını sağlamak için bölüm odasına çağırarak yaparım. O öğrenci ile birlikte 2 tane daha kız arkadaşını çağırdım ki işin yaygarasını yapamasın.

4. Allah herkesi kuru iftiradan korusun.

Hic bir kiz ogrenciyi uyarmayacaksin,yanina cagirmayacaksin,soru sorsa bile bilmiyorum.bir laf cikti mi burdan yak hadi al sana bela

halk' Alıntı:

1. Internet üzerinde, sosyal medya ile (facebook, twitter vs) öğrencileri kesinlikle eklememek.

3. Aynı ortamda yalnız kalmamak. Mesela bir tavsiyeniz ya da uyarınız ya da fırçanız olacaksa muhakkak yanında en az 1 tane daha kız arkadaşının bulunmasını sağlamak. Ben bir defasında bir kız öğrenciyi kılık- kıyafetinden dolayı uyaracaktım. Bu tür uyarıları karşılıklı ağız dalaşına girmemek ve daha etkili olmasını sağlamak için bölüm odasına çağırarak yaparım. O öğrenci ile birlikte 2 tane daha kız arkadaşını çağırdım ki işin yaygarasını yapamasın.

..
bir bilgisayar öğretmeni olarak söylediklerinizin 1 ve 2. maddelerine sadece gülüyorum hocam.

1. sosyal medyada öğrencileri ekleseniz bile mesaj atmadığınız sürece size 1000 tane de mesaj gelse hiç bir şey farketmez.
2. e-posta nasıl eklenir ben bilmiyorum. ama yukarıda söylediğim şey onun içinde geçerli. binlerce mailde gelse siz cevap vermedikçe bişey ifade etmez

hatta aynı şey sms ve cevapsız çağrılar içinde geçerli. öğrenciniz bir şekilde telefon bilginize ulaşabilir ve size yüzlerce mesajda çekebilir, yada çeşitli nedenlerle telefon numaralarınızı vermişseniz bile gelen sms lere cevap vermediğiniz sürece hiç bir sorun olmaz...

bunun dışında kalan uyarı - danışma vb.. nedenlerle 1e1 görüşmek zorunda olduğunuz öğrencileri de zaten bir öğretmen olarak nasıl davranabileceklerini kestirebiliyor olmanız gerekli. elma ile armudu aynı kefeye koymamak gerekir. konuşulacak öğrenci ve konuşulmayacak öğrenci de...

Öncelikle Allah rahmet eylesin.

Geçen yıl BÖTE 4.sınıf öğrencileri öğretmenlik stajı için benim okula geliyorlardı. Onlara ilk toplantıda söylediklerimi yazayım:
1-Ufak ve şirin gözükseler dahi, kardeşiniz olarak da görseniz asla fiziksel temas kurmayın.
2-Facebook falan asla..
3-678 sınıf öğrencileri ergenleiğe girdiği için her davranışınızdan yorum çıkartırlar. Bunu en aza indirin.
4- Öğrencilerin %50si öğretmenine aşık olur. Benimde başıma defalarca geldi. Yakışıklı bir tip olmasam da adet yerini buldu...

Biz stajer değiliz ama bazı şeylere dikkat etmemiz lazım...
Benim dikkat ettiğim bir-iki tanesini yazayım:
1-Asla fiziksel temas yok, özellikle kızlarla..
2-Facebookdan kabul ederim fakat "öğrenciler" diye grub oluşturdum. Benim sayfaya yazmaya, belirlediğim yerler haricindekileri görme yetkileri yok. Bir açıdan ben onları takip ediyorum.
3-Asla 1-2 tane kızla tek başıma kalmamaya özen gösteririm veya kalmışsam kapıyı açık tutarım.
4-Ailesini telefonla aradığım zaman, bunun anllamı telefon numaramı öğrenmeleridir, telefonun seçeneklerinden konuşmayı kaydederim. (Telefonların çoğunda bu özellik var, lütfen kısayol olarak ekleyin)
5-SMS vs atmışlarsa genelde cevap vermem, verirsem de alesini tanıdıklarım...kutlamalar vs. "Sizin ve ailenizin bayramını kutlarım"
6- Sizli bizli konuşmaya gayret ederim, şartlar gereği senli benli konuşsam dahi biraz ciddiyet havası lazım.

Komik gelebilir ama ergenliğe giren çocuklar, ergenliğe asla giremeyen veliler sıkıntı olabilir... Malumunuz sayın bakanımız "alo 147" bile açtı. Biz diğer mesleklerden farklıyız. Önce ceza verilir, sonra yarfılanırız. Bazı şuçlarda da öğretmen olmamız sebebiyle +%20 ceza artışı var...
Olay: öğrencinin birine öğretmen kızar. Sınıftan çıkınca öğrenci kendi duvara vurarak elini falan yaralar. Gün bitmeden doktor raporu ve polis. Şahit yok, delil yok. Öğretmen beni dövdü. Veliler şikayet ettiler sonra geri aldılar. Kamu şuçuna girdiği için.....şikayet geri alma işe yaramadı. ..... Allahtan kamera kayıtları vardı da öğretmen kendini kurtardı. O da mahkemenin ikinci duruşmasında..

