Tablet Yokken Türkiye'de Tasarlandı. Adı Değişti FATİH oldu.

Kodla Büyü

balhamit

Üye
Tablet Yokken Türkiye'de Tasarlandı. Adı Değişti FATİH oldu. Türkiye'de yapılacaktı. Dışarıdan alınmaya başlandı.

Fatih Projesi - Aslı Dijital Okul Çantası- 2007 lerin projesi. Ancak o dönem yapılmaması için bir çok engeller çıkakarıldı. 2012 Fatih olarak yapılmaya çalışılıyor ama.... Yazılım kısmıda var. Eskinin Web Tabanlı Öğrenim Yönetim Sistemi. Şimdinin Eba sı. Ama ...

http://www.youtube.com/watch?v=w_Us...DvjVQa1PpcFMdrrkBK1NwxGuExBG16jJhvMAjNVui6s4=

MEB'in Çok Eski Projesi Uzaktan Eğitim ve Portalı. Şimdi EBA ile sil baştan mı? Neden ?
Milli Eğitim Bakanlığının 2007 lerde büyük bir ekip ile yapmaya çalıştığı büyük projesi ne hale geldi. Binlece dolar eğitim verilen o ekip dağıtıldı. EBA gibi bir proje ile tekrar sıfırdan yapılmaya çalışılıyor. Ancak.; EBA O projenin ne kadarını karşılıyor acaba... WEBÖYİS mi EBA mı inşaallah yapılır. Sadece zaman kaybı. Fırsatlar verilseydi. Şimdi dünyanın en iyi uzaktan eğitim sistemi ve portalı hayatta olacaktı. Her kesin izlemesi gereken bir proje tanıtımı... Ayrıca Aynı projenin donanım kısımı vardı. Dijital Okul Çantası. Şimdinin Fatihi ancak islemek lazım....

http://www.youtube.com/watch?v=ysf-...DvjVQa1PpcFMdrrkBK1NwxKqIooSIZEPR1bbwbBebXjg=

Hocam bu ekip kendi mi dağıldı yoksa birileri mi dağıttı?

Bir kısmı kendi istekleri ile okullara döndüler. Bir kısım arkadaşlarda kurum içinde alakasız birimlere gönderildi.

Her iki projede çok güzelmiş. Zaten birşeye kafa yormayacaksın. Hele Bakanlık için. Weböyis yazılım için çok iyi düşünülmüş. EBA projesi nin amacına ulaşılacağına inanmıyorum. Keşke zamanında yapılsaydı şimdi farklı yerlerde olurduk. Emeğinize üzüldüm..

@balhamit=@uzmanPC
uzmanpc kullanıcısı silinmiştir.

Fatihle ilgili vermek istediğiniz mesaj nedir? Sanırım kendinizi deşifre etmek istemiyorsunuz.

akıllı tahtaya evt ama tablete kesinlikle karşıyım bu projenin daha geriye götüreceğini düşünüyorum tabletlerin yani. Ayrıca sbs sınavının kalkmasına da karşıyım şuan için nedeni ise öğrenci sayısının fazlalığı. Kim neye göre hangi okula yerleşecek. Yani şunu açıkca belirtmeliyim özellikle son 1 sene içerisinde öğretmenlikten iyice soğudum düşünüyorum sadece benmi varım böyle yoksa başkaları da varmı acaba.

Hocam arkadaşın fikirleri fazla bir değişikliğe uğramadan Fatih Projesi olarak bize sunulmuş. Zamanında kendisine ve ekibe gereken değer verilmemiş.

O kaliteli ekip kendi dağılmışsa sözüm yok birileri tarafından bile bile dağıtılmışsa işin içinde başka işler var demektir. Aslında bu konuda konuşulacak çok şey var ama...

Rabbim liyakatli kimselerin hak ettikleri yerlere geldiğini görmek nasip etsin bizlere.

@alperen hocam hiç bir başarı cezasız kalmaz burası muhakkak, arkadaşın başına iş açmayacaksa eğer biraz daha fazla bilgi olsa keşke...

Her iki projede çalışan arkdaşların bir kısmı (küsenler ) kendi istekleri ile okula döndüler. Ben ise daha kötü bir duruma düştüm. Olmadık şeyler geldi başıma. Az daha memuriyyetten bile olacaktık. Tamda bu iki proje Tubitak a proje olarak sunulmaya 2 kala. Hayırlısı buymuş... Şimdi daha rahatım (okulda).

Şimdi EBA da çalışan arkadaş Web Tabanlı Öğrenim Yönetim Sistemini Maydonoza EBA yı ise Ağaca benzetiyor. O dönem ki tanıtım filmini izlediğinizde EBA ile WEBÖYİS in farkı görülecektir. Keşke yapılabilse.

Sadece o dönem güzel bir başlangıç yapılmıştı. Hayaller büyüktü. O dönem İntel Bazı ülkelerden 9 uzman getirmişti bize protalı anlatsınlar diye. Ancak biz onlara bu projeyi aktardıktan sonra adamların dediği şuydu " Proje çok büyük bunu başarabilirseniz Türkiye yi 15-20 ileri götürürsünüz." Hatta arap bir LMS ci vardı. Siz yapın biz sizden örnek alalım dedi.

