Tabletlere Root Atmak

Kodla Büyü

yataylimit

Süper Üye
Süper Üye
Sakın ha sakın!
Bunlarda root kilidi var. Rootlamak için yüklediğiniz uygulamalar zaten merkezi yönetim modülünden görünüyor (bizzat gördüm). Manisa'dan gelen teknik servis elemanlarının anlattığı olay:

Öğretmen tableti servise veriyor ve "bunun ekranı kendiliğinden böyle beyaz oldu" diyor. Modülden bakıldığında rootlama uygulamalarının yüklendiği ve ardından root edildiği görülüyor. Sonuç: teknik servis ücretini cebinden ödeyen bir öğretmen. :scared:

Bilişim dünyasında olmaz diye bir şey yok..SAdece biraz daha zamanı var..Koskoca microsoft w8 çıkarıyor da ertesi gece crackleri piyasada oluyor.Dandik vestel in kilidi mi açılmayacakmış ? Hele ki chipseti ve toolkiti bir yaygınlaşsın o zaman her şey mümkün.

cihazı root lamak garanti kapsamından çıkarıyor.Bu sadece vestel için değil piyasadaki tüm tabletler için böyle.Bende var asus bir tane garantisi gitmesin diye root yetkilendirmesi yapmıyorum.

Hocam ben bi öğrenciyim ve okulumdaki 104 tabletin 50-60 ını rootladım ve çok basit.Adamlar ps3 ü kırarken vestel tablet mı kırılmayacak :). İsterseniz nasıl rootladığımı söyleyebilirim

yataylimit' Alıntı:
Sakın ha sakın!
Bunlarda root kilidi var. Rootlamak için yüklediğiniz uygulamalar zaten merkezi yönetim modülünden görünüyor (bizzat gördüm). Manisa'dan gelen teknik servis elemanlarının anlattığı olay:

Öğretmen tableti servise veriyor ve "bunun ekranı kendiliğinden böyle beyaz oldu" diyor. Modülden bakıldığında rootlama uygulamalarının yüklendiği ve ardından root edildiği görülüyor. Sonuç: teknik servis ücretini cebinden ödeyen bir öğretmen. :scared:

Hocam ne öğretmenisiniz bilmiyorum ama Bilgisayar öğretmenlerine bu uyarıyı yapmak biraz abes olmuş. :idea:

vestelin tableti elime geçmedi ama
ilçe eğiticilerine verilen tabletleri root etmişlerdi

Tablet izlemesi ve yönetmesi tüm dünyada araştırdığım kadarıyla iki teknikle yapılır.
1 MDM yazılımı yükleyerek bunu kaldırılamaz halde android işletim sistemine eklemek. Sistem uygulaması haline getirmek. Sisteme güvenlik kilitleri eklemek filan.
2.UIN ID IMEI ve MAC bilgilerini kullanılarak cihazı her türlü ortamda kontrol altına alabilmek. Hatta çalınma vb. durumlardan işletim sistemini uzaktan tamamen tüm internet erişimi kurduğunda susturmak. Sıfılamak yeni yazılım ile güncellemek yerini bulmak, yönetmek v.s. O çok güvendiğiniz açık kaynak kodlu orjinal veya offical sürümler hep bu işe hizmet eder.UNUTMA İnternete bağlıyan yerin bellidir.Çekirge gibi nodedan noda atlasanda, sonuçta en kötü bilinen ve erişilebilen bir POP noktasındasındır.

2.sini Samsung'un SCHOOL uygulaması ile yaptığını gördük.

1.sini Vestel yapıyor.Birçok şirket kullanıyor. 1.sini aşmanın yolları var.
Sizi işlemleri yapana kadar MDM sunucusunun veritabandan izler ve kaydederler.
Siz de sorununuz olduğunda gider garanti dışına çıktığını ve ödeme yapacağınızı öğrenirsinz.
Sadece root atmak ve MDM yazılımını kaldırmak tek başına sizi kurtarmaz. Root atmak cihazı sınırsız kullanma yetkisini size ve 3. parti yazılımlara sadece CİHAZ ÜZERİNDE verir.
Anlaması gereken anlamıştır umarım.

2.sini aşmanın tek bir tutarlı yolu var oda cihazın IME ve UIN ID bilgilerininde yer aldığı alana (EFS) girip burada UIN id -IMEI v.b. değştirip takipten çıkmak. Artı offical sürümler yerine custom rom kullanmak v.s. Bu da sizi garanti kapsamı dışına çıkartır. Birden fazla teknikle de bu işlemler yapılabilir. En zoru JTAG ile bit-bit yazmaktır.Donanım bilgisi ve tecrübe gerektirir. Ama önce yedek alın ki servise gitmeden önce eski bilgileri yazın içine. :) Cihazı eski haline getiremyorsan olacak şey belli fazla zorlama.En kötü bedelini ödersin kaybettim dersin.Bozuldu diyip geri vermeye kalkmayın yemezler :)

Her halikarda servis dışısınız. Bıcak alıp adam öldrmekte tercihtir. Aynı bıçakla yemek,salata hazırlamak hatta oymacılık,heykel sanatına girmek te mümkündür.
Yasal olanı tercih edin. Başınız ağrımasın.