Şimdi birileri çıkıp ya hocam öyle öğretmenlik mi olur diyebilir. Laf da atabilir. Onlara tek sözüm "inşaallah başınıza bu konularda bir şey gelmez de, attığınız laf yanınızda kalır" Hakkımı helal ettim.

İftiraya uğrayan öğretmen açığa alınıyor, bunun iftira olduğu öğrenilince de çocuklara izin veriliyor...
Bu nasıl adalet. Çamur atanın yanına kar mı kalacak. İftiranın, yalan haberin bu ülkede cezası olmayacak mı!

Şimdi o iftirayı atan aile rahat uyuyor mu? 3 çocuk babasız kaldı. Kızlarını karşılarına alıp iyici konuştular mı? İftira atmak kolay buna inanan müfettiş ve idarecilerde de suç var.

hasan' Alıntı:
Öncelikle Allah rahmet eylesin.

Geçen yıl BÖTE 4.sınıf öğrencileri öğretmenlik stajı için benim okula geliyorlardı. Onlara ilk toplantıda söylediklerimi yazayım:
1-Ufak ve şirin gözükseler dahi, kardeşiniz olarak da görseniz asla fiziksel temas kurmayın.
2-Facebook falan asla..
3-678 sınıf öğrencileri ergenleiğe girdiği için her davranışınızdan yorum çıkartırlar. Bunu en aza indirin.
4- Öğrencilerin %50si öğretmenine aşık olur. Benimde başıma defalarca geldi. Yakışıklı bir tip olmasam da adet yerini buldu...

Biz stajer değiliz ama bazı şeylere dikkat etmemiz lazım...
Benim dikkat ettiğim bir-iki tanesini yazayım:
1-Asla fiziksel temas yok, özellikle kızlarla..
2-Facebookdan kabul ederim fakat "öğrenciler" diye grub oluşturdum. Benim sayfaya yazmaya, belirlediğim yerler haricindekileri görme yetkileri yok. Bir açıdan ben onları takip ediyorum.
3-Asla 1-2 tane kızla tek başıma kalmamaya özen gösteririm veya kalmışsam kapıyı açık tutarım.
4-Ailesini telefonla aradığım zaman, bunun anllamı telefon numaramı öğrenmeleridir, telefonun seçeneklerinden konuşmayı kaydederim. (Telefonların çoğunda bu özellik var, lütfen kısayol olarak ekleyin)
5-SMS vs atmışlarsa genelde cevap vermem, verirsem de alesini tanıdıklarım...kutlamalar vs. "Sizin ve ailenizin bayramını kutlarım"
6- Sizli bizli konuşmaya gayret ederim, şartlar gereği senli benli konuşsam dahi biraz ciddiyet havası lazım.

Komik gelebilir ama ergenliğe giren çocuklar, ergenliğe asla giremeyen veliler sıkıntı olabilir... Malumunuz sayın bakanımız "alo 147" bile açtı. Biz diğer mesleklerden farklıyız. Önce ceza verilir, sonra yarfılanırız. Bazı şuçlarda da öğretmen olmamız sebebiyle +%20 ceza artışı var...
Olay: öğrencinin birine öğretmen kızar. Sınıftan çıkınca öğrenci kendi duvara vurarak elini falan yaralar. Gün bitmeden doktor raporu ve polis. Şahit yok, delil yok. Öğretmen beni dövdü. Veliler şikayet ettiler sonra geri aldılar. Kamu şuçuna girdiği için.....şikayet geri alma işe yaramadı. ..... Allahtan kamera kayıtları vardı da öğretmen kendini kurtardı. O da mahkemenin ikinci duruşmasında..

Şimdi birileri çıkıp ya hocam öyle öğretmenlik mi olur diyebilir. Laf da atabilir. Onlara tek sözüm "inşaallah başınıza bu konularda bir şey gelmez de, attığınız laf yanınızda kalır" Hakkımı helal ettim.
Dogru soylemissiniz.

Bir de bayan hocalar icin de erkek ogrenciler sorun olabiliyor. Telefon numarasini ogrenip bayan ogretmene tacizde bulunan ogrencimiz oldu ilk donem.

Msn'den ekleyip kufurlu konusmalar yapanlar oldu baska bir bayan ogretmene. (Ogrenci kufurleri kisaltma seklinde yazdigi icin, bayan ogretmen anlamamis ne demek istedigini ogrencinin, sonradan anladi.)

Baska bir bayan ogretmenin bebegi olmustu, yeni mezun erkek ogrencilerden biri ogretmenin yuzune karsi, baskalarinin yaninda, bebegin kendisinden oldugunu soylemis. Ogretmen sinirden tek kelime edememis.

o meb müdürü, müfettişler ve kız aileleri, hepiniz en acı ve en onursuz biçimde bu hayatı terk edersiniz dilerim..
çocuklara bir şey demiyorum ne bok oldukları belli zaten..

Bu olaya sebep olan herkesin Allahü Teala belasını versin. :verymad: 3 yavrunun babasız büyümesine sebep olduğunuz için kendi evlatlarınızın başına daha beteri gelsin.