O dönem ki donanım kısmında ( tablet=bagbook=dijital okul çantası) çok daha düşünceler vardı. Defter özelliği ve bunların okulda muhafazası ve yazılımsal destekler...

güzel projelermiş..

2007 de megep projeside hayata geçmişti. o günden bu güne hala modülleri eksik dersler var. ulusal yeterlilik sınavları yapılacaktı güya.. birde modül sınavları ve modüllerden geçme kalma vardı.. hepsi yalan oldu.. kanadı kolu kırık bir megeple yola devam ediyoruz..

yazılımsal olarak pardus bu iş için mi geliştiriliyordu ve ekip dağıtılarak durduruldu....

valla hocam 2 projede bence yapılsaymış çok daha güzel olurdu başarılı olma ihtimali yüksek olurdu.Baksanıza bagbooklar normal masaüstü bilgisayar şeklinede getirilebilecekmiş.Allahınızı seversiniz Şimdi verecekleri tabletle ne yapılacak pdf kitap yükle oku bir nevi bir cep telefonu gibi bir şey bu tabletler.Tabletlerde üretim adına hiç bir şey yapılmaz,tableti al nete gir oyun oyna tamamen tüketim.En azından sizin dediğiniz bagbooklar alsaydı, o bagbooklarda bir şeyler üretilirdi.sadece tüketim olmazdı.neyse hayırlısı...

bu ülkede de dünyada da birçok konunun ve sorunun kaynağı paradır. düzen içinde o kadar büyük işler ortaya çıkmaya başlıyor ki... sonra unutulup gidiyor. ben 2007 de üniversiteden mezun olup 72 puan alıp da atanamadığımda ücretli öğretmenlik yapmaya başlamıştım. o dönem okullarda kullanılan bilsa ya karşı odtü ve bakalın ortak çalışıyor ve okulotomasyon diye bir proje hazılıyordu ki bir kısmı hatta büyük bir kısmı bitmişti. proje hem masaüstü uygulama hem web tabanlı çalışan bir projeydi. hatırlayanlar kullananlar olmuştur belki. siz bilsa da ki yedekleri alıp cd ile ankaraya postalıyordunuz sonra bilgisayarlarınıza okulotomasyonu kuruyordunuz onlar tüm bilgileri web üzerinden yükleyerek kullanımınıza sunuyorlardı. web üzerinde olduğunu söyledik yani sistem ankarada bir sunucu üzerinde çalışıyor herkes buraya bağlanıyor güncellemeleri yapıyor yenilikleri görüyor gelen giden yazışmaları bu şekilde yönetebiliyordu. ben iki farklı okulda sistemi kurdum hatta o dönem büyük paralarla okul zil sistemleri satanlar vardı bu proje içinde okul zil programı bile düşünülmüş yapılmıştı biz kullandık çok da güzeldi. peki ne oldu 2008 itibariyle proje rafa kaldırıldı.sonra ? sonrası malum bilsa yı kuran kişilerden birileri yeni bir sistem kurdular bu sistem bilsanın biraz daha gelişmiş haliydi şuan kurumnet olarak çalışmaya devam ediyor.ve ne hikmetse okulotomasyonu gereksiz görenler güzel bütçelerle çok yararlı diye kurumnete geçirdiler herkesi... pardusu bitirdiler ki tüm dünyada sevilen ve yakından takip edilen bir ulusal işletim sistemimiz olmuştu nihayet sıra bunu daha yukarılara taşımak ve kurumların bu sisteme geçmesini sağlamak idi. ne oldu pardus a son verildi. neymiş istenen seviyeye gelememiş. kaç ulusal işletim sistemi yakaladı pardusun başarısını ki biz başaramamış olmuşuz(!) ahh ahh...

Aselsan mühendisleri gibi olmadınız ya çok şükür hocam. Burası Türkiye. Eğer siz birşeyler üretmeye kalkarsanız köstek olan çok olur...

On dört yıllık öğretmenim. Şimdi idareci olarak çalışmaktayım. 4 yıla yakında bakanlık merkez teşkilatında çalıştım. En büyük tecrübem belki bakanlıkta olmuştur. Orda öğrendiğim tek şey Boşuna Kendini Yormayacaksın, ne verirlerse onu yapacaksın, hele hele yeni şeyler asla .... Farklı düşünme aslaaa...

Bu sadece Milli Eğitim Bakanlığı için değil bizim bütün kamu kurumlarında sistem böyle. Çünkü düşündüğünüz şeyi kurum içinde yapmanız mümkün değil. Bakınız Vitamin ne zaman çıktı... Bu projelerden sonra ... Dünyanın parasını kazandılar... Acaba Bakanlık Kendi Ekibi ile o dönem düşündüklerini hayata geçirseydi Öğrencilerimiz Vİtamin tarafından yıllardır sömürülebilirmiydi.. Şimdi hibe ettiler ( kazandıklarını kazandılar zaten) ama karşılığında ne aldılar acaba ....

Geri