Devletin size verdiğine kamu malı denir. HAYRAT DEĞİLDİR.
Diğer bir resmi adı DEMİRBAŞ'dır. A-B-C türleri vardır.
Sizin tablette illaki bunlardan birine girer.Girmezse yasa değişir gene girer. Kamu malına zara vermekten hakkınızda dava filan açılabilir.
Devletle başınızı derde sokmayın,develet veya devlet adına biri acısını sizden çıkartmak istedikten sonra her türlü sizden çıkartır.
Biraz bakarsanız bunula ilgili yatırımların yeni yapıldığını ihaleye çıkıldığını görürsünüz. MDM kurmak ve her türlü uzaktan denetim için hem altyapı hem yazılım kurulumları ile bunları kullanacak kadroları oluşturulması devam ediyor.
6 ay sonra buradaki rootcuları ağrıyan başlarını nereler vuracağını merak ediyoruz.

Hocam biz öğrenciler olarak amacımız KAMU MALINA ZARAR VERMEK, veya DEVLETİ ZARARI sokmak gibi şeyler hiç olmadı. Biz sadece MDM uygulamasının açıklarını bulduk ve o açıklardan faydalanarak oyunları açtık.Size bu root olayına kadar nasıl geldiğimizi kısaca anlatayım.
İlk olarak tabletler bize şubat ayında dağıtıldı.1 hafta geçmeden E-postadan .apk uzantılı dosya atıp uygulamaları kurmak oldu.

Ardından yeni bir güncelleme geldi ve artık tablette internete bağlandığınız an uygulamalar MDM tarafından açılmıyordu.Ya internete giricektiniz ya da oyun oynucaktınız .Okulumuzda arkadaşlarının tabletlerini alıp "bak senin tabletini internete bağladım uygulamaların gitti :D" şeklinde şakalar yapılmaya başlanmıştı.

Bu olay birkaç hafta devam etti.Fakat ben gibi Androidi ilk defa tabletle tanıyan ve ilgilenen arkadaşlarım olarak bi forum sitesinde buluştuk. Amacım reklam yapmak değil fakat size bunun somut örneğini göstermek için http://www.chip.com.tr/forum/fatih-proj ... 61675.html bu foruma bakabilirsiniz aranızda bana inanmayan hocalarım olacaktır. :)

İşte biz bu topluluk da meraklılar ve ilgililer olarak araştıra araştıra deneye deneye yeni yöntemler bulduk ve her MDM güncellemesine karşı biz yine bir hamle ile cevap verdik .

İlk pes dedirtecek yontemimiz tableti sıfırlama oldu ve ondan sonra root yolu gorundu zaten

Sevgili hocalarım şimdi tum yontemlerı nasıl bulduğumuzu anlatırdım ama fişlenmemek için ve uzun süreceği için anlatmıyorum. Bu yontemlerı bulmak için 8 ay uğraş verdik MERAKLI ve İLGİLİLER olarak...

Root atınca MDM ve türevlerini sildik(mdm yi güncelleyen mdm watcher ve varlığını inceleyen mdm push)

Ardından sistem güncellemeyi sildik ve olası bir güncellemeye karşı kendımızı korumak için

Bundan sonra elimize "Mevlana 2.23" romu geçti ve pc den adb komutlarıyla rom da attık.
Vestel tablet konusunda o kadar acemi ve beceriksiz.Teknik açıdan.

Durduk yere Vestel yazısında kalmalar, güç tuşu çökmeleri, ekranda su lekesi, dokunmatık sorunları ve daha niceleri.....

Servisden aldığım duyuma gore "kırılmış tabletleri" almıcaklarmış. Yani rootlu ve oyun açık olan tabletleri.

Rootlu olduğunu gizlemek o kadar basit ki korkacak hiç bir şey yok...

Şimdi üstte mesajı bulunan hocama sesleniyorum.

Hocam biz DEVLETE ve KAMU MALINA ZARAR vericek olsaydık tableti kaybettik deyip yeni tablet isterdik, ne de olsa bizi bulucak bi uygulamaları tablette yok, MDM out :)

Dediğim gibi hocalarım, bizim burda amacımız bi kaç şey öğrenmek, geliştirmek ve ilgilendiğimiz alanda ilerleyebilmek.

http://www.teknoloji-haberi.com/haber-A ... ledi-8034/ şu haberi size göstermeden edemiycem

Biz burda keşfederek bi şeyler öğrenmeye çalışıyoruz ama siz başka yonlere vuruyosunuz.Unutmayın biz hala çocuğuz ve boyle devlet malına zarar verme gibi durumunu düşünecek halde değiliz.

Bu arada 2.34 guncellemesınde kırdık bilginize.......

SRS root diyorum ve susuyorum,benim okuldaki tüm tabletler kırık,hem de meb hattından face ve twit kullanıyorlar:)

Mebin verdigi tabletlwri bilmiyorum ama normal tabketlerde root garanti disi kalmaz. Root lu tableti fabrika ayarlarina dondurdugunuzde zaten ilk haline doner root gider. Ayrica root ile tableti cok guzel modifiye edebilirsiniz. Ben gereksiz butun yuklu gelen uygulamalari kaldirdim. Yada root izni ile calisan uygulamalari kurdum. 400 Mb ram ile tabletimi deslerde iki gun ve daha fazla kullaniyorum.

Geri