Bakalım yüce adaletimiz namus timsali öğrencilere ve ailelerine ne yapacak.
Bakanlığımız olayı araştırıp soruşturmadan hemen öğretmeni açığa alan meb görevlilerine ne diyecek.

Ailece bihteri, behlülü , fatmagülü, evlilik programlarını izleyen bir topluma öğretmenler edep, ahlak ve namus öğretemez.

Gerçekten öğrencilere yaklaşırken çok dikkatli davranmak lazım, olmadık şeyler çıkarılabiliyor...

halk' Alıntı:

Çok doğru, tecrübesiz öğretmenler bunları bilmezler, iftiraya uğramak için bir kıvılcım yeter, buna fırsat vermemek lazım. :+1:

Umut Bakır' Alıntı:
Bende bir öğrenci olarak öğretmenlerimle her zaman öğrenci-öğretmen mesafesini korumaya çalışmışımdır.

Madem bir öğrenci olarak mesafeni koruyorsun öğretmen forumuna yazma bir daha tamam mı? Mesafeyi koru.

"sayımız çok nasıl olsa ha bir eksik ha bir fazla kimin umurunda",
Allah Rahmet Eylesin dikkat etmek lazım,

çamur at izi kalsın.nasılsa öğretmen her zaman suçludur ya.öğretmenleri bu şekilde suçlu gösteren kötüleyen herkese yazıklar olsun.

Meslektaşımız böyle bir sapıklığı yapacak kadar onursuz olsa, intihar etmezdi.
Onu bu hale düşürenleri Allaha havale ediyorum.

Yazık çok yazık. O 3 çocuk babasız nasıl büyüyecek, bu insanlarda vicdan var mı acaba!
Yazdığınız mesajın nasıl yorumlanacağını bilemiyorsunuz, en iyisi hiç yazmamak. Karşı tarafın niyeti kötüyse ille de anlamak istediğini anlıyor.
Bulunduğum yerde bir okulda facebook üzerinden velisi öğretmene çocuğunun durumunu soruyor. Öğretmen de bu böyle mesajla olmaz. Gelin bir çayımı içersiniz görüşürüz diyor. Bu mesaj yüzünden soruşturma geçiren öğretmen doğuda bir şehre sürgün edildi. Dava açtı. Karar iptal edilmezse, zaten emekliliği gelmiş emekli olacak.

snotra' Alıntı:
Yazık çok yazık. O 3 çocuk babasız nasıl büyüyecek, bu insanlarda vicdan var mı acaba!
Yazdığınız mesajın nasıl yorumlanacağını bilemiyorsunuz, en iyisi hiç yazmamak. Karşı tarafın niyeti kötüyse ille de anlamak istediğini anlıyor.
Bulunduğum yerde bir okulda facebook üzerinden velisi öğretmene çocuğunun durumunu soruyor. Öğretmen de bu böyle mesajla olmaz. Gelin bir çayımı içersiniz görüşürüz diyor. Bu mesaj yüzünden soruşturma geçiren öğretmen doğuda bir şehre sürgün edildi. Dava açtı. Karar iptal edilmezse, zaten emekliliği gelmiş emekli olacak.
Bu mesaj yüzünden de sürgün edilmez herhalde... Biz öğretmen arkadaşlarla beraber yaptığımız veli ziyaretini bırakalım o zaman...

Reyhanli' Alıntı:
Meslektaşımız böyle bir sapıklığı yapacak kadar onursuz olsa, intihar etmezdi.
Onu bu hale düşürenleri Allaha havale ediyorum.
doğru söze ne denir. yazıklar olsun bu hale getirenlere, başak bir şey demiyorum. öğretmenimize de Allah'tan Rahmet diliyorum

Allah rahmet eylesin... Ne denilr ki bu durumda bir ocal sönmüş oldu sayelerinde :verymad: Allah ölen hocamızın günahlarını affetsin. Geride kalanlara da sabır versin. Bu suçu atanların da Allah belalarını versin.

öğrenciler yaşları itibariyle safça düşünüp öğretmene aşık olabilirler ama öğretmenin de dikkatli olması gerek... bizim lisede bi hocamız da evliydi yalnız kızlara karşı çok garip hareketleri vardı bütün okul bilirdi nereye nasıl şikayet edileceği bilinmediğinden kimse de bi şey diyemezdi sapık zihniyetli insanlar da malesef öğretmen olabiliyorlar... kpss den ziyade atamalar da psikoloji testlerine tabi tutup karakterli insanları atasın meb

kesinlikle öğrencilere karşı iyi niyetli olmayın özellikle kızlara. Yakınlık göstermeyin muhakkak yanlış anlarlar. Fiziksel temas niyetiniz ne olursa olsun sakın. Bu olaylar çok çok fazla. Özellikle yeni başlayan öğretmenler çok dikkatli olmalı, bizler tecrübe ile öğreniyoruz bunların yanlışlığını.

Allah rahmet eylesin, iftiradan korusun.

her ortamda iyi insanda kötü insanda var. ama ben suçsuz olsaydım asla intihar etmezdim. sonuna kadarda direnirdim ..

Geri