Tüplü 206 ım artık ilk marşta çalışmıyor:(?

Kodla Büyü

seyhanak

Aktif Üye
Mrb arkadaşlar.aracım 2006 model 1.4 206.
2-3 hafta önce atiker sıralı sistem lpg taktırdım. ve o günden itibaren 206 ım ilk marşta ya çok geç çalışıyor yada hiç çalışmıyor ancak ikinci marşta çalışıyor.
Yalnız bu problemi sabah ilk çalıştırdığımda yani motor uzun süre çalışmamışken ve soğukken yaşamıyorum.
Gün içerisinde çalıştırmalarımda yaşıyorum bu problemi!
Bu konuda tecrübeli arkadaşlarımın tavsiyelerini bekliyorum...Ne yapmalıyım?

Re: 206 ım artık ilk marşta çalışmıyor:(?

marş motoruna baktır bi hocam

Re: 206 ım artık ilk marşta çalışmıyor:(?

hocam sorunun marş motorundan olduğunu düşünmüyorum çünkü araç benzinde iken sorunsuz marş alıyor her defasında ,ama lpg sistemi aktif yaparsan ilk marşlarda almamaya başlıyor anca ikinciye :(

lpg nin en büyük götürüsü. ucuz binmek için lpg taktırırız ama o zamanda bissürü sıkıntı. hocam lpg takan yere gidin ve şikayetinizi bildirin. ayrıca lpg biraz hassas olduğundan arabada daha önce sıkıntı varken bu sorun benzinde ortaya çıkmaz ama lpg de ortaya çıkar. bu şekilde bir sorunda olabilir.

sayın hocam konunun uzmanı değilim ancak anladıpım kadarıyla yorum yapayım.
şayet benzinde direk çalışıyorsa aracınızı hiç boşuna kurcalatmaayın , çünku sıralı sistemler önce benzinde çalışır sonra motor ısındıktan sonra yapılan ayara göre belli süre sonra gaza geçer.
sanırım sizin probleminiz gaz sistreminizde tahminimce de araç benzinde çalışması gaz vermemesi gerekirken sistem benzin yanı sıra gaz da verebilir bu durumda oluşan zengin karışımdan dolayı araç hemen çalışmaya blir.
gerçi o kadarını bilmiyorum ama benzinde çalışıyorsa sounsuz sorun kesinlikle gazcınız ile çözülecek gibi.

axelt kardeş,benzinin yarım depo olmasıyla ne ilgisi var anlayamadım?biraz açıklarmısın...

hocam genelde lpg li araçlarda benzin pompası lpg ye geçincede çalışmaya devam eder fakat benzin pompalayamaz. bundan dolayı depoda az benzin olunca pompa çok ısınır ve yanar. bundan dolayı benzinin depoda az bırakılmaması tavsiye olunur. arkadaş bu amaçla yazmış sanırım fakat sizin sorununuz bunla ilgili değil bence. pompa bozuksa zaten motor soğukken araç hiç çalışmaz.

evet share kerdeş doğru diyosun,zaten bende benzin depomu çeyrek deponun üzerinde tutuyorum hep.
bir de şu sıkıntının nedenini tam olarak bulabilsek çok güzel olacak benim için!

hocam tahminimce lpg kalibrasyonuyla işiniz hallolur. yeni takıldığında bikaç kez ayar yaptırmak gerekebiliyor. taktırdığınız yere uğrayın halledeceklerdir.

inş dediğiniz gibi olur hocam,zaten atiker bayi 1000 km bakımına gelin demişlerdi. 300 küsür km kaldı bakıma
bakalım inş hallolur,işin ilginç tarafı benim tarz arabalara yani polo fiesta clio megane vs. sıralı sistem lpg taktıranların tamamına yakınında sorun yok bende niye böyle bişe oldu anlayamadım.arkadaşlar çok memnunlar
şansızlık diyelim artık :(

hocam niye atiker taktırdın ki?
eğer bu olay lpg sitemini taktırdıktan sonra olduysa lpg servisine git baksınlar.

izmitli kardeş atikerle ne alakası var ki ,kaldı ki etrafımdaki bir çok arkadaşımda atiker in kiti takılı ve çok memnunlar. ilave olarak 2 yıl birebir değişimli parça ve işçilik garantisi var. yaygın servis ağı var. %100 yerli sermaye vs. vs.
bu sebeplerden dolayı atiker i tercih ettim.
ama benim başıma gelen talihsizlik diye düşünüyorum....
bir kişide çıkıp demedi şundan dolayı olabilir diye :(

hocam tecrube en iyisidir babamın peugeot da da aynı sorun vardı, hele motor soğukken 6-7 marşta zor çalışıyordu. herşeye baktılar neredeyse 1 ay sürdü, bakılmadık parça kalmadı, zengin karışım, fakir karışım, benzin pompası..... bir sürü öneri.... sonra tesadüfen bir tamirci geldi hiç alakası olmayacağını düşündüğümüz gaza geçiş ayarını yükseltin dedi. İnanmasakta atikere gidip beyindeki gaza geçiş sınırını 8 derece yükselttirdik, sonuç tek marşta yola devam. umarım aynı problemdir ve çözersiniz.

hocam babanızın arabasında dediğiniz sıkıntı sabahları oluyormuş , bende ise sabahları canavar gibi çalışıyor marşa dokunduğum anda. gün içerisindeki sonraki çalıştırmalarımda ilk seferinde çalışmıyor.ikincide ancak.
babanızın peugeotunda da gün içerisinde ilk marşlarda almama sıkıntısı oluyormuydu yoksa sadece sabahlarımı sıkıntı oluyordu?

izmitli arkadaşım akü ve marş motorunda sıkıntı yok bence , çünkü aracı benzinde kullanınca sorun ortadan kalkıyor...

hocam arabanın bujileri eskimiş olabilir.bujileri değiştirebilirsiniz.2.sebep te motorun içinde krank sensörü var.o sensörü temizlettirmeniz lazım.

Hocam verdiğiniz örnekte sabah bir problem yok, öğlen v.b. zamanlarda demişsiniz...Bence tüpün ayarı yok!!!

Bir ara benimde başıma gelmişti...Tüpün beyin ayarında hangi derecede bilmem ne yapsın gibi...Bir ayar çektirirseniz sorun hallolur gibi:)

hocam benim eski aracımdada aynı sorun vardı. ne kadar uğraştıysam çözüm olmadı. 1 ay sonra kendiliğinden düzeldi.

Hocam aracı durdururken yaptığınız bir hatadan kaynaklanabilir. Depoda gaz varken yapılan ani duruşlar bir sonraki çalışmada hafif bir boğulmaya sebep olur.

Tabii ki bu kişisel bir tahmin.

hocam servise git hemen aracını yıpratma daha fazla gaz ayarına bakılsın.çünkü araç soğukken sorun yaşamıyorsun direk benzine geçiyor ama araç sıcakkaen gün içerisinde motor tam soğumadığı zamanlar benzinle çalışmakta sorun yaşıyor anladığım kadarıyla beyinde yapılan ayarlarda bir sorun var gibi.

arkadaşlar buji problemi olaibilir demiş ömer yılmaz kardeşim aklımada yatmıyor değil hani. Bi arkadaş tüplü arabalarda bujilerin daha çabuk yıprandığını söylemişti.
ben bujileri en 10000 km önce taktırmıştım . AYRICA bujileri orjinal peugeot taktırmamıştım .sanayiden parçacıdan almıştım ama üzerinde peugeot yazıyordu!
bu 10000 km nin son 700 km si lpg de kullanıldı.
sizce bujilerin değişme zamanı gelmiş olabilrmi sorun bundanmıdır acaba?

Hocam bu kadar cabuk da olmemeli (bujiler icin konusuyorum), senin sadece iyi bir ustaya ihtiyacın var bence,

ben bu tip problemleri cok duydum, bende atiker sıralı kullanıyorum. hicbir problemi yok su ana kadar.

onemli olan tupun markasından cok tupu takan usta bana gore.

Hocam ben de lpg li bir clio var...Sizinle benzer sorunları yaşıyoruz gibi :) Aslında bir ara kesildi ve sonra tekrar aynı sorunu yaşadım.LPG li arabalar da genel de araç deviri düşüyor benzinle çalıştığı zamanlara göre araç daha hantal oluyor yani...Arada bir sürekli benzinle kullan ama asla depodan benzini eksik etme...Çünkü tahminim benzin bitmeye yakın, lpg ile gitti araba ve farkında olmadan bujiler hasar görmüş olabilir... Ben de bu sorun için değil ama geçenler de bir ustaya götürdüm hem 10000 bakımına yakın hem de bi yağına suyuna baktırdım falan derken marş problemini sordum ve gaz ayarı olabilir dedi.Ama o an araba da marşta hiçbir sorun yaşamadı usta :p ve eğer sorun olursa getir bakarız lafıyla olay bitti o an :)) Ama gaz ayarı lpg li araçlar da genel bir sorun oluyormuş...Ayrıca usta var usta var hocam...Tanıdık bildik sağlam bir ustaya göster derim.

arkadaşlar sorunu çözdük.Tüpü taktırdığım Atiker servisine 1000 km bakımına gittiğimde bu sorunuda söyledim,ustalar lpg sisteminin kullandığı elektriği kontaktan verdiler ve sorun çözüldü.Önceden lpg sistemine elektriği beyinden alıyorlarmıştı ve beyinden giden elektrik bazen düşük voltaj olabiliyormuş, ilk marşta çalışmama durumuda bundan kaynaklanıyormuş
Bilginiz olsun...

Geri